Autor Wątek: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc  (Przeczytany 6779 razy)

Offline przemissimo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 304
  • KM PSP m.st. Warszawy
Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« dnia: Październik 15, 2013, 18:08:38 »
Witam. Niedawno czyli 2 tygodnie temu zdałem egzamin i uzyskałem zaświadczenie o przejściu szkolenia podstawowego strażaka ratownika OSP. Żeby uzyskać jakiekolwiek punkty do naboru z ulicy potrzebna jest KKP czyli Kwalifikowana Pierwsza Pomoc. W jaki sposób można ubiegać się o takie szkolenie? Z tego co słyszałem od znajomych to w sąsiedniej komendzie powiatowej jest takowe aktualnie prowadzone lecz tylko dla osób które "pracują w jakimś zawodzie" - a ja jestem uczniem i nie mogę być przeszkolony. I tu moje pytanie - dlaczego? W jaki sposób mogę te szkolenie przejść skoro nie pracuje i na razie nie zamierzam, ponieważ się uczę. Mam 18 lat. 

Offline baris

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 15, 2013, 18:15:04 »
może dostali środki na szkolenie z jakiegoś projektu unijnego i są ściśle określone wymagania kto może być słuchaczem takiego szkolenia. proponuję poszukać w internecie nr tel do wydziału operacyjno - szkoleniowego  , ew. swojego komendanta gminnego i grzecznie zapytać kiedy co i jak ;)

pozdrawiam

Offline Kreator

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 218
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 15, 2013, 18:29:08 »
kolego takie szkolenia sa przeprowadzane przeważnie w grupie ( 5-10 osb) Kurs jest platny zalezy od miejscowosci 600-800 zl.

Offline baris

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2013, 18:50:24 »
odplatnie moze sobie zrobic prywatnie a nie jak komenda organizuje.

pozdrawiam

Offline przemissimo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 304
  • KM PSP m.st. Warszawy
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 15, 2013, 19:43:31 »
właśnie znalazłem też prywatne w Warszawie. organizowane są na zasadzie zjazdów, dwa weekendy (piątek, sobota, niedziela) i koszt takiego szkolenia to 700zł. no ale mi chodzi o te dla jednostek OSP..

Offline fido1384

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 15, 2013, 19:51:50 »
dla osp przeważnie robią z jakiegoś projektu unijnego komendy psp raczej nie robią takich kursów. U nas też był wymóg, w projekcie, że osoba musi pracować, to wystarczyło mieć jakąs umowę zlecenie od kogoś i też przeszło, liczy się papier do projektu ;)
Dobry ratownik, to bezpieczny ratownik

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 15, 2013, 20:04:06 »
dokładnie, liczy się papier. W wakacje brałem udział w szkoleniu unijnym, i w zupełności wystarczyła umowa na zlecenie z firmy w której pracowałem.

Offline przemissimo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 304
  • KM PSP m.st. Warszawy
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 15, 2013, 20:45:19 »
Rozumiem.. a macie może jakieś sprawdzone kursy? ktoś z Was robił prywatnie? chodzi też o to żeby było jak najtaniej. zapytam może naczelnika jeśli przez najbliższy czas nie będzie nic takiego organizowane, to może zbierzemy się większą grupą ochotników i wykupimy pakiet.

Offline bohun

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
    • OSP Rodaki
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 16, 2013, 09:51:49 »
Witam. Nie byłem na takim szkoleniu ale w tym roku jeden z druhów naszej OSP brał udział w szkoleniu KPP w Zakopanym bodajże w Kirach. Szkolenie trwało chyba tydzień (jeśli nie 10 dni). Cały czas zajęcia teoretyczne przeplatane z praktyką (symulowanie wypadków i udzielanie pomocy poszkodowanym itp). Całość kończyła się egzaminem więc nie było przelewek, należało się dość dobrze przygotować do niego (masa nauki) tak że czas mieli wypełniony. Kurs był bezpłatny, ale problem w tym że liczba miejsc była ograniczona (1 osoba na powiat) no i wymagany był urlop tygodniowy bo zajęcia trwają tydzień (system zgrupowania). Kolega był zadowolony z kursu jak sam podkreślał wiele się nauczył. Przede wszystkim mówił że plusem były zajęcia praktyczne. 

Offline michal0428

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 05, 2013, 18:46:14 »
Powiedzcie jak to w końcu jest z tym KPP. Czy aby zrobić to szkolenie (przez psp lub prywatnie) muszę być koniecznie członkiem osp w ksrg ? Jeśli tak, to czy jest jakiś sposób aby to obejść?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 05, 2013, 18:55:59 »
Powiedzcie jak to w końcu jest z tym KPP. Czy aby zrobić to szkolenie (przez psp lub prywatnie) muszę być koniecznie członkiem osp w ksrg ? Jeśli tak, to czy jest jakiś sposób aby to obejść?
Jesli przez PSP to musisz być członkiem OSP (nie koniecznie w KSRG) a prywatnie możesz zrobić nie będąc członkiem OSP (papier jest ten sam)
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline michal0428

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 05, 2013, 19:00:08 »
Jesteś pewny, że nie należąc do ksrg zrobię ten kurs?
W necie znalazłem coś takiego: http://kursyratownictwa.pl/2013/01/strazacy-ktorych-jednostki-osp-nie-naleza-do-ksrg-nie-wezma-udzialu-w-szkoleniu-kpp/

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 05, 2013, 19:07:40 »
Druhu drogi ale na kursy w których pośredniczy PSP odbywaja się w Kirach. I orgnaizuje je ZOSP
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline michal0428

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 05, 2013, 19:23:33 »
To dana KP/KM PSP nie może organizować takiego szkolenie u siebie na miejscu?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 05, 2013, 19:34:08 »
To dana KP/KM PSP nie może organizować takiego szkolenie u siebie na miejscu?
Może użyczyć np. sali wykładowej, ale jako taka szkoleń nie organizuje - od tego są prywatne firmy z którymi dogaduje się ZOSP - wiem, bo sam taki kurs kończyłem. W PSP wygląda to inaczej, bo KPP jest w programie szkolenia podstawowego które przechodzi się w WOSz PSP.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline michal0428

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 05, 2013, 19:40:40 »
Ok. A jak z tym KSRG ? Muszę być z osp włączonej do KSRG  aby ukończyć KPP czy też nie koniecznie?
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2013, 19:48:29 wysłana przez michal0428 »

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 05, 2013, 20:34:50 »
Ok. A jak z tym KSRG ? Muszę być z osp włączonej do KSRG  aby ukończyć KPP czy też nie koniecznie?
Nie musi być jednostka w KSRG
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 05, 2013, 21:08:13 »
U mnie w gminie było tak: zgłosiła się firma z papierami potwierdzonymi przez wojewodę (zatwierdzony przez wojewodę program szkolenia) i gmina płaciła za kurs - uczestniczyli w nim strażacy ze wszystkich jednostek w gminie, nie tylko w KSRG. Powtarzam - robiła to na miejscu firma prywatna, przy czym miała zgodę wojewody - czyli to, co jest wymagane w przypadku kursów KPP.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 05, 2013, 22:41:02 »
Ta zgoda, tudzież wpis firmy na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursów KPP jest najważniejsza - bez niej kurs, egzamin i tytuł się nie liczą.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 05, 2013, 23:15:18 »
KPP przechodziłem jakoś na wiosnę br. i kiedy omawiane na zajęciach były zagadnienia prawne związane z tymże, pamiętam, ze padło tam twierdzenie że jeśli chodzi o OSP, to żeby uczestniczyć w szkoleniu jednostka powinna być w KSRG - a utkwiło mi to w pamięci wybitnie, bo jednostka do której należę, nie jest włączona w struktury systemu i obawiałem się, żeby czasami mnie nie usunęli z zajęć :)
Dalej: jednak żeby jednostka do systemu weszła musi mieć określoną ilość ludzi z konkretnymi szkoleniami, w tym także ratowników z ukończonym szkoleniem KPP, a według litery prawa jej członkowie nie mają możliwości zrobienia KPP, gdyż w jednostce systemowej nie są. Ot, kolejny wesoły paradoks. Właśnie z tego względu strażacy, których jednostki są poza KSRG także są dopuszczani do szkolenia.

Cytuj
Art. 15.

1. Jednostkami współpracującymi z systemem są służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności: jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, podmioty, o których mowa w art. 55 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.6)), inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.
2. Jednostkami współpracującymi z systemem mogą być społeczne organizacje ratownicze, które, w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem.
3. Jednostki współpracujące z systemem udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Cytuj
Art. 55.
1. Organizowanie pomocy oraz ratowanie osób, które uległy wypadkowi lub są narażone
na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia w górach, należy w
szczególności do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego
Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – specjalistycznych stowarzyszeń
o zasięgu ogólnokrajowym – w zakresie określonym w statutach tych
organizacji.
2. Organizowanie pomocy oraz ratowanie osób, które uległy wypadkowi lub są narażone
na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na wodach, należy w
szczególności do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – specjalistycznego
stowarzyszenia o zasięgu ogólnokrajowym – w zakresie określonym
w statucie tej organizacji.
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2013, 23:28:58 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 06, 2013, 00:35:17 »
Kolega z OSP na jakimś szkoleniu "wyższych rangą" dowiedział się, że już podobno nie ma problemu z tym że ktoś jest z jednostki pozasystemowej. I mówił to Komendant Wojewódzki.
Plus ratio quam vis

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 06, 2013, 01:31:12 »
Kurs KPP jest przeznaczony dla ratowników z jednostek będących częścią KSRG lub oficjalnie współpracujących z tym systemem. Doszło do tego, że ratownik WOPR dostaje się na kurs bez problemu, a strażak już nie. Czyja to wina ? Moim zdaniem Związku OSP RP. Nawet jeśli przepisy są durne, czy niespójne, to skoro organizacje takie jak WOPR, TOPR, GOPR itd. potrafią podpisać porozumienie na mocy której stanowią jednostki wspierające KSRG, tym samych współpracujące z PRM, to czemu nie potrafi tego zrobić Związek podobno reprezentujący ochotników?
Innym rozwiązaniem jest spróbowanie podpisania takiego porozumienia w imieniu swojej jednostki, będącej niezależnym stowarzyszeniem jawnie wspierającym Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy.

Offline ospstrażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 06, 2013, 13:57:46 »
my płaciliśmy (gmina) 450zł w tej firmie
http://www.ochronapracy.com/
z nami chodził dodatkowo ratownik WOPR bo było wolne miejsce a płacił sobie prywatnie

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 06, 2013, 15:38:25 »
23.11 organizuję egzamin w Leszno pod Warszawą. Zapraszam na priv po info
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.