Autor Wątek: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!  (Przeczytany 3683 razy)

Offline shaolin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« dnia: Styczeń 09, 2014, 19:58:12 »
Witam!
Tak się składa, że mam możliwość zapisania się na kurs z OSP ten pierwszy, który to lada dzień się zaczyna.
Tylko jest jeden problem, mam obecnie problem z ręką i nic nie mogę dźwigać, bo ledwo nią poruszam...
Zależy mi na tym kursie, zawsze to papierek i możliwość obycia się z OSP.

Moje pytanie brzmi co na tym kursie się robi, co trzeba wykonywać, dużo zajęć praktycznych, jak z ćwiczeniami itp.
Potrzebuję informacji! Dajcie szczegółowo co tam się robi. W necie szukałem ale nie mogę połapać się, który to jest pierwszy kurs, a który drugi. Dziękuje za info

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2014, 20:04:24 »
Jeżeli kulanie i zwijanie węża nie jest problemem to jak najbardziej idź. U mnie był I i II stopnia razem i chyba najcięższa (wagowo  :szalony: ) była ewakuacja strażaka. Zapewne jeżeli przedstawisz sytuację "nauczycielom" to nie będą Cię zmuszać.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2014, 20:09:14 wysłana przez REEN »

Offline hacek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 315
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2014, 20:07:09 »
Zazdroszczę możliwości pójścia na kurs...
U mnie w powiecie już ponad rok bez kursu podstawowego i tylko obiecanki, że zrobią coś styczniu lub lutym. A uzbierało się już około 35 ludzi do przeszkolenia.

Offline shaolin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2014, 20:10:15 »
Jeżeli kulanie i zwijanie węża nie jest problemem i jak najbardziej idź. U mnie był I i II stopnia razem i chyba najcięższa (wagowo  :szalony: ) była ewakuacja strażaka. Zapewne jeżeli przedstawisz sytuację "nauczycielom" to nie będą Cię zmuszać.

najcięższa wagowo ale, że co ? nie rozumiem  :stop:

A dokładniej możecie jakoś napisać, czy na tych zajęciach od razu jest praktyka czy dopiero na egzaminie końcowym? Długo kurs trwa, jak to w ogóle jest? Jeżeli z dwa tygodnie to z łapą już lepiej będę mieć. Póki co no lipna sprawa z łapą  ;/

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2014, 20:15:04 »
Jeżeli kulanie i zwijanie węża nie jest problemem i jak najbardziej idź. U mnie był I i II stopnia razem i chyba najcięższa (wagowo  :szalony: ) była ewakuacja strażaka. Zapewne jeżeli przedstawisz sytuację "nauczycielom" to nie będą Cię zmuszać.

najcięższa wagowo ale, że co ? nie rozumiem  :stop:

A dokładniej możecie jakoś napisać, czy na tych zajęciach od razu jest praktyka czy dopiero na egzaminie końcowym? Długo kurs trwa, jak to w ogóle jest? Jeżeli z dwa tygodnie to z łapą już lepiej będę mieć. Póki co no lipna sprawa z łapą  ;/

Chodziło mi o to, że ciężki jest strażak którego się wynosi :D Ogólnie u mnie kurs wyglądał tak, że najpierw teoria czyli np. wyjęli piły do drewna, pokazali gdzie ssanie, świece itp, potem pokazali jak należy odpalać i następnie każdy odpalał. Potem wystawili gcba na plac, dostaliśmy węże, najpierw jak się je rzuca i składa, następnie pokazali które to nasady tłoczne i zasilające, a potem różne scenariusze np. Zasilanie z hydrantu do gba, z gba do gcba, z gcba linia jak do pożaru budynku (wskazali które drzwi i sam miałeś ocenić ile odcinków rzucić). Jeżeli weekendowo to w dwa tygodnie możecie się nie zmieścić.

Offline shaolin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2014, 20:49:00 »
Właśnie nie wiem jaki tam wymiar godzin, co i jak.
Chciałbym, żeby trwał jak najdłużej to mi ręka wyzdrowieje to może dam radę, bo nieść kogoś z moim stanem nie dam za kuja rady...
A jak to jest z ubraniami, swoje czy koszarowe dadzą?
Jakby było źle to da się z opuścić?
Wiem, że u nas jest co roku ale nie wiem co za rok będę robił i w jakiej porze będzie dlatego nawet na siłę ;/ ale jak zaczną wymyślać to nie dam rady.

