Autor Wątek: Pytanie dot. kursow  (Przeczytany 4330 razy)

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Pytanie dot. kursow
« dnia: Październik 26, 2013, 16:09:11 »
Mam pytanie, czy majac najblizszy kurs OSP  Kurs Podstawowy  w listopadzie, moge jakos szybko zrobic tez kurs ratownictwa technicznego i kurs podst cz II ?   Jaki jest okres kiedy mozna przystapic znowu ?

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2013, 16:14:26 »
Ale jeżeli teraz robisz kurs podstawowy to na 99,9999% robisz go na nowych zasadach czyli dawniejszy kurs I i II stopnia razem. Jak tylko go skończysz i otrzymasz zaświadczenie możesz iść na kurs Rattech.

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2013, 16:18:19 »
Ja wczoraj rozmawialem z prezesem to z tego co wiem on mowil ze dopiero za rok II czesc ;/ to cos nie tak ;;/

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2013, 16:27:07 »
Wystarczy zapytać szkoleniowca psp

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2013, 17:25:59 »
To zobacz do rozkazu powołującego kurs. Trochę dziwne, że ktoś teraz robi kurs I stopnia (wyłącznie).

Offline przemissimo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 304
  • KM PSP m.st. Warszawy
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2013, 17:49:30 »
Ja miałem teraz kurs to był i I i II razem połączone.

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2013, 20:52:10 »
Jeśli prezes starszej daty to tak może myśleć, bo nie orientuje sie w przepisach. Starszym ludziom nie zależy na uaktualnianiu swojej wiedzy - oczywiście są wyjątki.
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2013, 01:24:10 »
Skoro juz wszedzie tak jest to chyba weszla ta zmiana niedawno i kazdy kurs bedzie wygladal tak ze polaczony jest :) Oby oby to by bylo o wiele lepiej

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 28, 2013, 12:11:53 »
a od kiedy mamy zmiany w systemie szkolenia ??? Obecny przewiduje szkolenie I stopnia, szkolenie II stopnia lub szkolenie I i II stopnia jednoetapowo.

Więc nie wiem skąd te zdziwienie aż tylu osób że komenda organizuje szkolenie tylko I stopnia. Dzieje się tak zapewne dlatego że nie ma czasu organizować całości na raz (brak komory, zbliżający się koniec roku, mała liczba chętnych na szkolenie łączone itp.). U mnie często też się tak zdarza gdyż nie wszyscy mogą załatwić sobie 2 tygodnie wolnego na wałkowanie materiału w PSP. Więc robi się szkolenie I stopnia w 2 weekendy z początku roku, a następnie pod koniec roku w 3 weekendy podstawowe II stopnia.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 28, 2013, 16:15:30 »
U nas już chyba na dobre weszło szkolenie jednoetapowe. Pewnie też nie będzie uzupełnienia II części dla tych, którzy kiedyś zrobili I. Chyba że znajdą się ludzie z jajami, pójdą do KP i przekonają Wydział Operacyjno-Szkoleniowy, że znajdzie się tylu chętnych. Ale wątpię w to, raczej będzie trzeba robić wszystko od początku. Szkoda, dla niektórych to strata czasu, nie wszyscy będą chętni do uzupełniania całości. Ale to już sprawa naczelników i władz gminnych OSP z danych jednostek, niech oni się martwią o braki w wyszkoleniu swoich strażaków.
W temacie odniosę się do dwóch kwestii: Po pierwsze, są okolice gdzie żadna jednostka OSP nie posiada AODO. Kto więc im pożyczy sprzęt na szkolenia? Wiadomo, może znajdzie się ktoś kto udostępni sprzęt na szkolenia. Ale pewnie i Wy mielibyście opory pożyczając aparaty nieznajomym osobom. Nie załatwili sobie aparatów a chcieli wyszkolić młodych do działań? Prosili o zorganizowanie wyłącznie pierwszej części kursu.
Druga sprawa- dlaczego każdy strażak uczestniczący w działaniach ratowniczych, musi mieć przeszkolenie na aparaty? Są ochotnicy, których nie odważyłbym się posłać do działań w AODO. Pewnie w wielu jednostkach są tacy, którzy są cennymi osobami do działań ratowniczych różnego rodzaju, ale broń Boże wpuścić ich w aparaty przy pożarze. Jak mają I część, to pół biedy. Ale dla nowych jest już problem- do zaliczenia kursu jednoetapowego, niezbędne jest zaliczenie egzaminów z AODO, w tym praktycznych. Jeśli taka osoba nie przejdzie komory? Nie ma prawa uczestniczyć w żadnych działaniach JOT-u (w tym akcje poszukiwawcze, działania przeciwpowodziowe, usuwanie skutków wichur). Może nie dla każdej jednostki jest problemem ubytek jednego druha, ale na przykład dla mojej OSP strata kolegi który nie przeszedł komory byłaby znacząca. Ale że ma I część kursu, dowódca może mu przydzielić inne zadanie. Także nie do końca podoba mi się ten niepisany przymus kursu jednoetapowego.
Plus ratio quam vis

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 29, 2013, 12:11:15 »
Jeśli taka osoba nie przejdzie komory?
Ale żeby zaliczyć komorę nie trzeba być nadczłowiekiem - wystarczy trochę poćwiczyć, to nie jest trudne - myślę,że od tego taka jednostka powinna zacząć. Można się umówić np. na wspólne bieganie - a jak będą dziewczyny to już w ogóle super sprawa:). Strażak musi mieć kondycję bo od tego zależy jego zdrowie i życie poszkodowanych.
Poza tym - gasić w aparatach powinno się wszystko od pożarów wewnętrznych (gasząc również z zewnątrz), przez pożary samochodów do pożarów śmietników i uważam, że każda jednostka spoza KSRG (dysponowana do zdarzeń a nie "kościołowa") powinna posiadać 2 aparaty ODO - właśnie do gaszenia pożarów na zewnątrz budynków.

Offline Hanys_alarmowo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 29, 2013, 14:44:58 »
Nie wiem jak Wy ale osobiście uważam ,że ktoś kto nie przeszedł komory i nie daje sobie rady w ODO nie powinien być strażakiem.W czasie akcji nie potrzebni są "ratownicy" co mają na facebooku napisane "jestem strażakiem i jestem z tego dumny" tylko wysportowani,z dobrą wydolnością chłopacy a nie 120kg grubaski.

Pozdrooo dla kumatych

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 29, 2013, 17:46:27 »
Przy masie powyżej 100 kg też można mieć kondycje:)

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 29, 2013, 17:49:04 »
panowie czyli na kursach osp  beda aparaty powietrzne ? Wiec nie warto wydawac grubej kasy na kurs z obslugi aparatow powietrznych?

A ktos wie gdzie zrobie napelnianie butli, taki kurs ktory potrzebny przy naborach?

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 29, 2013, 18:31:38 »
Ale np. przy likwidowaniu skutków powodzi nie potrzebne są aparaty. Chłopak nie dał rady zdać egzaminu z AODO (a w sumie nie chodziło tu o kondycję), a nie może nam pomóc w kierowaniu ruchem, przy przenoszeniu worków albo jako pilarz (drwal zawodowy)? A dlaczego? Straż to nie tylko pierwsza linia walki z ogniem, ale też zaplecze oraz inne działania ratownicze. A bez podstawowego przeszkolenia dowódca nie może zabrać takiej osoby do wozu.
Plus ratio quam vis

Offline Rambo_ZSZ

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pytanie dot. kursow
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 29, 2013, 19:31:33 »
W tym co napisałaś jest trochę racji ale opinia Hanysa też jest właściwa. Strażak powinien być kompletny,nawet w OSP KSRG.
Jeżeli ktoś nie może przejść komory wg. mnie powinien sobie odpuścić Straż. Takie jest moje zdanie.