Autor Wątek: SA PSP Poznań czy SGSP?  (Przeczytany 51662 razy)

Offline tomala

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
SA PSP Poznań czy SGSP?
« dnia: Sierpień 09, 2013, 15:53:49 »
witam,
 Tak jak w temacie, chciałbym aby ten wątek ukazał mi kilka zasadniczych różnić między SA w Poznaniu, a SGSP w Warszawie. Aktualnie przede mną ostatni rok w Liceum Ogólnokształcącym, a więc czas żeby racjonalnie przemyśleć i wybrać dalszy kierunek kształcenia. Zaczynając szkołę wstępnie myślałem o pracy w PSP, toteż profil jaki wybrałem to matematyczno-chemiczny (zajęcia fakultatywne: 2h dodatkowe z danych przedmiotów w tygodniu). Przez te 2 lata cały czas obstawałem przy SA PSP w Poznaniu, ze względu na tylko dwuletnie studium i z racji tego, że mieszkam  w woj. WLKP. Kilka tygodni temu zacząłem zastanawiać się nad SGSP. Do przemyśleń skłonił mnie m.in. kumpel, który dostał się do WSOSP w Dęblinie (jeżeli on ciężką pracą osiągnął upragniony cel to może i mi by się udało ^^), ale też kilka wątków na forum, które jasno krytykują system szkolenia w SA PSP w Poznaniu (mówię tutaj m.in. o podziale bojowym w szkole).
 Przede mną jedna z najważniejszych decyzji w życiu, chciałbym aby ktoś z weteranów na tym forum wskazał mi właściwą drogę. Od września planuje zacząć przygotowania konkretnie pod kątem sprawności i teorii, a wiadomo że te aspekty różnią się trochę między Poznaniem, a Warszawą. Który wybór będzie trafniejszy, jak ze stopniem i zarobkami po szkole? Jak te uczelnie przygotują mnie do służby w PSP? Liczę na konkretne i rzetelne odpowiedzi.

PS: Nie traktujcie mojego wątku i mnie na tym forum jako kolejnego laika, któremu zachciało się być strażakiem, a brak w nim jakichkolwiek perspektyw na ten zawód. ;) a no i sory, że się tak rozpisałem, ale chciałem żeby moja sytuacja była dla was-forumowiczów trochę jaśniejsza. pozdrawiam

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 09, 2013, 19:28:56 »
Spróbuj się dostać do SGSP, poćwicz tor przeszkód, napisz dobrze maturę z matmy (najlepiej na rozszerzeniu) i z fizyki lub chemii, nie zawal języka obcego... a na pewno po SGSP będziesz miał DUUŻO lepiej jak po SA PSP. Z resztą nic nie stoi na przeszkodzie żebyś startował do obu tych szkół jednocześnie :) Z tego co napisałeś, jesteś bardzo kumaty i ogarnięty gość, powinieneś próbować swoich sił do SGSP, a zajdziesz wysoko :) Trenując pod SGSP na pewno zrobisz dobre wyniki do aspirantki, ucząc się chemii i fizyki dobrze napiszesz test do SA PSP.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline tomala

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2013, 14:56:06 »
dzięki Ice-Man, to istotne co napisałeś.
Jaki jest poziom na tej uczelni, czy osoba z przeciętnymi wynikami w Liceum da sobie radę z nauką? Głównie chodzi mi o fizykę, z której jestem bardzo słaby. Czym różni się system kształcenia między SA, a SGSP? Czy w SGSP działa jakiś klub sportów walki i czy jest jakaś możliwość trenowania? SGSP to uczelnia państwowa, czyli pobyt w niej jest finansowany przez państwo tak? I jak to jest z pracą po szkolę, domyślam się że szkoła gwarantuje pracę, ale czy to oni wybierają jakąś JRG na terenie całego kraju?

wiem, sto pytań do.. będę wdzięczny za każdą odp., choćby na jedno pytanie :)

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2013, 16:16:35 »
SGSP to studia a nie tylko szkoła - kończysz z tytułem inżyniera + stopień oficerski. To zasadnicza różnica.
Jak się dostaniesz to se poradzisz.
Jakieś zajęcia ze sportu walki są chyba od roku ale dokłądnie nie wiem co to jest
Uczelnia jest bezpłatna - dodatkowo dostajesz zakwaterowniaie, wyzywienie, mundur + "kieszonkowe"
Sam wybierasz gdzie chcesz iśc do pracy po szkole - o ile komenda ma miejsca

 

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 10, 2013, 18:38:38 »
Jestem dopiero nowicjuszem jeśli chodzi o PSP, ale postaram się odpowiedzieć na kilka Twoich pytań:

Podobieństwa SGSP do SA PSP:
- Po obu szkołach masz zagwarantowaną pewną pracę w PSP do emerytury, chyba, że coś "naskrobiesz" na służbie lub dostaniesz wyrok prawomocny to wyleją Ciebie dyscyplinarnie ze służby...
- W obu szkołach, w czasie nauki, masz praktyki, podczas których służysz na podziale bojowym (inaczej w szkolnej JRG) jak stuprocentowy strażak
- Do obu szkół jest się trudno dostać, z tym że do SGSP jest z roku na rok coraz trudniej (podnosi się coraz bardziej próg punktowy z matur oraz coraz lepszy średni czas toru przeszkód jest)
- Do obu szkół jest ok 8-9 chętnych na jedno miejsce
- W obu szkołach jesteś skoszarowany oraz dostajesz pewien żołd
- W obu szkołach wymagana jest od Ciebie dyscyplina, zaangażowanie, odpowiedzialność i wykonywanie przynajmniej na początku obu szkół mnóstwa (na pierwszy rzut oka) niepotrzebnych strażakowi czynności (mam na myśli sprzątanie, czyszczenie, zamiatanie etc), przy czym nie powinno się marudzić wykonując je
- W obu szkołach dostaniesz mundury, dodatkowe ubranie, wyżywienie, opiekę lekarską itp
- Obie szkoły zaczynają się 2 miesiącami "unitarki" kiedy się m.in. śpi pod namiotami, jest się budzonym w środku nocy do biegania itp
- Podobno pod koniec obydwu szkół jest szansa żeby "dogadać się" i zostać skierowanym do pracy blisko swojego miejsca zamieszkania lub komendy w której chciałoby się służyć :)

Różnice
- SGSP trwa dwa razy dłużej
- Po SGSP jest się inżynierem bezpieczeństwa pożarowego + dostaje się stopień mł. kapitana w PSP (bodajże 9 stopień z kolei)
- Po SA PSP jest się technikiem pożarnictwa + dostaje się stopień mł. aspiranta w PSP (bodajże 6 stopień z kolei)
- Po SGSP dużo łatwiej i dużo szybciej powinieneś dostać dobre stanowisko w PSP, np. dowódcy JRG, dowódcy KM / KP PSP, możesz też myśleć przed emką o wkopanie się gdzieś wyżej
- Po SA PSP jeśli chcesz mieć stopień oficerski musisz i tak posiadać maturę z chemii lub z fizyki i języka obcego oraz ukończyć wtedy zaocznie studia IBP w SGSP, aby dostać stopień mł. kapitana
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline tomala

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 11, 2013, 13:29:15 »
no i to są konkretne, satysfakcjonujące mnie odpowiedzi. dzięki panowie, a szczególnie Tobie Ice-Man za wysiłek :)
 w takim razie trzeba brać się do roboty :) pozdrawiam

Poprawny

  • Gość
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 14, 2013, 16:51:56 »
Podłącze się do tematu. Jedno pytanie nie daje mi spokoju. Czy to, że mam aparat ortodontyczny stały na zębach bezwarunkowo dyskwalifikuje mnie na rekrutacji do którejkolwiek ze szkół pożarniczych??

