Autor Wątek: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP  (Przeczytany 38052 razy)

Offline poziomka75

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 09, 2006, 09:15:45 »
z tą torbą PSP R1 to macie racje oprócz kilku bandarzy i paru innych rzeczy to nie ma tam nic a więc niewiele można zrobić z tą torbą i nawet jakbyś chciał coś więcej to nie ma jak i czym. Ja też oprócz tego że pracuje w PSP to jeszcze dorabiam w pogotowiu zresztą  z tamtąd przyszedłem do PSP i tam tez robie o wiele więcej ale niestety tak jest w naszym kraju i długo się to chyba nie zmieni

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 09, 2006, 10:28:52 »
Co Wy Panowie  tylko z tymi torbami /PSP-R1, PSP-R2/. Obecnie w wiekszości  JRG jest masa wiele różnego bardzo przydatnego sprzętu, a nie same opatrunki osobiste i inne bandaże. Wciąż go przybywa - ostatnio defiblyratory. Kwestia chęci i pewnych niezbyt zawiłych umiejetności wykorzystania. Osobiście śmiem twierdzić, że pod kilkoma pozycjami /nie wiedzą/ przewyższamy np. u mnie miejscowe Pogot. ale nie w tym rzecz. Medyczny, niemedyczny, przedmedyczny - po prostu - narazie chore :angry:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 09, 2006, 11:07:25 »
Jak jadę z pogotowia karetką do wypadku robię wszystko (i tam są również strażacy z psp przy akcji) a jak jestem w pracy muszę się ograniczać do podstaw. I bądź mądry i pisz wiersze. Dlatego trzeba głośno o tym mówić by to uregulować. Panowie się ty przekrzykują na temat "medyczny"- "niemedyczny" . Ale to nie jest to samo, a jest to istotne dla uporządkowania odpowiedzialności prawnej. 

Moim zdaniem skoro jesteś ratownikiem medycznym to bez względu na to czy pracujesz w straży jako strażak, w piekarni jako piekarz czy w w policji jako policjant - jesteś z racji swojego dyplomu upoważniony do przeprowadzanie konkretnych czynności medycznych. Czy to sprzętowo czy bezsprzętowo.
Tak samo kiedy idziesz ulicą jako cywil.
To, że jesteś zatrudniony jako strażak jest wg. mnie dziwne bo powinieneś mieć uznane dodatkowe kwalifikacje. Ale w dalszym ciągu możesz robić na akcji wszystko to co RatMed.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2006, 16:41:43 wysłana przez Pedros »

Offline poziomka75

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 09, 2006, 12:40:37 »
drogi ajaxie cóż to za sprzęt masz w tym swoim JRG poza tym defi???

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 09, 2006, 13:26:13 »
Cytuj
tą torbą PSP R1 to macie racje oprócz kilku bandarzy i paru innych rzeczy to nie ma tam nic a więc niewiele można zrobić z tą torbą

nom..jeste jeszcze tlen, worek, opatrunki zelowe, kolnierze, deska i szyny sa w calym zestawie....
prawie nic nie ma...zeby tylko pogotowie zawsze zabieralo ze soba tlen do nieprzytomnego bedziemy rozmawiac o tym czy cos w tych torbach hest czy nie

Cytuj
chciał coś więcej to nie ma jak i czym
a co ty chcesz wiecej?
czy ty choc raz na oczy widziales wytyczne medyczne ksrg?
bo smiem watpic i to bardzo.
Cytuj
też oprócz tego że pracuje w PSP to jeszcze dorabiam w pogotowiu zresztą  z tamtąd przyszedłem do PSP

dzis 1.04?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 09, 2006, 15:53:16 »
Cytuj
to nie ma tam nic a więc niewiele można zrobić z tą torbą i nawet jakbyś chciał coś więcej to nie ma jak i czym.
Tu wg. mnie się bardzo mylisz :angry:Często w Naszej działalności w tym zakresie, potrzeba naprawdę niewiele - narazie najwięcej szczerych chęci i dobrej woli. Nie chodzi mi już konkretnie o samo bezpośrednie udzielanie pomocy  -_- Chyba wiesz o co chodzi?
Pozdr.
Ps.bulon masz rację!
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline forest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 09, 2006, 17:07:27 »
 :mellow:Moim zdaniem skoro jesteś ratownikiem medycznym to bez względu na to czy pracujesz w straży jako strażak, w piekarni jako piekarz czy w w policji jako policjant - jesteś z racji swojego dyplomu upoważniony do przeprowadzanie konkretnych czynności medycznych. Czy to sprzętowo czy bezsprzętowo.
Tak samo kiedy idziesz ulicą jako cywil.
To, że jesteś zatrudniony jako strażak jest wg. mnie dziwne bo powinieneś mieć uznane dodatkowe kwalifikacje. Ale w dalszym ciągu możesz robić na akcji wszystko to co RatMed. :mellow:

Widzisz Pedros. Nie jest wcale tak jak mowisz o tym ze to bez roznicy gdzie jestem. Nasz system ratownictwa jest tak pogmatwany, ze ciezko co kolwiek wyjasnic.  Ostatnio bylem w sytuacji dosc trudnej. Dojechalem jako pierwszy do wypadku, gdzie byly trzy osoby ciezko ranne. Samochodow nie trzeba bylo rozcinac, wiec zajalem sie udzielaniem pomocy. Za chwile przyjechala karetka, wiec zaczelismy razem wspolpracowac. Ja sie zajalem podawaniem lekow przeciwbolowych jednej z osob, a koledzy z karetki reszta. Wszystko poszlo sprawnie. Ale!!? Po powrocie do jednostki dostalem pouczenie od mojego dowodcy za to co robilem.  Kazal mi sie ograniczyc do zadan strazaka. Gdzie tu logika :huh: Dlatego zamierzam ta sprawe wyjasnic, bo nie jest ona latwa.

Offline Matys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 09, 2006, 17:16:31 »
Witam.

Chcialem wtracic swoje 3 gorsze na temat szukania tetna i jego kontrolowania przez strazakow.
Uwazam, ze jest to zbedna strata czasu i tak zawsze mowie na kursach.Juz widze jak Strazak( przypominam ,ze tez nim jestem, dlatego nie chce nikogo urazic) dzialajacy w silnym stresie, gdzie obok niego tyle sie dzieje, znajdzie tetno.

Podreczniki mowia wprost.Masaz serca w momencie kiedy jest tetno nie sprzynosi szkody poszkodowanemu

Poza tym oddech mozna zbadac trzema roznymi sposobami (czyli 3 razy wieksza skutecznosc niz badanie tetna)i to wlasnie jego brak powinien byc przeslanka do dzialania.
Pamietajcie o slynnych 4-5 minutach.

Zawsze robie na kursie eksperyment, aby kursant zbadal tetno osobie siedzacej obok.Skutecznosc jest okolo 60 %. Jaka bedzie w sytuacji stresu kiedy poszkodowany bedzie mial np. rozlegly krwotok?

Napiszcie co o tym sadzicie. Tylko blagam, bez grmow z jasnego nieba. Podyskutujmy spokojnie -_-

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 10, 2006, 09:13:12 »

Cytuj
mellow:Moim zdaniem skoro jesteś ratownikiem medycznym to bez względu na to czy pracujesz w straży jako strażak, w piekarni jako piekarz czy w w policji jako policjant - jesteś z racji swojego dyplomu upoważniony do przeprowadzanie konkretnych czynności medycznych. Czy to sprzętowo czy bezsprzętowo.

taki ratownik medyczny po szkole w psp pracujacy na podziale, na wozie rat- gas niestey a moze i stety niewiele wiecej moze zrobic przy pomocy zestawu R1.
psp ma juz kilka karetek- tam mozna sie wykazac.
Cytuj
powrocie do jednostki dostalem pouczenie od mojego dowodcy za to co robilem.  Kazal mi sie ograniczyc do zadan strazaka. Gdzie tu logika
niewiem co kierowalo tym czlowiekiem  ale jesli byl jeden zespol ambulansu + wy + 3 rannych w tym jeden ciezko to mieliscie zdarzenie masowe wiec wasza pomoc byla niezbedna.
(przypuszczenie)


Cytuj
dlatego nie chce nikogo urazic) dzialajacy w silnym stresie, gdzie obok niego tyle sie dzieje, znajdzie tetno.
sa strazacy doswiadczeni w ratmed i strazacy niedoswiadczeni w ratmed.
tak samo z ratownikami medycznymi po szkole czy lekarzami.
juz niebawem na kazdej zmianie beda ludzie kdla ktorych ratmed to pestka i badanie tetna sie dla nich blache.


dodatkowo-badanie tetna nie ma sluzyc jedynie stwierdzeniu czy serce pompuje czy nie.
wiec zadam ci teraz pytanie
szyie nitkowate tetno, uraz klatki piersiowej,blady, oddech przyspieszony
??????????

