Autor Wątek: Akcja protestacyjna OSP 2013  (Przeczytany 23670 razy)

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Akcja protestacyjna OSP 2013
« dnia: Lipiec 19, 2013, 19:38:17 »
Witam kolegów na forum OSP RP powstał wątek protestu . Mam nadzieje że uda się choć trochę upomnieć się o naszą godność . Rozgłaszajcie gdzie możecie i oby tym razem się udało coś zmienić .
http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=15&t=7437
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 19, 2013, 20:19:10 »
Wybaczcie, ale moim zdaniem autorem tematu na forum związku jest jakiś bezmózg i straszny zjeb, na dodatek nie umiejący pisać poprawnie.
Jak się chce protestować, to trzeba mieć jakiś cel, a "autor" ma chyba poglądy anarchistyczne i chce po prostu sobie poprotestować. Problemów jest owszem wiele i dobrze, że o nich mówimy, warto walczyć o rozwiązanie, ale forma trochę dziwna. Ktoś tu nie uważał na lekcji historii i nie ma pojęcia jak wyglądały pierwsze strajki w Polsce....

jeśli nadal ktoś nie wie o czym piszę  - POSTULATY - podstawa każdego protestu....

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2013, 21:03:34 »
Witam
Sama inicjatywa może i ciekawa ale brak jest podstawowych "zasad" protest:
Do kogo?
Cele, postulaty,?
termin realizacji

Co w przypadku braku realizacji lub odzewu?

Zatem trzeba to wysoko zrobić a potem zacząć protest?
I przede wszystkim ktoś musi stanąc na jego czele  ktoś musi rozmawiać z .... (no właśnie nie wiadomo z kim - do kogo jest skierowany)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2013, 21:10:16 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PAzIrgvhpHA[/youtube]
Jestem po stronie Pazury  :wacko:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2013, 21:15:23 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 19, 2013, 21:23:10 »
Jest źle więc proponuję zlikwidować biedę, zakazać bezrobocia, uleczyć chorych, obniżyć ceny tak, żeby było wszytko za darmo, a dzieci z domów dziecka wypuścić na wolność! A każdemu strażakowi kupię jego własny wóz od ROSENBAUERa! Kto za mną?!

