Autor Wątek: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc  (Przeczytany 2449 razy)

Offline przemissimo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 304
  • KM PSP m.st. Warszawy
Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« dnia: Grudzień 11, 2013, 22:25:17 »
Myślę, że nie wszyscy przechodzili kurs KPP i nie mają zbyt dużej wiedzy w tej dziedzinie ale polecam przeczytać te procedury. Czytelnie i jasno wszystko opisane. Miłej lektury.

http://strazacki.pl/szkolenia/715-kwalifikowana-pierwsza-pomoc-procedury-medyczne

Offline firefighter12

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 11, 2013, 23:27:18 »
A ja ci proponuję pobrać aplikację na smartfona o nazwie Ratownik i tam masz dokładnie to samo

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 11, 2013, 23:53:46 »
Myślę, że nie wszyscy przechodzili kurs KPP i nie mają zbyt dużej wiedzy w tej dziedzinie

W tym momencie powinniśmy się zatrzymać, bo osoby bez certyfikatu nadającego tytuł ratownika nie powinny w żadnym wypadku do części z tych procedur się stosować.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 12, 2013, 07:53:17 »
Co myślący z certyfikatem też nie.

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 12, 2013, 12:58:18 »
Każdy strażak czy PSP czy to OSP powinien znać procedury. Brak certyfikatu nie zwalnia strażaka z konieczności udzielenia pomocy.
Procedury KPP mówią tylko o postępowaniu nieinwazyjnym czyli tak naprawdę zwykły kowalki mając odpowiednią apteczkę też może udzielić pomocy na poziomie KPP.  Jeśli chodzi o AED to zamysł tego urządzenia jest taki żeby każdy potrafił się nim posłużyć.
Także moje zdanie jest takie że procedury powinien znać każdy strażak. 

Offline przemissimo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 304
  • KM PSP m.st. Warszawy
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 12, 2013, 17:05:23 »
Zgadzam się z Tobą junior procedury powinien znać każdy dlatego je tu zamieściłem żeby ktoś nie musiał szukać bo myślę, że nie wszyscy o tych procedurach wiedzą - szczególnie młodzi, nowi strażacy bez kursu KPP.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 12, 2013, 17:38:03 »
Zgodziłbym się z Levym i Fistachem, niektóre z tych procedur są niezgodne z wiedzą medyczną - stosowane przez osoby bez przeszkolenia mogą być niebezpieczne dla poszkodowanego...

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 12, 2013, 18:14:19 »
Każdy strażak czy PSP czy to OSP powinien znać procedury. Brak certyfikatu nie zwalnia strażaka z konieczności udzielenia pomocy.
Procedury KPP mówią tylko o postępowaniu nieinwazyjnym czyli tak naprawdę zwykły kowalki mając odpowiednią apteczkę też może udzielić pomocy na poziomie KPP. 
Także moje zdanie jest takie że procedury powinien znać każdy strażak.
Nie zmienia to faktu, że są czynności, które wykonywać może tylko ktoś po przeszkoleniu w ramach KPP. Poza tym są rzeczy, które powinno się wynieść z kursu (techniki przenoszenia na nosze, wyciąganie poszkodowanego z samochodu, udrażnianie dróg oddechowych, sprawdzanie świadomości poszkodowanego...), a nie przeczytać gdzieś w internecie i dopiero potem eksperymentować na poszkodowanym. Bez KPP nie można podać także tlenu, a to podstawa dla większości wypadków.

Jeśli chodzi o AED to zamysł tego urządzenia jest taki żeby każdy potrafił się nim posłużyć.
Bynajmniej nie o AED mi chodziło.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline StrażakNieSam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 29, 2016, 17:08:33 »
Niestety ten link podany wcześniej przez przemissimi nie działa, a aplikacja Ratownik mi się wiesza. Podaję inną stronę, na której znajdziecie pytania z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy do rozwiązania online (wynik podają od razu po rozwiązaniu) http://egzaminy-medyczne.pl/egzaminy-online/kpp/
Jak dla mnie jest to dobry sposób na powtórki przed egzaminem z KPP :-)