Autor Wątek: Dachowanie oceń tą akcję  (Przeczytany 43707 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Dachowanie oceń tą akcję
« dnia: Styczeń 14, 2014, 22:48:10 »
Była ciekawa dyskusja na temat pożaru budynku , to może tym razem pokusicie się o ocenę tej akcji .

https://www.youtube.com/watch?v=B4D3_lL4RUo&feature=youtube_gdata_player

Offline hary01

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2014, 22:58:39 »
Cz to na pewno Chicago czy Rosjanie byli na wymianie w Stanach. Wszystko to co uczą nas na szkoleniach i kursach poszło w pi.......u.

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2014, 00:49:08 »
Zastanawia mnie organizacja działań. Rzuca się w oczy to, że światła się świecą (mamy prąd), rzuca się w oczy że samochód jest do góry nogami(to zazwyczaj powoduje wyciek płynów), rzuca się w oczy BHP a raczej jego brak (mundur uznaję za mundur gdy jest kompletny), rzuca się w oczy napier**lanie rozpieraczami (pomijam, że mają tam największy, zarombiaście cieżki, elektryczny niewypał Lucasa), bolą oczy jak strażak wyszarpuje gościa z samochodu (to bardzo w zgodzie z zasadą "obrażeń nie pogłebiamy"). Ale się nie znam na RT, nie na tyle żeby dostrzec coś więcej.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2014, 09:30:00 »
@pol, akurat Amerykanie nie podchodzą tak rygorystycznie do umundurowania jak to u nas bywa. Nas to może razić w oczy - u nas jest z kolei przesadą (również kompletne umundurowanie, jakie posiadamy, przy akcjach Rt, w tym rat. medycznym). I ten "niewypał" to zapewne Hurst, choć faktycznie to to samo co Lukas. Mimo to "niewypał" akurat się spisał, a widziałem już urządzenia, które wysiadały przy takiej robocie.
Natomiast ciekawe są komentarze pod filmem, bardzo przychylne i pisane niby przez ratowników medycznych.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2014, 10:39:28 »
A Norwedzy robią to tak:
http://www.youtube.com/watch?v=5aWR7MtEras
Ciekawa jest również ta technika:
 http://www.youtube.com/watch?v=xAhZfixcNEA
Wbrew pozorom samochód jest stabilny, a uwalnianie nawet z bardzo zniszczonego pojazu trwa dosyc krótko. To jest oczywiście pokaz i czas leci wolniej :). Po "rozerwaniu" samochodu poszkodowanego mamy jak na " tacy podanego". Obie te techniki są normalnie stosowane przy uwalnianiu osób w Norwegii.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2014, 13:35:28 »
A Norwedzy robią to tak:
http://www.youtube.com/watch?v=5aWR7MtEras
Ciekawa jest również ta technika:
 http://www.youtube.com/watch?v=xAhZfixcNEA
Wbrew pozorom samochód jest stabilny, a uwalnianie nawet z bardzo zniszczonego pojazu trwa dosyc krótko. To jest oczywiście pokaz i czas leci wolniej :). Po "rozerwaniu" samochodu poszkodowanego mamy jak na " tacy podanego". Obie te techniki są normalnie stosowane przy uwalnianiu osób w Norwegii.

Ta poznałem w ubiegłym roku na warsztatach w Niemczech Instruktora
To też nie jest takie proste. Wymaga odpowiedniego wyposażenia , wiedzy oraz doświadczenia

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2014, 13:51:38 »
Wyposażenie użyte na filmach nie wychodzi poza ramy tego, co mamy na samochodach. Wiedza oczywiście w takich sytuacjach jest potrzebna, szczególnie dotycząca naprężeń powstających w samochodach i wpływu działań ratowników na te naprężenia i całą konstrukcję. Jednak widać, że to działa. Zastanawiam się, co byłoby, gdyby poszkodowany był nadal w pasach i siedział/leżał w fotelu lub zwisał na pasach. Czy wtedy Norwedzy odstępują od takiej techniki, czy mają inną procedurę przewidzianą na taką okoliczność?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2014, 14:01:45 »
No akurat do "rozrywania" samochodów mieli odpowiednio opracowane zawiesia .

Do podniesienia tego autka z filmu amerykańskiego no kilku ratowników było by potrzebnych . Pomijam że jest taki drobiazg , na który nikt nie zwraca uwagi , co jak konstrukcja słupków po stronie obciążanej będzie naruszona i się złożą podczas obciążania .

Jest wiele skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod . 

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2014, 14:03:32 »
Cytuj
Jednak widać, że to działa. Zastanawiam się, co byłoby, gdyby poszkodowany był nadal w pasach i siedział/leżał w fotelu lub zwisał na pasach. Czy wtedy Norwedzy odstępują od takiej techniki, czy mają inną procedurę przewidzianą na taką okoliczność?
U nich gdy samochód jest poza drogą np. w rowie czy nawet na jakimś urwisku to wyciągają na drogę i wówczas wycinają osobe. podejrzewam, że nawet gdy gościu jest w pasach to też tak robia- ale tego pewien nie jestem.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 15, 2014, 17:00:16 »
No akurat do "rozrywania" samochodów mieli odpowiednio opracowane zawiesia .

Zawiesie wydaje mi się zwykłym zawiesiem łańcuchowym dwucięgnowym połączona ogniwem z łańcuchem, który przypina samochód do drzewa.

Za to ciekawi mnie czy w przypadku braku wyciągarki samochodowej egzamin zdałby też TIFOR?
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 15, 2014, 19:00:26 »
No akurat do "rozrywania" samochodów mieli odpowiednio opracowane zawiesia .

Zawiesie wydaje mi się zwykłym zawiesiem łańcuchowym dwucięgnowym połączona ogniwem z łańcuchem, który przypina samochód do drzewa.

Za to ciekawi mnie czy w przypadku braku wyciągarki samochodowej egzamin zdałby też TIFOR?

Panowie ale ja nie odnoszę się do filmu z 2010 r z pokazów tylko mówię co pokazywali nam Instruktorzy w  październiku 2013  w Niemczech .
Specjalny system zawiesi był po to by kontrolować siły i naprężenia w oczekiwanych przez nich miejscach .

Ale to jakby mało ważne do tematu wątku, który tyczy się konkretnego filmu 

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 15, 2014, 19:12:45 »
@Miko, może podejmiesz się analizy od A-Z, bo strzelać tym co nam się zdaje możemy do usranej śmierci...
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 15, 2014, 22:01:37 »
Ale ja nie chce tu być wyrocznią . Każdy ma jakąś wiedze i doświadczenia .

Pomijam BHP bo to jak ktoś słusznie zauważył sprawa dyskusyjna i zależna od zasad lokalnych. Niektórzy z Nas się nabijają że nie zachowujemy zasad BHP jeżdżąc do wypadków w ciężkim ubraniu do pożarów wewnętrznych - więc trudno tu oceniać .

Wydaje mi się że pomysł na tą akcję jest błędny .
Chyba wszystko co widziałem na odpowiednim poziomie to atak samochodu od tył , sam też tak uczę .
Ma to wiele zalet , w brew pozorom jest proste do wykonania nawet w tego typu pojeździe.
Łatwo można działać wewnątrz rozpieraczami kolumnowymi powiększając sobie i poszkodowanemu przestrzeń .

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 15, 2014, 22:27:42 »
Cytuj
Pomijam BHP bo to jak ktoś słusznie zauważył sprawa dyskusyjna i zależna od zasad lokalnych. Niektórzy z Nas się nabijają że nie zachowujemy zasad BHP jeżdżąc do wypadków w ciężkim ubraniu do pożarów wewnętrznych - więc trudno tu oceniać .
Wiem, że nie na temat ale...
Uważam, że powinniśmu mieć lżejsze ubranie do wypadków. Jeszcze zimą to pół biedy-przynajmniej jest ciepło  -_- No ale latem, gdy są 30 stopniowe upały to wbrew BHP. Przegrzanie organizmu. Stoisz  po zęby uzbrojony i nie myślisz o niesieniu pomocy tylko jak się nie zagotować. Pomijam już fakt, że pot z pod hełmu zalewa oczy i przecierasz usyfioną rekawicą. Jednym słowem MASAKRA  :gwiazdki:

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 16, 2014, 06:56:11 »
@Miko, moja prośba wynika tylko z tego, że mi osobiście brak pomysłu na to jak bezpiecznie i efektywnie wydobyć osobę z tak leżącego samochodu. Nie mam wiedzy by mieć sensowny pomysł, a kreatywność to trochę za mało.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 16, 2014, 09:54:44 »
Mnie też uczono atakować od tyłu w takich sytuacjach. Miejsca w środku na pewno więcej, zwłaszcza, że od strony kierowcy samochód nie jest zmiażdżony i leży na dachu. Od strony pasażera dach widać sprasowany. Pewnie dlatego użyto poduszek - podniesiono samochód w celu uwolnienia przygniecionej ręki. Może również dlatego postanowili od razu usuwać drzwi i wydobyć go od przodu - zaoszczędzili na czasie na pewno, ale podejście z punktu widzenia medycznego (również sposób ewakuacji osoby) trochę nie halo.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 16, 2014, 14:16:38 »
Skuteczne prowadzenie działań w pojeździe na dachu jest możliwe . Praktycznie można wykonać większość technik jak w samochodzie  stojącym na kołach .
Wymaga to tylko trochę ćwiczeń . Tu odepchnięcie kolumny kierowniczej w celu uwolnienia nóg poszkodowanego w samochodzie na dachu .
Czynność prosta ale w brew pozorom bez ćwiczeń sprawia zawsze na szkoleniach trochę problemów .

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=564549786913077&set=a.564489380252451.1073741846.497395206961869&type=1&theater

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 16, 2014, 14:41:50 »
@ Miko, poznaje zdjęcie  :straz: Trochę raziło mnie pracowanie dwoma narzędziami jednocześnie w jednym miejscu, to chyba mało bezpieczne działanie, no może gdyby ratownicy naprawdę z sobą idealnie potrafili współpracować. Co do samego usuwania drzwi, próbowałbym działać pionowo z góry na dół. Działanie takie, jak na filmie powodowało rozwarstwienie się blachy drzwi, pewnie ze względu na brak możliwości głębszego umieszczenia narzędzia z powodu błotnika zasłaniającego zawiasy, ale też na skutek niekorzystnego kierunku działania siły.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 16, 2014, 16:32:45 »
Tu znów trzeba wdać się w szczegóły i niuanse techniczne .
Jak opowiadam na zajęciach że niektóre techniki są dedykowane pod konkretne narzędzia , konkretnych producentów wszyscy się uśmiechają .
Ale taka jest prawda.
W przypadku rozpieracza jest bardzo dużo ważnych niuansów, które wpływają na możliwości stosowania określonych technik .
 

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 19, 2014, 17:15:04 »
Film widziałem już kilka(naście?) miesięcy temu. Nie ma za bardzo co komentować - amatorszczyzna. Gość się wytoczył strażakom z samochodu. Na szczęście nie miał prawdopodobnie większych obrażeń bo w przypadku chociażby lekkiego urazu kręgosłupa po upadku na głowę wyglądałoby to zupełnie inaczej.

Materiał dobry na szkolenia pt. jak nie działać.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 19, 2014, 17:34:02 »
Puściłem film na szkoleniu, na zmianie, byli tacy co nie doszukali się błędów i sami by tak zrobili  :wall: na szczęście to wyjątki

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 19, 2014, 19:36:57 »
Summa summarum:
- wnioski: nieodłączony akumulator, wyciąganie na siłę poszkodowanego z samochodu
- propozycje zmiany techniki wydobycia: atak od tyłu, technika norwegów (chociaż jak wspomniał @MIKO konstrukcja słupków od strony kierowcy mogła by być naruszona)
- teoretyczne błędy: praca w niekompletnym umundurowaniu (podważony), praca dwoma narzędziami w jednym miejscu

Można by dodać jeszcze brak współpracy między ratownikami (męczą się pojedynczo z rozpierakiem i nożycami) i brak zabezpieczenia poszkodowanego przed szkłem czy innymi przedmiotami...

... ale czy to wszystko?

// Już pomijam, że ludzie komentujący film nie widzą w tym nic złego, bo czas wydobycia poszkodowanego był możliwie krótki i dowiezienie go do Trauma Center zmieściło się w złotej godzinie.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 19, 2014, 19:48:53 »
A mam takie pytanie bo widzę że mocno na to naciskacie - podajcie jakbyście odłączyli akumulatory  w tym przypadku ?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 19, 2014, 19:49:38 »
Cytuj
wnioski: nieodłączony akumulator
  :wacko: teraz wetknę kij w mrowisko: czy odłączenie akumulatora, według was, to priorytet ratowniczy?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Dachowanie oceń tą akcję
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 19, 2014, 19:57:23 »
Film widziałem już kilka(naście?) miesięcy temu. Nie ma za bardzo co komentować - amatorszczyzna. Gość się wytoczył strażakom z samochodu. Na szczęście nie miał prawdopodobnie większych obrażeń bo w przypadku chociażby lekkiego urazu kręgosłupa po upadku na głowę wyglądałoby to zupełnie inaczej.

Materiał dobry na szkolenia pt. jak nie działać.

No ok @Fistach a uważasz że to odbiega np. od Polskich realiów - mi się wydaje że wręcz są trochę ponad przeciętną światową