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:04:27 »
Przecież to nie jest żadna unitarka gdzie masz wszystko robić. Jak czegoś nie będziesz mógł to nie zrobisz i tyle, nikt tam nie będzie krzyczeć. I nie opuszczaj, po co czekać cały rok.

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:13:04 »
U mnie ostatnio jedna dziewczyna z ręką w gipsie zaliczyła kurs ratownictwa technicznego...  :rofl:

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:22:21 »
Zorientuj się jak wygląda program kursu. Nie wiem czy tak jest wszędzie, ale u nas zawsze praktyka była po teorii. Czyli poznawaliśmy treść prezentacji z rzutnika, a dopiero po pewnym czasie wyszliśmy na garaże i plac. To jest kurs jednoetapowy (z AODO)? Jeśli odbywa się tylko w niedziele i rozpoczyna się suchą teorią, to trochę potrwa zanim będziecie ganiać z wężami, pewnie kilka tygodni. My tak właśnie mieliśmy. Na teorię powinieneś przychodzić w koszarówce, na praktykę w bojowym z hełmem i pasem. To już powinna zapewnić Twoja OSP.
Plus ratio quam vis

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:27:51 »
A no tak, myślałem ciągle o samej praktyce  :wall: Najpierw masz "wykłady" z teorii jak wcześniej jej nie zdawałeś samemu się przygotowując.

Offline przemissimo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 304
  • KM PSP m.st. Warszawy
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:35:52 »
Ja niedawno kończyłem kurs jednoetapowy OSP (I i II razem). Sporo prezentacji multimedialnych z których będzie sprawdzian teoretyczny, zwijanie węży, ewakuacja strażaków, ćwiczenia w aparatach ODO w zadymionym pomieszczeniu, wyjazd na komorę dymną do Pionek, rozwinięcie linii gaśniczej, na koniec sprawdzian teoria pisemna, teoria w garażu np. z armatury wodnej (wskazać przedmiot i opisać) i przeprowadzenie jakiejś tam akcji w zespołach 5 osobowych.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:47:33 »
Mam nadzieję, że robisz ten kurs dlatego, żeby się czegoś nauczyć i chcesz coś z tego wynieść.
Jeśli robisz go tylko pod kątem startu do psp, no cóż..
Jest sporo prezentacji, jeśli chodzi o zajęcia praktyczne - obstawiam, że na kursie będzie tylu ludzi, że uda Ci się wtopić w tłum i uda Ci się nie wykonywać elementów typowo fizycznych.
Co innego egzamin - tam raczej będziesz musiał brać udział w rozwinięciu, odpalaniu jakiegoś sprzętu, sprawdzeniu i założeniu ODO itp. Po drodze może też się okazać, że jedne z zajęć to komora dymowa, której raczej Ci nie odpuszczą.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline shaolin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 10, 2014, 02:33:05 »
Mam nadzieję, że robisz ten kurs dlatego, żeby się czegoś nauczyć i chcesz coś z tego wynieść.
Jeśli robisz go tylko pod kątem startu do psp, no cóż..
Jest sporo prezentacji, jeśli chodzi o zajęcia praktyczne - obstawiam, że na kursie będzie tylu ludzi, że uda Ci się wtopić w tłum i uda Ci się nie wykonywać elementów typowo fizycznych.
Co innego egzamin - tam raczej będziesz musiał brać udział w rozwinięciu, odpalaniu jakiegoś sprzętu, sprawdzeniu i założeniu ODO itp. Po drodze może też się okazać, że jedne z zajęć to komora dymowa, której raczej Ci nie odpuszczą.

Niestety ale strażakiem już nigdy w życiu nie zostanę  :zly:

Nie ukrywam papier dość ważny ale w głównej mierze, to nie dla niego, a dla siebie...

Offline Kamillos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: KURS podstawowy!? Chłopaki potrzebuję informacji!
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 10, 2014, 22:18:46 »
U mnie wyglądało to tak, że dużo było zajęć teoretycznych, a praktycznych zdecydowanie mniej. I w trakcie praktycznych raczej nikt cię nie będzie zmuszał do robienia czegokolwiek jednak komora dymowa + egzamin - tutaj już musisz być całkowicie sprawny nie da się obejść.