Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 805559 razy)

Offline Siedem

  • Strażak Sam
  • ***
  • Wiadomości: 399
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #300 dnia: Sierpień 28, 2015, 11:34:35 »

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 198
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #301 dnia: Sierpień 29, 2015, 16:07:38 »
W związku z tym w SGSP należy jeszcze wybudować ołtarz dziękczynny, a zasadność utrzymywania szkół aspirantów w obliczu nowych przepisów wydaje się coraz bardziej problematyczna.

Offline szaman man

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #302 dnia: Sierpień 29, 2015, 17:35:04 »
Witam,

Czyli  wynika z tego, że SGSP przejęło monopol w PSP. Apiranta na z-cę lub d-cę zmiany ratuje wyższe + SPF + SPO. Tylko pytanie na jakich zasadach będzie odbywać się rekrutacja na te podyplomówki ???  :gwiazdki:

Jedynymi wygranymi w obecnej sytuacji są absolwenci dzienni i zaoczni  SGSP.  Pozdrawiam.

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 198
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #303 dnia: Sierpień 29, 2015, 17:47:28 »
Nawiązując do poprzedniej wypowiedzi:

Art. 36.

3. Na stanowisko oficerskie mianuje się lub powołuje się strażaka, który:

1) posiada tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa albo

2) posiada tytuł zawodowy inżynier oraz kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej oraz przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, albo

3) posiada tytuł zawodowy inżynier w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego uzyskany w Szkole Głównej Służby Pożarniczej oraz kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, albo


4) posiada wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk aspiranckich i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej oraz przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, albo

5) posiada wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk aspiranckich i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej, albo

6) posiada wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak oraz ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej.


4. Na stanowisko oficerskie związane z kierowaniem działaniami ratowniczymi mianuje się lub powołuje się strażaka, który spełnia wymagania, o których mowa w ust. 3 pkt 1–4.

Powiem więcej, jak widać do stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami kwalifikacje aspiranckie nie są do niczego potrzebne. Wyższe inżynierskie załatwia sprawę (a zdobyte cywilnie w SGSP pomija również konieczność ukończenia SPO).
W przypadku wymagań stawianych przy obejmowaniu stanowisk oficerskich "nie związanych z kierowaniem działaniami" ustawa w żaden sposób nie odróżnia kwalifikacji wymaganych do zawodu strażak od kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowisk aspiranckich.
Puenta w poprzednim moim poście.

Offline szaman man

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #304 dnia: Sierpień 29, 2015, 17:55:30 »
Czyli kursy SPO i SPF są kluczowe. Tylko pytanie w jaki sposób zwykły strażak, ze zwykłej JRG będzie się mógł przebić przez "gąszcz" osób również chcących je ukończyć. Plecy będą najważniejsze... ?

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 120
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #305 dnia: Sierpień 29, 2015, 20:40:52 »
Panowie, a czy będąc mgr poz. Można mieć d-ce sekcji bądź zastepu? Będąc podoficerem.

Offline adrianek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #306 dnia: Sierpień 30, 2015, 00:12:41 »
Jako że to mój pierwszy post tutaj to chciał bym się przywitać :)

Mam pytanie co z jednostkami gdzie na podziale aktualnie nie ma nikogo po sgsp a szefowie zmian sa po studiach cywilnych i maja stopnie oficerskie lub aspiranckie, czy mogą np tacy zastępcy dowódców zmian awansować na dowódców jeżeli nikt nie spełnia wymagań (SPF SPO)? Chyba jest więcej takich jednostek w PL. Chyba ze  będą od razu po szkole na szefów absolwentów rzucać ...

Sory za chaos w poście :) mam nadzieje ze rozumiecie

Offline szaman man

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #307 dnia: Sierpień 30, 2015, 09:42:45 »
Jak dla mnie z-ca oraz d-ca zmiany to stanowiska oficerskie. Stanowiska te związane są bezpośrednio z kierowaniem działaniami ratowniczymi. Awans z-cy zmiany (oficera po studiach cywilnych) na dowódcę zmiany jest możliwy dopiero po ukończeniu kursu SPF.

Offline adrianek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #308 dnia: Sierpień 30, 2015, 09:54:51 »
No tak tyle ze z ca d cy to aspirant po studiach cywilnych nie oficer.  Ciekawe kto będzie decydował o tych spfach teraz :)

Offline bombaj998

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 175
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #309 dnia: Sierpień 30, 2015, 11:07:31 »
Jedno konkretne pytanie, proszę o odpowiedź kogoś kto wie na 100 %. Co z gościem co kończył inż na politechnice później jako jeden z ostatnich  roczników  na sgsp (teraz nie ma takiej mozliwosci)  otrzymał tytuł magistra inżyniera pożarnictwa. Jeden semestr dodatkowy dla uzupełnienia różnic programowych i 3 semestry magisterki. Może  zostać dowódcą zmiany itd.?

