Autor Wątek: Defibrylator AED  (Przeczytany 16852 razy)

Offline intenso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Defibrylator AED
« dnia: Wrzesień 19, 2013, 23:23:01 »
Witam

Może ktoś z was ostatnio kupował do jednostki OSP/PSP Defibrylator AED. Mam zamiar takowy kupić operuję kwotą 5.000 zł jak będzie kilkanaście zł wiecej nic sie nie stanie. Na co zwracać uwage przy zakupie np: żywotność baterii, wiem ze te z 7 letnią gwarancją są drogie. Co polecacie ?? jaki Model ?? i gdzie kupić ??

Pozdrawiam

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 20, 2013, 07:44:57 »
Mała ciekawostka. Warunki środowiskowe pracy jednego z popularnych defi:
 
temperatura pracy i czuwania: 0-50°C,
wilgotność względna: 5%-95%
wysokość nad poziomem morza: od 150m do 4500m,

Wygląda na to, że w zimie nie można jego używać jak i przechowywać np. w nieogrzewanym pomieszczeniu. Jako ciekawostka  między innymi w Poznaniu ( 50-150 m n.p.m.) użytkowanie będzie nie zgodne z instrukcją :rofl:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2013, 07:48:05 wysłana przez max[] »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 20, 2013, 09:34:09 »
myślę że przede wszystkim należy sobie zadać pytanie jak często był on Ci potrzebny powiedzmy w okresie 5 lat? Kupowanie defibrylatora tylko po to żeby leżał w OSP nie ma większego sensu. Osoby po kursie KPP doskonale sobie radzą bez niego. Urządzenia te doskonale sprawdzają się w boju, więc jak komuś nadbywa trochę kasy to jak najbardziej. Ale uważam ze nie powinno się inwestować w tego typu sprzęt kosztem zakupu podstawowego wyposażenia dla OSP.

Na co zwrócić uwagę?
- język oprogramowania (chyba że mówicie po angielsku czy np. niemiecku)
- żywotność baterii
- dodatkowe elektrody (dla dorosłych i pediatryczna oraz zapas)
- cena tzw. materiałów eksploatacyjnych (nowa bateria, elektrody, aktualizacje oprogramowania w przypadku zmiany wytycznych)
- to o czym pisze MAX - a więc ogólne warunki użytkowania (miejsce, warunki atmosferyczne, itp. )
- serwis - gdzie, za ile, warunki naprawy, okres gwarancji
- łatwość obsługi
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 20, 2013, 15:10:50 »
wykonałem porownanie kilku modeli i tak naprawde jak kupisz tansza baterie w jednym to w drugim masz drosze elektrody. na dluzsza mete wszystkie aed na rynku maja zblizoną cene :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 20, 2013, 17:34:00 »
Kupowanie defibrylatora tylko po to żeby leżał w OSP nie ma większego sensu. Osoby po kursie KPP doskonale sobie radzą bez niego

Mógłbyś to rozwinąć, bo to ciekawa teza ?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2013, 19:35:26 »
Z tego co mi wiadomo, najczęstszym rytmem towarzyszącym brakowi krążenia (zawały, stany po urazach) jest migotanie komór  serca - a w tym przypadku możemy masować i masować (masaż daje tyle, że w jakimś stopniu powoduje cyrkulację krwi i /nie zawsze dobre jakościowo/ dotlenienie mózgu), bez strzału nie ma szans na przywrócenie rytmu dającego tętno. A bez AED lub manualnego defibrylatora (ZRM) tego wyładowania energii nie dokonamy. AED to nie tylko maszynka do podawania instrukcji i określania, czy masować czy nie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2013, 20:58:49 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 23, 2013, 21:04:07 »
Zakup jest bezsensowny z mojego punktu widzenia i pojawia się pewnego rodzaju "nagonka" na AED w OSP. Jaki jest sens kupowania DEF'a którego nie potrzebowałem 10 lat wstecz, ale MOŻE będę go potrzebował w ciągu najbliższych 10 lat użyć tylko 1 raz. Wystarczy, że AED "wyczuje" cokolwiek i nie wykona wyładowania i nasze 5 tysięcy nie zda ŻADNEGO egzaminu. Ja w miejsce tej skarbonki zaopatrzyłem się w pulsoksymetr, glukometr, KED'a, złożyłem plecak z opatrunkami, triage itp. Dużo taniej mnie to wyszło i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 23, 2013, 22:31:39 »
Cytuj
Ja w miejsce tej skarbonki zaopatrzyłem się w pulsoksymetr, glukometr, KED'a, złożyłem plecak z opatrunkami, triage itp. Dużo taniej mnie to wyszło i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji.
gdy przed przyjazdem zrm nikt nie prowadzi rko przezywalnosc wynosi jakies 0.5%
gdy jest prowadzona- jakies 30%
uzycie aed w ciagu 3 min powoduje wzrost przezywlanosci nawet do 90%.
tazka tam skarbonka.
idea jest taka, że gdy w koncu niektorym ktorzy posiadają zbiornik na glowie z ktorego ciagle leje sie beton na oczy, ten beton w koncu sie skonczy, osp i psp beda wysylane jako firts responder do wszystkich nzk. po to by skrocic czas pierwszego wyladowania.