Niektórzy bardzo płytko pojmują demokrację
 

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 20, 2013, 04:51:10 »
Jest tam tak napisane: "Koledzy mam informacje że wielu kierowców nie zdąrzylo z wymianą uprawnień do kierowania pojazdami uprzy. " - przecież to już wiadome jest od lutego, można było wcześniej to zrobić. Czas był do 19 lipca więc wydaje mi się, że to dość dużo czasu, by zrobiła cała jednostka. Kto nie zrobił to niech cierpi - to jego własny wybór.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2013, 14:23:41 wysłana przez taz_org »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 20, 2013, 05:39:32 »
Co do protestu się nie wypowiadam ale co do akcji wymiany wkładek to mylisz się, że było wiadomo od lutego bo o OSP w przepisach napisano jakieś półtora miesiąca temu. U nas akcja rozpoczęła się ok 2 tygodnie temu. Wtedy też pani w urzędzie odpowiadała telefonicznie na większość pytań "nie wiem" , "muszę doczytać przepisy" ,  "muszę zapytać kierownika, proszę o telefon za kilka dni". W czasie składania wniosku okazywało się że z dokumentami z gminy lub od lekarza jest coś nie tak i należało poprawiać. Wiele osób nie wymieniło zaświadczeń bo było za mało czasu, rozpoczął się sezon urlopowy, byli w pracy w delegacji, nie dostali wolnego w pracy itd itp.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 20, 2013, 09:03:12 »
U mnie w gminie wszyscy wymienili dzięki forum Strazak.pl ,do dziś kobitka z gminy dzwoni do mnie i pyta o jakieś nowości w zmianach przepisów , ale już w sąsiednim powiecie nikt nic nie wiedział . Być może to ich wina być może to wina gmin.
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 20, 2013, 09:53:40 »
U mnie w gminie wszyscy wymienili dzięki forum Strazak.pl ,do dziś kobitka z gminy dzwoni do mnie i pyta o jakieś nowości w zmianach przepisów , ale już w sąsiednim powiecie nikt nic nie wiedział . Być może to ich wina być może to wina gmin.
Obowiązkiem urzędników jest być na bieżąco z przepisami i jest to ich obowiązek (tak jak lekarza aby się dokształcać) - chociażby dlatego aby działać w zgodzie z nimi lub po to aby nie przegapić tego typu terminów bo ktoś za to potem będzie musiał płacić (i to właśnie ludzie z własnej gminy urzędników). Niestety w naszym kraju to petent jest dla urzędu a nie urząd dla petenta.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 20, 2013, 11:00:29 »
Popieram @Fistach ,niestety za tą niewiedzę urzędników zapłacimy my podatnicy  :kwit: wymiana zezwoleń na różowe karteczki w skali kraju też nie mało kosztowała. Uważam że ten protest nie wypali, ale chciałbym się mylić.
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 20, 2013, 11:12:39 »
U mnie w gminie wszyscy wymienili dzięki forum Strazak.pl ,do dziś kobitka z gminy dzwoni do mnie i pyta o jakieś nowości w zmianach przepisów , ale już w sąsiednim powiecie nikt nic nie wiedział . Być może to ich wina być może to wina gmin.
Obowiązkiem urzędników jest być na bieżąco z przepisami i jest to ich obowiązek (tak jak lekarza aby się dokształcać) - chociażby dlatego aby działać w zgodzie z nimi lub po to aby nie przegapić tego typu terminów bo ktoś za to potem będzie musiał płacić (i to właśnie ludzie z własnej gminy urzędników). Niestety w naszym kraju to petent jest dla urzędu a nie urząd dla petenta.
Taaa, najfajniejsze jest to, że ustawa dwa lata po uchwaleniu była na vacatio legis, czyli można się było zapoznać. Ale tutaj widać winę nie tylko urzędników niższego lokalnego szczebla. Ministerstwo prawie dwa lata tworzyło rozporządzenie wykonawcze do ustawy w tym względzie, a i tak nie zdążyło i wyszła z tego beznadzieja. Bo jak inaczej nazwać to jak się patrzy: karteczka a'la legitymacja szkolna, wypisywana ręcznie - coś takiego to se można na domowej drukarce "wyrobić", a oni każą za to płacić 50zł. Pomijam już fakt że sam papierek jest zbyt delikatny i zbyt duży żeby nosić go w portfelu luzem - stara wkładka była wielkości prawka, więc wystarczyło ją włożyć między dowód a prawko żeby mieć pewność że się nie zniszczy.

