Autor Wątek: Czy po 30-stce mozna zostac strażakiem?  (Przeczytany 24303 razy)

Offline weczi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
  • weni widi weczi
Czy po 30-stce mozna zostac strażakiem?
« dnia: Czerwiec 20, 2013, 00:05:53 »
Witajcie,
choć mam prawie 30 lat...  (jestem informatykiem z zawodu wyuczonego/wykonywanego)
ale bardzo chcialbym wstapic w szeregi PSP!

Czy jesli jestem sprawny fizycznie i po zapisaniu sie do OSP, przejściu pomyslnie badan lekarskich oraz szkolen - mam jakies szanse dostania sie w szeregi strażaków?
weni widi weczi

radarada

  • Gość
Odp: Czy po 30-stce mozna zostac strażakiem?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 20, 2013, 00:27:20 »
No szanse zawsze są ale często za wiek przed 30 są dodatkowe  punkty. Ogólnie to zawsze warto próbować ale raczej młoda krew wstępuje w szeregi

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Czy po 30-stce mozna zostac strażakiem?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 20, 2013, 00:50:30 »
Do OSP to nie ma problemu -_- wystarczy pogadać z naczelnikiem lub prezesem pobliskiej jednostki OSP i wstąpić w szeregi -_-  po przejściu badan szkoleń możesz spokojnie wyjeżdżać do akcji -_-  -_- jeżeli chodzi o PSP z tego co przypominam sobie wiek maksymalnie do 30 lat żeby startować... Nie wiem czy coś się zmieniło w tym ale chyba nie -_-
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2013, 00:56:19 wysłana przez piotr92strazak »
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Czy po 30-stce mozna zostac strażakiem?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 20, 2013, 00:54:27 »
30 lat, to najlepszy/idealny wiek na przyjęcie do PSP.
Po 25 latach pracy będziesz miał wiek 55 lat, a zarazem spełnisz zasady przejścia na EM według nowych przyjętych zasad obowiązujących od 01.01.2013 r.

Offline weczi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
  • weni widi weczi
Odp: Czy po 30-stce mozna zostac strażakiem?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 20, 2013, 00:58:03 »
dziekuje za szybka odpowiedz...
jednak mysle ze w tym roku nie bede w stanie przystapic do jakiejkolwiek rekrutacji, dopiero za rok - przygotowac sie musze fizycznie i technicznie - zapisanie do OSP i zrobienie kursow tez zajmie, wiec jesli bedzie jakikolwiek nabor za rok to przystapie w wieku 30... ale jak wiadomo, dostac sie, to juz zupelnie inna bajka...

akutalnie mam jeszcze 29lat - ur. 27.10.83
weni widi weczi

Offline fcbdz19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Czy po 30-stce mozna zostac strażakiem?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 20, 2013, 01:19:26 »
Można przecież i po 30-stce startować. Tyle, że w niektórych jednostkach dostaje się punkty preferencyjne za wiek do 30 lat. I chyba do dziś raczej nic się nie zmieniło ? Więc bądź spokojny :) Znam nie jednego co dostał się do straży po 30-stce.

A w OSP to nie wiem czy tak szybko kursy porobisz. Mnie za to, że jestem grzeczny wysyłają raz na rok. Przeważnie pkt. dostaje się za bycie minimum 3 lata w osp. Znacznie bardziej są punktowane kursy typu: podnośniki, nurek, C+E itp. Zorientuj się co jest punktowane tam gdzie chcesz iść i do dzieła, jak masz ambicję. Co jednostka to inne wymagania :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Czy po 30-stce mozna zostac strażakiem?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 20, 2013, 01:26:43 »
Można przecież i po 30-stce startować. Tyle, że w niektórych jednostkach dostaje się punkty preferencyjne za wiek do 30 lat. I chyba do dziś raczej nic się nie zmieniło ? Więc bądź spokojny :) Znam nie jednego co dostał się do straży po 30-stce.

Możliwe do zdobycia punkty za posiadane kwalifikacje i uprawnienia.