Offline Feo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 346
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 16, 2013, 14:53:08 »
Absolutnie nie przeszkadza, sam mam i jakoś unitarke w SGSP i pierwszy rok dałem z nim rade.

Poprawny

  • Gość
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 16, 2013, 15:46:06 »
ale czuć jakiś straszny dyskomfort? jest to uciążliwe czy nie ma większego znaczenia? bo wiadomo unitarka sama w sobie jest trudnym przeżyciem.

Offline Feo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 346
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 16, 2013, 20:59:48 »
Jakieś większe niż na codzień to nie, aparat ogólnie jest upierdliwy Zresztą jesli coś takiego jak dyskomfort spowodowany noszeniem aparatu i jedzeniem w nim ma spowodować rezygnacje to lepiej sie zastanowić jeszcze raz nad wyborem zawodu.

Poprawny

  • Gość
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 17, 2013, 11:27:49 »
Aparat nie jest na całe życie :)
dzięki za odpowiedź.

Offline Druh Heldens

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2016, 02:47:23 »
Trochę pobawie się w archeologa 😄
Jak to jest ze stanowiskami po tych szkołach? Wolałbym jeździć na akcje niż siedzieć sobie wygodnie za biurkiem, a podobno spora część absolwentów SGSP właśnie tam ląduje.

PS Proszę nie wylewać na mnie wiadra pomyj za odkop i próbę dowiedzenia się czegoś czego nie udało mi się znaleźć

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2016, 06:42:56 »
W tym roku (a może od tego roku) , decyzją KG, absolwenci wszystkich szkół "wylądują" na podziale (co najmniej na rok) a potem to już zależy od przełożonych i rozwoju kariery zainteresowanych.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 27, 2016, 12:25:01 »
W tym roku (a może od tego roku) , decyzją KG, absolwenci wszystkich szkół "wylądują" na podziale (co najmniej na rok) a potem to już zależy od przełożonych i rozwoju kariery zainteresowanych.
W pełni popieram tego typu decyzje ale uważam, że rok to stanowczo za krótko (3 lata na PB) i powinno się dorzucić jeszcze z rok pracy na SK aby absolwenci wiedzieli jaki to "miód"
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Druh Heldens

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2016, 13:47:20 »
No ale po roku można zostać wysłanym za biurko, czy idzie się jednak dogadać z przełożonymi żeby zostać na PB? I inne pytanie które mnie nurtuje a na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi - pod jakimi względami SGSP jest lepsze od SA PSP i na odwrót

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 28, 2016, 19:31:07 »
Myślę że jak nie będziesz chciał to raczej nikt na siłę Cię z podziału nie wyrzuci niezależnie od szkoły jaką skończysz ale jeśli oczekujesz gwarancji to nikt ich nie da. Różne są potrzeby służby. Nie porównywałbym tych szkół na zasadzie lepsza / gorsza  bo to nie ten sam poziom  - SGSP to studia wyższe dające stopień oficerski i tytuł inżyniera  a SA - stopień aspirancki i tytuł technika pożarnictwa.

Offline Druh Heldens

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 29, 2016, 08:37:36 »
No właśnie wiem, że takiej gwarancji nie dostanę. A nie chciałbym iść do SGSP żeby później robić za biurkiem. Jak mam być szczery to nie mam pojęcia co mam zrobić. Mam świadomość, że to jest jedna z ważniejszych decyzji w moim życiu.

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 23, 2017, 21:25:36 »
a wiec kolego tak. pytania czym jest lepsze gorsze SA PSP od SGSP sa trywialne. poczytaj popatrz. po SA jestes aspirantem na 4 grupie (od tego roku nawet i na 2 tak jak z naboru z ulicy) po SGSP jestes kapitan na 7 grupie. korpus wyzej ladujesz plus do tego masz inzyniera a potem mozesz robic mgr. roznica kolosalna. bo oprocz stopnia stanowiska masz tytul naukowy na ktorym potem mozna dobrze zarobic. a jesli chodzi o mozliwosc pozostania w podziale bojowym to przy naszych niedoborach kadr sila rzeczy predzej czy pozniej dostaje oficer propozycje biuro, sk albo inne 8godzinne wakaty. oczywiscie sila nikt cie nie ruszy i straz pozarna zna wiele przypadkow ze tacy mlodzi oficerowi chcieli zostac na podziale. i zostawali na nim ale szli na pare lat na lawke rezerwowych jesli chodzi o jakies ciekawe wakaty i tyle. najpierw sie koledzy dostancie bo to najtrudniejsze a potem to juz mozna sobie sciezke kariery ukladac jakos.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 23, 2017, 22:06:22 »
masz tytul naukowy na ktorym potem mozna dobrze zarobic
to na SGSP już profesorów kształcą?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tytu%C5%82_naukowy

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 24, 2017, 06:22:17 »
najmocniej cie kolego przepraszam za ta jakze haniebna pomylke. dostajesz TYTUL ZAWODOWY. chodzilo mi o roznice miedzy samym stopniem aspiranta i technikiem pozarnictwa a stopien kapitana i tytulem ZAWODOWYM magistra. jakkolwiek moja pomylka miala znaczenie dla sensu mojej wypowiedzi to Cie jeszcze raz przepraszam!!!!

Offline Daaniel1224

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 12, 2017, 21:24:23 »
Witam wszystkich trochę od ostatniej odpowiedzi upłynęło czasu mam parę pytań co do szkoły aspirantów PSP Poznań.
Kończę technikum od 8 lat jestem w osp. Chciałbym dostać się do aspirantki w Poznaniu. W Internecie znajduje tylko stare posty co do rekrutacji itp.
Mógłby ktoś powiedzieć jakie testy sprawnościowe trzeba przejść jak jest to oceniane bo z tego co widze na filmikach to więszość osób niepodciąga sie technicznie dobrze tylko idzie na ilość no i czy dużo pytań na teście teoretycznym pojawia się z ubiegłych lat?

Offline Tom@sz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 12, 2017, 21:27:47 »
Witam wszystkich trochę od ostatniej odpowiedzi upłynęło czasu mam parę pytań co do szkoły aspirantów PSP Poznań.
Kończę technikum od 8 lat jestem w osp. Chciałbym dostać się do aspirantki w Poznaniu. W Internecie znajduje tylko stare posty co do rekrutacji itp.
Mógłby ktoś powiedzieć jakie testy sprawnościowe trzeba przejść jak jest to oceniane bo z tego co widze na filmikach to więszość osób niepodciąga sie technicznie dobrze tylko idzie na ilość no i czy dużo pytań na teście teoretycznym pojawia się z ubiegłych lat?
Zapraszam serdecznie do "kto do SA w 2018? " tam znajdziesz wszystkie odpowiedzi i zmiany tegoroczne

Offline Majami

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 12, 2017, 23:05:10 »
Witam wszystkich trochę od ostatniej odpowiedzi upłynęło czasu mam parę pytań co do szkoły aspirantów PSP Poznań.
Kończę technikum od 8 lat jestem w osp. Chciałbym dostać się do aspirantki w Poznaniu. W Internecie znajduje tylko stare posty co do rekrutacji itp.
Mógłby ktoś powiedzieć jakie testy sprawnościowe trzeba przejść jak jest to oceniane bo z tego co widze na filmikach to więszość osób niepodciąga sie technicznie dobrze tylko idzie na ilość no i czy dużo pytań na teście teoretycznym pojawia się z ubiegłych lat?


http://sapsp.edu.pl/strona.php/114_rekrutacja_na_dzienne_studium_aspirantow.html

Offline Daaniel1224

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: SA PSP Poznań czy SGSP?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 13, 2017, 07:43:32 »
To sprawdzałem liczyłem bardziej na to że któryś z kolegów wypowie się jak to na prawdę wygląda. Tam nie ma nic o pływaniu A gdzieś czytałem że pływanie też jest.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2017, 07:47:07 wysłana przez Daaniel1224 »