Autor Wątek: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.  (Przeczytany 40854 razy)

Offline Łogniomistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« dnia: Styczeń 02, 2014, 14:04:20 »
Witam. Panowie przeanalizujcie tą akcje i ją oceńcie. Będziemy omawiać tą akcję u nas w OSP i chciałbym sie jak najlepiej przygotować.

http://www.youtube.com/watch?v=tKq_4pXEHR4
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2014, 14:34:45 »
Po dojeździe pierwszej Koki mogli sprawić drabinę nasadkową i spróbować zaatakować płomienie z balkonu, bo wygląda na to że źródło było na piętrze; przy czym jak już płomienie zaczęły zajmować dach można były go przynajmniej zwilżyć, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się płomieni. Niby trzy (potem cztery) zastępy na miejscu akcji, ale tak na prawdę nic z tego nie wynikło. No i pozostaje kwestia odłączenia prądu i tego gazu, o którym wspomina ktoś z gapiów w filmiku niżej.

https://www.youtube.com/watch?v=WystdPlZQY8
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2014, 15:09:19 »
Tak jak napisał Levy - nasadka, próba zaatakowania od drzwi balkonowych (z której ogień po chwili zaczął wychodzić) - właśnie tam był ewidentnie największy kocioł. Na dole też chyba już się paliło, na lewo od wejścia widać mocno okopcone okno, przez które później wprowadzona jest linia.

Generalnie trochę chaos, plątanina odcinków. Jeśli chodzi o nieodłączenie prądu - w tym przypadku faktycznie mogło być to ciężkie, a że kabel się przepali, było kwestią czasu. Dlatego na linii jego ewentualnego spadania po przepaleniu nie powinno być nikogo. Chociaż nie wiadomo, może energetyka w międzyczasie odłączyła ten odcinek na podstacji. Gaz - obstawiam, że na elewacji była skrzynka, której otwarcie i zamknięcie zaworu nie jest problemem.

Jestem przeciwnikiem lania wody na pałę na dach, pod którym "coś się pali", ale w tym przypadku miałoby to jednak sens - ochłodziłoby go + trochę wody dostałoby się do środka przez wypalone dziury. Nawet pokusiłbym się o podanie prądu piany ciężkiej (z turbojeta) w miejsca wychodzenia płomieni z dachu. Kwestia załączenia dozownika środka dosłownie na chwilę. Jednocześnie z tym działania od wewnątrz (balkon!!), stopniowe podchodzenie do źródła pożaru.

ps. pierwszy zastęp skupił się na działaniach wewnętrznych - może dostali informację o osobie uwięzionej w środku? Chociaż bardziej widzę bezradność.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2014, 15:16:56 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2014, 15:40:56 »
Niewiele widać na tym filmie, ale no koleś biegający jak Zorro w pelerynie zrobionej z bluzy od specjalnego i szortach działa na mnie jak płachta na byka... Dosyć długo trwało też ubieranie ODO, wręcz bardzo długo, nawet nie wiem, czy w końcu weszliście do środka, czy zrobiła to tylko JRG, 76-15 to GBM? Jak było z zasilaniem? Jak z odłączenie prądu? Czy w środku były jakieś niebezpieczne substancje? Zagrożeniu ludzie? Ilu was było? czy mieszkanie było zamknięte, czy wiedzieliście dokładnie jak dotrzeć do pomieszczeń objętych pożarem?
PS. Super ze chcecie analizować akcję i wyciągać wnioski. Super, dzięki takiemu podejściu na pewno się rozwiniecie  :straz: Powodzenia.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2014, 15:46:38 wysłana przez madmax29 »

Offline Łogniomistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2014, 16:20:56 »
madmax to nie moja OSP :) Co prawda z mojego powiatu,ale nie moja. Z tego co widziałem w raporcie były 2 osoby poparzone ewakuowane przed przyjazdem JOP. Tak tamten wóz to GBM.
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?

Offline hacek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 315
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2014, 16:59:58 »
Mam znajomego w tamtej OSP i często odwiedzam tą miejscowość.
Remiza znajduje się dosłownie 100m od miejsca pożaru, co może nie jest wytłumaczeniem, ale próbą zrozumienia nieprawidłowego ubioru ochotników.

Paliła się butla z gazem, która zapoczątkowała pożar. Właściciel próbował ją wynieść, nie udało mu się to i doznał poparzeń.
Znajdowała się na parterze, ale ogień głównie zajął piętro (nie wiem jak do tego doszło).

Nie jestem na tyle biegły, żeby dalej wypowiadać się co do taktyki, ale co mi się rzuca w oczy to przede wszystkim niezablokowanie drogi. Samochody przejeżdżały po odcinkach. A wystarczyło stanąć jednym samochodem w poprzek drogi...

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tej akcji, to postaram się skontaktować z odpowiednimi osobami i przekazać odpowiedzi.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2014, 17:48:54 »
Nie jestem na tyle biegły, żeby dalej wypowiadać się co do taktyki, ale co mi się rzuca w oczy to przede wszystkim niezablokowanie drogi. Samochody przejeżdżały po odcinkach. A wystarczyło stanąć jednym samochodem w poprzek drogi...

Całkiem sprawnie zablokowaliby w ten sposób dojazd dla kolejnych zastępów PSP.


Za to na prawdę ciekawi mnie dlaczego nie rozwinięto się na ten balkon i stamtąd nie atakowano płomieni przepalających strop? Czy rzeczywiście chodziło o przyłącze linii energetycznej?
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2014, 18:04:38 »
Cytuj
Paliła się butla z gazem
butla z gazem, czy gaz z rozszczelnionej butli?  :rofl:

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 02, 2014, 18:44:09 »
A zabezpieczenie miejsca działań? Stworzenie strefy bezpiecznej, bez kibiców i znawców? Jeśli padło info o butli, a padło na pewno to tym bardziej wybadałoby pozbyć się gapiów, ba matki z dziećmi też patrzą ciekawie. Ręki sobie obciąć nie dam, ale czy butla nie odłamkowuje nawet na 300m? Dowódca pierwszego zastępu, który jak widać na załączonym obrazu był interwencyjnym KDR'em ine ogarnął sprawy. Każdy biega i robi jakiejś głupoty. Ktoś wyżej wspomniał o ubiorze. Należy odsunąć taką osobę od działań. Chyba, że są odważni, których stać na odszkodowania :)

Nie wiem co to za pokrycie dachowe(strzela jak eternit), ale można było próbować stłumić ogień przy pomocy piany. Tu wracamy do KDR. Gdzież on jest?

Dlaczego drugi przybyły zastęp nie robi zasilania? Optymalnie było wprowadzić 2 roty do środka(2 linie w natarciu), jedną wykorzystać do ataku na dach (mamy już 6 ludzi w tym 4 AODO), 2 osoby do rozdzielaczy i jedna do stworzenia bezpiecznej strefy.

Ale ja się nie znam :D
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline grom@

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 02, 2014, 18:57:47 »
Po pierwsze, jak już wszysczy wcześniej zauważyli wejście przez balkon.
Druga sprawa, ubieranie w aparat trwalo tyle dlatego, że załoga przyjechała w portkach i chłopaki ubierali się na miejscu (dokłdnie to widać) dlatego jestem zdania, że lepiej wyjechać 30s później i nie robić cegos takiego przy ludziach.
Po trzecie brak blokady drogi dojazdowej.
Po czwarte na filmie nie widać jakie prowadzono działania, ale faktycznie można było rozwinąc drugą linię gaśnicą i delikatnie "zlać" dach, nie dlatego że przyniosłoby to jakieś wielkie efekty ale musimy działac troche pod publikę, tym bardziej że pojawily się płomienie.
O tym "superbohaterze" w pelerynie i tym drugim w spodniach dresowych szkoda gadać poprostu niektórzy tak mają że jak widzą trochę ognia załancz się im nieśmiertelność.
Pozatym ciężko coś więcej powiedzieć.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 02, 2014, 19:19:32 »
Tu trudno trochę oceniać - na pierwszy rzut oka sytuacja pożarowa jest nie racjonalna .

Prawdopodobnie akcja gaśnicza rozpoczęła się już przed przyjazdem SP .
W pierwszych sekundach filmu mamy dynamiczny rozwój pożaru , można zakładać że za chwilę na parterze nastąpi rozgorzenie a nic takiego niema miejsca , wręcz intensywność pożaru słabnie .

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 02, 2014, 19:27:49 »
Nie wiadomo, ilu przyjechało strażaków dwoma pierwszymi zastępami, wydaje mi się że przyszedł tez ktoś pieszo w nomexie.
Pokrycie to płytki wykonane również z materiału jak eternit, a sama akcja gaśnicza rozpoczęła się przed przybyciem zastępów. Widać ludzi z wiadrami  :rofl: Na filmie nie było widać najważniejszej części terenu akcji, czyli działań od podwórka po lewej stronie, podejrzewam że wiele nie było widoczne.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 02, 2014, 19:42:40 »
I tak trzeba to czytać - że sytuacja zastana jest trochę wypaczona przez spontaniczne działania osób postronnych .

Ich zasługą jest że parter nie spłonął doszczętnie .

Wydaje mi się że niema co tu za dużo oceniać - pożar w momencie dojazdu pierwszych zastępów jest poza zasięgiem ich umiejętności i wiedzy

Identycznie zresztą jak w przypadku 95% OSP i 80% zastępów PSP .

Zresztą KDR w czerwonym hełmie również słabo czytał ten pożar i do końca filmu nie umiał podjąć skutecznych działań .

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 02, 2014, 20:16:15 »
Ciekawi mnie też układ wewnętrzny samego obiektu i miejsce powstania pożaru, to również ważne oraz odzaje stropów, budowa klatki schodowej i stopień zagracenia (obciążenie ogniowe) budynku.

Offline Herflik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 02, 2014, 20:27:11 »
Madmax tutaj https://www.facebook.com/ospjarnoltowek/media_set?set=a.210091059171541.1073741839.100005119451052&type=3   jest parę fotek z tego pożaru, małe co nieco widać na nich.
Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.

Offline given1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 02, 2014, 20:31:00 »
witam,

http://psp.opole.pl/aktualnosci/pozar-budynku-mieszkalnego-w-jarnoltowku/

 "Przed przybyciem zastępów JRG Głuchołazy działania prowadziły zastępy OSP Jarnołtówek podając prądy gaśnicze w natarciu na palącą się butlę z gazem i drugi do wnętrza palącego się budynku. "

Z tego opisu wynika że jednak nie było tak żle , może skupiono się na butli,
i były dwa prądy wody,



Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 02, 2014, 20:45:34 »
Bardzo ciekwe zdjęcie, ładnie widać strefę oddziaływania cieplego
Cytuj
OSP Jarnołtówek podając prądy gaśnicze w natarciu na palącą się butlę z gazem i drugi do wnętrza palącego się budynku. "
no na butlę to chyba w obronie schładzając ją, a natarcie na pożar wewnętrzny z zewnątrz, no na pewno jest bardzo skuteczne,  :wall: poza tym na filmiku widać, że jak już prądy dotarły do środka przez przybudówkę,  to szło zwartym na wszystkie strony  :rofl:

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 02, 2014, 20:48:27 »
Z tego wynika, że tym bardziej należało pozbyć się kibiców! Chyba, że butlom podczas schładzania nie zdarza się wybuchać.

Schody drewniane, strop drewniany (belki stropowe + podbitka), więźba drewniana. Obciążenie ogniowe - duże. No i eternit na dachu, który pięknie strzelał. Linia elektryczna... szkoda gadać bo chaos pierwszej wody.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 02, 2014, 20:59:04 »
Niestety nie dałem rady obejrzeć całego filmiku - ale na tą większą część, którą obejrzałem to wygląda na to, że najlepszą robotę zrobili nie strażacy z OSP, nie strażacy z PSP a  świadkowie kilkoma wiadrami wody - widać to doskonale chociażby po kolorze dymu.

Co do ubierania się na miejscu zdarzenia to już wszystko zostało chyba powiedziane :)

Offline Łogniomistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 02, 2014, 21:01:45 »
Wyobraźcie sobie ten sam pożar, jedziecie w zastępie OSP, samochód to star 244 2.5/16 nie macie na stanie AODO. Czas dojazdu JRG 15 min. Jaką wtedy byście postępowali ?
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 02, 2014, 21:08:44 »
Butę wypadało zakręcić  :)

Piana ? jak ?  w jakim celu ? jak podana ?  bzdura

Obciążenie ogniowe - znikome , podejrzewam belki i wydzielone pomieszczenia

jak by było inaczej przy pożarze zarządzanym przez powietrze tymi  małymi okienkami z boku szły by gejzery ognia na 2 m

Wszystko o tym pożarze mówił dym od samego początku do samego końca  i tak można oceniać przebieg akcji - nawet jak jej nie widać


PS Ogniomistrz - prąd rozproszony wody na drodze transmisji ciepła i powietrza w tym przypadku prawdopodobnie była to klatka schodowa może to okno na balkonie
 


Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 02, 2014, 21:57:01 »
Tak jak napisał Levy - nasadka, próba zaatakowania od drzwi balkonowych (z której ogień po chwili zaczął wychodzić) - właśnie tam był ewidentnie największy kocioł. Na dole też chyba już się paliło, na lewo od wejścia widać mocno okopcone okno, przez które później wprowadzona jest linia.
Uważałbym z tym wchodzeniem przez te drzwi na balkonie - raczej do środka roty bym jednak nie wpuścił (góra 1 - 1,5m wgłąb - zależnie od tego co chłopaki by zobaczyli i tylko ludzi dobrze wyszkolonych) dopóki nie opanowałbym i nie potwierdziłbym sytuacji na parterze.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 02, 2014, 22:12:06 »
Bez wchodzenia przez drzwi  -_-, tylko działania z balkonu, maksymalnie wejście w światło ich futryny, co też w jakiś sposób osłoniłoby przed ew. spadającym, odizolowanym przepalonym przewodem NN. I próba łapania stamtąd. I tak jak piszesz - po potwierdzeniu sytuacji wejście głębiej, tylko zaufani ludzie.

https://www.facebook.com/ospjarnoltowek/media_set?set=a.210091059171541.1073741839.100005119451052&type=3

Byłoby nawet dobre pole manewru z tamtego miejsca.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 02, 2014, 22:13:25 »
Fistach - dym !!!!!!

on bardzo dużo mówi o pożarze - cofnij się do chyba swojej poprzedniej wypowiedzi tam już określiłeś sytuację .

Pomijam że ja nie wspomniałem by gdziekolwiek wchodzić - bez AODO a tak brzmiało pytanie .

Stwierdziłem jedynie że można przez to okno podać prąd wody rozproszony i to wypadało by mieć na prądownicy 7-8 bar ale nie więcej  niż 100-150 l/min nawet nie wiem czy dysponowali taką prądownicą


Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ocena akcji ratowniczo-gaśniczej.
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 02, 2014, 22:19:53 »
Przywołane 80% strażaków, posiadając i operując prądownicą pozwalającą na zmianę jej wydajności, nigdy nie korzysta z tej opcji, a 80% z tych 80% nawet nie wie, jak taka zmiana mogłaby wpłynąć na proces gaszenia i kiedy można by ją wykorzystać.
A reszta skorzysta, bo pomyli pokrętło z kątem rozwarcia strumienia albo złapie za oba jednocześnie.  :wacko: :straz:

Wyniki własnych obserwacji...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2014, 22:42:06 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!