Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 1455205 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #500 dnia: Grudzień 04, 2015, 08:03:31 »
Bo część zapisów dotyczy zmiany treści ustawy o PSP, a pozostała cześć to treść ustawy de-regulacyjnej. Zabawne jest to, że brak implementacji do ustawy o PSP częsci zapisów może w przyszłości odbić się czkawką w przypadku zmiany ustawy de-regulacyjnej której dokona się za plecami ludzi i ZZ. Można dzieki temu solidnie namieszać i zapewne o to chodzi.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2015, 08:11:58 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #501 dnia: Grudzień 04, 2015, 15:20:13 »
Aspirantowi z wyższym na PSK/MSK wystarczy jedna podyplomówka, aby uzyskać stopień oficerski.

Offline aspirant7

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #502 dnia: Grudzień 04, 2015, 16:06:26 »
Aspirantowi z wyższym na PSK/MSK wystarczy jedna podyplomówka, aby uzyskać stopień oficerski.

czyli tak samo jeśli zajmujemy stanowisko zastępcy czy dowódcy zmiany jeśli mamy wyższe wyksztalcenie wystarczy nam dostać się na SPO a to nie byle jaki wyczyn bez popchania;////

Online bombeiro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #503 dnia: Grudzień 04, 2015, 16:25:30 »
Aspirantowi z wyższym na PSK/MSK wystarczy jedna podyplomówka, aby uzyskać stopień oficerski.

czyli tak samo jeśli zajmujemy stanowisko zastępcy czy dowódcy zmiany jeśli mamy wyższe wyksztalcenie wystarczy nam dostać się na SPO a to nie byle jaki wyczyn bez popchania;////

SPF-a chyba też musi..

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #504 dnia: Grudzień 04, 2015, 16:32:39 »
Na podziale SPO+SPF.. dlatego aspiranci z wyższym, którzy chcą w przyszłości awansować robią dobry krok idąć na MSK/PSK, ale niewielu ma taką możliwość z marszu.

Offline fireman998998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 447
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #505 dnia: Grudzień 04, 2015, 16:36:25 »
Mam nadzieje, iż nowe władze te bzdury zniosą , za chwile może jeszcze  będzie trzeba zrobić inzynierke SGSP i dodatkowo by dostać stopień SPO i SPF. Paranoja!!!!

Offline aspirant7

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #506 dnia: Grudzień 04, 2015, 16:37:04 »
wystarczy SPO z tego co wiem na dowodzenie interwenecyje nie jest wymagane SPF wiec wystarczy SPO. chyba ze się myle

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #507 dnia: Grudzień 04, 2015, 16:58:11 »
To doczytaj sobie wszystko

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #508 dnia: Grudzień 05, 2015, 07:50:57 »
SPO SPF i SPK ciekawe  :kwit:

Cytuj
Z uwagi na powyższe oraz zgodnie z przyjętym systemem kształcenia opisanym  w „Programie rozwoju szkół i ośrodków szkolenia Państwowej Straży Pożarnej na lata 2015-2020”, zatwierdzonym przez gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza – Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w dniu 9 listopada br., strażacy posiadający wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje do wykonywania zawodu strażak mogą zostać skierowani na ww. przeszkolenie zawodowe, organizowane w formie czterosemestralnych studiów podyplomowych. Natomiast strażacy posiadający wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk aspiranckich w Państwowej straży Pożarnej, mogą zostać skierowani na przeszkolenie zawodowe, organizowane w formie dwusemestralnych studiów podyplomowych.

