Autor Wątek: Dowodzenie akcją przez zastępce naczelnika  (Przeczytany 1830 razy)

pikolo

  • Gość
Dowodzenie akcją przez zastępce naczelnika
« dnia: Styczeń 09, 2014, 06:47:17 »
Na jakiej podstawie prawnej podczas działań ratowniczo-gaśniczych, zastępem dowodzić może zastępca naczelnika OSP ?

Niestety w regulaminie JOT punkt o z-cy naczelnika został usunięty, czy są jakieś inne przepisy regulujące ten stan?
Dodam, że jest kilku druhów dowódców (z mniejszym stażem w osp), którzy koniecznie chcą jeździć z przodu
i twierdzą, że po za naczelnikiem, który jest opisany w regulaminie JOT, to kwestia dowodzenia wygląda na zasadzie
kto pierwszy przybiegł do remizy... Jak to wygląda?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Dowodzenie akcją przez zastępce naczelnika
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2014, 09:50:48 »
No to oczytanych mądrali tam macie... W regulaminie mojego JOTu jest wprost zapis o kompetencjach i uprawnieniach z-cy naczelnika.
Cytuj
zastępca naczelnika zastępuje naczelnika podczas jego nieobecności
w kierowaniu (dowodzeniu) załogami JOT w czasie działań ratowniczych
i zabezpieczających,
Nawet na logikę to wynika.
A że macie kilku cwaniaków na siłę pchających się do przodu - jeśli nie rozumieją, że doświadczenie tutaj odgrywa kluczową rolę, załadujcie ich na jakąś minę. Raz, drugi, trzeci i zastanowią się, czy siadać z przodu.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Dowodzenie akcją przez zastępce naczelnika
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2014, 18:43:20 »
Najlepiej gdyby naczelnik ustalił u was hierarchię dowódców.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Dowodzenie akcją przez zastępce naczelnika
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:32:04 »
załadujcie ich na jakąś minę. Raz, drugi, trzeci i zastanowią się, czy siadać z przodu.

Tu byłbym ostrożny, bo słyszałem o przypadku z mojej okolicy, który pomimo kilku takich min dalej twardo chce dowodzić i nie widzi swoich błędów :wacko:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Dowodzenie akcją przez zastępce naczelnika
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2014, 07:40:28 »
Od tego jest zastępca naczelnika żeby zastępować naczelnika. Nie ogarniam czego tu można nie rozumieć.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Dowodzenie akcją przez zastępce naczelnika
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2014, 07:49:59 »
załadujcie ich na jakąś minę. Raz, drugi, trzeci i zastanowią się, czy siadać z przodu.

Tu byłbym ostrożny, bo słyszałem o przypadku z mojej okolicy, który pomimo kilku takich min dalej twardo chce dowodzić i nie widzi swoich błędów :wacko:
Niestety też trzeba z tym uważać, bo komuś może stać się kiedyś krzywda - komuś kto nie ma nic wspólnego z wewnętrznymi kłótniami OSP.

Najprostszy sposób to naczelnik w rozkazie określa kolejność obejmowania dowodzenia - nawet niech zrobi jakieś ćwiczenia, których scenariusz będzie tylko on znał, i który pozwoli określić kto jak sobie radzi.

Wtedy będzie miał podkładkę, dlaczego wybrał taką a nie inną kolejność.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Dowodzenie akcją przez zastępce naczelnika
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2014, 08:45:47 »
Robicie problemy tam gdzie ich nie ma. Jakieś kolejności itd. Jak się człowiek nie nadaje na zastępcę naczelnika to wypada kogoś takiego zmienić. Kolejność o której mówicie ma prawo bytu w przypadku posiadania kilku strażaków po kursie dowódców "z tym samym stopniem".