Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 1457783 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #675 dnia: Styczeń 24, 2016, 15:55:35 »
dolnyśląsk???
Nie,ale to oznacza,że conajmniej dwa województwa nie uznawały tych tytułów za tożsame.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline endistrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #676 dnia: Styczeń 26, 2016, 09:37:55 »
Witam !! Jestem w SKKM i mam studia cywilne (mgr - zarządzanie w administracji) jako asp. sztab. z grupą dyżurny operacyjny- czy w tym przypadku mogę liczyć na maja na pierwsze dwie czyste gwiazdki ????? Od tego czytania już mam tak namieszane, że już nie mam nawet ochoty czytać więcej, w listopadzie też nie można było nadawać, a w moim województwie 6 osób dostało  :angry:

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #677 dnia: Styczeń 26, 2016, 10:33:18 »
Cytuj
w listopadzie też nie można było nadawać, a w moim województwie 6 osób dostało  :angry:
Można było w listopadzie, teraz już nie.Skoro wtedy się nie załapałeś, to teraz musisz zrobić podyplomówkę na SGSP.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline Bubusiu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #678 dnia: Styczeń 26, 2016, 10:50:23 »
A czy Dyżurnemu wystarczy  zrobić samo  SPO, bo już się trochę pogubiłem , słyszałem rozbieżne zdania
Dyżurny
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2016, 12:33:01 wysłana przez robn »

Offline bolo75

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #679 dnia: Styczeń 26, 2016, 11:51:19 »
A czy Dyżurnemu wystarczy  zrobić samo  SPO, bo już się trochę pogubiłem , słyszałem rozbieżne zdania
Dyżurny

SPO wystarczy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2016, 12:32:30 wysłana przez robn »
bolo75

Offline asua28

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #680 dnia: Styczeń 28, 2016, 09:08:44 »
czyli nie ma szansy na maja jak ktoś jest na stanowisku oficerskim i ma wyższe wykształcenie ?????tak jak było zeszłym roku .

Offline fireman998998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 447
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #681 dnia: Styczeń 28, 2016, 09:25:31 »
Niestety nie ma, ale zdarzają się co roku wyjątki ;))

Offline asua28

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #682 dnia: Styczeń 28, 2016, 10:08:54 »
no tak ale czy wniosek wyjdzie z KW o to jest pytanie jak nie spełniam wymagań że nie posiadam przeszkolenia ??
ktoś wie czy już są listy w KW  na SPO ???

Nie piszemy postu jednego po drugim - od tego jest funkcja Modyfikuj!!!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2016, 10:23:23 wysłana przez robn »

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #683 dnia: Styczeń 28, 2016, 11:01:47 »
Jak nawet wyjdą wnioski z KW to KG zatwierdza ostateczną listę przyjętych.

Offline lolo80

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #684 dnia: Styczeń 28, 2016, 11:46:52 »
Mam pytanie do dobrze zorientowanych. Czy osoba która ukończyła lub będzie kończyć  „starym SPF” będzie mogła być awansowana na stanowisko oficerskie (jeśli go nie zajmuje obecnie), oraz czy będzie można ubiegać się o pierwszy stopień oficerski.

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #685 dnia: Styczeń 28, 2016, 12:06:35 »
To zależy od tego jakie studia ma skończone, może potrzebować SPO jeszcze do tego, art. 36 ustawy o PSP - tam masz warunki.

Offline lolo80

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #686 dnia: Styczeń 28, 2016, 13:48:56 »
Dziękuję za odpowiedz. Jednak nowa deregulacja wprowadza pewne nieścisłości. W art. 36 pojawiają się sformułowania „przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi” oraz „przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich”. Zarówno szkolenie SPO (dla strażaków ubiegających się o pierwszy stopień oficerski w PSP) jak SPF (dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi) zmienia się w nową formę. SPK (stary SPF) zmienia swoja nazwę w „dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi). Znika słowo „oficerskich”. Wydaje mi się, że osoby posiadające stary SPF spełniają wymagania stawiane w art. 36. (chyba że źle to interpretuję.) Ponadto można w tejże ustawie znaleźć zapis
4. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej, którzy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy ukończyli przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi lub rozpoczęli to przeszkolenie na podstawie dotychczasowych przepisów i ukończą je po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy spełniają wymagania określone w art. 36 ust. 4 i art. 53 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 3, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
Może ktoś z prawnym zacięciem potwierdzi czy dobrze interpretuje powyższe zapisy, czy się mylę.

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #687 dnia: Styczeń 28, 2016, 14:26:44 »
SPF = SPK, to ustawa o PSP decyduje kto może zajmować dane stanowisko.
Osoby, które posiadają stary SPF mają kwalifikacje i jeżeli nabyły stanowisko przed zmianami to jest ok. Jeżeli chcą awansować wyżej, a nie mają stopni oficerskich to muszą wtedy zrobić SPO.

Offline lolo80

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #688 dnia: Styczeń 28, 2016, 15:06:16 »
Nie wiem czy SPF=SPK ponieważ SPF było " Dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi” natomiast SPK ma się tytułować  „Dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi”. Subtelna zmiana jednak jest pewna różnica. Ponadto następuje zmiana programowa, oraz czas jego trwania. Ponadto osoby chcące iść na SPK najpierw będą musiały ukończyć SPO. Jak zwykle wiele interpretacji.

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #689 dnia: Styczeń 28, 2016, 15:16:02 »
Nie doszukuj się nie wiem czego w całym, SPK jest po to żebyś mógł uzyskać pierwszy stopień oficerski i mógł kierować działaniami jako dowódca zmiany czy zastępca, a są to stanowiska OFICERSKIE... jak ktoś będzie chciał żebyś kierował jako d-ca zastępu czy sekcji to Cie wyślę na aspirantke, a nie podyplomówkę, potrafisz zrozumieć tą subtelną różnicę? W art. 36 ustawy o PSP masz napisane, że pierwszy stopień oficerski może być nadany... i są tam wymienione warunki w postaci SPO i SPF/SPK.
Różnica programowa i krótszy czas trwania jest po to, że będzie potrzeba więcej oficerów i moce przerobowe szkoły muszą się zwiększyć...
Osoba, która chce iść na SPK nie musi wcześniej robić SPO, zależy od tego jakie ma studia (nie przeczytałeś nawet tego art. 36).
Wiele interpretacji to masz Ty, ja Ci już wszystko wyjaśniłem i nie twórz swoich koncepcji.

Offline Zuzin

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #690 dnia: Styczeń 28, 2016, 15:52:13 »
Chyba błądzisz kolego jeżeli nie masz stopnia oficerskiego ani etatu jak również masz stopień oficerski i jesteś na etacie oficerskim na PB i nie posiadasz SPF bądź nie jesteś w trakcie SPFu to aby awansować będziesz musiał zostać skierowany na SPO a pózniej na SPK niestety tak już jest a odnośnie jakie studia skończyłeś to różnica będzie taka że SPO będzie trwało 2 lub 4 semestry, 2 dla techników pożarnictwa pozostali 4 semestry z wyjątkiem podoficerów po SGSP. 

Offline witek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #691 dnia: Styczeń 28, 2016, 16:04:05 »
mam pytanko -  czy będąc asp. z mgr można zostać mianowanym na stanowisko oficerskie i uzupełnić kwalifikacje  (spo spk) czy jest na to jakiś czas i czy jest to praktykowane?
dzięki

Offline lolo80

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #692 dnia: Styczeń 28, 2016, 16:09:27 »
Nie doszukuję się niczego niezwykłego. Widzę że nie można merytorycznie podyskutować, od razu ktoś zarzuca brak zrozumienia subtelnych różnic. No cóż szkoda. Ale wracając do sprawy. Przeczytałem  art. 36 wiele razy, a problem pojawił się wtedy kiedy okazało się że wielu aspirantów oddelegowanych przez komendantów na spf nie wie teraz na czym stoi. Nawet same komendy nie wiedzą jak traktować aspirantów, czy mogą ich awansować na stanowiska oficerskie. Nie tworze tutaj wielu interpretacji i proszę nie wmawiaj mi tego. Co do innych możliwości to myślałem że zrozumiałeś że pytałem o konkretny przykład drogi a więc studia wyższe (mgr. Inż.) + technik pożarnictwa+ SPF. Zapytam cie natomiast jak rozumiesz art. 21 pkt 4 (już go wcześniej przytaczałem).

Offline mountain

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #693 dnia: Styczeń 28, 2016, 16:20:13 »
@Lolo80
Po SPF dostaniesz stopień i nabędziesz kwalifikacje na stanowiska oficerskie. Stary SPF= nowe SPO+SPK. Nie będziesz po SPF robił SPO, bo zdublujesz częściowo program z SPF. Na stronie SGSP jest przedstawiona charakterystyka absolwenta SPF i to Ci dużo wyjaśni. Po to jest też art. który przytoczyłeś, żeby wiadomo było, co z takimi osobami zrobić. Pozdrawiam

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #694 dnia: Styczeń 28, 2016, 17:11:04 »
Mam prośbę czy ma ktoś z Was ostatni projekt przepisu kwalifikacyjnego(który nie wszedł w życie). Pilnie go potrzebuję. Z góry dziękuję.
Może być na priv.
Pozdrawiam

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #695 dnia: Styczeń 29, 2016, 20:48:43 »
kamo001 - wysłane!

Moderacja dziękuje za łańcuszek, proszę-dziękuje na forum ogólnym, zastanówcie się ludzie czasem odrobinę.
dago
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2016, 22:03:05 wysłana przez dago »

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #696 dnia: Styczeń 29, 2016, 20:59:16 »
marwit dzięki,

Moderacja dziękuje za łańcuszek, proszę-dziękuje na forum ogólnym, zastanówcie się ludzie czasem odrobinę.
dago
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2016, 22:03:15 wysłana przez dago »

Offline samda

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #697 dnia: Styczeń 29, 2016, 21:01:37 »
Mogę również prosić o przesłanie

Moderacja dziękuje za łańcuszek, proszę-dziękuje na forum ogólnym, zastanówcie się ludzie czasem odrobinę.
dago
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2016, 22:03:25 wysłana przez dago »

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #698 dnia: Luty 01, 2016, 22:11:12 »
Czy art. 53_ustawy o psp oraz zapis w przepisie kwalifikacyjnym dotyczący strazakow po SGSP stanowia, ze w obu przypadkach oficerowie moga byc na stanowiskach dowodcow zastepu?  Czy tyczy sie to tylko dziennych? Stanowisko-stopień, nie obowiazuje ta zaleznosc w tych przypadkach?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #699 dnia: Luty 01, 2016, 22:37:33 »
Znam przypadek inż. poż z 8 letnim stażem na grupie 4 st. ratownika.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.