Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 1456243 razy)

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2000 dnia: Styczeń 23, 2019, 15:42:11 »
Jeśli te pseudo propozycje przejdą to tylko pogłębią podziały w służbie.
Nam jest potrzebna rewolucja a nie łatanie dziur. I dotyczy to całego funkcjonowania PSP
Kolego jesteś w błędzie. Dostęp dla podoficerów i aspirantów dla zamkniętych wcześniej furtek. Chyba nie pamiętasz bo to odległy okres jak otworzyli furtki awansu w stopniach...ludzie się cieszyli. Nasz 01 nie otworzy ani jednej możliwości a jeśli już to grupa która będzie miała mozliwość  załapania się będzie ograniczona.

Offline Tomala7777

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 484
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2001 dnia: Styczeń 25, 2019, 14:31:31 »
wprowadzenie przepisu kwalifikacyjnego w Państwowej Straży Pożarnej – wiceminister potwierdził uzyskane wcześniej od Komendanta Głównego PSP informacje, że ostatnie poprawki merytoryczne w ostatnich dniach zostały przez niego zaakceptowane i kwestia wejścia w życie tego przepisu wynika tylko z formalnych procedur. Czy ktoś wie jak wyglądają te merytoryczne poprawki?

Offline Seretsu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
  • seretsu
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2002 dnia: Styczeń 25, 2019, 14:39:13 »
Podejrzewam, że tylko wiceminister i 01 KG PSP  :rofl:

Offline fireman998998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 447
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2003 dnia: Styczeń 25, 2019, 15:40:57 »
A skąd na to wszystko pieniądze, w większości komend będzie to martwy przepis, chyba, że jak kiedyś kosztem dodatku służbowego.

Offline Tomala7777

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 484
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2004 dnia: Styczeń 25, 2019, 15:50:32 »
odchodzą starsi a przychodzą młodzi, więc jakaś kasa zostaje jak 01 będzie chciał to pieniądze znajdzie.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2005 dnia: Styczeń 25, 2019, 15:58:42 »
odchodzą starsi a przychodzą młodzi, więc jakaś kasa zostaje jak 01 będzie chciał to pieniądze znajdzie.
Proszę Cię, zejdź na ziemię.
Nie jest dla Ciebie dziwne, że ludzie, którzy mogą zajmować np. 4 grupę siedzą kilkanaście lat na grupie 3?
Myślisz, że przepis coś zmieni dla zwykłych strażaków?
Jeżeli tak, to jesteś w błędzie.
Żeby nie było -> chciałbym by tak było, choć swoje zdanie nt. tego przepisu mam.
 :straz:

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2006 dnia: Styczeń 25, 2019, 16:10:09 »
odchodzą starsi a przychodzą młodzi, więc jakaś kasa zostaje jak 01 będzie chciał to pieniądze znajdzie.
Proszę Cię, zejdź na ziemię.
Nie jest dla Ciebie dziwne, że ludzie, którzy mogą zajmować np. 4 grupę siedzą kilkanaście lat na grupie 3?
Myślisz, że przepis coś zmieni dla zwykłych strażaków?
Jeżeli tak, to jesteś w błędzie.
Żeby nie było -> chciałbym by tak było, choć swoje zdanie nt. tego przepisu mam.
 :straz:
Ciężko będzie o jakieś zmiany będzie patologia w sensie wykazywania itd.....

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2007 dnia: Styczeń 25, 2019, 16:12:22 »
Już widzę te "wędrówki ludu" do dowództwa i komendanta, już słyszę to skamlenie o większą grupę. Masakra. Ludzie za grosz honoru nie mają.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2008 dnia: Styczeń 25, 2019, 20:14:45 »
Już widzę te "wędrówki ludu" do dowództwa i komendanta, już słyszę to skamlenie o większą grupę. Masakra. Ludzie za grosz honoru nie mają.
Nie no oczywiście dużo bardziej honorowe są setki a może tysiące wolnych stanowisk aspiranckich i oficerskich na PB.... U mnie jest 27% wolnych stołków z czego wolnych jest 33% to stanowiska dowódców zmian (realizują obowiązki tych stanowisk dowódcy sekcji lub z-cy dowódców zmian) i 50% stanowisk zastępców dowódców zmian... Honorowo chłopaki z 8 grup walą wolontariat?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline 112psp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 190
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2009 dnia: Styczeń 25, 2019, 20:20:22 »
Po co wam ten przepis jak różnica między grupa to 20 zł około. "Bardzo wyczekiwany przez strazackie środowisko" boki zrywac.


Już widzę te "wędrówki ludu" do dowództwa i komendanta, już słyszę to skamlenie o większą grupę. Masakra. Ludzie za grosz honoru nie mają.
Nie no oczywiście dużo bardziej honorowe są setki a może tysiące wolnych stanowisk aspiranckich i oficerskich na PB.... U mnie jest 27% wolnych stołków z czego wolnych jest 33% to stanowiska dowódców zmian (realizują obowiązki tych stanowisk dowódcy sekcji lub z-cy dowódców zmian) i 50% stanowisk zastępców dowódców zmian... Honorowo chłopaki z 8 grup walą wolontariat?
Widzisz pracujemy w dwóch różnych strażach bo u mnie na 3 zmiany sześciu oficerów na dowódcy zastępu
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2019, 07:59:13 wysłana przez Butel »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2010 dnia: Styczeń 25, 2019, 20:53:34 »
Widzisz pracujemy w dwóch różnych strażach bo u mnie na 3 zmiany sześciu oficerów na dowódcy zastępu
18 stanowisk oficerskich w systemie zmianowym obsadzonych chyba 7 (na pewno nie więcej). A możemy mieć więcej grup oficerskich bo nawet 21 ale po co skoro w całej komendzie nie ma tylu oficerów a co dopiero w systemie zmianowym  :rofl: :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2011 dnia: Styczeń 25, 2019, 21:03:29 »
I tu właśnie widzimy patologie kształcenia w PSP i "przyznawania" miejsc na szkołach dla poszczególnych komend. A niby wszystko nadzoruje KG PSP i tak sprawnie im to idzie, ze są JRG gdzie na podziale absolwent SGSP jest zablokowany na dowódcy zastępu, bo na każdej zmianie jest ponad stan oficerów. Są niestety taki JRG (głownie na północnym zachodzie kraju), że na całą komendę jest od 1 do 3 oficerów (z pełnymi kwalifikacjami), w tym 01 02 i 11 a na podziale, czy też w biurach dygają podoficerowie i aspiranci zastępując formalnie nieobsadzone stanowiska. Moim zdaniem przepis winien obowiązywać w tych województwach gdzie (po rzetelnej analizie) zostanie ta patologia faktycznie stwierdzona i to tylko przez okres przejściowy bo zacznie brakować chętnych do SGSP. Wprowadzenie przepisu w woj. gdzie jest przesyt kadry oficerskiej pogłębi patologię pozostałe grupy też będą chciały coś ugrać dla siebie. Oczywiście wiem, że to nierealne bo rozporządzenie będzie ogólnokrajowe, więc tylko rozsądne decyzje awansowe komendantów mogą temu zapobiec...A że 01 KG czuwa nad wszystkimi awansami powyżej pewnych grup, to błędne koło znowu się zatoczy...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2012 dnia: Styczeń 25, 2019, 21:06:16 »
I tu właśnie widzimy patologie kształcenia w PSP i "przyznawania" miejsc na szkołach dla poszczególnych komend. A niby wszystko nadzoruje KG PSP i tak sprawnie im to idzie, ze są JRG gdzie na podziale absolwent SGSP jest zablokowany na dowódcy zastępu, bo na każdej zmianie jest ponad stan oficerów. Są niestety taki JRG (głownie na północnym zachodzie kraju), że na całą komendę jest od 1 do 3 oficerów (z pełnymi kwalifikacjami), w tym 01 02 i 11 a na podziale, czy też w biurach dygają podoficerowie i aspiranci zastępując formalnie nieobsadzone stanowiska. Moim zdaniem przepis winien obowiązywać w tych województwach gdzie (po rzetelnej analizie) zostanie ta patologia faktycznie stwierdzona i to tylko przez okres przejściowy bo zacznie brakować chętnych do SGSP. Wprowadzenie przepisu w woj. gdzie jest przesyt kadry oficerskiej pogłębi patologię pozostałe grupy też będą chciały coś ugrać dla siebie. Oczywiście wiem, że to nierealne bo rozporządzenie będzie ogólnokrajowe, więc tylko rozsądne decyzje awansowe komendantów mogą temu zapobiec...A że 01 KG czuwa nad wszystkimi awansami powyżej pewnych grup, to błędne koło znowu się zatoczy...
KG nie ma tu nic do rzeczy chyba że popatrzymy na KG od początku istnienia PSP... A twój pomysł ma jedną wadę moje województwo ma 3 co do ilości najwyższy współczynnik oficerów w kraju... 
To przepis narzuca że około 30-40% kadry to powinni być oficerowie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2013 dnia: Styczeń 26, 2019, 10:34:20 »
Już widzę te "wędrówki ludu" do dowództwa i komendanta, już słyszę to skamlenie o większą grupę. Masakra. Ludzie za grosz honoru nie mają.
Nie no oczywiście dużo bardziej honorowe są setki a może tysiące wolnych stanowisk aspiranckich i oficerskich na PB.... U mnie jest 27% wolnych stołków z czego wolnych jest 33% to stanowiska dowódców zmian (realizują obowiązki tych stanowisk dowódcy sekcji lub z-cy dowódców zmian) i 50% stanowisk zastępców dowódców zmian... Honorowo chłopaki z 8 grup walą wolontariat?
Zapewne bardzo "honorowo" po cichu przytulają dodatek  za realizowanie ww. obowiązków.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2014 dnia: Styczeń 26, 2019, 10:49:15 »
Zapewne bardzo "honorowo" po cichu przytulają dodatek  za realizowanie ww. obowiązków.
Nie przytulają bo u mnie dodatek jest przypisany do grupy uposażenia... Nie ma różnicy, każdy dowódca zmiany ma taki sam, dowódca sekcji też. Wyjątek jest tylko z zaszłości czyli stare sierżanty, zaszłości z dawnej KW, osoby przeniesione z innych KM/KP (jeden taki przypadek w pozostałym trzeba było podnieść) a wyższy dodatek mogą mieć tylko osoby pełniące nieetatowe funkcje: rzecznik, BHP, niejawne itp...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2015 dnia: Styczeń 26, 2019, 11:09:54 »
Zapewne bardzo "honorowo" po cichu przytulają dodatek  za realizowanie ww. obowiązków.
Nie przytulają bo u mnie dodatek jest przypisany do grupy uposażenia... Nie ma różnicy, każdy dowódca zmiany ma taki sam, dowódca sekcji też. Wyjątek jest tylko z zaszłości czyli stare sierżanty, zaszłości z dawnej KW, osoby przeniesione z innych KM/KP (jeden taki przypadek w pozostałym trzeba było podnieść) a wyższy dodatek mogą mieć tylko osoby pełniące nieetatowe funkcje: rzecznik, BHP, niejawne itp...
U ciebie nie znaczy, że u wszystkich tak jest.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2016 dnia: Styczeń 26, 2019, 11:15:25 »
U ciebie nie znaczy, że u wszystkich tak jest.
Chłopie skoro uważasz że pieniądz jest pieniądz to poproś dowództwo o obniżenie ci grupy o dwie lub 3 i niech ci w dodatku oddadzą...
Grupa jest najważniejsza a poza tym z niej jest liczona wysługa... Z niej jest "przede wszystkim liczona" emka. Dodatek to tylko dodatek a grupa w PSP jest święta i odebrać ją można w zasadzie tylko w dwóch przypadkach. Jeden dobrowolny, drugi dyscyplinarny (który jest jeśli popatrzeć % w całej PSP jest rzadszy niż zaćmienie słońca), tematu reorganizacji i likwidacji stanowisk na PB nie poruszam bo to jest nieprawdopodobne. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2017 dnia: Styczeń 26, 2019, 11:52:27 »
Cytuj
U mnie jest 27% wolnych stołków z czego wolnych jest 33% to stanowiska dowódców zmian (realizują obowiązki tych stanowisk dowódcy sekcji lub z-cy dowódców zmian) i 50% stanowisk zastępców dowódców zmian... Honorowo chłopaki z 8 grup walą wolontariat?
A ci, którym w przeciwieństwie do Twoich kolegów chciało się uczyć i mają 10 grupę to oczywiście też robili to honorowo? Bo przecież mogli czekać na magiczny przepis