Cytuj
Zawsze robie na kursie eksperyment, aby kursant zbadal tetno osobie siedzacej obok.Skutecznosc jest okolo 60 %. Jaka bedzie w sytuacji stresu kiedy poszkodowany bedzie mial np. rozlegly krwotok?

hej a jakie robisz kursy ?
65 h dla strazakow?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 10, 2006, 09:42:14 »

Cytuj
mellow:Moim zdaniem skoro jesteś ratownikiem medycznym to bez względu na to czy pracujesz w straży jako strażak, w piekarni jako piekarz czy w w policji jako policjant - jesteś z racji swojego dyplomu upoważniony do przeprowadzanie konkretnych czynności medycznych. Czy to sprzętowo czy bezsprzętowo.

taki ratownik medyczny po szkole w psp pracujacy na podziale, na wozie rat- gas niestey a moze i stety niewiele wiecej moze zrobic przy pomocy zestawu R1.
psp ma juz kilka karetek- tam mozna sie wykazac.

No właśnie sam napisał, że może. Może zrobić dużo pożytecznych rzeczy, od wkłucia do podania leku na zlecenie lekarza. Wszystko co opisał o wypadku było prawidłowe. Ma dyplom - wolno mu działać.
A dowódca który go upomniał to pewnie jakiś wapniak który sam nie ma szkolenia medycznego więc boi się czynności medycznych jak ognia. Albo zazdrościł, że sam tak nie potrafi.
forest - miejmy nadzieję, że Twój dowódca kiedyś się przeszkoli i nareszcie doceni Twoje umiejętności.

Pozdrawiam

Offline Matys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 10, 2006, 10:08:29 »
Witam Bulon.

Jestem instruktorem I-ej pomocy w MSM (standarty niemieckiego Malteser)
Robie kursy dla wszystkich chetnych (nauczyciele, dzieci, policjanci, strazacy itd.)
Jest to kurs podstawowy 16-to godzinny. Sa rowniez tzw. pogadanki (4-5 godzin)

Wracajac do zadan ratownika PSP czy OSP, uwazam, ze powinni caly czas podnosic swoje kwaifikacje.To najczesciej my jestesmy pierwsi na miejscu zdarzenia.

Kiedys bedac na jednym z kursow w Kamiencu Zabkowickim(pozdrawiam), mialem zarzuty od jednego ze strazakow z sasiedniej jednostki OSP(byl zaproszony ze wzgledu na posiadanie SLRT), ze takie kursy sa niepotrzebne bo kazda sytuacja jest inna i to ze my tu sobie gadamy np o wyciaganiu z samochodu cwiczac to na nowiutkiej furze to jakies nieporozumienie oraz ze chce sie ze strazakow robic lekarzy, a caly ten kurs to spotkanie w milym towarzystwie i rozmowa o wiatrakach. Rozumiem , ze kazda sytuacja jest inna i poszkodowany nigdy nie bedzie piekny, pachnacy, a drzwi do samochodu beda sie otwieraly bez problemu.Dlatego wlasnie nalezy cwiczyc.Kurs I-ej pomocy ma tylko uzmyslowic pewne zachowania.Nie zycze temu panu znalezienia sie w sytuacji poszkodowanego, ale pewnie wtedy cos by zrozumial.

Mysle, ze takie opinie wynikaja ze strachu przed udzielaniem pomocy.Ja osobiscie nie slyszalem o wyroku dla osoby ratujacej zycie (nie liczac lekarzy). I mowie z pelna odpowiedzialnoscia, ze nigdy nie zawacham sie tej pomocy niesc, czego i Wam zycze

Co do pytania Bulona

Jezeli wyczuwasz tetno  to ok, blady (pradopodobnie wstrzas powstaly w wyniku krwotku wewnetrznego lub zewnetrznego, dlatego  zastosowalbym pozycje przeciw wstrzasowa(chyba ze uraz glowy, miednicy, konczyn dolnych lub brzucha albo kobita w ciazy) po upewniniu sie ze nie ma innych ran lub urazow priorytetowych, ktore moga spowodowac zatrzymanie oddechu lub akcji serca.

I odnosnie tematu, podpisuje sie rekami i nogami pod projektem, aby ratownicy medyczni byli w PSP(Patrz USA).

Przepraszam, ze na forum nie pisze polskich znakow, ale nie jestem w kraju ^_^

Pozdrawiam braci strazakow.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2006, 13:25:17 wysłana przez Matys »

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 11, 2006, 21:28:33 »
Od dziś na zmianie mam kolejnego ratownika  medycznego po studiach ,tym razem po licencjacie  i nic sie nie zmienia to  tylko stażysta z widokiem na młodzszego ratownika .I tak na kursie szeregowych musiał zaliczyć szkolenie  ratowników  w ramach programu szkolenia szeregowych odbiegajcy od tego co ich uczą na stdiach i praktyce w pogotowiu ratunkowym- wcześniej skończył studium ratowników medycznych.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 12, 2006, 10:16:24 »
mirek 1
bardzo dobrze ze musial je ukonczyc.
bo tam go nie nauczyli co to znacyz procedura a teraz juz wie :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

alek

  • Gość
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 12, 2006, 23:46:49 »
czy ktoz moglby kompetentnie udzielic odpowiedzi? ratownik medyczny,pielęgniarz,lekarz bedacy funkcjonariuszem PSP podczas dzialan ratowniczo-gasniczych moze udzilec pomocy zgodnie ze swoja wiedza i posiadanymi umiejetnosciami dot. ww.zawodow? czy strazak stazysta ( np.lekarz) moze oprocz PSP R1 korzystac ze swojej torby z igłami, plynami itp. Wydaje mi sie ze jestesmy ograniczeni przez definicje rat. med.w PSP, wytyczne i procedury . ale...?

Offline magick69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 13, 2006, 20:21:54 »
Nie może, a musi . Reguluje to Kodeks Karny, nie pamiętam & ale brzmi on coś w tym stylu: kto nie udzieli, lub zaniecha pomocy podlega odpowiedzialności karnej... . Jeżeli jesteś rat.med. lub lekarzem w strukturach PSP ( np. na stanowisku ratownika, stażysty itd) a nie udzielisz poszkodowanemu pomocy zgodnej z twoją wiedzą i możliwościami sprzętowymi, to żadne procedury i wytyczne nie obronią cię przed odpowiedzialnością karną.

Offline Matys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 13, 2006, 21:07:14 »
art. 166 kodeksu karnego

Cytuje z pamięci.

Kto nie dzieli pomocy poszkodowanemu znajdującemu się w bezpośrednim zagrożeniu utraty życia lub zdrowia, przy czym sam nie naraża sie na utratę życia lub zdrowia, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Tyczy się to wszystkich objetych kodeksem karnym, od pani Zdzisi na poczcie po Strażaka OSP czy PSP.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2006, 15:00:17 wysłana przez Matys »

Offline magick69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 20, 2006, 23:47:37 »
Dzięki Matys , właśnie o to chodziło

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 20, 2006, 23:55:22 »
matys- to jest 162 kk :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Matys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 21, 2006, 09:39:21 »
matys- to jest 162 kk :)

Masz racje bulon.

Bije sie w piers -_-

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 23, 2006, 22:35:11 »
Hej.
Autorze tematu "forescie" i mirku1! Zapraszam Was do wyjaśnienia poruszanych tutaj kwestii na Ogólnopolskie Forum Ratownictwa 2006 do Inowrocławia, które odbędzie się 25-26 kwietnia. Tematem dwudniowego spotkania (o którym więcej na www.inowroclaw.pl) będzie „Ratownik medyczny w zintegrowanym systemie ratownictwa. Stan obecny, perspektywy kształcenia i zatrudniania w strukturach Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej”.
Temat ten jest ściśle związany z pracami legislacyjnymi Naszego zawodu rat. med. i spec. rat. med., który obecnie jest w konsultacjach społecznych! Prowadzimy jako SZRM (www.szrm.org) poważne rozmowy o Naszej przyszłości z Dep. Zdrowia Pub. w MZ! Zapraszam wszystkich ratowników med. i specjalistów rat. med. do współpracy!
Temat rat. med. w PSP jest bardzo ciężki! Niestety można tylko to, czego się nauczyliśmy w ramach szkolenia w zakresie pierwszej pomocy medycznej w ramach KSR-G! Jeśli chodzi o rat. med. i spec. rat. med. to pewne określenie uznawanych przez MPracy jest w spisie zawodów i wydanej przez MZdrowia opini na temat zawodu! To może pomagać pracodawcy w określeniu zakresu praw i obowiązków w ramach ochrony zdrowia! Niestety w ramach MSWiA obowiązuje podległość służbowa i ścisłe przestrzeganie przepisów. Walczyć o Nasze prawa można "na górze"! Musi tylko w nas być PORZĄDNA GRUPA NACISKU co wiąże się z ilością, którzy "krzyczą"!!! Mój kontakt to ratolek@strazpozarna.pl
Pozdrawiam

