Autor Wątek: Pranie i impregnowanie nomexu  (Przeczytany 28260 razy)

Offline aroo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Pranie i impregnowanie nomexu
« dnia: Grudzień 26, 2013, 20:40:20 »
Witam.

Szukalem na temat impregnacji ale nic nie znalazłem. Jak w Waszych jednostkach odbywa sie czyszczenie nomex'ow? Sa gdzies oddawane czy kazdy na wlasna reke? W mojej jednostce(jak zapewne we wiekszosci)  zwykla pralka i na linke, nikt nic nie impregnuje i nie konserwuje. Szukam glownie srodkow do impregnowania. Myslalem aby po wypraniu zastosowac srodki ktore mam do kurtki gore-tex i do butow. np. cos takiego jak  Woly Sport Waterproof . chyba ze macie lepsze i bardziej sprawdzone sposoby???

pozd.
JRG

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2013, 01:31:58 »
dlaczego sam chcesz impregnować ? sprawdź metkę w ubraniu specjalnym. spotkałem się w zasadzie z dwoma typami ubrania - skantex zdaje się model 3 nie trzeba przeprowadzać żadnych zabiegów  oraz nie pamiętam producenta ale była na metce mowa o przeprowadzeniu impregnacji przez producenta po 25 cyklach prania,
pozdrawiam

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2015, 13:20:28 »
Witam. Poszukuję środków do prania nomexów. Szukałem w necie, ale nic ciekawego nie znalazłem. Może ktoś ma jakieś doświadczenie z takimi środkami i może coś polecić.

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2015, 15:19:53 »
  Środki są i impregnaty również, ale przystosowane głównie do profesjonalnych pralek z odpowiednim programem dla ubrań specjalnych.

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2015, 19:33:17 »
@woj-tek1
Pralka się znajdzie  -_- Chodzi mi o konkretne nazwy tych środków lub gdzie je można nabyć.

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 30, 2015, 12:30:56 »
neutralizator            Ottalin Peracet
impregnat strażacki    Hydrob FC
pranie                    Derval Power
zabr. Tłuszczowe    Derval Energy


http://www.firbimatic.pl/srodki-do-prania-wodnego.html

 do pralek profesjonalnych zamodozujących  z np. pojemników 5l

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2015, 10:32:56 »
@woj-tek1
Dzięki

Offline maruda

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 03, 2015, 18:58:01 »
Z informacji uzyskanej od producenta (a wiekszość używa takich samych materiałów, róznią się tylko nazawami handlowymi). Nie jest wymagany żaden impregnat do ubran specjalnych. Jest to kolejny sposob na wyciaganie pieniędzy. Aby ubranie zachowalo swoje własciwości, po praniu należy poddać je wysokiej temperaturze pow. 120 stopni C (może to być zwykłe żelazko). Materiał wówczas odzyskuje swoje właściwości ochronne  Takie to proste i tanie, że nie opłacalne niektórym producentom

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 03, 2015, 19:43:14 »
@maruda, a jak to 120 stopni znosi membrana??

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 04, 2015, 00:44:13 »
@maruda, a jak to 120 stopni znosi membrana??
Potwierdzam - prasowanie 120 -150 *C utrwala wiązania fluorocarbonowe na tkaninie i reimpregnacja nie jest wymagana. A membrana?... jakby ktoś bezpośrednio jechał żelazkiem po membranie to może te najsłabsze by tego nie przetrwały ale pod nomexem taka temperatura nie robi na niej najmniejszego wrażenia. No chyba, że ktoś zostawi żelazko na ubraniu i wyjdzie na papierosa  -_- - rozmawiałem kiedyś o tym z producentem ubrań, właścicielem firmy Scantex     
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2015, 23:09:19 wysłana przez strażak biurkowy »

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 13, 2015, 20:06:39 »
do "maruda"

 Otóż ciekawi mnie jacy to producenci takie rzeczy wam opowiadają o tym prasowaniu i że nie trzeba impregnować??? Może trzeba zakupić do komend żelazka?

 Ubranie specjalne MUSI być sprawdzone na nasiąkliwość i zgodnie z normą min. ilość cykli prania jaką musi wytrzymać to 5. jest to związane z fabryczną impregnacją materiału. Zatem jest zaimpregnowane jako nowe !!

Ale - po praniach czynnik chemiczny ulega wypłukaniu, (a jeszcze w zwykłych  pralkach). Wymogiem jest tu podawanie na METCE przez producentów takiej ilości cykli prania na jaką przebadane jest ubranie, po tej ilości prań czynnik już nie chroni bo go prawie tam nie ma no i trzeba poddać ubranie reimpregnacji, nie będzie to takie samo impregnowanie jak u producenta materiału, ale jest WYMAGANE aby uzyskać cechę nienasiąkliwości !!

