Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 1454962 razy)

Offline dante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #400 dnia: Listopad 03, 2015, 19:33:05 »
cytując:
"2. Wymagania kwalifikacyjne do zajmowania stanowisk służbowych, o których mowa w art. 36 ust. 3–5 ustawy
zmienianej w art. 3, w brzmieniu dotychczasowym, nabyte przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej przed dniem
wejścia w życie niniejszej ustawy, uznaje się za równorzędne z wymaganiami kwalifikacyjnymi określonymi w art. 36
ust. 3 lub 4 ustawy zmienianej w art. 3, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą."
Można by mniemać, że z awansami na kolejne stanowiska (nie stopnie) jest możliwa, jeżeli kwalifikacją było posiadanie stopnia oficerskiego, ale zobaczymy jak będzie.

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #401 dnia: Listopad 03, 2015, 19:58:37 »
Jeżeli kwalifikacją było posiadanie stopnia oficerskiego? Ja podałem konkretny przypadek, gościu ma kwalifikacje, bo jest na danym stanowisku, a nie ma stopnia oficerskiego. Czy ten Pan będzie mógł awansować bez SPO jeżeli ma wyższe wykształcenie mniej znanej uczelni? Zakładam, że samo SPO w jego przypadku, bo kwalifikacje (SPF) posiada/nabył wcześniej przed ustawą deregulacyjną.
Przypomnę, przypadek to z-ca dowódcy zmiany chcący awansować na dowódcę zmiany. Aspirant, wykształcenie wyższe.
Czytam temat i na prawdę nie potrzeba po 20 razy cytować tych przepisów, które przeczytał każdy wcześniej. Nie potrafię ich w tym przypadku zinterpretować i liczę na pomoc. U mnie na jednostce szykuje się taka sytuacja i pytam z czystej ciekawości czy będzie się musiał doszkalać:)

Offline maniek1086

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #402 dnia: Listopad 03, 2015, 21:22:38 »
do testy psp, tak będzie mógł dostać dowódcę zmiany bo ma SPF, rozpoczął go przed wejsciem w zycie ustawy, więc zgodnie z art 21 ust 4. przepisu deregulacyjnego jego kwalifikację są uznane za równorzędne z art 36 ust. 3. pkt 4. ustawy o psp w nowym brzmieniu (tj. asp z wyższym z spf i z spo) co więcej może dostać pierwszy stopień oficerski, jeśli jeszcze nie posiada bo zgodnie z art 21 ust 4. przepisu deregulacyjnego spełnia wymogi art. 53 ust. 2 ustawy o psp w nowym brzmieniu (gdzie jest mowa o "dostawaniu" mł. kpt.)
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2015, 21:25:58 wysłana przez maniek1086 »

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #403 dnia: Listopad 03, 2015, 22:24:01 »
Nie w pełni się z Tobą zgodzę. Owszem, kwalifikacje czyli SPF ma nabyty i nikt mu tego nie odbierze. Odnosząc się do art. 53 ust. 2 to tak na prawdę w tym przypadku musi ten Pan spełniać wymagania określone w art. 36 ust. 3. W tym konkretnym przypadku interesują nas zapisy 2) i 4), nie ma znaczenia czy były to studia inżynierskie, bo Pan posiada technika pożarnictwa.
W punktach tych wyraźnie jest napisane, że aby dostać pierwszy stopień oficerski oprócz inżyniera/technika pożarnictwa wymagany jest SPO+SPF. Wiemy, że dowódca zmiany to stanowisko oficerskie (tożsamość), a więc uważam, że awans tego Pana bez wysłania na SPO jest nierealny. Co prawda jak było pisane posiada on kwalifikacje, ale nie będzie spełniał jednego z wymogów co do nadania mu stopnia mł.kpt. Proszę o analizę i wypowiedź innych.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #404 dnia: Listopad 03, 2015, 23:12:30 »
Ja się poddaję, jest to tak napisane aby każdy 01 mógł sobie na swój strój, dowód - ostanie awanse  majowe na ** pokazały jak poszczególni KW interpretuje sobie przepisy, i w jednym woj spełniał kwalifikacje w innym nie przez co nawet nie puszczali dalej wniosku :gwiazdki:
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2015, 23:16:10 wysłana przez mulat81 »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #405 dnia: Listopad 03, 2015, 23:54:06 »
Ogólnie powiem, że te nowe przepisy zrobiły jeden wielki rozpierdol za który należy podziękować obecnemu KG i dać mu za to z naszych pensji jeszcze na odchodne jedną podwyżkę Prócz tych co odchodząca pani katechetka dała -  z miłosierdzia pewnie...
jeden wielki burdel.... ja temu gościowi nigdy ręki nie podam.....

Przepisy powinny być jasne: stanowiska oficerskie po SGSP (dzienne i zaoczne) z jasnymi zasadami naboru (czyli skierowaniami od Powiatowego 01 dla zaocznych).
Stanowiska aspiranckie tylko po dziennych i zaocznych aspirantkach (bez ściemy jakichś kursów)
stanowiska podoficerskie po szkole podoficerksiej
stanowiska strażaków po przeszkoleniu strażackim (tak jak dawniej a nie za obecnego gównianego ustroju)

żadnych SPF-ów żadnych SPO i innych tworów, które tylko służą utrzymaniu bandy darmozjadów i zabierają etaty w komendach.
Przerost szkolnictwa teoretycznego z nadymaniem gimbazy nad życiem.... Strażacy nie potrafią gasić z głową prostych rzeczy a uczą ich głupot....

Podsumowując: przepisy kwalifikacyjne to jedno wielkie GÓWNO. Cieszę się że z każdym dniem mam bliżej do emki, bo smród z tego bałaganu zamiast zachęcać mnie do dłuższej służby tylko powoduje zniechęcenie....
EGO = 1 / wiedza

Offline fireman998998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 447
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #406 dnia: Listopad 04, 2015, 08:00:15 »
Nic dodac nic ując jak powyżej napisano!!!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #407 dnia: Listopad 04, 2015, 08:10:09 »
Nic dodac nic ując jak powyżej napisano!!!
Jednak coś należy dodać...
Otóż ta sprawa regulowana jest ustawą o PSP:
Przepisy powinny być jasne: stanowiska oficerskie po SGSP (dzienne i zaoczne) z jasnymi zasadami naboru (czyli skierowaniami od Powiatowego 01 dla zaocznych).
Stanowiska aspiranckie tylko po dziennych i zaocznych aspirantkach (bez ściemy jakichś kursów)
stanowiska podoficerskie po szkole podoficerksiej
stanowiska strażaków po przeszkoleniu strażackim (tak jak dawniej a nie za obecnego gównianego ustroju)
CO niemienia faktu że staje się to coraz bardziej zagmatwane. i w 100% popieram zdanie robn
Przepis kwalifikacyjny powinien być o wiele prostszy dla "zwykłych" JRG, powinien byc specjalny załącznik dla JRG z grupami specjalistycznymi.
KW i KG też powinno się znacznie uprościć.
Wracając do meritum grup na podziale bojowym w JRG powinno być 7 lub 8:  młodszy ratownik, ratownik, starszy ratownik, specjalista ratownik, d-ca zastępu, d-ca sekcji (w JRG powyżej 19 etatów na służbie), z-ca d-cy zmiany, d-ca zmiany  (kolory przedstawiają podział na korpusy).
Trzeba nam jasnych przepisów, a żeby utrudnić kolejnym władzom zmianę rozporządzenia kwalifikacyjnego powinno się ono znaleźć w załączniku do ustawy o PSP.
Dodatkowo należało by wprowadzić procentowy podział miejsc w szkołach np. na zmianie 11 osobowej jest 2 oficerów, 4 aspirantów i 5 podoficerów to nikt z tej zmiany nie idzie do szkoły idą z innych zmian. Jeśli w całej komendzie % jest zachowany nie dostaje ona miejsc na szkolę. Dostają sąsiednie powiaty.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2015, 08:14:45 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline budowlaniec1972

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #408 dnia: Listopad 04, 2015, 08:12:45 »
Był taki przypadek kilka lat temu jak możliwe było zrobienie magisterskich studiów w SGSP po "zwykłych inżynierskich" np. po obieraniu czereśni w Zalipiu i dostawali uprawnienia jak mgr inż. po SGSP. Więc to nie jest tak że teraz coś ułatwiają czy zmieniają. Jest potrzeba to się robi "możliwości" nagięcia przepisów.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #409 dnia: Listopad 04, 2015, 09:34:00 »
budowlaniec, osoby szły, bo pozwalały przepisy (boli pana... boli... - poza tym lepiej skakać sobie do gardła i być drugiemu człowiekowi wilkiem by szarpać i dzielić ludzi niż dążyć do merytorycznego działania  :wall: :wall: ) ... Przepisy się zmieniły i trzeba z tym żyć dalej... Dotyczy to zarówno po SGSP jak i po aspirantkach (gdzie widać jeszcze większy burdel). Etaty w komendzie są przyznane w określonych stanach, nie da się zrobić 3 naczelników, dowódców (na danym wydziale), czy komendantów dla potrzeby chwili. Niestety dla młodych strażaków będzie to udupienie, bo takich ludzi ani się nie awansuje, ani nie przeniesie na coś innego, będą blokować stanowiska dla młodych i ambitnych strażaków powodując brak rotacji w stanowiskach - albo uzupełnią wymagania do stanu aktualnego albo będą tkwić do bólu. Uważasz że to jest dobre? Ja uważam, że nie... Obecne zasady to tylko napędzanie biznesu dla szkół uzasadniając ich funkcjonowanie. I pewnie dla zapewnienia funkcjonowania biznesu kiedyś też wymyślą znowu jakieś nowe wymagania i nawet dzienni/zaoczni inżynierowie po sgsp chcąc gdzieś awansować będą musieli kończyć nowe kursy zwane podyplomowymi (np na kierowanie strategiczne dla przyszłych komendantów, naczelników) - spokojnie.... dadzą radę.  :gwiazdki: :gwiazdki: Na razie kryterium awansu jest znajomość polityczna wszelkiej maści a nie wiedza merytoryczna. I po wyborach też tak samo będzie...


« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2015, 09:56:14 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #410 dnia: Listopad 04, 2015, 10:02:52 »
Obecne zasady to tylko napędzanie biznesu dla szkół uzasadniając ich funkcjonowanie. I pewnie dla zapewnienia funkcjonowania biznesu kiedyś też wymyślą znowu jakieś nowe wymagania i nawet dzienni/zaoczni inżynierowie po sgsp chcąc gdzieś awansować będą musieli kończyć nowe kursy zwane podyplomowymi (np na kierowanie strategiczne dla przyszłych komendantów, naczelników) - spokojnie.... dadzą radę.  :gwiazdki: :gwiazdki:.
Problem jest tego kalibru że w SGSP zauważyli że coraz mnie ludzi odchodzi na emeryturę i zaczną się problemy z zapełnieniem roczników wiec kosztem 3 szkół aspirantów wprowadzono przepis który daje taką samą drogę awansu szeregowcowi i aspirantowi.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline raf998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #411 dnia: Listopad 04, 2015, 10:05:49 »
Ogólnie powiem, że te nowe przepisy zrobiły jeden wielki rozpierdol za który należy podziękować obecnemu KG i dać mu za to z naszych pensji jeszcze na odchodne jedną podwyżkę Prócz tych co odchodząca pani katechetka dała -  z miłosierdzia pewnie...
jeden wielki burdel.... ja temu gościowi nigdy ręki nie podam.....

Przepisy powinny być jasne: stanowiska oficerskie po SGSP (dzienne i zaoczne) z jasnymi zasadami naboru (czyli skierowaniami od
Cytuj
Powiatowego 01 dla zaocznych).
Stanowiska aspiranckie tylko po dziennych i zaocznych aspirantkach (bez ściemy jakichś kursów)
stanowiska podoficerskie po szkole podoficerksiej
stanowiska strażaków po przeszkoleniu strażackim (tak jak dawniej a nie za obecnego gównianego ustroju)

Dodam do wypowiedzi kolegi jeszcze małą uwagę.

Po dziennej SGSP i aspirantce, do służby panowie oficerowie i aspiranci TYLKO DO TEJ JEDNOSTKI GDZIE JEST WOLNY ETAT!!! :kwit:
Nie to że jestem z wa-wy i MUSZĘ tu służyć.
W Polskę drodzy oficerowie, przy czym mieszkanie na własną rękę załatwić i tyle. Ukróci to wszelkie koniugacje rodzinne.

Cytuj
żadnych SPF-ów żadnych SPO i innych tworów, które tylko służą utrzymaniu bandy darmozjadów i zabierają etaty w komendach.
Przerost szkolnictwa teoretycznego z nadymaniem gimbazy nad życiem.... Strażacy nie potrafią gasić z głową prostych rzeczy a uczą ich głupot....
Zgadzam się z kolegą, ale....
Nie odbierasz w ten sposób prawa do awansu dla tych co nie ukończyli np. dziennej SGSP?
Dajmy na to jestem w zz. Nie mam żadnego układu z 01. W ten sposób NIGDY nie dostanę skierowania na zaoczne SGSP i jestem "zablokowany"


Cytuj
Podsumowując: przepisy kwalifikacyjne to jedno wielkie GÓWNO. Cieszę się że z każdym dniem mam bliżej do emki, bo smród z tego bałaganu zamiast zachęcać mnie do dłuższej służby tylko powoduje zniechęcenie...
.

Tu popieram w 100%

PS.

Uważam, że tylko likwidacja WSZYSTKICH dziennych szkół może przynieść korzyści w PSP. Stopień o niczym nie świadczy, kiedy jest się na niskim stanowisku.
Przyjęcia tylko z ulicy i jasna ścieżka awansu, poprzez egzaminy państwowe na wzór matur ( gdzie nie podaje się nazwisk na karatach egzaminacyjnych, tylko nr. ).
To ukróci nepotyzm i rozczarowania oficerów po SGSP typu - dlaczego ja 3 lata temu ukończyłem SGSP i jeszcze nie jestem dowódcą JRG tylko na wózku z tyłu jeżdżę.

Pozdrawiam.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #412 dnia: Listopad 04, 2015, 10:52:37 »
Po dziennej SGSP i aspirantce, do służby panowie oficerowie i aspiranci TYLKO DO TEJ JEDNOSTKI GDZIE JEST WOLNY ETAT!!! :kwit:
Nie to że jestem z wa-wy i MUSZĘ tu służyć.
W Polskę drodzy oficerowie, przy czym mieszkanie na własną rękę załatwić i tyle. Ukróci to wszelkie koniugacje rodzinne.
(....)

To ukróci nepotyzm i rozczarowania oficerów po SGSP typu - dlaczego ja 3 lata temu ukończyłem SGSP i jeszcze nie jestem dowódcą JRG tylko na wózku z tyłu jeżdżę.

1) W takim razie tak samo z naborów oddolnych - czemu nie rozsyłać wszystkich ludzi po Polsce? Z tego co widzę, ludzie raczej uciekają ze swoich rodzinnych miejscowości w inne miejsca kraju, jeśli chodzi o szkoły.

2) Jeśli macie problem z takowym, że jęczy Wam, że należy mu się po szkole od razu to, to i tamto - nie wiecie jak go ukrócić? Stare wąsy i dają sobie wejść na głowę?  :gwiazdki:


ps. tak, również jestem zwolennikiem startu każdego od szeregowego.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline maniek1086

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #413 dnia: Listopad 04, 2015, 17:17:58 »
Nie w pełni się z Tobą zgodzę. Owszem, kwalifikacje czyli SPF ma nabyty i nikt mu tego nie odbierze. Odnosząc się do art. 53 ust. 2 to tak na prawdę w tym przypadku musi ten Pan spełniać wymagania określone w art. 36 ust. 3.
w przytoczonym wyzej art. 21 przepisu deregulacyjnego jest wyraźnie napisane że spełnia wymogi art. 53 ust 2 ust. o PSP w nowym brzmieniu, jeżeli zaczął SPF przed wejściem w życie przepisu deregulacyjnego

Offline franek dolas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #414 dnia: Listopad 04, 2015, 20:50:46 »
:D ukończenie SGSP jak widzicie o niczym nie świadczy, i nic nie daje.. nie dyplomy sa ważne, tylko to co gosc ma w głowie..Najlepiej o tym świadczy właśnie ta sytuacja. Całego tego bajzlu kwalifikacyjnego narobili nie kto inny jak panowie oficerowie po SGSP i to dziennej, zatem oficerowie  najczystszej krwi :D :D

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #415 dnia: Listopad 04, 2015, 21:17:34 »
To nowość powiedziałeś... dla tego konkretnego gościa może i liczy się to co ma w głowie, ale z nowego przepisu kwalifikacyjnego wynika, że system dąży do rządzenia przez dziennych po SGSP, ewentualnie zaocznych więc ciekawego co to będzie w przyszłości :P

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #416 dnia: Listopad 04, 2015, 21:41:38 »
Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie trybu kierowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej na przeszkolenie zawodowe.

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//518/12277908/12315216/12315217/dokument188537.pdf

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #417 dnia: Listopad 04, 2015, 21:55:06 »
Czyli spośród wszystkich wybierać będzie KG według potrzeb, takie postępowanie rekrutacyjne :)

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #418 dnia: Listopad 04, 2015, 21:55:53 »
czyli omijamy drogę służbową?
KP i KM nie będą filtrowane przez KW?
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #419 dnia: Listopad 04, 2015, 22:15:10 »
No właśnie?
I jeżeli KG kwalifikuje kandydatów do udziału w postępowaniu rekrutacyjnym, a następnie listę wysyła do Rektora Komendanta Szkoły to należy rozumieć, że oprócz wyboru przez KG, na szczeblu szkoły odbędzie się rekrutacja, na jakich podstawach?
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2015, 22:46:15 wysłana przez testypsp »

Offline siema

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #420 dnia: Listopad 05, 2015, 20:58:11 »
Witam. Przepisy przepisami ale lepiej mieć znajomych u samej góry. Oj jak boli  widząc wśród awansowanych na listopada np. mł. kpt., który w czerwcu skończył S.A. Widać nie koniecznie tylko po SGSP można awansować. Inne wnioski w lutym to nie wyszły z KW , bo kierunek nie przydatny. To który jest przydatny? Dla przełożonego w KP, który Cię mianuje na dane stanowisko i jest to stanowisko oficerskie kierunek przydatny wniosek idzie , lecz pierwsze sito KW i po ptokach. Ktoś powie lepiej być dobrym aspirantem niż .........oficerem. Kilkanaście lat służby, podnoszenie kwalifikacji dobrze byłoby uwieńczyć awansem,  ale nie bo nie bo kierunek nie taki a jaki pytam? skoro przepisy puszczają i nie jest to stanowisko związane z kierowaniem działaniem ratowniczym.
Ps. oby na maja

Offline fireman998998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 447
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #421 dnia: Listopad 05, 2015, 21:21:41 »
Tak jak piszesz nie tylko u Ciebie tak jest , w wielu Komendach jest podobnie, plecaki otrzymuja awansy po smiesznych szkołach a tu mgr  18 lat służby i maja cie w du..e :gwiazdki:

Offline siema

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #422 dnia: Listopad 05, 2015, 22:00:11 »
Bo trzeba być z południowej małopolski i na literę G

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #423 dnia: Listopad 05, 2015, 22:45:56 »
Racja Panowie, racja.

Wracając jednak do przepisu kwalifikacyjnego o czym jest temat czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na zadane wcześniej pytanie odnośnie projektu przepisu?

No właśnie?
I jeżeli KG kwalifikuje kandydatów do udziału w postępowaniu rekrutacyjnym, a następnie listę wysyła do Rektora Komendanta Szkoły to należy rozumieć, że oprócz wyboru przez KG, na szczeblu szkoły odbędzie się rekrutacja, na jakich podstawach?

Offline fireman998998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 447
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #424 dnia: Listopad 08, 2015, 16:05:29 »
Czy aby zostać d-ca zmiany lub z-ca d-cy zmiany jest potrzebne przeszkolenie SPF, bo chodzą słuchy iż do 30 listopda przed wejściem w życie ustawy deregulacyjnej   :kwit:jest możliwość awansu na powyższe stanowiska bez SPF wystarczy (inż., pożarnictwa lub studia wyższe pzydatne w PSP + tech. pożarnictwa) :straz:. Proszę o pewne odpowiedzi bo różnie jest to interpretowane!