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 25, 2006, 08:29:29 »
ciekawi mnie co wy chcecie robic wiecej z zestawem psp r1....
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 25, 2006, 12:44:20 »
Witam!
P. moderatorze! Wnioskuje po ilości napisanych e-mail ze jestes "Strazak-Sam"!! Powinien p. wiedziec, ze w owczesnym czasie w Swiecie dokonuje sie wiele zmian w zakresie ratownictwa medycznego! W Polsce sa juz zestawy R-3. Jezeli ratownicy medyczni przyszliby do MSWiA (w PSP jeden na sekcje na poczatek potem 1/zastep) trzeba byloby zmienic zestaw sprzetu, z ktorym by pracowali! Ja bym pare rzeczy dolozyl! (pewnie znalazloby sie jeszcze paru myslacych tak samo). Zrobilbym dodatkowy zestaw tylko do uzycia przez rat. med.!
Lekarze z PTMR do rzadowego projektu ustawy o rat. med. z 1 lub 2.03.2006 r. chca wprowadzic na dyzury lekarzy-koordynatorow do WSKRow-czy to nie jest mozliwosc nadzoru lekarskiego nad rat. med.! Czy byloby marnotrawstwem dac rat. med. pare dodatkowych rzeczy, do uzycia ktorych on posiada stosowne umiejetnosci, a ktore moga sie przydac kazdemu poszkodowanemu-nie tylko uczestnikowi zdarzenia cywilowi, ale i samemu funkcjonariuszowi lub osobie  podmiotu wspoldzialajacego z KSR-G ??? Mam nadzieje, ze to chociaz jedna z propozycji zmian, jedna z najwazniejszych!
Pozdro

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 25, 2006, 15:41:53 »
ehhh
moje moderatorstwo nie ma nic wspolnego z tym watkiem to pierwsze.
drugie- strazak sam to ranga na forum, pewnie kojarzysz ja z pewna bajka...

a wracajac do tematu

zestawy R3 sa kazdego strazaka. srednio inteligenty szympans potrafi obsluzyc AED.

co bys dolozyl do zestawu?










Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 25, 2006, 18:49:37 »
Ja myslalem, ze moderator to osoba, ktora zna sie na temacie i w razie czego trzyma piecze nad wlasciwym tokiem dyskusji (usuwa lub naprowadza rozmowcow na wlasciwy tor)!!
O zestawie R3 bylo w innym sensie to byl przyklad co do zmian!
A a propo AED to zapytaj sie strazaka czy moze zastosowac go u dziecka 5 letniego ?? Albo czy jeszcze sa jakies ograniczenia procz wieku! Jestem ciekaw jaka da Ci odpowiedz!
Jesli chodzi o to co bym dolozyl, to nie dolozylbym sprzetu dodat. do istniejacych juz zestawow jak sugerujesz w pytaniu  (ze wzgledu na to, ze nie wszyscy by wiedzieli wtedy jak czegos uzyc) tylko dolozylbym inny zestaw ze sprzetem, ktory bedzie rat. medycznym przydatny wedle posiadanych umiejetnosci. A co bedziemy mogli zastosowac to sie okaze, ale zgodnie z wypraktykowanymi umiejetnosciami!
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2006, 19:06:23 wysłana przez ratolek »

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 25, 2006, 19:19:37 »
druchowie i ratownicy nie wiem o co chodzi  ale liczy się człowiek pierwsze 4-5 minut musimy to zmienć, gdzie jest ustawa o strażach ?