Cytuj
Wyszkolenie pożarnicze w PSP, tj. kurs podstawowy – 15 punktów,
    Wyszkolenie pożarnicze w PSP, tj. kurs uzupełniający (podoficerski) – 20 punktów,
    Wyszkolenie pożarnicze w PSP, tj. technik pożarnictwa – 25 punktów,
    Wyszkolenie pożarnicze w PSP, tj. inżynier pożarnictwa – 30 punktów,
    Wyszkolenie pożarnicze w OSP, tj. SP (szkolenie podstawowe OSP), KPP (kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy) – 10 punktów,
    Wyszkolenie pożarnicze w OSP, tj. SP (szkolenie podstawowe OSP), KPP (kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy), RT (szkolenie ratownictwa technicznego OSP) – 15 punktów,
    Wyszkolenie pożarnicze w OSP, tj. SP (szkolenie podstawowe OSP), KPP (kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy), RT (szkolenie ratownictwa technicznego OSP), RW (szkolenie z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na wodach)  – 20 punktów,
    Wykształcenie wyższe inżynier o specjalności inżynieria bezpieczeństwa poż. uzyskane w SGSP – 15 punktów,
    Uprawnienia do wykonywania zawodu ratownika medycznego – 15 punktów,
    Wykształcenie - wyższe o kierunku przydatnym w PSP na danym stanowisku w codziennym rozkładzie czasu służby – 15 punktów,
    Prawo jazdy kat. C lub CE – 10 punktów,
    Prawo jazdy kat. CE lub DE – 15 punktów,
    Inne kwalifikacje lub uprawnienia na danym stanowisku (np. uprawnienia do obsługi podnośników, drabin mechanicznych, płetwonurka, ratownika WOPR, sternika motorowodnego, stermotorzysty, SEP, obsługa agregatów prądotwórczych itp.) – w sumie do 15 punktów, nie więcej niż 5 punktów za jedno uprawnienie,
    Dopuszcza się przyznanie punktów za zatrudnienie powyżej 12 miesięcy w służbie cywilnej lub na stanowisku pomocniczym lub obsługi w jednostce organizacyjnej PSP, przy realizowaniu zadań zbliżonych do zadań na stanowisku na które prowadzony jest nabór – 15 punktów.

Ustala się sposób liczenia punktów:

    Za kwalifikacje wymienione z punktach 1-7 przyznaje się punkty jedynie z jednego tytułu.
    Do punktów za kwalifikacje wymienione w punktach 8-9 dolicza się punkty za kwalifikacje wymienione w punktach 5-7. Jeżeli ich suma jest większa niż 30 punktów to do dalszego postępowania przyjmuje się 30.
    Kwalifikacje opisane w punktach 5-7 oraz 11-13 uwzględnia się obligatoryjnie przy naborze na stanowiska związane bezpośrednio z udziałem w działaniach ratowniczo-gaśniczych,
    W kwalifikacjach określonych w punktach 5-7, w przypadku braku posiadania kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) odejmuje się 5 punktów.

http://www.straz.olecko.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=17:zasady-naboru-do-suby&catid=40:admin&Itemid=95

Offline fcbdz19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Czy po 30-stce mozna zostac strażakiem?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 20, 2013, 06:38:17 »
O widzę, że jednak zacofany jestem.  Dobrze, że zapytałem i dzięki za olśnienie. Połowę mojego poprzedniego posta uznaję za nieważnego.

Offline DjDhan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Czy po 30-stce mozna zostac strażakiem?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 20, 2013, 10:53:09 »
pewnie chodziło Ci o punkty, które są przyznawane podczas testów sprawnościowych. One tylko pomagają "starszym" kolegom zaliczyć na lepszą ocenę sprawnościówke   :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Czy po 30-stce mozna zostac strażakiem?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 20, 2013, 12:49:21 »
pewnie chodziło Ci o punkty, które są przyznawane podczas testów sprawnościowych. One tylko pomagają "starszym" kolegom zaliczyć na lepszą ocenę sprawnościówke   :)

Cytuj
Indywidualne wyniki kandydata uzyskane w poszczególnych konkurencjach testu sprawności fizycznej przelicza się na punkty wg tabeli stanowiącej załącznik do procedury naboru do służby PK-1. Warunkiem zaliczenia testu sprawności fizycznej jest uzyskanie oceny minimalnej „DOBRY” bez punktów preferencyjnych wg rozporządzenia MSWiA z dnia 27.10.2005 r w sprawie zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania okresowych profilaktycznych badań lekarskich oraz okresowej oceny sprawności fizycznej strażaka Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. 261, poz.2191).

Te punkty preferencyjne zgodnie z wiekiem przyznawane, są tylko dla przyjętych do służby.