Autor Wątek: KPP drobne pytanie !  (Przeczytany 5677 razy)

Offline shaolin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
KPP drobne pytanie !
« dnia: Listopad 12, 2013, 17:56:54 »
Witam!
Nie długo rusza w moim mieście kurs - kwalifikowana pierwsza pomoc przez należenie do OSP ma być darmowy  ^_^
Chciałbym dowiedzieć się od Was jak on, dość szczegółowo wygląda. Czy są zajęcia obowiązkowe na basenie? 66 godzin kursu, jaki jest podział godzin na dni? Co jeśli nas nie będzie danego dnia, jak wygląda test końcowy, itp.
dziękuje za informacje

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: KPP drobne pytanie !
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2013, 18:04:51 »
Nie, basenu nie powinno być.
Kurs może trwać 6 dni po 11 godzin, może 11 dni po 6 godzin. Pewnie i tak będzie trwał krócej niż 66h.
Egzamin to część teoretyczna 30 (30? nie pamiętam już ile tego było  :wacko:) pytań z tej bazy: http://www.cem.edu.pl/aktualnosci/pytania2.pdf
Do tego praktyka. Najczęściej RKO dorosłego, RKO dziecka, RKO noworodka, jakieś scenki - wypadek komunikacyjny, zadławienie noworodka, porażenie prądem, podtopienie. Możliwości jest sporo, różnie to wygląda w różnych rejonach PL.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline shaolin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: KPP drobne pytanie !
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 12, 2013, 18:12:39 »
ehh ;/
Tak się zastanawiam czy iść w to czy nie.
Z czasem mam różnie ale myślę, że dałbym radę...
Gorzej z basenem, aktualnie mam zakaz chodzenia/przebywania tam.
Co jak KPP ma basen wtedy będzie źle  :cooo:

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: KPP drobne pytanie !
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 12, 2013, 19:42:58 »
Wszystko zależy od podmiotu organizującego szkolenie. Może zrobić całe szkolenie w tydzień (codziennie po południu) lub w trzy lub cztery weekendy. Musisz po prostu zapytać organizatora.

Co do basenu, to spotkałem się ostatnio  z kursami KPP organizowanymi przez WOPR i tam faktycznie oprócz kursu KPP były jakieś zajęcia na basenie - ale to było tylko dla członków WOPR a to jak wiadomo wodniacy...

Kurs KPP przyda ci się zawsze, zarówno w OSP jak i w życiu prywatnym. Jeśli jeszcze do tego jest bezpłatny to ja bym się nie zastanawiał.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: KPP drobne pytanie !
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 12, 2013, 21:29:23 »
Kurs ktory wlasnie koncze mial trwac cztery weekendy ale przedluzylismy o jeszcze jeden dzien + egzamin po to by opanowac wszystko na w miare przyzwoitym poziomie. i nadal brakuje czasu na wszystko :)

 basen moze byc jesli np robi sie to pod rat. wod.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: KPP drobne pytanie !
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2013, 23:11:01 »
A ja mam trochę inne pytanie, ale nie będę zakładam osobnego wątku.
Kto może/musi być w komisji egzaminacyjnej na kursie KPP ?

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: KPP drobne pytanie !
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2013, 00:02:21 »
konsultant wojewodzki lub jego przedstawiciel
lekarz reprezentuajcy jednostkę ktora jest egzaminowana
ktos od organizatora
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: KPP drobne pytanie !
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2013, 10:40:27 »
Dochodzi do mieszania dwóch rozporządzeń.

Uściślijmy też, że chodzi o lekarza z jednostki systemu PRM.

Basem może być jak i akwen i łodzie. Wszystko zależy od programu. Kursy można także poszerzyć o dodatkowe treści lub zrealizować te treści poza kursem.

Cywile:
§ 8.

1. Egzamin jest przeprowadzany przez komisję, składającą się z trzech osób:

1) konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej właściwego ze względu na siedzibę podmiotu prowadzącego kurs lub wskazanego przez niego lekarza systemu, jako przewodniczącego;

2) lekarza, który jest przedstawicielem właściwej dla uczestników kursu jednostki współpracującej z systemem, o której mowa w art. 15 ust. 1 lub 2 ustawy;

3) osoby, o której mowa w § 3 ust. 1. -> czyli rat. med., piel. systemu, lek. systemu - wszyscy z min. 3 letnim stażem w PRM. Nie jest wymogiem aby to był przedstawiciel podmiotu szkolącego ale z przyczyn obiektywnych zwykle tak jest.