http://www.straz.gov.pl/panstwowa_straz_pozarna/Program_rozwoju_szkol_i_osrodkow

http://www.straz.gov.pl/download/2043.pdf
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2015, 08:01:56 wysłana przez grzela »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #509 dnia: Grudzień 05, 2015, 10:52:14 »
SPO SPF i SPK ciekawe  :kwit:
http://www.straz.gov.pl/panstwowa_straz_pozarna/Program_rozwoju_szkol_i_osrodkow

http://www.straz.gov.pl/download/2043.pdf
Docelowo prawie  9000 oficerów :D
Jezu drogi. Bardzo drogi.... 4,4 tys. oficerów bez uprawnień do dowodzenia? Gdzie? i Po co?
SPO 4 semestry po co? potem SPK 2 semestry a inż. poż. 7,5 semestru? Gdzie senes gdzie logika....
Fantasmagorie  :szalony: :szalony: :szalony: :szalony: :szalony: :szalony: :szalony: :szalony: :szalony: :szalony: :szalony:
49 miejsc na SPK rocznie.... 90 na SPO :)
Ale trzeba bedzie mieć plecy w KG aby to załatwić :D
Kolejne kwiatki dziennych absolwentów SA i CS będzie co roku 285, a zaocznych?
119 (dla wszystkich 3 szkół)!
Obecne zasady oraz limity blokują rozwój szeregowych funkcjonariuszy!
Dają olbrzymią przewagę wąskiej grupie ludzi!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2015, 11:05:55 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Sekc.

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #510 dnia: Grudzień 05, 2015, 11:27:23 »
Witam wszystkich.
Mam pytanie odnośnie zmian, które nadchodzą w systemie szkolenia. Jestem w służbie od 5 lat, ukończone mam szkolenie podoficerskie oraz zdany egzamin Z.22,dodatkowo wykształcenie wyższe mgr. (bez inż.) Pytanie moje jest następujące. Żeby uzyskać pierwszy stopnień w korpusie aspirantów muszę ukończyć Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy Z.23, który ma być uruchamiany kilka razy w roku i od 2017 roku ma być organizowany dla większej ilości słuchaczy.
Nie wiem czy dobrze odczytuje nowy system kształcenia po zmianach, ale wychodzi na to, że posiadając kwalifikacje, które posiadam mogę być skierowany na studia podyplomowe SPO. Po ukończeniu SPO (4 semestry) a następnie SPK (2 semestry) uzyskuje się pierwszy stopień oficerski oraz kwalifikacje do zajmowania stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.
Proszę o podpowiedzi czy dobrze odczytałem nowe założenia systemu kształcenia w PSP.



Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #511 dnia: Grudzień 05, 2015, 16:12:21 »
Starałem się dosyć dokładnie przeczytać o nowych zasadach kształcenia. Liczę na odzew do poniższego posta.

SPO SPF i SPK ciekawe  :kwit:

Według mnie nie SPO + SPF + SPK, tylko według nowego systemu kształcenia SPO + SPK (SPF), następuje różnica w zmianie nazwy z SPF na SPK , co możesz wywnioskować po zamieszczonej tabelce z liczbami oraz strukturze ewentualnych awansów.

SPO 4 semestry po co? potem SPK 2 semestry a inż. poż. 7,5 semestru? Gdzie senes gdzie logika....

No tu jakiś absurd następuje... dla szeregowca z wyższym dwie podyplomówki, które łącznie trwają dłużej niż kształcenie inżyniera pożarnictwa dziennie lub zaocznie  :szalony:

49 miejsc na SPK rocznie.... 90 na SPO

Na te miejsca patrzyłbym z pewnym dystansem, są to zakładam szacunki. Należy się jednak nastawić, że dużych rozbieżności od podanych liczb nie będzie.
W roku 2015 w trybie zaocznym na SGSP zostało przyjętych 200 osób ze skierowaniami. Kończą one w roku 2019. W tabeli podana jest liczba 119 jako absolwenci ZSI (zaocznych studiów ińzynierskich) jeżeli dobrze rozumiem. Nijak to się nie pokrywa. Nowe regulacje mogą doprowadzić nawet do braków kadrowych, dlatego też nie wiązałbym się tak bardzo z tymi liczbami. Już nie będę komentował podanych liczb przy SPK czy na SPO na skalę kraju rocznie... :szalony:

Kolejne kwiatki dziennych absolwentów SA i CS będzie co roku 285, a zaocznych?
119 (dla wszystkich 3 szkół)!
Z tego co ja patrze to dziennych ma być 270 rocznie, a zaocznych 719?

Obecne zasady oraz limity blokują rozwój szeregowych funkcjonariuszy!
Trochę tak, obecnie u podoficera z licencjatem pies pogrzebany żeby otrzymać kwalifikacje do kierowania działaniami ratowniczymi i oficera. Droga bezpośrednia odcięta. Została droga przez aspirantkę. Jedyna i najbardziej słuszna.


Dla przyszłych dowódców...
Cytuj
"Realizacja przeszkolenia zawodowego dla strażaków
ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich Państwowej
Straży Pożarnej będzie odbywała się na nowych zasadach.Ta forma
przeszkolenia będzie wymagana od wszystkich strażaków
kierowanych na przeszkolenie zawodowe uprawniające do
zajmowania stanowisk, na których wymagane są kwalifikacje do
kierowania działaniami ratowniczymi. Przeszkolenie to będzie
realizowane w dwóch formach:
- 2 - semestralnej dla strażaków posiadających tytuł zawodowy
technik pożarnictwa oraz inżynier w zakresie inżynierii
bezpieczeństwa pożarowego,
- 4 - semestralnej dla strażaków posiadających kwalifikacje
w zawodzie strażak. Dodatkowe semestry nauki pozwolą na
skompensowanie różnic programowych i uzyskanie efektów
kształcenia przewidzianych w kwalifikacji Z. 23 w zawodzie
technik pożarnictwa."

Halo halo.. porównując ustawę deregulacyjną ustawy o psp do systemu kształcenia po zmianach wychodzi chyba jakiś błąd..
Porównajmy zapisy z ustawy deregulacyjnej i schemat (załącznik nr 4) systemu kształcenia po zmianach.

Ustawa o PSP -> na stanowisko oficerskie związane z kierowaniem działaniami ratowniczymi mianuje się lub powołuje strażaka:
Cytuj
1) inżyniera pożarnictwa
2) posiada tytuł zawodowy inżynier oraz kwalifikacje wymagane do
wykonywania zawodu strażak i ukończył przeszkolenie zawodowe
przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej
Straży Pożarnej oraz przeszkolenie zawodowe przygotowujące do
zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami
ratowniczymi, albo
3) posiada tytuł zawodowy inżynier w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w
specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego uzyskany w Szkole
Głównej Służby Pożarniczej oraz kwalifikacje wymagane do wykonywania
zawodu strażak i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do
zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami
ratowniczymi, albo
4) posiada wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania
stanowisk aspiranckich i ukończył przeszkolenie zawodowe
przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej
Straży Pożarnej oraz przeszkolenie zawodowe przygotowujące do
zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami
ratowniczymi

Dochodzi do sytuacji, której nawet nie uwzględnia schemat..
strażak + inż. bezp. pożarowego + SPK = uzyskanie kwalifikacji
aspirant + inż. bezp. pożarowego + SPK = !!!!????

Aspirant też posiada kwalifikacje w zawodzie strażak więc według ustawy o PSP po inż. bezp. pożarowego powinno mu też wystarczyć samo SPK. Rozumiem w przypadku innego wyższego ma SPO + SPK, lecz to SPO jest wtedy krótsze niż dla podoficera o dwa semestry. Proszę o jakieś wyjaśnienie, jak to rozumieć?
Faktu nie zmienia to, że dostawanie się na te podyplomówki będzie graniczyło z cudem.




Na koniec:
czy te zasady już obowiązują skoro jest to program rozwoju na lata 2015-2020 czy wejdzie w życie od 1 stycznia razem z nowymi zasadami doskonalenia zawodowego?

