Autor Wątek: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp  (Przeczytany 9040 razy)

Offline Roxana

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« dnia: Grudzień 02, 2013, 08:19:53 »
Kochani potrzebuję materiały do napisania oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy strażaka osp... Czy ktoś pomoze.... :)

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2013, 09:17:54 »
Kochani potrzebuję materiały do napisania oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy strażaka osp... Czy ktoś pomoze.... :)
jedna ze stron :
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=4787

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2013, 09:23:25 »
Ale jakie materiały ?

Może chociaż napisz w punktach co chcesz zawrzeć w pracy swojej :)

Offline Roxana

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 02, 2013, 12:05:27 »
-Wykaz aktów prawnych dotyczących osp
-organizacja psp, a organizacja osp ( różnice, definicje)
-literatura specjalistyczna ( przykłady)
- podstawowe pojęcia osp, psp, ksrg....


Zaznaczam że chodzi o strażaka OSP jeszcze sie nie spotkałam z taką kartą oceny ryzyka. Dla PSP znajdę  w każdej jednostce. Poproszę  też o źródła tych informacji ;)

Moderator: Scalono 2 posty. Jeśli chcesz coś dodać edytuj wiadomość zamiast pisać nową.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2013, 12:36:36 wysłana przez Sylwek »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 02, 2013, 15:10:41 »
W bezpośrednich działaniach ratowniczo-gaśniczych ryzyko dla strażaka PSP jak i OSP jest takie same.
W kwestii pojęć mała sprzeczność "ryzyko zawodowe" w działalności niezawodowej
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 02, 2013, 18:47:07 »
-Wykaz aktów prawnych dotyczących osp
-organizacja psp, a organizacja osp ( różnice, definicje)
-literatura specjalistyczna ( przykłady)
- podstawowe pojęcia osp, psp, ksrg....


Zaznaczam że chodzi o strażaka OSP jeszcze sie nie spotkałam z taką kartą oceny ryzyka. Dla PSP znajdę  w każdej jednostce. Poproszę  też o źródła tych informacji ;)

Moderator: Scalono 2 posty. Jeśli chcesz coś dodać edytuj wiadomość zamiast pisać nową.


A martwi się w ogóle ktoś losem strażaka OSP ?
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2013, 23:22:59 »
Nie ma czegoś takiego jak ocena ryzyka zawodowego strażaka osp. Ocenę ryzyka wykonuje się dla konkretnego stanowiska pracy a osp pracą nie jest, toteż oceny ryzyka wykonywać nie trzeba. W zależności do czego koleżanka to potrzebuje może posiłkować się oceną ryzyka strażaka PSP. Nawet kiedyś na potrzeby zaliczenia coś takiego robiłem (oszukiwałem wprawdzie bo posiłkowałem się danymi ze strony internetowej i własną kreatywnością) i wyszło całkiem fajnie. Nie wiem czy mam to jeszcze na kompie, jak koleżanka będzie zainteresowana to proszę o wiadomość na priv.
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2013, 00:37:23 »
@uglibugli
A w PSP jest konkretne stanowisko pracy? Masz stanowiska służbowe i określone zadania służbowe - nie jesteś przypisany sztywno do danej czynności ani do danego miejsca pracy (jak w konkretnym zakładzie pracy). Tu też (mowa o OSP) występują zagrożenia dla osób ze względu na wykonywane czynności oraz charakter pracy (jest to praca bo ma wszelkie znamiona: umowa, przeszkolenie, wynagrodzenie (ekwiwalent - niezależnie od tego czy jest pobierany czy nie), czas pracy, itp...).
Wyróżniłbym 3 stanowiska pracy:
d-ca, ratownik, kierowca (konserwator sprzętu). Stanowisk poza "działaniami ratowniczo-gaśniczymi" nie znam, więc nie będę się mądrzył. Koleżanko robisz słuszny krok aby scharakteryzować oraz wskazać zagrożenia dla innych uczestników działań (nie tylko PSP) więc się nie przejmuj i do boju. Kiedyś mówili, że ocena ryzyka jest wogóle zbędna, bo każdy (teoretycznie) wie gdzie pracuje i co ma robić... dało się to myślenie zmienić.... Ogólnie ważniejsza sprawa byłaby - gdyby jeszcze wprowadzono szkolenia okresowe dla OSP.
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 08, 2013, 01:07:30 »
a robn
"ocena ryzyka zawodowego - ochotnik nie jest zawodowym strażakiem (chyba że pracuje w PSP i działa w OSP  -_-).
jest to praca bo ma wszelkie znamiona: umowa, przeszkolenie, wynagrodzenie (ekwiwalent - niezależnie od tego czy jest pobierany czy nie), czas pracy, itp...).
- Umowa ale jaka - nie jest to ani umowa o pracę, o dzieło, zlecenie... w zasadzie to nie wiem co miałeś na myśli pisząc umowa - ja niczego takiego nie podpisywałem.
- Przeszkolenie - strażacy OSP mają kursy, jedyne szkolenie jakie przechodzą to BHP przy zapisywaniu się do straży.
- Wynagrodzenie- ekwiwalent to nie jest wynagrodzenie, ale pomijając ten fakt to czy są opłacane składki, a co za tym idzie czy będzie z tego tytułu emerytura?
- Czas pracy - OSP to nie praca, ale pomijając to:w jakim wymiarze jest ta "niby praca"? 1/4, 1/2, 3/4, pełny etat? Co z nadgodzinami? I jak wyliczyć należny urlop?
Dla jasności: ja też jestem zdania, że należałoby stworzyć takie dokumenty dla OSP, wykonujemy kawał dobrej roboty (roboty nie w sensie praca  :mellow:), często tej najgorszej, często też poświęcamy własne zdrowie kosztem pieniędzy (bo $ to jest to czego brakuje chyba w każdej OSP) i jesteśmy narażeni na te same niebezpieczeństwa co strażacy PSP, ale na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak, że oceny ryzyka zawodowego nie wykonuje się dla OSP, chyba że niejako dla zabawy i wiedzy własnej.
Szkolenia okresowe - byłaby to bardzo dobra rzecz, pojawiłby się jednak - wg mnie- problem podobny do aktualnego z kursami: PSP organizuje kursy zaczynające się wczesnym popołudniem i jakbym poszedł do szefa i powiedział mu, że chcę się przez cały tydzień urywać z roboty bo mam kurs to albo zabiłby mnie śmiechem, albo wywalił z biura komentując (w słowach wielce nieparlamentarnych) co o tym myśli.

Wracając do oceny ryzyka to tak jak napisałeś: 3 główne stanowiska: d-ca, ratownik, kierowca, a dla stanowisk "poza działaniami rat.-gaś." praca biurowa (kompjutery, tel. i tp.).
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline Roxana

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 11, 2013, 13:33:54 »
Panowie więc mogę  coś  takiego napisać do pracy inż. czy nie  bo czasem tak piszecie ze nie ogarniam tematu. Jestem  tylko kobietą (( a szkoda)) więc krótko zwięźle i na temat :)

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 11, 2013, 23:40:01 »
Moim skromnym zdaniem nie. Mogłabyś stworzyć coś takiego, ale nazwać to inaczej (jak? - tego nie wiem) niż "ocena ryzyka zawodowego". Może twój wysiłek zaowocuje wprowadzeniem nakazu sporządzania takiego dokumentu dla każdej OSP...  :szalony:
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 12, 2013, 08:46:00 »
Moim zdaniem możesz pisać o ocenie ryzyka na poszczególnych stanowiskach zajmowanych przez strażaków. Natomiast pojęcia ryzyka zawodowego w stosunku do strażaka osp który nie wykonuje tego zawodu jest chyba nielogiczne.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 13, 2013, 21:45:57 »
Moim zdaniem możesz pisać o ocenie ryzyka na poszczególnych stanowiskach zajmowanych przez strażaków.
Jeżeli się mylę to mnie poprawcie, ale w OSP jest ogólnie strażak-ratownik, nie ma konkretnych stanowisk.
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 13, 2013, 22:21:25 »
Jak dla mnie jest to pytanie do inspektoratu pracy....  :wall: :wall: :wall:
EGO = 1 / wiedza

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 14, 2013, 23:26:27 »
Panowie więc mogę  coś  takiego napisać do pracy inż. czy nie  bo czasem tak piszecie ze nie ogarniam tematu. Jestem  tylko kobietą (( a szkoda)) więc krótko zwięźle i na temat :)

Możesz spokojnie pisać. To że w OSP nie ma stanowisk pracy nie znaczy że nie ma zagrożeń. I na pewno to będzie ocena ryzyka

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 15, 2013, 08:54:54 »
Jeżeli się mylę to mnie poprawcie, ale w OSP jest ogólnie strażak-ratownik, nie ma konkretnych stanowisk.
A co powiesz o kierowcach - operatorach sprzętu i dowódcach, o członkach orkiestr nie wspominając ?
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Analiza oceny ryzyka zawodowego strażaka osp
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 16, 2013, 00:03:56 »
Możesz spokojnie pisać. To że w OSP nie ma stanowisk pracy nie znaczy że nie ma zagrożeń. I na pewno to będzie ocena ryzyka
Zagrożenia są takie same jak w PSP -  z tym się zgodzę, ale biorąc pod uwagę te same zagrożenia otrzymamy różne wyniki ponieważ prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzenia, jak i czas ekspozycji będą w PSP dużo większe.
I ocena ryzyka na pewno to nie będzie - dlaczego już wyjaśniałem wyżej, ale z tym koleżanka już sobie poradziła.

A co powiesz o kierowcach - operatorach sprzętu i dowódcach, o członkach orkiestr nie wspominając ?
Zacznijmy od końca - jak dla mnie to cały czas jest mowa o strażakach biorących czynny udział w działaniach rat.-gaś., co do dowódców i kierowców to wszyscy w papierach mamy strażaka-ratownika (po szkoleniu podstawowym, potem dochodzą ew. kursy).

Jeszcze raz podkreślę żeby nie było, że ja jestem na nie: chciałbym bardzo, żeby obowiązek sporządzania takiego dokumentu wszedł w życie i jak mogę tak pomogę koleżance Roxanie stworzyć coś takiego, ale nie można tego nazwać ORZ-etem.
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"