Cytuj
aki jest sens kupowania DEF'a którego nie potrzebowałem 10 lat wstecz, ale MOŻE będę go potrzebował w ciągu najbliższych 10 lat użyć tylko 1 raz.
nie potrzebowales? a moze potrzebowales a nie miales  bo "nie potrzebowalem". a moze nikt ci nie dal szansy jego uzycia bo go nie miales?
i nadal nie bedziesz mial szansy uzycia bo nadal go nie masz. za to kupiles zabawki z ktorch pulso ktore ci jest na plaster, gklumoter z ktorym i tak nic nie zrobisz. i plecak z opatrunkami ale to znaczy ze nie ma psp r1? to faktycznie, zakup rownorrzednie wazny.
natomiast AED to jest w koncu realne cos, co ratuje zycie.


Cytuj
Wystarczy, że AED "wyczuje" cokolwiek i nie wykona wyładowania i nasze 5 tysięcy nie zda ŻADNEGO egzaminu.
jesli aed wyczuje ruch do ktorego TY nie powinienes dopuscic , rozpocznie ponownie analize i jesli bedzie potrzeba wykona wyladowanie.
wiec aed zda egzamin, nie zda go obslugujacy.

Cytuj
Dużo taniej mnie to wyszło i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji.
a teraz czas na AED ;)

Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 23, 2013, 22:32:40 »
Cytuj
Z tego co mi wiadomo, najczęstszym rytmem towarzyszącym brakowi krążenia (zawały, stany po urazach) jest migotanie komór  serca - a w tym przypadku możemy masować i masować (masaż daje tyle, że w jakimś stopniu powoduje cyrkulację krwi i /nie zawsze dobre jakościowo/ dotlenienie mózgu), bez strzału nie ma szans na przywrócenie rytmu dającego tętno. A bez AED lub manualnego defibrylatora (ZRM) tego wyładowania energii nie dokonamy. AED to nie tylko maszynka do podawania instrukcji i określania, czy masować czy nie.

z Migotania przejdzie do asystolii a asystolie mozna wyprowadzic na rytm zatokowy. wiec szanse sa ale kijowe ;/
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 24, 2013, 01:35:49 »
Zakup jest bezsensowny z mojego punktu widzenia i pojawia się pewnego rodzaju "nagonka" na AED w OSP. Jaki jest sens kupowania DEF'a którego nie potrzebowałem 10 lat wstecz, ale MOŻE będę go potrzebował w ciągu najbliższych 10 lat użyć tylko 1 raz. Wystarczy, że AED "wyczuje" cokolwiek i nie wykona wyładowania i nasze 5 tysięcy nie zda ŻADNEGO egzaminu. Ja w miejsce tej skarbonki zaopatrzyłem się w pulsoksymetr, glukometr, KED'a, złożyłem plecak z opatrunkami, triage itp. Dużo taniej mnie to wyszło i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji.

bezsensowne jest takie rozumowanie - nawet jeśli to będzie raz w przeciągu kilku lat, ale dzięki temu uratujesz życie, to MA SENS  :tuba:
Brotherhood - work together, survive together...

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 25, 2013, 16:47:04 »
My kupujemy defibrylator Philips HeartStart FRx z osprzętem
http://www.healthcare.philips.com/pl_pl/products/resuscitation/products/frx/
Cena zdecydowanie powyżej 5000 zł ale kasę mamy z dofinansowania unijnego więc zaszalejemy :) Mam nadzieję, że używany będzie tylko na ćwiczeniach.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 25, 2013, 16:57:02 »
My kupujemy defibrylator Philips HeartStart FRx z osprzętem
http://www.healthcare.philips.com/pl_pl/products/resuscitation/products/frx/
Cena zdecydowanie powyżej 5000 zł ale kasę mamy z dofinansowania unijnego więc zaszalejemy :) Mam nadzieję, że używany będzie tylko na ćwiczeniach.
na ćwiczenia to zaopatrzcie się w wersję treningową, a AED niech zostanie w samochodzie.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 25, 2013, 17:04:13 »
Ten model AED łączy funkcje typowego AED  i wersji treningowej. Do ćwiczeń konieczne jest tylko zastosowanie elektrod szkoleniowych.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 25, 2013, 17:55:26 »
Rozumiem, że AED rozpoznaje samemu, że podłączono elektrody szkoleniowe? (nie czepiam się tylko pytam pod kątem bezpieczeństwa :))

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 25, 2013, 18:06:59 »
Nawet jeśli podłączysz komuś elektrody "bojowe" nie ma szans na wyładowanie, bo AED nie uzna tego rytmu za migotanie.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 25, 2013, 18:08:02 »
Nawet jeśli podłączysz komuś elektrody "bojowe" nie ma szans na wyładowanie, bo AED nie uzna tego rytmu za migotanie.
Racja ale i tak ciekawi mnie czy AED rozpoznaje te elektrody.

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 25, 2013, 18:10:08 »
Tak oczywiście AED rozpoznaje elektrody szkoleniowe. Po podłączeniu elektrod AED automatycznie przechodzi w tryb szkoleniowy i mamy kilka scenariuszy do wyboru.

Offline intenso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 25, 2013, 21:52:08 »
My kupujemy defibrylator Philips HeartStart FRx z osprzętem
http://www.healthcare.philips.com/pl_pl/products/resuscitation/products/frx/
Cena zdecydowanie powyżej 5000 zł ale kasę mamy z dofinansowania unijnego więc zaszalejemy :) Mam nadzieję, że używany będzie tylko na ćwiczeniach.

Kolego a co jest w tym osprzecie możesz wymienic ? i ile bateria ma gwarancji 3,5,czy 7 lat
Dzieki za odpowiedz

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 25, 2013, 23:31:53 »
Jeżeli chodzi o osprzęt to jest to klucz pediatryczny (pozwalający na defibrylację dzieci i dorosłych za pomocą tych samych elektrod)  i zestaw treningowy czyli elektrody szkoleniowe oraz mata oraz instrukcja.
Jeżeli chodzi o żywotność baterii to jest to minimum 4 lata lub 200 wyładowań ale defibrylator sam stwierdza kiedy konieczna jest wymiana i przy niezbyt intensywnym użytkowaniu wytrzyma 6 lat i więcej. (info od przedstawiciela)

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 14, 2013, 18:08:19 »
My kupując AED w roku ubiegłym zrobiliśmy dość spore rozeznanie rynku i zdecydowaliśmy się na defibrylator Saver One z monitorem. Jego podstawowe zalety to:
-elektrody w miarę przystępnej cenie;
-bateria na 5 lat;
-I tu podstawowa zaleta rodzaj wydawanych komend głosowych, a także na ekranie wyświetlana jest ilość uciśnięć (nie są liczone wasze uciśniecia, a ilość uciśnieć, gdy robisz to zgodnie z rytmem);
-Jakość wykonania sprzętu.
-monitor. Aktualnie strażacy mający uprawnienia ratownika czy lekarza nie mogą występować po za czynności przewidziane w naszych procedurach, ale pewnie zmieni się to niedługo więc jeśli ma się środki to lepiej myśleć przyszłościowo.
-możliwość wgrania nowych procedur, gdyby coś sie zmieniło

Odnośnie defibrylatora Samaritian bodajże to jego podstawową wadą jest kiepska jakość wykonania.

Odnośnie defibrylatora Defibtech, który jest dość często stosowany w straży to wady są następujące:
-różnie bywa z bateriami. Przed zakupem zbierałem opinie i nawet znalazłem opinie strażaków zawodowych, że bateria na & lat rozładowała się po 4 latach (no chyba że wadliwą mieli)
-komunikaty głosowe - gdy prowadzimy uciskanie to defibrylator zakłada, że uciskamy prawidłowym rytmem i mówi w połowie uciskania jakiś komunikat i pod koniec mówi ,,masuj przez trzy, dwa, jeden..."  Człowiek, który prowadzi kursy kpp na takim defibrylatorze, tylko treningowym powiedział, że 90 % kursantów odruchowo wtedy przyśpiesza, zamiast wykonać te 30 uciśnięć tempem normalnym.

Zoll ma jedyną wadę, jaką jest brak możliwości wgrania nowych procedur (jakby coś się zmieniło)

W kwestii treningowego defibrylatora, to znajomy lekarz szkoli ochotników poprzez swoją firmę, ale ze względu na to, że mieszka w pobliżu naszej jednostki, a jest to swego rodzaju pasjonat to pokazał nam na dwóch innych defibrylatorach jak się pracuje i uwypuklił, gdzie nasz defibrylator wyda inne komendy i jakie. Dobrze, że jeszcze są pasjonaci pomagający pasjonatom ^_^

Mam nadzieję, że pomogłem  :straz:

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 14, 2013, 18:37:46 »
Zoll ma jedyną wadę, jaką jest brak możliwości wgrania nowych procedur (jakby coś się zmieniło)

Dziwne, jeśli mnie pamięć nie myli to jak w grudniu odbierałem naszego Zolla to pan powiedział na odejście "zapraszam w 2015r po upgrade oprogramowania, bo pewnie wtedy będą nowe wytyczne"

Zoll AED Plus ma na pewno możliwość podłączenia do komputera, bo można zgrać z niego dane w tym dźwięk, który nagrywa zawsze gdy jest włączony.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 14, 2013, 19:51:13 »
Być może handlowiec z którym ja rozmawiałem nie miał tej wiedzy. Pracowałem na Zollu ćwiczebnym i był bardzo przyjemny.

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 07, 2014, 23:05:27 »
Witam. Piszę tutaj żeby nie zaśmiecać. Otóż, od dzisiaj w naszej jednostce zagościł AED Lifeline (zakup z dotacją ZOSP RP). Jutro przystępuję do gruntownego zapoznania się z instrukcją. Ale chciałbym Was, Szanowni Forumowicze, zapytać: czy macie doświadczenia z tym defi? Jakie macie opinie na jego temat? Co o nim sądzicie? Będę wdzięczny za wszelkie opinie. Dzięki. :straz: -_-

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 08, 2014, 08:36:35 »
Mam u siebie w jednostce takie urządzenie, a także trenażer. AED nie był jeszcze użyty, natomiast urządzenie treningowe przepracowało już wiele godzin na ćwiczeniach.

Offline strażak prywatny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Defibrylator AED
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 08, 2014, 11:41:02 »
Czasem myślę, że pytanie o opinie do niczego nie prowadzi. Przynajmniej w przypadku AED. Co da taka opinia? No ubranie to rozumiem, ale AED....? Jak ktoś powie, że "był przyjemny" albo "testowaliśmy go tydzień, nie mamy zastrzeżeń". No co takie opinie dają? NIC. 
W przypadku AED ale nie tylko - dotyczy to także innych towarów - znaczenie ma oferta tego produktu. Oferta możliwości. Co to urządzenie potrafi, na co je stać, jak może się przysłużyć pacjentowi?
Nawet kwestia kosztów może mieć znaczenia, ale w przypadku AED nie powinna być kluczowa. To ma ratować życie, a nie próbować ratowac życie. Warto o tym pomyśleć przed zakupem jakiegoś szmelcu.
Na własne potrzeby przygotowałem sobie tabelkę z 5 najpopularniejszymi AED na strażackim rynku. W tabeli mam ceny zakupu, możliwe rabaty, koszty elektrod, baterii, przeglądów, ew innych opcji.
Można podsumowywać na okres roku lub wielu lat - tyle na ile starcza bateria (by zamknąć cykl serwisowy)
I wiecie co? W planie ponad rocznym najlepiej wypadają te droższe defibrylatory (zakres 2-8 lat stosowania z założeniem użycia klinicznego 1 raz w roku). Te najtańsze w kosztach eksploatacji zjedzą każdy portfel. Teraz się Straż ucieszy, że tanio kupiła, ale potem będzie bulić płacząc jak bóbr.

Podsumowując nie warto kupować najtańszych AED. To urządzenie na dłuuuugie lata i każdy o tym dobrze wie.  Warto pomyśleć o finansowej przyszłości, a nie "jakoś to będzie".