Co do protestu się nie wypowiadam ale co do akcji wymiany wkładek to mylisz się, że było wiadomo od lutego bo o OSP w przepisach napisano jakieś półtora miesiąca temu. U nas akcja rozpoczęła się ok 2 tygodnie temu. Wtedy też pani w urzędzie odpowiadała telefonicznie na większość pytań "nie wiem" , "muszę doczytać przepisy" ,  "muszę zapytać kierownika, proszę o telefon za kilka dni". W czasie składania wniosku okazywało się że z dokumentami z gminy lub od lekarza jest coś nie tak i należało poprawiać. Wiele osób nie wymieniło zaświadczeń bo było za mało czasu, rozpoczął się sezon urlopowy, byli w pracy w delegacji, nie dostali wolnego w pracy itd itp.
Jest tak, czasu było maksymalnie 2 miesiące od ogłoszenia rozporządzenia, bo jak pisałem wyżej komuś zapomniało się zrobić rozporządzenie wykonawcze do ustawy. A i tak rozporządzenie to jest "trochę" nieprecyzyjnie, dlatego mimo że w ustawie pisze wyraźnie że jest wydawane na grupę kategorii (a jest ich cztery), to np. u mnie wykreślają wszystko co nie zostało ujęte w dokumentach lekarskich, co jest bzdurą. Z pewnością sporo ludzi robiło uprawnienia wcześniej byle zdążyć przed 19 stycznia bo by nie zdążyli np. dokończyć prawka C - no i stare zezwolenie przecież obejmowało domyślnie wszystkie posiadane kategorie (przynajmniej u mnie nawet na wkładce nie były wymienione). A tutaj wypisują do nowego zezwolenia te kategorie które były na papierach lekarskich. No i ja niby nie mam źle, bo mam BC wypisane, ale C+E/B+E już nie. Tak samo bez sensu jest ograniczanie zezwolenia do kategorii C, bo przecież żeby mieć C, trzeba też mieć i B... Ale kto to ogarnie w tym dziwnym kraju...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 20, 2013, 13:29:43 »
Co do protestu, to w tej formie tylko ośmieszą OSP. Jeśli jeszcze postulaty będzie pisać autor tego wątku, w sposób w jaki pisze swoje posty, to tym bardziej. Problemy poruszane oczywiście, są istotne, niemniej jednak taki chaotyczny sposób zwracania uwagi jak dla mnie jest nie do przyjęcia - zacznijmy protest, a potem jakoś to będzie.
Jeśli chodzi o wymianę wkładek - gdyby nie to forum, pewno w mojej gminie nikt by nie zdążył. Dzięki wiadomościom stąd mogłem powiadomić urzędnika o wymaganych dokumentach i zdążył  je przygotować, chociaż i tak kilku kierowców w starostwie odesłali, bo lekarz wpisał nieodpowiednie paragrafy. Wiem, że w urzędzie powinni wiedzieć sami, ale przyznacie, że czasu nie było zbyt wiele, poza tym jako prezes gminny też mam jakieś obowiązki.
Btw. wywieszanie flag 22 lipca jakoś źle mi się kojarzy.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 20, 2013, 13:35:50 »
Panowie poza 50 zł i stratą zależnie od odległości do okienka w którym to się załatwia czasu , nie wiem za bardzo w czym jest problem ?

Pobierasz swoją teczkę (dokumenty z urzędu gminy/miasta) wypisujesz wniosek i składasz to w starostwie .

Inaczej jeździliście dotychczas nieprawnie .

Tak to się odbyło u mnie .

Kierowcy odebrali z UM w koszulkach komplet swoich dokumentów , plus potwierdzenie indywidualne wpłaty jakie UM wykonał na konto Starostwa , plus czysty druk wniosku .

Wypełnili , złożyli , otrzymają pocztą .

I jakby się nic nie zmieniło, a wręcz powróciło do tego co było, bo wkładkę już w starostwie wyrabialiśmy w przeszłości .   

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 20, 2013, 15:17:25 »
Panowie poza 50 zł i stratą zależnie od odległości do okienka w którym to się załatwia czasu , nie wiem za bardzo w czym jest problem ?

Pobierasz swoją teczkę (dokumenty z urzędu gminy/miasta) wypisujesz wniosek i składasz to w starostwie .

Inaczej jeździliście dotychczas nieprawnie .

Tak to się odbyło u mnie .

Kierowcy odebrali z UM w koszulkach komplet swoich dokumentów , plus potwierdzenie indywidualne wpłaty jakie UM wykonał na konto Starostwa , plus czysty druk wniosku .

Wypełnili , złożyli , otrzymają pocztą .

I jakby się nic nie zmieniło, a wręcz powróciło do tego co było, bo wkładkę już w starostwie wyrabialiśmy w przeszłości .   

U nas siedliśmy w remizie, wypełniliśmy wnioski a resztą zajęła się gmina. Ale są gminy, które nie są na tyle dobrze zorganizowane gdyż ważniejsze jest picie kawy i plotkowanie.