Prasowanie żelazkiem jest ciekawym zajęciem strażaków, powinno się rozpowszechnić dla zabicia nudy chyba. Do tego służą suszarki a najlepiej szafy grzewcze.

do "Strażak Biurkowy"
 Gdyby było jak piszesz to wcale nie były by ubrania impregnowane tylko prasowane w szwalni, a norma by mówiła o prasowaniu po praniach.


Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 13, 2015, 20:56:59 »
Kolego Woj-tek 1 nie napisałem, że nie trzeba impregnować wogóle tylko, że impregnowane w fazie produkcji tkaniny należy po praniu prasować aby utrwalić impregnat.
Moją wiedzę o impregnatach nabyłem od jak wspomniałem producenta ubrań i uważam, że jestem za "cienki Bolek" w tej sprawie aby tutaj dyskutować na temat jak długo impregnat utrzymuje się na powierzchni tkaniny. Słyszałem, że dobry impregnat (a może  dobrze naniesiony - nie pamiętam), utrzymuje sie nawet do 25 prań ubrania.   Najlepiej w tym pytaniem zwrócić się do producentów swoich ubrań.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 13, 2015, 23:49:19 »
zapytałem w temacie firmę Scantex - nie ma mowy o reimpregnacji ich ubrań np SX3, na metce dotyczącej instrukcji użytkowania nie ma mowy o żadnych cyklach prania.
pozdrawiam

Offline strażak prywatny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 27, 2015, 12:57:02 »
Żelazko zamiast impregnacji? Ciekawe :) Proponuję nie starać się być madrzejszym do samego Pana Boga. Skoro trzeba impregnować to trzeba. I nie ma to nic w związku z wyciąganiem kasy tylko jest to przegląd okresowy jak wymiana oleju w samochodzie. Być może firma Scantex nie musi impregnować, bo trafi takim info w serca czipowych dobiorców, ale wg mnie to fałsz.
Pracowaniem nigdy nie doprasuje się całej powierzchni, zawsze zostaną tzw puste miejsca.
Poza tym ubranie to nie perpetum mobile -> gdyby temperatura miała je regenerować, w ogóle nic nie trzebaby robić, wystarczyłoby chodził do pożaru postać przy płomieniach i sprawa załatwiona...
Eh, kto płodzi takie bzdety?

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2015, 23:12:26 »
Skoro to bzdety i fałsz, to może opisz technologię i częstotliwość impregnacji swojego ubrania oraz jaki masz efekt po impregnacji, wtedy będziesz bardziej przekonywujący.     

Offline Gacek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 30, 2015, 00:16:52 »
Żelazko zamiast impregnacji? Ciekawe :) Proponuję nie starać się być madrzejszym do samego Pana Boga. Skoro trzeba impregnować to trzeba. I nie ma to nic w związku z wyciąganiem kasy tylko jest to przegląd okresowy jak wymiana oleju w samochodzie. Być może firma Scantex nie musi impregnować, bo trafi takim info w serca czipowych dobiorców, ale wg mnie to fałsz.
Pracowaniem nigdy nie doprasuje się całej powierzchni, zawsze zostaną tzw puste miejsca.
Poza tym ubranie to nie perpetum mobile -> gdyby temperatura miała je regenerować, w ogóle nic nie trzebaby robić, wystarczyłoby chodził do pożaru postać przy płomieniach i sprawa załatwiona...
Eh, kto płodzi takie bzdety?

Prasowanie żelazkiem dotyczy ubrań z bawełny impregnowanej trudnopalnie czyli czarnych ubrań nie nomexowych, po zmoczeniu aby zachować impregnaty niepalności trzeba wysuszyć ubranie lub przeprasować gorącym żelazkiem(stara metoda, ale kto ją w strażach stosuje?) poza tym  mało kto o tym mówi i prawie nikt o tym nie wie :fiuu: dotyczy to straży które noszą najtańsze ubrania z papierem.

Offline strażak prywatny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 18, 2015, 09:37:54 »
Skoro to bzdety i fałsz, to może opisz technologię i częstotliwość impregnacji swojego ubrania oraz jaki masz efekt po impregnacji, wtedy będziesz bardziej przekonywujący.   

Wybacz, ale nie muszę. Odrzucam te żelazkowe herezje w całości. Wszystko masz podane w instrukcji obsługi i impregnacji, którą powinieneś dostać z ubraniem. Jakaś plotka, nawet tak "chwytliwa" nie będzie zmieniać wieloletnich zasad konserwacji ubrań.

Offline SiiwY

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 27, 2017, 23:44:08 »
Wiem iż temat jest stary ale nie ma tu żadnych konkretnych odpowiedzi. Znalazłem ciekawy artykuł napisany został w 2010 roku. Po zapoznaniu się stwierdzam iż jest on nadal aktualny.

Zapraszam do lektury (Konkrety zaczynają się od 1.2 rozdziału).
 https://www.osp.org.pl/dobor_sprzetu/Ubrania%20specjalne/02.pdf

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 28, 2017, 07:50:43 »
Z informacji uzyskanej od producenta (a wiekszość używa takich samych materiałów, róznią się tylko nazawami handlowymi). Nie jest wymagany żaden impregnat do ubran specjalnych. Jest to kolejny sposob na wyciaganie pieniędzy. Aby ubranie zachowalo swoje własciwości, po praniu należy poddać je wysokiej temperaturze pow. 120 stopni C (może to być zwykłe żelazko). Materiał wówczas odzyskuje swoje właściwości ochronne  Takie to proste i tanie, że nie opłacalne niektórym producentom
Nie pisz takich idiotyzmów !!! , niewolno używać żelazka do prasowania pod materiałem masz membranę która się bardzo szybko topi a ponieważ w większości ubrań są liche membrany to się bardzo szybko topi !!

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 28, 2017, 16:48:37 »
mariuszp:
proszę zadzwoń do firmy Scantex i poproś o instrukcję do ich ubrania pod nazwą SX 3. Zapewne zapisy tam zawarte dot. konserwacji ubrania specjalnego z użyciem żelazka mocno Cię zaskoczą.
pozdrawiam

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 28, 2017, 21:47:58 »
mariuszp:
proszę zadzwoń do firmy Scantex i poproś o instrukcję do ich ubrania pod nazwą SX 3. Zapewne zapisy tam zawarte dot. konserwacji ubrania specjalnego z użyciem żelazka mocno Cię zaskoczą.
pozdrawiam
ok sprawdze
używanie żelazka do ubrań to jest kompletna pomyłka ale może ktoś ma pancerne membrany :)

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 29, 2017, 13:23:40 »
mariuszp:
proszę zadzwoń do firmy Scantex i poproś o instrukcję do ich ubrania pod nazwą SX 3. Zapewne zapisy tam zawarte dot. konserwacji ubrania specjalnego z użyciem żelazka mocno Cię zaskoczą.
pozdrawiam
Ściągnąłem - faktycznie jest żeby prasować po stronie zewnętrznej żelazkiem !
po konsultacji z dostawca membran - nie zaleca się absolutnie prasowania żelazkiem ubrania
producenci tkanin Nomexo podobnych zalecają prasowanie ubrania po reipregnacji ( impregnacja powtórna ) po wypraniu - PRASOWNIE W TEMPERATURZE 80 stopni max
WAŻNE
lekkie przetarcie ubranie może spowodować że jak ktoś spróbuje prasować to przepali membranę
Instrukcje polskich producentów ubrań - bezcenne :)

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 01, 2017, 23:35:23 »
W/g mnie  jakby 120*C przyłożone na moment (chyba że Pan Mariusz stawia żelazko na ubraniu i wychodzi po gazetę  :kusm:)   do tkaniny zewnętrznej niszczyło membranę, to co dzieje się z membraną np w komorze rozgorzeniowej.   

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 02, 2017, 09:31:11 »
W/g mnie  jakby 120*C przyłożone na moment (chyba że Pan Mariusz stawia żelazko na ubraniu i wychodzi po gazetę  :kusm:)   do tkaniny zewnętrznej niszczyło membranę, to co dzieje się z membraną np w komorze rozgorzeniowej.
W jednej szkole takiej z pięknym klasztorem to tak kiedyś rozpalili w komorze ogień że się strażacy poparzyli , a na poważnie jest różnica z pracą a świadomym prasowaniem ubrania ( spodnie w kancik?) - napisałem tylko że producenci poza polskimi nie zalecają
kwestia zdrowego rozsądku
a ja żelazko to z daleka obchodzę :)
pozdrawiam

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Pranie i impregnowanie nomexu
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 20, 2017, 22:13:04 »
Panowie jeżeli chodzi o pranie ubrania specjalnego to zwykły proszek lub kapsułka do prania wystarczy?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor