Autor Wątek: Harvard step-up  (Przeczytany 41657 razy)

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Harvard step-up
« dnia: Maj 28, 2013, 15:18:21 »
jak można zwiekszyć swoje wyniki podczas tej próby, ogólnie trzeba być wysportowanym czy nie zawsze to od tego zależy ?

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2013, 15:43:08 »
podczas tego pomiaru sie sprawdza jak szybko sie organizm regeneruje i na tej podstawie okresla wydolnosc , dobrze to rozumiem ?

Offline szynder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2013, 15:51:44 »
Chodzi o tętno - u wysportowanych jest ono niższe, ale nie zawsze! Jesli chcesz poprawić swój wynik dużo biegaj.  Tętno może być różne - pogoda, samopoczucie, stres to też swoje robi ;)
Z tym regenerowaniem jest tak jak piszesz - właśnie to badają, ale nie zawsze wyznacznikiem jest tętno np u kogoś kto ma genetycznie niskie tetno ;) Wg mnie ten test nie jest w 100% wiarygodny i nie odzwierciedla naszej kondycji i regeneracji.

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2013, 15:55:01 »
im mniejsze tym lepiej ?

Offline szynder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2013, 18:32:59 »
Dokładnie. Bierze się trzy pomiary powysiłkowe i najlepiej byłoby, gdyby tętno było niskie.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2013, 20:07:58 »
Ostatnio przez kilka dni robiłem sobie ten test i muszę powiedzieć, że kondycja swoją drogą, ale też ogromne znaczenie mam pozycja jaką przyjmiemy do pomiarów tętna oraz technika wykonywania oddechów.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2013, 20:32:18 »
możesz coś wiecej na ten temat napisać

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 28, 2013, 22:15:14 »
Zrób test harvardzki według wytycznych i zaangażuj kogoś do mierzenia tętna. W czasie przeznaczonym na "dojście do siebie" popróbuj różnych, że tak powiem technik na zbicie parametrów, jak na przykład siad z wyprostowanymi plecami, z rękoma wzdłuż tułowia lub splecionymi za głową, spróbuj oddychać nosem czy ustami, sprawdź czy pomagają Ci szybkie oddechy czy może długie i głębokie.
Żeby to sobie wszystko sprawdzić musisz oczywiście wykonać test kilka razy; nie rób też jednej próby za drugą, daj sobie czas nawet tych kilku godzin, żeby wyniki nie były zakłamane. Wyniki zapisuj i wybierz tą, która daje najbardziej optymalne wyniki.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 29, 2013, 13:28:39 »
z tego co ja zauważyłem to można to zrobić w ten sposób
wykonujesz ćwiczenia przez 5 minut, przez 1 minute stabilizujesz oddech, starsaz si nie ruszać, starasz sie spokojnie długimi oddechami zaciągać i wypuszczać powietrze. gdy jest czas na dokonanie pomiaru bierzesz oddech i powolutku wypuszczasz powietrze.. z tego co zauważyłem serce podczas wypuszczania (czyli braku dostarczania tlenu) zaczyna zwalniac, potem bierzesz lekki oddech i znowu wykonujesz długi wydech. w serii pół minutowej (czyli tej w której jest mierzone tętno) można zrobić to na 3-4 oddechy. sprawdź czy u Ciebie to działa, napisz jaki wynik miałeś normalnie a jaki moim spostrzeżeniem
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 29, 2013, 18:22:40 »
jakis opis na to cwiczenie jak domowych warunkach tego dokonać, czy można za pomoca ciśnieniomierza elektronicznego ?

albo jakis filmik instruktazowy?

« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2013, 18:58:45 wysłana przez b3tomek »

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 29, 2013, 20:54:00 »
Pomiar musi być ciągły, stetoskop byłby optymalny.

ZAŁĄCZNIK Nr 3
PRÓBA WYDOLNOŚCIOWA ZMODYFIKOWANA METODA HARWARDZKA ("HARVARD STEP-UP TEST")
WyposaŜenie:
- stopień o wysokości 30 cm - dla kobiet, - stopień o wysokości 40 cm - dla męŜczyzn, - stoper, - metronom.
Wykonanie próby:
- badanie przeprowadza się w stroju gimnastycznym, - metronom nastawia się na 120 uderzeń na minutę, - czas trwania pełnego ćwiczenia:
- 4 minuty dla kobiet, - 5 minut dla męŜczyzn.
W ciągu podanego czasu badany wchodzi na stopień w tempie 30 razy w ciągu 1 minuty.
Przed przystąpieniem do próby naleŜy badanemu wyjaśnić sposób jej wykonania, moŜna pozwolić na wsłuchanie się w rytm metronomu oraz kilka próbnych wejść.
Na hasło "raz" (pierwszy takt metronomu) badany stawia swą lewą stopę na stopniu, na hasło "dwa" (drugi takt metronomu) dostawia prawą stopę do lewej (na stopień) przy całkowitym wyproście w stawach kolanowych i biodrowym, na hasło "trzy" (trzeci takt metronomu) stawia lewą stopę na podłodze, a na hasło "cztery" (czwarty takt metronomu) prawą stopę dostawia do stopy lewej (na podłogę), przyjmując postawę zasadniczą.
Czas trwania jednego cyklu wynosi 2 sekundy. JeŜeli badany utrzymuje przepisowy rytm, moŜna wyłączyć komendę słowną. Przy próbie zmiany rytmu naleŜy pomóc badanemu donośnym sygnałem.
Po upływie czasu trwania pełnego ćwiczenia badany siada na krześle, a osoba prowadząca badania wykonuje pomiar częstości tętna przez 30 sekund, począwszy od 1 min po zakończeniu próby, następnie od 2 min oraz od 4 min (3 pomiary przez 30 s).
Wskaźnik sprawności - Fl oblicza się według następującego wzoru:
Badany, który nie jest w stanie wykonać próby w załoŜonym czasie, powinien przerwać próbę wcześniej.
Próbę przerywa się równieŜ, jeśli badany w ciągu ok. 20 s nie jest w stanie skorygować lub utrzymać rytmu wykonywania ćwiczenia. Badanym tym oblicza się wskaźnik wydolności, wstawiając do licznika wzoru cyfrę odpowiadającą ilości sekund wykonywania ćwiczenia x 100. Pomiary tętna wykonuje się w sposób omówiony powyŜej.
Wydolnościowy wskaźnik próby harwardzkiej - ocena "harvard step-up test":
Wskaźnik wydolności Wynik - Ocena
50 - 55 słaby 56 - 64 dostateczny 65 - 79 przeciętny 80 - 89 dobry 90 i powyŜej bardzo dobry
W przypadku nieosiągnięcia minimalnego wskaźnika wydolności, straŜaka nie dopuszcza się do zaliczenia testu sprawności fizycznej.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 29, 2013, 23:35:41 »
za pomoca cisnieniomierza mozn dokonac pomiaru tetna czy bedzie to samo jak dokonam trzech w odstepach czasowych ?

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 29, 2013, 23:51:57 »
mylisz pojęcia..
ciśnieniomierz jak sama nazwa wskazuje mierzy ciśnienie (tętnicze krwi)
a w tym teście mierzone jest tętno
to są dwa inne pomiary
jak najprościej zmierzyć sobie tętno? przyłóż dwa albo trzy palce (wskazujący i środkowy, ewentualnie dodaj do nich serdeczny) do tętnicy szyjnej lub tętnicy promieniowej. poszukaj w necie obrazkó gdzie jest narysowane w któym dokłądnie miejscu można wyczuć tętno na tych dwóch tętnicach i poszukaj tego u siebie. przedramie blisko nadgarstka, po stronie wewnętrznej oraz po stronie kciuka (tętnica promieniowa) i szyja - jakieś 2cm od jabłka adama w kierunku ucha (tętnica szyjna)
mierzysz ile razy wyczujesz takie pulsujące uderzenia - to jest tętno
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 30, 2013, 08:45:01 »
trzeba liczyć ile uderzen na 30 sekund ?

to sa wartosci :

50 - 55 słaby 56 - 64 dostateczny 65 - 79 przeciętny 80 - 89 dobry 90 i powyŜej bardzo dobry

nie rozumiem tylko dlaczego im wyzsze tym lepiej ? a chodzi przeciez o jak najnizszy wynik tentna?
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2013, 09:11:07 wysłana przez b3tomek »

Offline szynder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 30, 2013, 09:57:45 »
Siadasz i mierzone jest Ci tętno np masz takie:
I pomiar 140
II pomiar  120
III pomiar 80
i liczysz ze wzoru FI= CZAS PRACY W Sx100/2xSUMA TRZECH POMIARÓW TĘTNA, a więc:
300x100/680(680 ponieważ 140+120+80 = 340, a 340x2 = 680 ;) ) = ok 44
Wynik 41 jest jest bardzo słaby nawet poza granicą
Przykłąd drugi:
I pomiar 80
II pomiar 75
III pomiar 70
300x100/450= ok 67, a więc ocena PRZECIĘTNY
Rozumiesz już zależność? Im niższe tętno przy pomiarach tym lepszy wskaźnik FI

Offline mercu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
  • SAP
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 30, 2013, 10:01:11 »
Im niższe tętno tym wyższy ten wynik FI
FI= czas pracy w sekundach x 100 /  2x(suma 3 pomiarów tętna)
Sam nie wiem czy dobrze to rozumiem bo żeby zaliczyć harvarda na ,,dobry" to jedna suma pomiarów nie może być większa niż 186 ( 3 pomiary po ok.62)
FI= 300sx100/ 2x(62+62+62)
FI= 30000/372
FI= ok.80,6

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 30, 2013, 11:44:32 »
pomiar dokonuje sie pierwszy po 1 min, przez 30 sek. Nastepnie po 2 min przez 30 sek. kolejny po 4 min przez 30 sek.

i teraz pytanie liczy sie tetno przez te 30 sekund z zegarkiem ile wybije  na pulsie ?

a tak wogole tp ta próba nieźle dołuje ludzi widziałe gdzies na ostatnich naborach ludzi co mieli prawie maxa za papiery a próby nie zaliczyli  :cooo:

Offline szynder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 30, 2013, 11:59:05 »
Jak jesteś otyły lub kompletnie bez kondycji  to nie dasz rady - okrutna prawda. Wg mnie to dobre sito i fajnie, że można juz niektórym podziękować bo są zbyt pewni siebie. Hardvard weryfikuje takich ludzi:  " jestem w osp od 15 lat i mam wszystkie kursy"
Tętno mierzone jest przez 30 s i chyba mnożeone x2. (np 40 uderzeń na 30 sekund daje 80 uderzeń/min)

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 30, 2013, 12:17:12 »
otyły nie jestem, pracuje fizycznie.kiedys kulturystyka amatorska. teraz biegam od jakiegasczasu jest coraz lepiej.ale nigdy sie takim pomiarem nie interesowałe a wiem ze warto bo moze wyjsc duze ździwienie poźniej.

Może ktoś sie wypowie jeszcze kto ma dokładne dane co i jak z tym harwardem,

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 30, 2013, 13:05:39 »
przynajmniej 3xtyg po 30 min aerobów interwałowych w zakresie 60-100% tętna życiowego (220-wiek) naprzemiennie z treningami cardio (80-85% tętna życiowego) lub, jeżeli nie dajesz rady lub masz nadwagę to mniej (pomiędzy fatburn a cardio); nie ma znaczenia, czy trening w terenie (marszobiegi, rower) czy na maszynach (orbitrek, bieżnia, rower stacjonarny, ergometr); celem tego treningu jest poprawienie wydolności krążeniowo-oddechowej którą odzwierciedla właśnie indeks ustalany na tzw. "harwardzie"; jeśli nie znasz swojego organizmu, a masz zamiar poprawiać wydolność w terenie, to koniecznie zaopatrz się w pulsometr - może być taki najtańszy, za ca. 60 pelenów; zainteresuj się też ćwiczeniami oddechowymi i technikami relaksacyjnymi - to pomaga panować nad tętnem; kontrolując oddech pośrednio regulujesz tętno, przywoływane obrazy w wyobraźni również potrafią na nie wpływać (załóż pulsometr, zamknij oczy i wyobraź sobie, że gonią cie Niemcy... z psami - siła ludzkiej woli jest zadziwiająca;) w drugą stronę też to działa (plaża, morza szum itp.); o samym teście sporo masz na tej stronie: http://www.topendsports.com/testing/tests/step-harvard.htm
znajdziesz tam również całą masę innych testów, które pozwalają zmierzyć progres w procesie poprawiania wydolności, wytrzymałości, szybkości i siły; moim zdaniem najbardziej obiektywny jest test Coopera 12m; harwarda można oszukać:) łatwo też o błędy przy pomiarach; nie uważam tego testu za bezwarunkowo miarodajny;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 30, 2013, 13:57:47 »
Tętno mierzone jest przez 30 s i chyba mnożeone x2. (np 40 uderzeń na 30 sekund daje 80 uderzeń/min)

otóż nie.. tętno jest mierzone przez 30sekund i wynik pomiaru 30sekundowego jest podstawiany do wzoru. nic nie mnożymy

w pierwszym pomiarze wyjdzie Ci 80 to wpisujesz 80 do wzoru a nie 160. mierzymy ilość uderzeń na 30sekund, a nie na minute
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline mercu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
  • SAP
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 30, 2013, 14:38:37 »
Tętno mierzone jest przez 30 s i chyba mnożeone x2. (np 40 uderzeń na 30 sekund daje 80 uderzeń/min)

otóż nie.. tętno jest mierzone przez 30sekund i wynik pomiaru 30sekundowego jest podstawiany do wzoru. nic nie mnożymy

w pierwszym pomiarze wyjdzie Ci 80 to wpisujesz 80 do wzoru a nie 160. mierzymy ilość uderzeń na 30sekund, a nie na minute
Jesteś tego w 100% pewny ? bo jeśli tak to mnie pocieszyłeś :)

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 30, 2013, 15:38:14 »
"Po upływie czasu trwania pełnego ćwiczenia badany siada na krześle, a osoba prowadząca badania wykonuje pomiar częstości tętna przez 30 sekund, począwszy od 1 min po zakończeniu próby, następnie od 2 min oraz od 4 min (3 pomiary przez 30 s)."

tak jestem pewny.
ok dam na swoim przykładzie - 3 pomiary wg tego co ja uważam wychodzą 60/56/53 wynik wychodzi mi 88,76
gdyby wziąc pomnożyć przez 2 to wyjdzie 120/112/106 i wynik będzie 44,38, a to nie podciąca się nawet pod wynik "słaby"...
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 30, 2013, 16:13:06 »
ja sobie zmierzyłem puls na minute miałem 80 uderzen ale po bardzo obfitym obiedzie. zauwazyłem ze dobrze sie najem to mi serce przyspiesza. zbije sobie skrzyneczke w przyszłym tygodniu i zobacze jaki wynik bedzie fakt ze jestem chory i juz 2 tydzien nie biegam z tego powodu.

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Harvard step-up
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 30, 2013, 16:26:45 »
http://kpsp.pl/stwola/i/?i=109

Mnoży się sumę 3 pomiarów x2.  wzór:

        czas pracy w s x100
FI= -------------------------------
        2 x suma trzech pomiarów tętna
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"