Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 805591 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 5.142
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #220 dnia: Lipiec 18, 2015, 21:37:14 »
Jest może mowa w tym nowym przepisie aby w jednostkach w których zabrano stanowisko d-cy sekcji grupa chyba 8 przywrócić to stanowisko ?
Nikt nigdy go nie zabrał! Po prostu była kiedyś nagonka na to aby to stanowisko było w JRG powyżej (bodajże bo nie pamiętam dokładnie) 19 etatów na zmianie ale niektórzy KM/KP to olali i dalej mają.

W pierwszej chwili wydawało mi się, że pan specjalista ratownictwa medycznego bez odpowiedniego wykształcenia to jedynie chochlik drukarski :) - ponieważ nie jestem w stanie sobie wyobrazić innego racjonalnego wytłumaczenia tegoż. Natomiast poziomu metra mułu pod dnem sięga obniżenie stażu dla dowódców i zastępców dowódców zmian!!!!!
A dno pogłębia utworzenie dziwoląga w korpusie aspirantów, zwanego głównym czymśtam, z wymaganym wyższym wykształceniem, i maksymalnym stopniem etatowym aspirant sztabowy. Ten funkcjonariusz będzie z automatu dyskryminowany przez wszystkich panów oficerów z tzw. nadania :)

Z pozostałych kwiatków, w okolicach dna Żuław Wiślanych oscyluje jeszcze wężyk generalski dla komendantów szkółek policealnych... ale to raczej konik naszego (jeszcze) najjaśniejszego pana :)

A o panu pułkowniku kapelanie już wspominałem przy wcześniejszej okazji....

A pan pułkownik radca prawny?
A może to że d-cy JRG w szkołach maja być st. bryg. a dla plebsu ta nagroda nie jest należna. Poziom pracy KG nad rozporządzeniami to totalne dno. Wprowadzono stanowisko st. operatora sprzętu (nie mylić ze starszym operatorem sprzętu specjalnego) a rozporządzenie określające grupy nie zostało przekazane do uzgodnień! Wiec może być tak że to grupa 5 bądź 6.

Offline kun998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #221 dnia: Lipiec 18, 2015, 21:47:23 »
Jest może mowa w tym nowym przepisie aby w jednostkach w których zabrano stanowisko d-cy sekcji grupa chyba 8 przywrócić to stanowisko ?
Nikt nigdy go nie zabrał! Po prostu była kiedyś nagonka na to aby to stanowisko było w JRG powyżej (bodajże bo nie pamiętam dokładnie) 19 etatów na zmianie ale niektórzy KM/KP to olali i dalej mają.

Co w takim razie można zrobić obecnie w komendach gdzie to stanowisko znikło ?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 5.142
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #222 dnia: Lipiec 18, 2015, 21:56:18 »
Co w takim razie można zrobić obecnie w komendach gdzie to stanowisko znikło ?
Zmienić regulamin organizacyjny komendy

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 198
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #223 dnia: Lipiec 18, 2015, 22:39:36 »
A pan pułkownik radca prawny?
A może to że d-cy JRG w szkołach maja być st. bryg. a dla plebsu ta nagroda nie jest należna. Poziom pracy KG nad rozporządzeniami to totalne dno. Wprowadzono stanowisko st. operatora sprzętu (nie mylić ze starszym operatorem sprzętu specjalnego) a rozporządzenie określające grupy nie zostało przekazane do uzgodnień! Wiec może być tak że to grupa 5 bądź 6.
Dokładnie tak. Wspominałem, że dyskusja nad przepisem kwalifikacyjnym w oderwaniu od przepisu płacowego i art.36 po noweli ustawy o PSP jest mało rzeczowa.
A szkolne jednostki podobno są "elitarne", więc stopień etatowy tak jak z panem kapelanem :)
Ponadto ów najnowszy wynalazek zatytułowany "starszy operator sprzętu" będzie na tyle elitarnym stanowiskiem, że wymagane jest 3 lata więcej wysługi, niż na przykład na stanowisko dowódcy zmiany. (ale wg zdrowego rozsądku raczej gr.6 - na gr.5 jest operator sprzętu specjalnego, przynajmniej na dzień dzisiejszy)

Konkludując, założenia do projektu nowego przepisu kwalifikacyjnego degradują podoficerów, którzy wg najjaśniejszego pana mieli być solą straży pożarnej, a coraz wyraźniej stają się solą w oku.
Zapis o nie sankcjonowaniu wysługi lat niezbędnych do objęcia stanowiska w korpusie niższym, mając kwalifikacje do piastowania stanowisk w korpusie odpowiednio wyższym, sprowadza cały projekt rozporządzenia do kosza na śmieci. Kolejna furtka, albo lepiej, szerokie wrota.

I dodać zapomniałem. Stanowiska dowódcy sekcji w JRG zwykle nie zabierano. Najczęściej zmieniano regulamin organizacyjny komendy w taki sposób, aby te stanowisko zastąpić wprowadzonym wówczas nowym stanowiskiem zastępcy dowódcy zmiany (a to było w okolicach 2009 roku). Załącznik 6 do przepisu kwalifikacyjnego spowodował jednak zmianę korpusu właściwego dla tego stanowiska.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2015, 22:43:28 wysłana przez Oxandrolon »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 5.142
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #224 dnia: Lipiec 18, 2015, 23:17:00 »
Dokładnie tak. Wspominałem, że dyskusja nad przepisem kwalifikacyjnym w oderwaniu od przepisu płacowego i art.36 po noweli ustawy o PSP jest mało rzeczowa.
Bardzo mało rzeczowa! bo ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad deregulacją (tzw. III transza) której projekt się pojawił z rok temu! i zobaczcie sobie jak w tej ustawie wygląda art. 36 ust. 4!

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 140
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #225 dnia: Lipiec 19, 2015, 09:53:40 »

A czemu? To nie jest materiał poufny, a skierowany właśnie do opiniowania.

Nie wszyscy muszą należeć do "ciała opiniodawczego".  :zamknij:

Nadal nie rozumiem tego argumentu, gdy projekt nie miał zapewne klauzuli "poufne". Nie chcę rozumieć, że osoby "ciała opiniodawczego" (w tym związki) są klasą wyższą. Projekt ten jest ważnym i może gdybyśmy mieli możliwość zapoznania się, ktoś napisałby tu coś sensownego poza marudzeniem/narzekaniem.

A za przecieki dziękuję.

Cieszy mnie powstanie stanowiska ekspert - ratownik. Dawno temu specjaliści chemicy, biolodzy (podobno jest taki co najmniej jeden w PSP) mogli zajmować specjalistę lub starszego specjalistę. Później rozporządzenie "poprawiono" i stanowiska te dostępne były wyłącznie dla pracowników 8-godzinnych, a my, nierzadko mając stopnie oficerskie, na podziale bojowym mogliśmy mieć st. specjalistę - ratownika (stanowisko aspiranckie). Obecnie, moim zdaniem, sytuację tu naprawiono.
Czy ma sens, by ekspert - ratownik był w biurze? Chyba nie. Zwłaszcza, że nadal są tam specjalista i st. specjalista. Zatrudnienie mgr chemii na 8 h wydaje mi się błędem, ponieważ by naprawdę stać się ekspertem potrzeba doświadczenia bojowego, zatem i kwalifikacja tego stanowiska, jako także dla systemu codziennego, nie jest właściwa.

Offline jeremiasz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #226 dnia: Lipiec 19, 2015, 11:10:39 »
Witam . Pytania do wtajemniczonych. Czy w założeniach do projektu stanowisko zastępcy d-cy zmiany będzie mógł objąć aspirant,tak jak to miało miejsce przed wygaśnięciem załącznika 6 ?

Offline strazak66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #227 dnia: Lipiec 19, 2015, 12:53:17 »
tylko oficerowie jako z-ca dowódcy zmiany i dowódca zmiany

Offline mstrazakm

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #228 dnia: Lipiec 19, 2015, 15:40:23 »
Witam, czy na stanowiska d-cy zmiany i z-cy dowódcy zmiany w tych założeniach wymagane jest dodatkowe przeszkolenie zawodowe (tj. studia podyplomowe SPF) czy może objąć je aspirant ze studiami wyższymi (nie koniecznie SGSP) aby następnie mógł awansować do korpusu oficerskiego? Interpretacje są bowiem różne co ma/może być pierwsze, stopień czy stanowisko.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 5.142
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #229 dnia: Lipiec 19, 2015, 15:45:54 »
Witam, czy na stanowiska d-cy zmiany i z-cy dowódcy zmiany w tych założeniach wymagane jest dodatkowe przeszkolenie zawodowe (tj. studia podyplomowe SPF) czy może objąć je aspirant ze studiami wyższymi (nie koniecznie SGSP) aby następnie mógł awansować do korpusu oficerskiego? Interpretacje są bowiem różne co ma/może być pierwsze, stopień czy stanowisko.
Musi spełniać wymagania art. 36 ust. 4 ustawy o PSP. A artykuł ten podlega deregulacji wiec końcowy kształt nie jest znany. Tak wiec kazdy kto cos opowiada kłamie!

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 198
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #230 dnia: Lipiec 19, 2015, 15:48:53 »
Strona sejmu, przebieg procesu legislacyjnego, druk 3490 - ustawa deregulacyjna. Wg noweli art.36 d-ca zmiany będzie musiał mieć SPF. Nowela jest już na biurku prezydenta.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 5.142
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #231 dnia: Lipiec 19, 2015, 15:52:17 »
Kiedy przkeazali do podpisu? bo jakoś mocno cicho o tym
Faktycznie wymagania deregulacyjne nadają konieczność ukonczenia SPF i SPO (tech. poż. z wyższym) przez z-ców i d-ców zmian.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2015, 16:13:42 wysłana przez Eqinox »

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 198
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #232 dnia: Lipiec 19, 2015, 15:59:49 »
Wg informacji ze strony sejmu:
25 czerwca w III czytaniu uchwalona przez sejm
29 czerwca przekazana do marszałka senatu
30 czerwca leży na biurku prezydenta

druki: 2331, 3490, 3490-a

tekst całej ustawy nas interesujący: strony 1-24

Offline Eqinox

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 5.142
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #233 dnia: Lipiec 19, 2015, 16:08:26 »
Krzywdzący dla aspirantów jest ten zapis:
posiada wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje wymagane do
zajmowania stanowisk aspiranckich i ukończył przeszkolenie
zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich
w Państwowej Straży Pożarnej oraz przeszkolenie zawodowe
przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z
kierowaniem działaniami ratowniczymi,

Wymaga się od nich dwóch kursów :D  :szalony:

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 120
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #234 dnia: Lipiec 19, 2015, 16:20:25 »
Czyli Panowie z tego wynika, że dalej mgr pożarnictwa po SGSP się nie liczy? W ogóle nic nie ma na ten temat.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 5.142
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #235 dnia: Lipiec 19, 2015, 16:26:51 »
Czyli Panowie z tego wynika, że dalej mgr pożarnictwa po SGSP się nie liczy? W ogóle nic nie ma na ten temat.
W art. 36. projektu mowa jest tylko o inżynierach po sgsp lub o wykształceniu wyższym.
zresztą sam przeczytaj:
http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/nazwa/2331_u/$file/2331_u.pdf

Offline andrej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #236 dnia: Lipiec 19, 2015, 16:32:32 »
Strażak kończący  SGSP nie ma tytułu mgr, tylko mgr inż. pożarnictwa  :kwit:, a to jest różnica.

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 120
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #237 dnia: Lipiec 19, 2015, 16:36:15 »
Czyli Panowie z tego wynika, że dalej mgr pożarnictwa po SGSP się nie liczy? W ogóle nic nie ma na ten temat.
W art. 36. projektu mowa jest tylko o inżynierach po sgsp lub o wykształceniu wyższym.
zresztą sam przeczytaj:
http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/nazwa/2331_u/$file/2331_u.pdf

Tak, tak. Czytałem. Przypadek inżyniera bezpieczeństwa cywilnego na SGSP + mgr dla strażaków w służbie stałej + stopień ogn. podepnę tylko pod pkt. 6
Wg. tego zapisu pozostaje mi zrobić jeszcze SPF. Dobrze rozumiem? Dzięki.

Offline andrej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #238 dnia: Lipiec 19, 2015, 16:37:06 »
Oczywiście mówimy o absolwentach po cywilnych studiach I stopnia.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 5.142
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #239 dnia: Lipiec 19, 2015, 16:39:12 »
Tak, tak. Czytałem. Przypadek inżyniera bezpieczeństwa cywilnego na SGSP + mgr dla strażaków w służbie stałej + stopień ogn. podepnę tylko pod pkt. 6
Wg. tego zapisu pozostaje mi zrobić jeszcze SPF. Dobrze rozumiem? Dzięki.
Jesli mówisz o pkt. 6 to tam jest mowa o SPO.