Autor Wątek: Procedura Postępowania Na Wypadek Alarmu Z Central  (Przeczytany 2754 razy)

Offline zibiwim

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Procedura Postępowania Na Wypadek Alarmu Z Central
« dnia: Luty 08, 2006, 13:32:24 »
Ciekawi mnie sprawa ,,Procedury postępowania na wypadek alarmu z centralki sygnalizacji pożaru wywołanego przez POPy"" kto taką procedurę powinien opracować ( myślę, że wykonawca instalacji alarmowej ) a jak nie to kto mi pomoże jak powinna ramowo wyglądać.
                 Proszę o pomoc.

straz98

  • Gość
Procedura Postępowania Na Wypadek Alarmu Z Central
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2006, 13:46:36 »
chyba chodzi Ci o ROP a nie o POP, w projekcie sygnalizacji powinno być jedynie określone jak technicznie ma się zachować obsługa instalacji w zakresie realizacji algorytmów działania instalaci, natomiast podstawowe procedury winny być zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Procedura Postępowania Na Wypadek Alarmu Z Central
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2006, 14:23:47 »
Wszelkie informacje dotyczące działania i współdziałania systemów ppoż. w budynku powinny znajdować się w scenariuszu pożarowym. Umocowanie prawne konieczności tworzenia takiego dokumentu jest niejednoznaczne, natomiast zgodnie z dobrą praktyką inżynierską takie dokumenty są opracowywane. Przynajmniej były w większości budynków z jakimi miałem ostatnio kontakt.
Kto coś takiego powinien zrobić? Trudno odpowiedzieć. Spotykałem się ze scenariuszami opracowanymi przez osoby zewnętrzne, wówczas projektant SSP dostosowywał projekt do wymagań scenariusza, a wykonawca odpowiednio programował centralę. Zdarzały się również scenariusze opracowywane przez projektanta SSP, co również ma logiczne uzasadnienie, gdyż człowiek ten ma sporą wiedzę o instalacjach w obiekcie.

Na temat algorytmów działania po wciśnięciu ROP-a, nie da się  odpowiedzieć w sposób uniwersalny. Zależy co jest sterowane przez SSP i jaka jest koncepcja działania. Jedyne co można stwierdzić, to to że powinien następować alarm II stopnia i automatyczne przekazania alarmu do PSP.

 

Offline zibiwim

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Procedura Postępowania Na Wypadek Alarmu Z Central
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2006, 15:05:36 »
Dzięki bardzo, ale w dalszym ciągu nie wie jakie przepisy regulują obowiązek opracowywania takiej procedury i co konkretnie ma się wniej znajdować.
pozdrawiam i dzięki za częściową odpowiedź.
 

Offline pajunk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
    • http://
Procedura Postępowania Na Wypadek Alarmu Z Central
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2006, 23:45:20 »
Znalazłem na necie.

http://www.slcj.uw.edu.pl/documents/Instru..._Pozarowego.pdf

Myślę, że znajdziesz tam dużo informacji do stworzenia "Procedur" czy jakkolwiek byś to nie nazwał.

Offline ES

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Procedura Postępowania Na Wypadek Alarmu Z Central
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 25, 2006, 19:46:49 »
Ciekawi mnie sprawa ,,Procedury postępowania na wypadek alarmu z centralki sygnalizacji pożaru wywołanego przez POPy"" kto taką procedurę powinien opracować ( myślę, że wykonawca instalacji alarmowej ) a jak nie to kto mi pomoże jak powinna ramowo wyglądać.
                 Proszę o pomoc.
Alarm z ROP-a powinien być alarmem II stopnia, a więc powinny być wykonywane określone procedury takie jak: zjazd windy na parter, uruchomienie/zatrzymanie wentylacji, sterowanie oddzieleniami przeciwpożarowymi: drzwiami i klapami, sygnał do monitoringu, etc.
Same procedury wykonania określonych algorytmów powinni na etapie projektowania uzgodnić projektanci, a opracować rzeczoznawca, bądź projektant SAP. Instalator powinien odpowiednio zaprogramować centralę i system, tak aby wykrycie określonego zdarzenia powodowało ww. reakcję pozostałych systemów.