Offline stanislawt

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #310 dnia: Sierpień 30, 2015, 14:17:34 »
Jedno konkretne pytanie, proszę o odpowiedź kogoś kto wie na 100 %. Co z gościem co kończył inż na politechnice później jako jeden z ostatnich  roczników  na sgsp (teraz nie ma takiej mozliwosci)  otrzymał tytuł magistra inżyniera pożarnictwa. Jeden semestr dodatkowy dla uzupełnienia różnic programowych i 3 semestry magisterki. Może  zostać dowódcą zmiany itd.?

a jakie zajmujesz teraz stanowisko i stopień?

Offline adrianek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #311 dnia: Sierpień 30, 2015, 14:23:17 »
To i tam wszystko zależy od swojego 01. U nas nie było ludzi spełniających wymagania na z ce szefa to powołano aspiranta z wyższym wykształceniem ale oczywiście bez stopnia oficerskiego.  Podobno można było tak wtedy zrobić.  Było to koło czerwca

Offline bombaj998

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 175
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #312 dnia: Sierpień 30, 2015, 14:59:30 »


a jakie zajmujesz teraz stanowisko i stopień?
[/quote]

A jakie to ma znaczenie ? D. sekcji aspirant

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #313 dnia: Sierpień 30, 2015, 21:17:22 »
bombaj998, odpowiedz jest prosta, uprawnienia Ci nadane, zostają. Przeczytajcie wy wszyscy zawsze całą zmianę ustawy.
Pod koniec jest napisane uprawnienia już nabyte pozostają. Możesz zostać kim chcesz.

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 137
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #314 dnia: Sierpień 31, 2015, 15:28:11 »
co w sytuacji, gdy komendant ma wolny etat zastępcy dowódcy zmiany i mimo tego, że przepisy jasno mówią o możliwości objęcia tej funkcji przez oficera, komendant wyznacza mł.asp. (st.oper.sprz.specj.) do pełnienia tej funkcji? Gość zajmowany etat ma zastępca dowódcy zmiany, a stanowisko st.oper.spr.specj. Jak to wygląda od strony prawnej? Można tak? Proszę o odpowiedź. pozdrawiam
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline Eqinox

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 5.142
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #315 dnia: Sierpień 31, 2015, 18:55:49 »
bombaj998, odpowiedz jest prosta, uprawnienia Ci nadane, zostają. Przeczytajcie wy wszyscy zawsze całą zmianę ustawy.
Pod koniec jest napisane uprawnienia już nabyte pozostają. Możesz zostać kim chcesz.
Nie wprowadzaj ludzi w bład...
Jedno konkretne pytanie, proszę o odpowiedź kogoś kto wie na 100 %. Co z gościem co kończył inż na politechnice później jako jeden z ostatnich  roczników  na sgsp (teraz nie ma takiej mozliwosci)  otrzymał tytuł magistra inżyniera pożarnictwa. Jeden semestr dodatkowy dla uzupełnienia różnic programowych i 3 semestry magisterki. Może  zostać dowódcą zmiany itd.?
Na 100% tytuł mgr inż. pożarnictwa to nie to samo co inż. poż. i to jest oficjalna interpertacja (podsekretarz Rakoczy ją podpisał) tak wiec nie może....
I ta interpretacja była gdzieś na forum:)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2015, 19:00:43 wysłana przez Eqinox »

Offline lolo80

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #316 dnia: Sierpień 31, 2015, 19:24:15 »
Mam pytanie, moze ktoś będzie mógł mi odpowiedzieć. Co z tegorocznym naborem na SPO i SPF czy już do komend dotarły informację o osobach przyjętych na te kursy. Dziękuję z góry za odpowiedz.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 5.142
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #317 dnia: Sierpień 31, 2015, 19:41:40 »
Mam pytanie, moze ktoś będzie mógł mi odpowiedzieć. Co z tegorocznym naborem na SPO i SPF czy już do komend dotarły informację o osobach przyjętych na te kursy. Dziękuję z góry za odpowiedz.
Nie ma jeszcze ale z 2 tygodnie temu poszły zgłoszenia.

Offline adrianek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #318 dnia: Sierpień 31, 2015, 22:28:23 »
A jest jakaś ^^lista^^ czy coś w stylu najpierw dowódcy jrg potem zastępcy itd czy to czyste plecaki i logicznie nie da. Się wytłumaczyć takiego naboru  ?

Offline LaCosta

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #319 dnia: Wrzesień 01, 2015, 10:46:45 »
Celem studiów SPF jest przygotowanie funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej do zajmowania stanowisk oficerskich, na których wymagane jest wypełnianie dwóch funkcji. Pierwszą z nich jest organizacja i kierowanie akcjami ratowniczymi na poziomie taktycznym i strategicznym w ramach struktur Państwowej Straży Pożarnej, w tym w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, natomiast drugą - realizowanie zadań administracyjnych jako kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1)
z dnia 18 lutego 2011 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego
§ 24. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani przejąć ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym, właściwi ze względu na obszar chroniony, w kolejności:
1) członek ochotniczej straży pożarnej;

2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;

3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;

4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;

5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej;

6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej;

7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej;

8) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej;

9) dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej.