Autor Wątek: kto może prowadzić przeglady hydrantów  (Przeczytany 19111 razy)

Offline SwordOfUltimate

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
kto może prowadzić przeglady hydrantów
« dnia: Październik 09, 2013, 10:47:15 »
Witam.
Koledzy mam pytanie, czy technik pożarnictwa może dokonywać przeglądów hydrantów wew. i zew., oraz gaśnic czy potrzebne są do tego dodatkowe kwalifikacje?
Jakie przepisy to regulują?

Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.

Offline listopad21

  • www.doryn-ppoz.pl
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • www.doryn-ppoz.pl
    • Przeglądy hydrantów
Odp: kto może prowadzić przeglady hydrantów
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 11, 2013, 18:53:42 »
Oczywiście, że może jeśli ma odpowiednie kwalifikacje i umiejętności w tym zakresie. Żadne przepisy nie mówią nic na temat uprawnień w zakresie przeglądów hydrantów i gaśnic. Natomiast trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje i umiejętność  - odpowiednia wiedza w temacie - potwierdzona np. odpowiednimi kursami.
Po co ta wiedza i kwalifikacje?
1. Należyte wykonanie usługi.
2. W przypadku pożaru może zaistnieć konieczność wytłumaczenia się przed sądem i prokuratorem w jaki sposób wykonywałeś usługę.
3. Wykonałeś usługę a tu sytuacja taka - coś jest nie tak z instalacją "brak wydajności" - wielka kłótnia pomiędzy wykonawcą, inwestorem a projektantem i znowu tłumaczysz w sądzie w jaki sposób dokonywałeś pomiarów i czemu uzyskałeś takie wyniki a nie inne.
4. Wykonałeś usługę ciekawe czy dobrze i w odpowiedni sposób - przychodzi konkurencja i podważa twoje kompetencje.

Należy posiadać odpowiednie urządzenia:
Niektórzy dokonują przeglądu hydrantów samoróbkami ciekawe jak by się tłumaczyli w sądzie odnośnie pewności pomiaru i dokładności.

Niestety to nie jest tak, że jesteś technikiem pożarnictwa i idziesz i dokonujesz odpowiednich sprawdzeń bo w technikum tego nie uczą.
Więcej inf. na meila jeśli potrzebujesz.

Offline Mansorn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: kto może prowadzić przeglady hydrantów
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 27, 2013, 10:39:02 »
Też czegoś takiego szukałem! Bardzo ale to bardzo dziękuję!

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: kto może prowadzić przeglady hydrantów
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 27, 2013, 12:07:29 »
A tu się nie zgodzę z kolegą ponieważ mój kolega jest konserwatorem takich rzeczy i musiał przejść kurs dla konserwatorów podręcznego sprzętu gaśniczego tak to się nazywa.

Offline listopad21

  • www.doryn-ppoz.pl
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • www.doryn-ppoz.pl
    • Przeglądy hydrantów
Odp: kto może prowadzić przeglady hydrantów
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 27, 2013, 14:35:31 »
Nie wiem czemu twój kolega musiał zrobić taki kurs, przepisy tego nie wymagają. Ja zrobiłem sobie kurs dotyczący przeglądu gaśnic jaki i wiele innych ale nie dla tego że to było wymagane prawem tylko po to żeby zwiększyć swoją wiedzę w danym temacie.
W nowej ustawie o ochronie przeciwpożarowej miało być to w jakiś sposób unormowane. Miały być odpowiednie szkolenia i egzaminy. Zobaczymy czy to przejdzie.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2013, 14:38:33 wysłana przez listopad21 »

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: kto może prowadzić przeglady hydrantów
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 28, 2013, 08:16:34 »
Projekt zmian w ustawie ppoż. o którym wspominasz listopad21 faktycznie przewidywał pewne zmiany dot. osób projektujących oraz serwisujących urządzenia ppoż. Niestety projekt tej ustawy został odrzucony. Chyba zbyt wielu osobom nacisnęła na odcisk.
Niedawno pojawił się kolejny projekt zmian w ustawie o ochronie ppoż. - jednak dotyczy tylko tematu rzeczoznawców ds. zabezpieczeń ppoż. Nie ma już żadnych wzmianek o uprawnieniach do projektowania i serwisowania urządzeń ppoż.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline listopad21

  • www.doryn-ppoz.pl
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • www.doryn-ppoz.pl
    • Przeglądy hydrantów
Odp: kto może prowadzić przeglady hydrantów
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 28, 2013, 13:15:16 »
Tego drugiego projektu nie widziałem. Z miłą chęcią bym go przeczytał. Jeśli go posiadasz i możesz się podzielić to prześlij na adres: listopad21@poczta.onet.pl
Czyli w zakresie przeglądu poszczególnych urządzeń służących ochronie przeciwpożarowej zostanie jak jest.

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: kto może prowadzić przeglady hydrantów
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 01, 2013, 22:57:04 »
Witam
a ja mam pytanie powiązane z tematem.
Czym robicie przeglądy hydrantów wewnętrznych i zewnętrznych
 


Offline Wardziks

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: kto może prowadzić przeglady hydrantów
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 16, 2013, 06:56:41 »
Dośc obszerna ustawa. Warto jednak się zapoznać.

Offline Ondarsa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: kto może prowadzić przeglady hydrantów
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 21, 2013, 20:52:19 »
Mój brat nie musiał robić dodatkowego kursu żeby rbić przeglądy hydrantów.

Offline ponczo83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: kto może prowadzić przeglady hydrantów
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2014, 15:59:04 »
Witam
1. Czy mając inż. poż. mogę wyrobić sobie pieczątkę "Specjalista d/s p.poż. inż. poż. Jan Kowalski"?
2. Kursy Specjalisty i inspektora p.poz ważne są na 5 lat jak to jest z uprawnieniami do przegladu inż. poż.
3. Jakie przeglądy w obiekcie mogę wykonywać (mam dodatkowo kurs konserwacji gaśnic)

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: kto może prowadzić przeglady hydrantów
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2014, 13:37:35 »
Witam
1. Czy mając inż. poż. mogę wyrobić sobie pieczątkę "Specjalista d/s p.poż. inż. poż. Jan Kowalski"?
2. Kursy Specjalisty i inspektora p.poz ważne są na 5 lat jak to jest z uprawnieniami do przegladu inż. poż.
3. Jakie przeglądy w obiekcie mogę wykonywać (mam dodatkowo kurs konserwacji gaśnic)

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Nie ma nigdzie określonego wzoru pieczęci dla osób zajmujących się ochroną ppoż (z wyjątkiem rzeczoznawców ds. zabezpieczeń pożarowych). Z tym specjalistą to bym trochę uważał, bo de facto nie ukończyłeś kursu dla Specjalistów Ochrony PPoż. i nie masz na to "papieru".  Jesteś inżynierem pożarnictwa, zatem skończyłeś SGSP, czyli uprawnienia masz dożywotnio.
W obecnych nie przepisach nie ma zapisów, kto może projektować lub konserwować urządzenia ppoż. i gaśnice z wyjątkiem zapisu w ustawie o ochronie ppoż.:

Art. 4.2. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.
2a. Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a—5 i 8, powinny posiadać wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej albo mieć wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego lub tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa (...).
2b. Osoby wymienione w ust. 2a, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub mieć tytuł zawodowy technika pożarnictwa (...).


Były zapisy w projekcie zmian ustawy o ochronie ppoż., które doprecyzowały kto może projektować i konserwować urządzenia ppoż. i gaśnice, ale na obecną chwilę propozycja tych zmian upadła.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: kto może prowadzić przeglady hydrantów
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 20, 2014, 22:17:05 »
Witam
1. Czy mając inż. poż. mogę wyrobić sobie pieczątkę "Specjalista d/s p.poż. inż. poż. Jan Kowalski"?
2. Kursy Specjalisty i inspektora p.poz ważne są na 5 lat jak to jest z uprawnieniami do przegladu inż. poż.
3. Jakie przeglądy w obiekcie mogę wykonywać (mam dodatkowo kurs konserwacji gaśnic)

Z góry dziękuje za odpowiedzi


Tylko wyrzuć tą kropkę ze skrótu. Ppoż pisze się razem bez kropki pomiędzy "p" przeciwpożarowa a nie przeciw pożarowa.