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 20, 2013, 15:55:50 »
Autor inicjatywy z forum ZOSP ma rację. Na ochotników narzuca się masę obowiązków nie dając nic w zamian. Generuje się masę przepisów i aktów prawnych, które zmuszają nas do np. podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności, wymiany dokumentów, itp. Przy czym należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkim ochotnikom sprzyjają władze. Komendy zwlekają z organizacją kursów, jednostki nie posiadają sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia szkoleń (AODO), gminy nie chcą pokrywać kosztów wymiany wkładek. Jeszcze niech zaczną egzekwować wymóg certyfikatu z Józefowa na cały sprzęt, to będzie pięknie. Wiem że wielu z Was (ja zresztą również) ma komfortową sytuację na linii OSP-gmina, OSP-Komenda, ale pamiętajcie że nie wszędzie tak jest. Poza tym polityka w naszym kraju ma tendencję do rotacji, więc może się okazać, że kiedyś to my będziemy pod przysłowiowym wozem. Powinniście również zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy ochotnicy mają swobodę zagospodarowania czasu na potrzeby jednostek. Nie każdy służy w PSP, jest na samozatrudnieniu czy jego praca pozwala mu na opuszczenie stanowiska celem uczestnictwa w akcji r-g. Sytuacja gospodarcza też jest jaka jest, wielu ludzi zostało zmuszonych do emigracji zarobkowej. Jeśli u Was ten problem nie istnieje, to gratuluję. W naszym rejonie bardzo często można usłyszeć od kolegów z różnych jednostek, że nie ma ludzi bo musieli wyjechać żeby zarobić na chleb. Tymczasem nie ma młodych strażaków bo nie pokończyli kursów, nie ma kierowców bo niektórzy nie zdążyli wyrobić wkładek przed 19 stycznia (w mojej gminie jest dwóch chłopaków, którzy są doświadczonymi kierowcami zawodowymi, ale nie mieli do tej pory uprawnień na uprzywilejowane). Problemy niestety się mnożą, a i w związku z tym spada morale wśród ochotników. Niestety znam takich, którzy zrezygnowali już ze służby.

Żeby jednak tworzyć akcję protestacyjną, trzeba mieć pomysł, rzucić lotne hasła, które będą łatwo zrozumiałe dla ludzi niewtajemniczonych. Bez tego organizowanie czegokolwiek nie ma sensu, cała akcja skończy się na oflagowaniu kilku wozów i remiz, a i tak druhowie szybko się zorientują że to nie ma sensu bo są sami. Nie tak się to robi.

przecież to już wiadome jest od lutego, można było wcześniej to zrobić.
Nieprawda, nie było wiadomo od lutego. U nas akcja wymiany papierów zaczęła się nieco ponad dwa tygodnie przed ostatecznym terminem. Ba, żeby było śmieszniej, podobno w czwartek tydzień temu "góra" poinformowała naszego komendanta gminnego, że trzeba wymienić dokumeny do 19 lipca. No rychło w czas.

Obowiązkiem urzędników jest być na bieżąco z przepisami i jest to ich obowiązek (tak jak lekarza aby się dokształcać)
Idę o zakład, że żaden z urzędników odpowiedzialnych za wymianę wkładek na szczeblu starostwa, nie poniesie żadnych konsekwencji za swoją ewentualną niekompetencję i nieznajomość przepisów. Tak więc jemu to lotto, nie on na tym cierpi.

Panowie poza 50 zł i stratą zależnie od odległości do okienka w którym to się załatwia czasu , nie wiem za bardzo w czym jest problem ?
Tak to się odbyło u mnie .
Kierowcy odebrali z UM w koszulkach komplet swoich dokumentów , plus potwierdzenie indywidualne wpłaty jakie UM wykonał na konto Starostwa , plus czysty druk wniosku .
50 złotych za taki świstek? To już samo w sobie zakrawa na kpinę. Trzeba pamiętać, że płaci się za badania lekarskie, psychologiczne, ewentualny dojazd... I jeszcze teraz trzeba wykupić legitymację szkolną za cenę złotej karty kredytowej.
Kwestia zostawienia orginałów dokumentów w Urzędzie Miasta/Gminy też nie jest prosta. W jednej z gmin wzięli dokumenty strażaków, a jak przyszło do wymiany wkładek, zarządali od naczelnika orginałów... Nie wiem jak się to zakończyło, ale mieli tydzień na rozwiązanie problemu.
A u nas w gminie, za wymianę uprawnień zapłaciły jednostki. Wiązało się to z brakiem czasu, UG dopiero zwróci koszty.
Plus ratio quam vis

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 20, 2013, 18:59:12 »
Czy tylko ja mam wrażenie, że autor tego melodramatycznego pomysłu, ma albo 16 lat i jest cholernie naiwny, albo jest znudzonym emerytem, który ukończył szybki europejski kurs obsługi komputera? :D
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 20, 2013, 20:47:25 »
50 złotych za taki świstek? To już samo w sobie zakrawa na kpinę. Trzeba pamiętać, że płaci się za badania lekarskie, psychologiczne, ewentualny dojazd... I jeszcze teraz trzeba wykupić legitymację szkolną za cenę złotej karty kredytowej.
Kwestia zostawienia orginałów dokumentów w Urzędzie Miasta/Gminy też nie jest prosta. W jednej z gmin wzięli dokumenty strażaków, a jak przyszło do wymiany wkładek, zarządali od naczelnika orginałów... Nie wiem jak się to zakończyło, ale mieli tydzień na rozwiązanie problemu.
A u nas w gminie, za wymianę uprawnień zapłaciły jednostki. Wiązało się to z brakiem czasu, UG dopiero zwróci koszty.

Posłuchaj po prostu wróciliśmy  do tego co było - mam Świadectwo Kwalifikacji wydane przez Starostwo na pojazdy uprzywilejowane z 2000 r  , natomiast ilość problemów które zgłaszacie świadczy tylko o tym że trzeba było wrócić do tego bo większość jeździła bez uprawnień .

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 20, 2013, 20:52:57 »
U nas siedliśmy w remizie, wypełniliśmy wnioski a resztą zajęła się gmina. Ale są gminy, które nie są na tyle dobrze zorganizowane gdyż ważniejsze jest picie kawy i plotkowanie.

U nas to by nie przeszło - nie było możliwości złożenia wniosku bez osobistego stawienia się. Dzięki temu kilka osób u mnie nie złożyło dokumentów - delegacje, wczasy a akcja jak napisałem trwała 2 tygodnie.
Za odbiór przez osobę upoważnioną liczą 17 zł.
Może dla Was to nie problem ale ja uważam, że załatwianie wolnego, wyjazd, czasem jazda w tę i spowrotem (np kolega miał zły paragraf w orzeczeniu, musiał jechać do lekarza ponowe i do gminy po ksero potwierdzone, bo niewiedzieć czemu pani wymagała do wglądu orginału i do zostawienia kopii potwierdzonej przez UG) nie jest w porządku. Do tego niepotrzebne koszty - co komu szkodzi zostawienie starych dokumentów do czasu ich ważności i sukcesywne wystawianie nowych? Np moje kończy się w październiku, czyli w ciągu 4 miesięcy powinienem 2 razy odwiedzić starostwo i dostać 2 karteczki po 50 szt.

Miko też mam ze starostwa - nie przeszkadza mi to ale forma wprowadzenia to skandal i kpina z nas.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 20, 2013, 23:12:50 »
W cywilizowanym kraju było by tak, że urząd gminy przekazałby drogą elektroniczną dane kierowców do starostwa a starostwo wysłałoby pocztą odpowiednie dokumenty.
Ale żyjemy w kraju w którym niestety urzędy nie dorosły jeszcze do XXI wieku i mamy problemy. Tak jak napisałem - nie urzędy ale my mamy z tego powodu problemy - zwykli szeregowi strażacy.
Druga sprawa  - lekarze.
Jeśli ja wypisuje na wypadku kartę udzielenia pierwszej pomocy to osoba poszkodowana nie ma obowiązku wiedzieć jak to się wypełnia. To ja mam to wiedzieć bo przeszedłem odpowiednie szkolenie.
Tak samo lekarz ma wiedzieć na jakiej podstawie prawnej wypisuje zaświadczenie. Ale niestety błędy lekarzy doprowadziły do tego, że w wielu gminach całego kraju po 19 lipca nie ma uprawnionych kierowców... Np. lekarz który błędnie wypisał zaświadczenia w ubiegłym roku powiedział że nie może niczego poprawić bo jeszcze nie ma odpowiednich druków. Wynik? Cała gmina nie ma uprawnionych kierowców. I nie wiadomo kiedy będzie miała.

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 23, 2013, 13:36:43 »
W dalszym ciągu można wymieniać zaświadczenia w wydziale komunikacji, tak że nie wiem o co robicie tyle paniki. Jak ktoś nie zrobił tego do 19 lipca nie może po prostu być kierowca ale w dalszym ciągu może iść do urzędu i wymienić zaświadczenie. 

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 23, 2013, 16:49:25 »
U mnie odbyło się to bezboleśnie. Przyszedł kierowca do urzędu. Zabrał orginały kwitów i wniosek. Wypełnił wniosek. Zaniósł do starostwa. Zapłacił 50 zł i złożył kwity. Wrócił do urzędu. Oddał oryginały kwitów. Oddał dowd wpłaty. Dostał zwrot 50 zł. Trwało to wszystko jakieś 30 w porywach do 60 minut. Po tygodniu chłopaki odbierali pierwsze zezwolenia. Dwie ocoby nie miały ważnych badać. Więc im zajeło to trochę dłużej. Jakieś trzy - cztery godziny. ALe każdy kierowca ma swoje oryginalne dokumenty w gminie. I są one dostępne. Więc nie było żadnego problemu.
Myślę, że tam gdzie jest zamieszanie tam są niedouczeni i urzędnicy ale i kierowcy którzy oczekują że za nich to ktoś załatwi. Panowie to jest nasz interes i nasze uprawnienia. Więc jeśli coś chcemy to jakiś wysiłek z naszej strony musi być.

U nas siedliśmy w remizie, wypełniliśmy wnioski a resztą zajęła się gmina. Ale są gminy, które nie są na tyle dobrze zorganizowane gdyż ważniejsze jest picie kawy i plotkowanie.

Fistach, problem jest w tym, że często w OSP nauczyli się, że gmina za nich to i owo załatwi. Że od tego jest urzędnik a nie członek OSP. Widzę że tak jest u Ciebie. Ale uważam, że te gminy, co nie robią tego za OSP, co najwyżej wspomogą, są dobrze zorganizowane. W końcu OSP to samodzielny twór prawny i powinien sam załatwiać swoje sprawy. A to że urzędnik pije kawę i plotkuje? W końcu to są tylko ludzie. Nie wiem gdzie pracujesz, z całym szacunkiem, ale zapewne sam w pracy kawy, herbaty czy też wody się napijesz. A i poplotkować z wspólpracownikami Ci sie zdarzy. Więc nie oceniajmy negatywnie ludzi za to co sami robimy. A co najwyżej za ich merytoryczne przygotowanie.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 23, 2013, 17:04:15 »
Fistach, problem jest w tym, że często w OSP nauczyli się, że gmina za nich to i owo załatwi. Że od tego jest urzędnik a nie członek OSP. Widzę że tak jest u Ciebie. Ale uważam, że te gminy, co nie robią tego za OSP, co najwyżej wspomogą, są dobrze zorganizowane. W końcu OSP to samodzielny twór prawny i powinien sam załatwiać swoje sprawy. A to że urzędnik pije kawę i plotkuje? W końcu to są tylko ludzie. Nie wiem gdzie pracujesz, z całym szacunkiem, ale zapewne sam w pracy kawy, herbaty czy też wody się napijesz. A i poplotkować z wspólpracownikami Ci sie zdarzy. Więc nie oceniajmy negatywnie ludzi za to co sami robimy. A co najwyżej za ich merytoryczne przygotowanie.

Ale to nie o to chodzi, że nam się nie chce - tylko po co każdy ma jeździć jak pojedzie 1 osoba i wszystko "ogarnie"? Mało tego; do starostwa też przyjedzie jedna osoba i sprawy lecą hurtowo (wtedy się najszybciej papiery przewala).

Poza tym, u mnie w gminie nikt za nikogo nic nie załatwi - jak dostaniesz skierowanie na badania i nie pofatygujesz się do gminy to nikt tego ci nie przyniesie pod nos. Ale jak w mojej gminie przyjdziesz i powiesz, że potrzebujesz sobie wyrobić tą wkładkę to Ci urzędnik da papiery i powie gdzie z tym masz iść (i dalej sam sobie załatwiaj bo jego rola tutaj się kończy). I to nie dotyczy spraw OSP ale ogólnie tego jak się u mnie w gminie sprawy załatwia. Ale jak przychodzisz do gminy a oni nie wiedzą o co chodzi to należy takie osoby przeszkolić z aktualnie obowiązujących przepisów - a jak im się nie chce to należy je zwolnić (wiem, nie zawsze jest to łatwe). Zobacz też np. na ustawę ze śmieciami gdzie w wielu miastach śmieci zalegają na ulicy. U mnie w gminie przeszło to praktycznie bezboleśnie (jedynie firma z przetargu w pierwszym tygodniu nie dostarczyła worków do segregacji śmieci - ale to wina firmy a nie gminy). Każdy dostał rozpiskę co gdzie segregować, kiedy przyjadą po jakie śmieci (rozpiska do końca roku w formie minikalendarza), podczas załatwiania przetargów dostałem kilkanaście emaili podsumowujących aktualnie co się dzieje, na jakim etapie wdrażania tej ustawy jest gmina itd..

Co do picia kawy to oczywiście, że jak pracowałem na kempingu, to wodę czy herbatę piłem - ale nie wtedy jak ktoś z gości do mnie przychodził a czas picia ograniczałem do minimum jak trzeba było zrobić robotę (jak roboty nie było to siedziałem i plotkowałem; czasem nawet na forum strażak.pl wszedłem :) ).

U mnie na uczelni z dziekanatu wyleciała jedna kobieta, która zamiast studentów przyjmować to przez 30 minut piła kawę. Jak wyleciała (przyjęto inną dziewuchę) to w trakcie godzin otwarcia dziekanatu przyjętych było ponad 2 razy tyle studentów co wcześniej...

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 24, 2013, 21:23:48 »
Cytat: junior
Jak ktoś nie zrobił tego do 19 lipca nie może po prostu być kierowca ale w dalszym ciągu może iść do urzędu i wymienić zaświadczenie.


nie kłam....

Cytuj
Jeśli do tego czasu nie dopełnili formalności - po tej dacie nadal będą mogli kierować pojazdami uprzywilejowanymi OSP na zasadach dotyczących osób, które nigdy takiego zaświadczenia nie posiadały

Offline dh.michal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • OSP Żebry
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 29, 2013, 22:45:02 »
Witam druhny i druhów na szybko zrobiłem stronę która zostanie w najbliższym czasie "ulepszona".
Zapraszam do odwiedzenia i proszę na początek o przeczytanie pierwszej strony i pomoc o którą tam proszę.

www.protestosp.pl
„Idę tam,skąd wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią”

http://www.osp.wies-zebry.pl

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Akcja protestacyjna OSP 2013
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 29, 2013, 23:00:47 »
Daj sobie spokój. Zwołujesz "wielki" protest i prosisz ludzi o przysyłanie postulatów, nie podając żadnego celu "protestowania" ?
Jak dla mnie się ośmieszyłeś...
Lepiej jak poświęcisz ten czas na działanie na rzecz rozwoju swojego stowarzyszenia.
Wielka polityka na miarę Konanowicza...