Offline szopoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #512 dnia: Grudzień 05, 2015, 17:50:40 »
Witam wszystkich.
Mam pytanie odnośnie zmian, które nadchodzą w systemie szkolenia. Jestem w służbie od 5 lat, ukończone mam szkolenie podoficerskie oraz zdany egzamin Z.22,dodatkowo wykształcenie wyższe mgr. (bez inż.) Pytanie moje jest następujące. Żeby uzyskać pierwszy stopnień w korpusie aspirantów muszę ukończyć Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy Z.23, który ma być uruchamiany kilka razy w roku i od 2017 roku ma być organizowany dla większej ilości słuchaczy.
Nie wiem czy dobrze odczytuje nowy system kształcenia po zmianach, ale wychodzi na to, że posiadając kwalifikacje, które posiadam mogę być skierowany na studia podyplomowe SPO. Po ukończeniu SPO (4 semestry) a następnie SPK (2 semestry) uzyskuje się pierwszy stopień oficerski oraz kwalifikacje do zajmowania stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.
Proszę o podpowiedzi czy dobrze odczytałem nowe założenia systemu kształcenia w PSP.
coś wiadomo o kursach dla posiadających z -22. Czy są jakieś wiadomości dla posiadaczy z-22 w kierunku uzyskania z-23 w trybie zaocznym?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2015, 08:33:10 wysłana przez szopoo »

Offline wojtas666

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #513 dnia: Grudzień 05, 2015, 19:18:48 »
ja również dołaczam sie do pytania o zaoczną aspiratke...czy rzeczywiscie ma sie zwiekszyc liczba miejsc od 2017??

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #514 dnia: Grudzień 07, 2015, 09:31:08 »
Jest ktoś w temacie i potrafi wyjaśnić wcześniej poruszone kwestie?

Offline fireman998998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 447
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #515 dnia: Grudzień 07, 2015, 10:17:33 »
W PSP jest wszystko tak zakręcone zagmatwane, ze nikt nic nie wie, co chwile nowe zmiany, tylko po co, czy wczesniej było źle???  Komu i czemu ma to służyc, pod kogo to wszystko jest robione. : kwit:  :gwiazdki:

Offline aspirant7

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #516 dnia: Grudzień 07, 2015, 15:17:22 »
koledzy a jaka jest szans w takim razie żeby mnie 01 skierowal na 1 stopien oficerski jak mam aspiranta wyższe wyksztalcenie i  w tej chwili zajmujen a p.o zastepce dowódcy zmiany??

Offline bolo75

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #517 dnia: Grudzień 07, 2015, 15:24:15 »
koledzy a jaka jest szans w takim razie żeby mnie 01 skierowal na 1 stopien oficerski jak mam aspiranta wyższe wyksztalcenie i  w tej chwili zajmujen a p.o zastepce dowódcy zmiany??
Z tego co czytam to raczej małe.
bolo75

Offline aspirant7

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #518 dnia: Grudzień 07, 2015, 15:26:07 »
koledzy a jaka jest szans w takim razie żeby mnie 01 skierowal na 1 stopien oficerski jak mam aspiranta wyższe wyksztalcenie i  w tej chwili zajmujen a p.o zastepce dowódcy zmiany??
Z tego co czytam to raczej małe.

a to niby dlaczego? w końcu zastepca to stanowisko oficerskie
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2015, 15:29:42 wysłana przez aspirant7 »

Offline sikacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #519 dnia: Grudzień 07, 2015, 15:29:47 »
W PSP jest wszystko tak zakręcone zagmatwane, ze nikt nic nie wie, co chwile nowe zmiany, tylko po co, czy wczesniej było źle???  Komu i czemu ma to służyc, pod kogo to wszystko jest robione. : kwit:  :gwiazdki:
powiem ci tak wszystko jest robione po to żeby ktoś z góry mógł awansować swojego pociotka, ale mam jednak nadzieję że nowa władza rozpie.....li te bzdurne przepisy.

Ja czasem obawiam się, że za chwilę na podziale w straży 70 % to bedą oficerowie, 25 aspiranci a 5% to nowo przyjęci stażyści. Nie wiem do kogo nasze państwo chce się upodobnić.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #520 dnia: Grudzień 07, 2015, 16:48:47 »
Ciekawostka:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19307337,pierwsza-decyzja-nowego-szefa-bor-anulowal-kurs-oficerski-trwajacy.html?lokale=local#BoxNewsImg
A u nas rusza kolejne SPO dla plecaków.... W ciągu pół roku wzieli na SPO i SPF wiecej osób niż przez ostatnie dwa lata.
To są już jaja.
Brawo dla Pana Pułkownika.
PS> wiem że dałem to w dwóch tematach:)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2015, 16:53:01 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #521 dnia: Grudzień 07, 2015, 18:38:59 »
Hehe :)
Eqinox, jak odniesiesz się do sprawy awansu szeregowca, a aspiranta według nowego systemu kształcenia (sprawę poruszyłem wcześniej). Co o tym myśleć?

Offline fireman998998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 447
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #522 dnia: Grudzień 07, 2015, 19:04:12 »
Z tego co pisano wcześniej na SPF przyjęto dużo mniej niż wcześniej, SPF 18 - 170-80 osób , natomiast ostatni nie wiedzieć dlaczego tylko 65 i jak można spełnić wymagania przy takiej ilości miejsc , tylko plecaki maja szanse bo tata lub wujek  wysoko w hierarchii. Totalna żenada dla tej formacji!!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #523 dnia: Grudzień 07, 2015, 19:05:00 »
kolego @testy idź chłopie na zaoczne SGSP i nie zawracaj d..y. Jesteś młody (pewnie bez zobowiązań rodzinnych), i nie masz co marnować czasu na inne pierdoły. Tylko ta opcja będzie pewna, jedynie słuszna i do końca życia nie będziesz musiał się oglądać za innymi możliwościami. Jeśli wybierzesz inną drogę, zrobisz studia cywilne, będziesz się błąkał później z nadzieją na jakieś PSFy czy SPK (a może kiedyś dojdą do wniosku, że to za mało i jeszcze trzeba będzie zrobić doktorat?). Dla mnie temat skończony, a jak chcesz dalej mieć nadzieję na jakieś inne rozwiązania to możesz się dalej z nadzieją błąkać. Będziesz za 15 lat sfrustrowany i zniechęcony do wszystkiego i rozżalony na wszystko i wszystkich (i jak forum będzie jeszcze istniało to będziesz 10 razy gorszy wrzód na dupie niż teraz).
EGO = 1 / wiedza

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #524 dnia: Grudzień 07, 2015, 19:12:21 »
Hehe :)
Eqinox, jak odniesiesz się do sprawy awansu szeregowca, a aspiranta według nowego systemu kształcenia (sprawę poruszyłem wcześniej). Co o tym myśleć?
Ładnie to @robn ujął ale nie wie o jednym, że @testypsp chce do SGSP na inż. poż. iść :)
A co do pytań to zadaje je z ciekawości.
Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna gdyż w PSP (jak byś dłużej popracował to byś zobaczył) zdarzają się regulaminy i wytyczne a także kursy które nijak się mają do przepisów prawa.
A obecne zasady są ostrzejsze od ustawy tylko jest jedno ale kto upoważnił KG PSP do zaostrzania ustawy? Organ prawodawczy w tym kraju jest jeden!
Nikt, tak więc wiążące są przepisy ustawy o PSP które już wcześniej wyjaśniałem, jednak że KG która opracowała zasady może się ich kurczowo trzymać i nie dopuszczać do awansów szeregowców/podoficerów a, że ona prowadzi rekrutacje na SPO i SPK :d to racja jest jak zwykle w PSP po tej stronie po której są szuflady od biurka.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.