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2018 dnia: Styczeń 26, 2019, 12:00:30 »
A ci, którym w przeciwieństwie do Twoich kolegów chciało się uczyć i mają 10 grupę to oczywiście też robili to honorowo? Bo przecież mogli czekać na magiczny przepis
W ciągu 10 lat 3 osoby skończyły u mnie SPF i 3 SGSP... Taki limit miejsc i środki w budżecie... Odeszło 10 może 12 oficerów...
Rafale w jakiej straży ty pracujesz bo ja w takiej gdzie po pierwsze są limity w budżetach na wypłatę delegacji po drugie są limity miejsc do szkół narzucone przez KW/KG...
Wiesz, że w województwach lubuskim i zachodniopomorskim liczebność oficerów to 7%...  W małej KP oznacza to mniej więcej tyle, że 01,02,05 i 11 i koniec oficerów a reszta robi za wyższe stołki w ramach wolontariatu... Czemu wy patrzycie na wszystko przez czubek własnego nosa... 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2019 dnia: Styczeń 26, 2019, 12:15:51 »
To może zacząć od sedna sprawy i zracjonalizować budżety komend i politykę kadrową, z limitami miejsc włącznie? Skoro to jest źródłem problemu to czemu ratuje się sytuację przepisem, który będzie miał wiele wad. Z jednej strony wciąż słychać narzekanie na jakość oficerów a z drugiej tworzy się uregulowania pchające ich na siłę do biura bez zdobycia doświadczenia na stanowiskach dowódczych w JRG. W dłuższej perspektywie zostaną komendantami bez większego pojęcia o robocie, bo oczywiście aspirantom na 10 grupie nie będzie się już chciało szkół kończyć, bo po co (mi by się nie chciało).
Przez czubek nosa to nie wiem czy patrzę, bo w moim przypadku przepis nic nie zmienia w żadną stronę i krzywdy mi nie robi, natomiast zauważ, że też patrzysz ze swojego punktu widzenia, ewentualnie zbieżnego z lubuskim i zachodniopomorskim.
I ja nikomu nie żałuję, jeśli ktoś jest dobry to powinien mieć adekwatne stanowisko i dodatek. Tylko mam wrażenie, że w tej chwili jest to niedopracowane i spowoduje wolną amerykankę w obsadzaniu stanowisk, niekoniecznie zgodnie z kwalifikacjami (merytorycznymi, nie formalnymi) i brak chęci do rozwoju.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2020 dnia: Styczeń 26, 2019, 12:23:02 »
To może zacząć od sedna sprawy i zracjonalizować budżety komend i politykę kadrową, z limitami miejsc włącznie? Skoro to jest źródłem problemu to czemu ratuje się sytuację przepisem, który będzie miał wiele wad. Z jednej strony wciąż słychać narzekanie na jakość oficerów a z drugiej tworzy się uregulowania pchające ich na siłę do biura bez zdobycia doświadczenia na stanowiskach dowódczych w JRG. W dłuższej perspektywie zostaną komendantami bez większego pojęcia o robocie, bo oczywiście aspirantom na 10 grupie nie będzie się już chciało szkół kończyć, bo po co (mi by się nie chciało).
Przez czubek nosa to nie wiem czy patrzę, bo w moim przypadku przepis nic nie zmienia w żadną stronę i krzywdy mi nie robi, natomiast zauważ, że też patrzysz ze swojego punktu widzenia, ewentualnie zbieżnego z lubuskim i zachodniopomorskim.
I ja nikomu nie żałuję, jeśli ktoś jest dobry to powinien mieć adekwatne stanowisko i dodatek. Tylko mam wrażenie, że w tej chwili jest to niedopracowane i spowoduje wolną amerykankę w obsadzaniu stanowisk, niekoniecznie zgodnie z kwalifikacjami (merytorycznymi, nie formalnymi) i brak chęci do rozwoju.
Mi ten przepis też w żaden sposób nie pomoże i nie zaszkodzi... Tylko wiesz taka racjonalizacja jest nie wykonalna przez okres 10 lat... Dlaczego SGSP może przeszkolić 300 oficerów rocznie i ich szkolenie trwa 4 lata... SPK to fikcja więc obecnie jedyną drogą do zostanie zastępcą dowódcy zmiany w najmniejszym JRG w kraju (gdzie dowodzi on 5 osobami) są 4 lata szkoły głównej przecież to idiotyzm! Lubuskie i Zachodniopomorskie to tylko czubek góry lodowej...
Powiedz szczerze czy w KP o limicie etatów mundurowych 45 (powiat 35 tyś. mieszkańców) potrzebne jest 19 etatów oficerskich?
Czytałeś:
http://kspnszz.org/wp-content/uploads/2019/01/s1.pdf
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2021 dnia: Styczeń 26, 2019, 12:28:22 »
Cytuj
Powiedz szczerze czy w KP o limicie etatów mundurowych 45 (powiat 35 tyś. mieszkańców) potrzebne jest 19 etatów oficerskich?
Nie mnie oceniać kto zaakceptował takie regulaminy organizacyjne i ustawiał limity. Ale przykładów w tę albo w drugą stronę są setki i w żaden sposób przywoływanie ich nie rozwiąże problemu.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2022 dnia: Styczeń 26, 2019, 12:32:22 »
Cytuj
Powiedz szczerze czy w KP o limicie etatów mundurowych 45 (powiat 35 tyś. mieszkańców) potrzebne jest 19 etatów oficerskich?
Nie mnie oceniać kto zaakceptował takie regulaminy organizacyjne i ustawiał limity. Ale przykładów w tę albo w drugą stronę są setki i w żaden sposób przywoływanie ich nie rozwiąże problemu.
Sory przepis kwalifikacyjny nie dopuszcza aby 01,02,05,07,11,12,3x13,3x14, na SK też co najmniej 3 muszą być oficerskie.... Jak jest sekcja to jaki jest etat kierownika?
Prawa nie oszukasz główny księgowy to też etat oficerski...
Przepis kwalifikacyjny w brzmieniu z 2016 r. to źródło wielkiej niesprawiedliwości. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2023 dnia: Styczeń 26, 2019, 12:46:31 »
Nie da się zaprzeczyć, że niesprawiedliwość jest. Przykład: na szkoły deleguje się 07 i SK żeby dociągnąć do etatu stanowiska, mimo, że w ich robocie szkoła nic nie zmienia, nadal robią to samo, tylko na innej grupie a podział nadal czeka. Pytanie tylko, czy wina leży wyłącznie w przepisie.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2024 dnia: Styczeń 26, 2019, 12:53:30 »
Nie da się zaprzeczyć, że niesprawiedliwość jest. Przykład: na szkoły deleguje się 07 i SK żeby dociągnąć do etatu stanowiska, mimo, że w ich robocie szkoła nic nie zmienia, nadal robią to samo, tylko na innej grupie a podział nadal czeka. Pytanie tylko, czy wina leży wyłącznie w przepisie.
No dobra nie tylko po stronie przepisu ale jak znasz sposób na zmianę mentalności komendantów to poproszę o przepis a na pewno go zastosuje.  Najłatwiej wprowadzić zmiany legislacyjne... A jeśli chodzi o mentalność to jeden z użytkowników miał taki podpis na profilu "próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie". Takie mam zdanie o szkolnictwie pożarniczym i mentalności znacznej liczby osób na stanowiskach dla których ustawa o PSP przewiduje powołanie ale wiem, że kiedyś pojawi się KG który to rozpieprzy.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.