MSW / MON:
§ 4.

1. Egzamin kończący szkolenie jest przeprowadzany przez Komisję Egzaminacyjną, w której skład wchodzą:

1) przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej, którym jest:
a) koordynator ratownictwa medycznego służby albo wyznaczony przez niego wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego służby, albo osoba przez niego wskazana, albo:
- koordynator ratownictwa medycznego szkoły policyjnej - w przypadku Policji,
- koordynator ratownictwa medycznego szkoły Państwowej Straży Pożarnej - w przypadku Państwowej Straży Pożarnej,
b) w Ministerstwie Obrony Narodowej:
- koordynator ratownictwa medycznego obwodu profilaktyczno-leczniczego,
- koordynator ratownictwa medycznego Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego lub
- koordynator ratownictwa medycznego jednostki szkolącej na potrzeby Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej;

2) konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej właściwy ze względu na siedzibę podmiotu szkolącego lub inny lekarz systemu, a w przypadku Ministerstwa Obrony Narodowej - konsultant wojskowej służby zdrowia lub lekarz systemu wskazany przez konsultanta krajowego, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 419 i Nr 76, poz. 641, z 2010 r. Nr 107, poz. 679 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654);

3) przedstawiciel podmiotu szkolącego. -> nie jest powiedziane, że musi mieć wykształcenie medyczne...

« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2013, 10:44:36 wysłana przez Kasper »
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: KPP drobne pytanie !
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2013, 11:15:09 »
Kasper, czy mógłbyś odnieść się do pisma w załączniku, bo z niego wynika, że strażaków OSP należy traktować jak cywili.

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2013, 11:23:02 wysłana przez max[] »

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: KPP drobne pytanie !
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 13, 2013, 11:56:36 »
Oczywiście, że tak.

Ochotnicze Straże Pożarne działają na podstawie Ust. o stowarzyszeniach:

Cytat:  Ustawa Prawo o stowarzyszeniach.
Art. 2.  1. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych.

2. Stowarzyszenie samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności.

3. Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków; do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.


Sprawa dotyczy także WOPR czy PCK. Skoro OSP, bez znaczenia czy w KSRG, są stowarzyszeniami zrzeszają dobrowolnie ochotników, stąd też nie mogą podlegać pod MSW. Dlatego OSP podpisuje porozumienia i umowy. Chyba, że czegoś nie wiem...
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: KPP drobne pytanie !
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 13, 2013, 12:48:25 »
W moim województwie zawsze komisję stanowiło pewnych dwóch lekarzy, którzy jak głosiła legenda mięli monopol na egzaminowanie ze względu na przepisy. Każdy strażak przechodził przez ich ręce.
Ostatnio robiąc kolejny kurs byłem w pewnej firmie bardzo się zdziwiłem bo myślałem, że znowu czeka mnie z tymi panami rozmowa o wszystkim i o niczym, a okazało się że w komisji siedzi dwoje nieznanych mi lekarzy. Jeden z wykładowców powiedział, że dyplom jest ważny jeśli podbije się tam jakikolwiek lekarz, choć zawsze na dyplomach widniał jakiś "koordynator".
Jest możliwość sprawdzenia czy ta komisja nie była lipna?

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: KPP drobne pytanie !
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 13, 2013, 14:01:30 »
Oczywiście, że można sprawdzić.

1. Zapytaniem do Konsultanta Woj. w dz. medycyny ratunkowe kogo na dany dzień wyznaczył jako przewodniczącego komisji.

2. Zapytaniem do Okręgowej Izby Lekarskiej czy w myśl § 3 z Rozp. MZ w spr. KPP lekarze, którzy podpisali się na dokumencie spełniają wymienione tam wymagania.

3. Zapytaniem do Urz. Woj. czy podmiot szkolący / egzaminujący posiada wpis do ewidencji.

4. W "cywilnym KPP" nie powinien się podpisać żaden koordynator, chyba że egzamin został przeprowadzony w porozumieniu z daną KW PSP / Szkołą PSP, ponieważ koordynatorzy działają wyłącznie w służbie.
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde