Autor Wątek: Kierowca w OSP  (Przeczytany 12119 razy)

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Kierowca w OSP
« dnia: Październik 28, 2013, 14:55:16 »
Sprawa jest następująca. Mój naczelnik wyszedł z inicjatywą, że jako iż mam prawo jazdy kat. C mógłbym zostać kierowcą "do kościoła", by nie męczyć osób mogących jeździć samochodem jako uprzywilejowanym. Jestem po badaniach psychotechnicznych i lekarskich. Wystosował odpowiedni wniosek do urzędu gminy o zezwolenie na jazdę samochodem służbowym, lecz tam zapierają się, że wymagane jest do tego 21 lat. Są jakieś przepisy, które mówią o tym? Jeśli tak to jakie i ewentualnie jakie mogę mieć "za" tym by zostać tym kierowcą "do kościoła" - czyli jazde nieuprzywilejowaną? Chcę po prostu "przywyknąć" powoli do samochodu :)
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 28, 2013, 15:36:39 »
pytanie zasadnicze to o jaki samochód chodzi? Jeżeli o ciężarowy to urząd gminy ma rację.

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony (a więc pojazdem dla którego wymagane jest posiadanie kategorii C, a nie C1) może kierować osoba która ukończyła 21 rok życia.
Art. 6 ust 1 pkt 8 lit a,
w związku z art. 8 ust 1 pkt 6
ustawy o kierujących pojazdami

"Art. 6.
1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
8 ) kategorii C:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu,

Art. 8.
1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:
6) 21 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C, C+E, D1 i D1+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1, ust. 3 pkt 2 oraz art. 9 (zastrzeżenia dotyczą kierowców wojska, państwowej straży pożarnej, oraz osób posiadających kwalifikację wstępną lub przedwstępną - zgodnie z ustawą o transporcie drogowym);
"
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2013, 15:53:39 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 28, 2013, 15:57:55 »
posiadam kategorię C, nie C1. Tak chodzi o samochód ciężarowy powyżej 3,5t. Robiłem jeszcze na starych zasadach.


/Edit
Nie chodzi mi o pojazd jako uprzywilejowany.
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2013, 16:01:15 wysłana przez Rafalento998 »
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 28, 2013, 16:00:57 »
posiadam kategorię C, nie C1. Tak chodzi o samochód ciężarowy powyżej 3,5t. Robiłem jeszcze na starych zasadach.
a więc musisz mieć ukończone 21 lat żeby jeździć takim pojazdem
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 28, 2013, 16:02:57 »
Art. 8.
1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:
6) 21 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C, C+E, D1 i D1+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1, ust. 3 pkt 2 oraz art. 9 (zastrzeżenia dotyczą kierowców wojska, państwowej straży pożarnej, oraz osób posiadających kwalifikację wstępną lub przedwstępną - zgodnie z ustawą o transporcie drogowym);
"

skoro mam ukończoną pełną kwalifikacje i nie mam 21 lat to mogę być takim kierowcą do "kościoła"?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 28, 2013, 16:46:54 »
posiadam kategorię C, nie C1. Tak chodzi o samochód ciężarowy powyżej 3,5t. Robiłem jeszcze na starych zasadach.
a więc musisz mieć ukończone 21 lat żeby jeździć takim pojazdem
Eeee, przepraszam, ale prawo nie działa wstecz! Jeśli ktoś ma prawo jazdy, to może jeździć. To co cytujesz @daro z UoKP to artykuły dotyczące uzyskiwania uprawnień do kierowania, czyli prawa jazdy. Zatem jeszcze raz powtórzę: kto ma prawko ten może jeździć, nawet bez KW.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 28, 2013, 17:11:37 »
Daro@   
Idąc Twoim tokiem rozumowania to ja uzyskałem prawo jazdy kat. A w wieku 18 lat. Teraz taką kategorie możę mieć osoba w wieku 24lat jeśli wczesniej nie miał A1 ani A2. teraz mam 21lat i wg Twojego rozumowania to motocyklem kat.A dopiero bedę mógł jeździć za 3 lata  :rofl:  Kat. C uzyskałem też na starych zasadach i jakoś normalnie mogłem jeżdzić przed 21 rokiem życia.


A odpowiadając na Twoje pytanie Rafaelo. To samochodem w osp możesz jeździć dopiero po tym jak dostaniesz zezwolenie na prowadzenie pojazdów słuzbowych w Twojej OSP.Wydaje to gminna. Oczywiście tylko i wyłacznie jako nieuprzywilejowany. Pozdrawiam
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 28, 2013, 17:33:19 »
Ale właśnie gmina nie chce mi wydać, zasłaniając się którymś artykułem jeśli chodzi o wiek..
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 28, 2013, 17:39:53 »
Ale właśnie gmina nie chce mi wydać, zasłaniając się którymś artykułem jeśli chodzi o wiek..
Tak samo wygląda u mnie sprawa gdy będę miał już 21 lat gmina wyda mi papierek
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 28, 2013, 17:45:54 »
Nie wiem dokładnie jak to u was wygląda. Ja mam 21 lat więc bez problemu. Ale kumpel ma 20 lat i też dostał papierek. Może oni myślą że uprzywilejowanym chcecie jeżdzić :gwiazdki: Wszystko też może zależeć od firmy ubezpieczeniowej samochodów.. Mogą mieć np. taki wymóg. i gmina sie tego trzyma.. Różnie bywa
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 28, 2013, 19:19:38 »
Nie wiem dokładnie jak to u was wygląda. Ja mam 21 lat więc bez problemu. Ale kumpel ma 20 lat i też dostał papierek. Może oni myślą że uprzywilejowanym chcecie jeżdzić :gwiazdki: Wszystko też może zależeć od firmy ubezpieczeniowej samochodów.. Mogą mieć np. taki wymóg. i gmina sie tego trzyma.. Różnie bywa
Jeżeli chodzi o mnie to na uprzywilejowane, mój błąd nie dopisałem ale wiem że trzeba mieć 21 lat
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Ratownictwo W Obiektywie

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
  • www.ratownictwo112.com.pl
    • www.ratownictwo112.com.pl
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 28, 2013, 19:24:55 »
Art. 106. 1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:
1) ukończyła 21 lat;
2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;
3) uzyskała orzeczenie:
a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
5) posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 28, 2013, 19:30:22 »
Art. 106. 1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:
1) ukończyła 21 lat;
2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;
3) uzyskała orzeczenie:
a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
5) posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.
Tyle to my wiemy... a teraz do przepisów proszę wrócić i znaleźć odpowiedź na pytanie co to jest pojazd uprzywilejowany ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 28, 2013, 19:56:25 »
I stoimy w miejscu.. nikt nie ma żadnych art. prawnych stanowiących o "zezwoleniach" kierowania samochodem służbowym?
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 28, 2013, 19:59:38 »
I stoimy w miejscu.. nikt nie ma żadnych art. prawnych stanowiących o "zezwoleniach" kierowania samochodem służbowym?
Wręcz przeciwnie:
http://www.doradcasamorzadu.pl/komunikaty/36-sas01-2012/523-czy-pracownicy-korzystaj%C4%85cy-z-samochodu-s%C5%82u%C5%BCbowego-powinni-by%C4%87-kierowani-na-badania-psychologiczne.html

W PSP teoretycznie też się powinno kierować na takie badania, ale się tego nie robi ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 28, 2013, 20:59:58 »
Bardziej mi zależy na wiekowym ograniczeniu kierowania pojazdem ciężarowym służbowym NIEUPRZYWILEJOWANYM
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl

Offline patro093

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • SA PSP
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 28, 2013, 21:10:25 »
Jeśli chodzi o kierowanie samochodem ciężarowym (powyżej 3,5t) dalej można zrobić prawo jazdy kat.C nie mając 21 lat.
Aby przystąpić do egzaminu trzeba ukończyć kwalifikację wstępną mając ten kurs można uzyskać uprawnienia na kat.C.

Uzyskując taka drogą prawo jazdy na C nie ma żadnych blokad żeby np być zatrudnionym w jakiejś firmie transportowej jako kierowca.
Także z tego co wiem wiek 21 lat tyczy się prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.


Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 28, 2013, 21:34:23 »
Ja prawo jazdy kat C robilem na starych zasadach bez potrzeby kończenia tego kursu. 21 lat się teraz tyczy osób które nie chcą robić kwalifikacji wstępnej
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 29, 2013, 11:32:37 »
w ustawie o kierujących pojazdami nigdzie nie ma napisane że osoby uzyskujące uprawnienia mają mieć taki wiek, tylko o osobach które mogą kierować pojazdami, a więc dotyczy to wszystkich. Ewentualnie zawsze można zapytać kogoś z drogówki jak to jest
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 29, 2013, 14:32:52 »
Daro, podałeś na początku, że trzeba mieć 21 lat.. mam znajomego ze swojego roczniak który jeździ teraz zestawem (C+E) normalnie.. wiec chyba ta nowa ustawa o ruchu drogowym działa tylko na "nowych"
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 29, 2013, 15:21:56 »
No jeździć można jak najbardziej - po raz kolejny "Lex retro non agit". W razie zmian przepisów nie można ograniczać uprawnień osób które uzyskały je wcześniej - tak było m.in. gdy z trzech podstawowych kategorii (1,2,3) wydzielono te znane dzisiaj literkowe. I tak dawna "dwójka" zamieniła się w dwie kategorie C i C+E - Ci którzy mieli stare prawko dostali obie z automatu.

Zresztą tak prawdę mówiąc to dokumentem uprawniającym do kierowania jest prawo jazdy w zakresie określonych w nim kategorii, koniec, kropka.

A z innej beczki to do jazdy w barwach służb MSW czy MON KW nigdy nie była potrzebna i dalej nie jest. Co do OSP to wątpię aby zastosowanie miały przepisy dotyczące także pracowników.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 30, 2013, 12:42:37 »
Daro, podałeś na początku, że trzeba mieć 21 lat.. mam znajomego ze swojego roczniak który jeździ teraz zestawem (C+E) normalnie.. wiec chyba ta nowa ustawa o ruchu drogowym działa tylko na "nowych"
może posiada kwalifikację opisaną w ustawie o transporcie drogowym.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 30, 2013, 19:11:56 »
Tak, posiada. Bo jeśli chcesz pracować gdziekolwiek i przewozić towar lub ludzi powyżej 9 osób musisz mieć skończone kwalifikacje. W przypadku ochrony przeciwpożarowej powiedziano mi, że nie. (pytałem dwóch firm, które robią kwalifikacje)
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 30, 2013, 20:30:48 »
I dobrze powiedzieli, bo nie trzeba robić KW, żeby być kierowcą w straży pożarnej. I to regulują odpowiednie przepisy

Cytuj
3. Dla funkcjonariuszy kierujących pojazdami Państwowej Straży Pożarnej, Policji
oraz Straży Granicznej minimalny wiek do kierowania wynosi:
1) 18 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A;
2) 19 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C;
3) 21 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii D.

Może o ten artykuł chodzi? Co prawda mowa o PSP, ale kto wie...
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2013, 20:39:33 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 30, 2013, 23:08:58 »
Podaj mi artykuł dokładny..
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 31, 2013, 08:53:35 »
Podaj mi, podaj mi, podaj mi... Warto od czasu do czasu samemu poprzeglądać treść ustaw, które regulują ruch drogowy.

Art. 39a, ust. 3 ustawy o transporcie drogowym
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 31, 2013, 09:17:48 »
Owszem, ale przeglądałem i tego nie znalazłem ;-), a pisałem z telefonu. Dzięki wielkie!
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 04, 2013, 21:43:20 »
Odpowiedzialne jest już bycie strażakiem, samo z siebie. :)

Jakieś postępy z biurokracją?
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2013, 23:19:32 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Kierowca w OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 05, 2013, 17:13:36 »
Dokładnie. Niestety, wybrali teraz drogę "unikania". Cóż, mam pewien prytwany konflikt z wicewójt i obawiam się, że ma wpływ na swoich pracowników w tym sektorze co jest to zbędne.
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl