Autor Wątek: Regulamin Zawodów Osp  (Przeczytany 5975 razy)

dar

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« dnia: Wrzesień 21, 2003, 15:45:14 »
W związku z licznymi przypadkami niezadowolenia z sędziowania w zawodach jednostek OSP proponuję zmienić regulamin tak aby w ćwiczeniu bojowym oceniano tylko czas wykonania ćwiczenia , bez jakichkolwiek pkt. karnych. Aby wyrównać szanse wszystkich drużyn proponuję żeby pompy były zapewniane przez organizatora a ćwiczenie powinno być przeprowadzane dwókrotnie raz na jednym torze a drugi raz na drugim torze. Lepszy czas byłby brany pod uwagę. Proszę o wpisywanie się wszystkich popierających tą inicjatywę.  Jeśli uzyskam duże poparcie to sprubuję wystąpić z petycją do Komendanta Głównego i Prezesa Zarządu głownego aby wprowadzili te zmiany.

Krzysiek

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 21, 2003, 18:43:20 »
Podczas ostatnich zawodów wojewódzkich w Gryfinie nasza drużyna otrzymała punkty karne za brak ruchu dokręcenia kluczami węzy ssawnych. Oprotestowaliśmy tę decyzję i pokazaliśmy to na nakreconym filmie wideo. Wówczas sędzia powiedział,że klucze nie zostały zaczepione za koronę i jego zdaniem jest to błąd. Takie traktowanie regulaminu powoduje, że sędzia może komu chce przyznać punkty karne gdyż praktycznie nei jest możliwe podważenie jego decyzji.
Następnie otrzymaliśmy punkty karne za to, że rozdzielaczowy wydał rozkaz "Woda naprzód" na klęcząco a zdaniem sędziego powinien wstać. Nas nie interesuje jego zdanie, ale tylko i wyłącznie regulamin.
Natępną bulwersująćą sprawą jest fakt, że zawody Drużyn OSP sedziują sami zawodowcy. Niech oni zajmą się swoimi zabawkami. Czy wśród naszej braci nie można wyszkolić sędziów na odpowiednim poziomie.
Punkty karne jeżeli muszą być to za ewidentne przekroczeniare gulaminowe i w znacznie mniejszym wymiarze. Obecnie po otrzymaniu punktów karnych za jedno przekroczenie jednostka jest praktycznie wyeliminowana z zawodów.
Może żólte kartki, lub kary finansowe. pomysłów może być dużo.
Cześć.
 

Guest

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2003, 17:21:18 »
Cytuj
Natępną bulwersująćą sprawą jest fakt, że zawody Drużyn OSP sedziują sami zawodowcy. Niech oni zajmą się swoimi zabawkami. Czy wśród naszej braci nie można wyszkolić sędziów na odpowiednim poziomie.

nie kus kolego nie kus. co do szkolenia to oczywiscie: przeszkola ich Ci sedziowie a co. wszystko mozna tylko nie cudzymi rekoma moze sam sie wez do roboty. najlepiej niech cale zawody sedziuja druhowie z twojego OSP- bedzie bardziej bezstronnie. bo ci zawodowcy to oni sa tacy stronniczy i zawsze przecieko nam i tak juz 10 lat.
Cytuj
Może żólte kartki, lub kary finansowe. pomysłów może być dużo.
pewnie ja proponuje cytrynki za zle wykonanie a kawalek czekolady za dobre. w ogole to po co nagrody na tych zawodach. po co jakies miejsca. nie lepiej wylosowac kto bedzie mial pierwsze miesjce? albo moze ustalic kolejke kto w tym roku wygra?

ale powaznie regulamin moze nie jest doskonaly albo moze dlaeko mu do dobrego ale jest. ja proponuje zybu kazdy protest moglbyc przyjety po wplacie powiedzmy 50 zl. jesli byl niesluszny to przepada na cele szlachetne. jesli byl sluszny to jest zwracany.

Guest

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 22, 2003, 17:25:59 »
u gory to ja gorex,
 sorki mam problemy z forum

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 23, 2003, 20:44:03 »
Witam.
Masz rację DAR. Moim zdaniem obowiązujący regulamin zawodów powoduje to iż ćwiczenie bojowe nie wygląda jako sprawne i szybkie sprawianie sprzętu tylko jak      ŚWIŃSKI TRUCHT        Bez przesady żeby sprawianie ssawnej przez dwóch strażaków którzy nie mogą się zamienić rolami było takie ważne.  ;)  

oficer

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 24, 2003, 09:03:14 »
Jestem oficerem PSP i często muszę sędziować zawody OSP. Naprwdę wierzcie mi druhowie z OSP nie mamy żadnych interesów w tym aby komuś naliczać pkt. karne. Nawet głupio jest oceniać kogoś z kim później współpracujemy przy akcjach i widzę jakieś drobniutkie błędy i za to wlepiać pkt. karne. Myślę , że regulamin bez pkt. karnych byłby dla sędziów (ludzi z PSP ) bardziej komfortowy , bo liczyłby się czas i jest to proste do oceny nie ma protestów . Myślę , że DAR ma dobry pomysł , jest to dobre dla OSP a jeszcze lepsze dla sędziujących PSP.

Offline digit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 25, 2003, 08:47:33 »
Witam
Cytuj
dar napisano 21.09.2003 - 15:45
W związku z licznymi przypadkami niezadowolenia z sędziowania w zawodach jednostek OSP proponuję zmienić regulamin tak aby w ćwiczeniu bojowym oceniano tylko czas wykonania ćwiczenia , bez jakichkolwiek pkt. karnych.
moze byc

Cytuj
Aby wyrównać szanse wszystkich drużyn proponuję żeby pompy były zapewniane przez organizatora
A kto jest wg Ciebie organizatorem? Wg regulaminu jest to ZP OSP wraz z KP PSP. Raczej nie widze mozliwosci aby ktokolwiek "zapewnil motopompy na zawody", chyba ze nie bawimy sie w jakies starocie i przechodzimy na nowoczesny sprzet z automatycznym zasysaniem itd.

Cytuj
a ćwiczenie powinno być przeprowadzane dwókrotnie raz na jednym torze a drugi raz na drugim torze.
Rozumiem pomysl, ale trzeba wziasc pd uwage to, ze automatycznie zawody trwaja 2 x dluzej... W malych powiatach moze byc, ale tam gdzie na zawody OSP stawia sie od kilkunastu do ponad trzydziestu druzyn (bralem w takich udzial) jest to raczej niemozliwe do przeprowadzenia, dochodzi do tego jeszcze rozmierzenie torow, ustawienie przeszkod (a tak przy okazji ciekawy jestem, jak to jest gdzie indziej - kto sie tym zajmuje?).


Cytuj
Krzysiek napisano 21.09.2003 - 18:43
Natępną bulwersująćą sprawą jest fakt, że zawody Drużyn OSP sedziują sami zawodowcy. Niech oni zajmą się swoimi zabawkami. Czy wśród naszej braci nie można wyszkolić sędziów na odpowiednim poziomie.
A dlaczego Cie to tak bulwersuje? Ja jestem za!! Dwoma rekami popieram... Ja srednio 5-6 niedziel w roku "mam zaplanowane" w zwiazku z zawodami OSP, wiec chetnie oddam ten "obowiazek".

pozdrawiam
d
"Przeciwieństwem prawdy płytkiej jest fałsz, przeciwieństwem prawdy głębokiej może być inna głęboka prawda"
Albert Einstein
Durnia od człowieka inteligentnego da się dość łatwo odróżnić - temu pierwszemu, w miarę nabywania wiedzy, maleje obszar ignorancji. Temu drugiemu zaś rośnie. Ten paradoks wynika z nader prostego faktu: człowiek myślący (homo sapiens, chciałoby się rzec) w coraz większym stopniu zdaje sobie sprawę z zakresu własnej niewiedzy. A to już jest wielki krok naprzód...

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 25, 2003, 15:08:26 »
Druhowie!
Zacznę od tego, że sam osobiście nie jestem zwolennikiem i miłośnikiem naszych sportowo - pożarniczych rywalizacji w obecnym wydaniu. Za dużo w niej przypadkowości aby stwierdzić, że to właśnie ta jednostka zasługuje na miano tej najlepszej. Jednak nie kwestionuję tego, że zawody takie są potrzebne.
O tym, że regulamin zawodów sportowo-pożarniczych nie jest doskonały nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niestety trzeba się pogodzić z tym, że długo w tej formie jeszcze będzie funkcjonował. To mina którą nikt nie chce się bawić. Dlatego zastanówmy się jak można usprawnić organizację pożarniczej rywalizacji ochotniczej braci.
To co chcę zaproponować, w dużej mierze usprawni pracę sędziów, jak i pomoże rozwiązać  wszelkie problemy od strony organizacyjnej (mam na myśli zawody na szczeblu powiatowym, co wcale nie oznacza, że nie można tego przesadzić na "grunt gminny").
A więc  po pierwsze należy stworzyć regulamin przebiegu zawodów i określić w nim zasady m.in.:
- weryfikacji zawodników
- sposobu kontaktowania się przez kierownika drużyny (i tylko jego) z sędzią głównym
- czas na składanie ewentualnych protestów w formie pisemnej
- kary za nieprzestrzeganie regulaminu
Ponadto, nie należy zapominać o pracy sekretariatu zawdów, który powinien przekazywać wszelkie komunikaty oraz na bieżąco czasy nieoficjalne wraz z ewentualnymi punktami karnymi. Współorganizatorem takich zawodów powinna być jednostka OSP która nie uczestniczy w rywalizacji, wcześniej ustawia i wymierza tory, a podczas rywalizacji mamy pewność, że obsługa nie będzie emocjonalnie zaangażowana i w skuteczny sposób zajmie się uzupełnianiem basenów wodą, ustawianiem i poprawianiem przeszkód itp. Każde zawody w zależnosci od regionu mają swoją specyfikę, dlatego namawiam organizatorów z PSP i OSP na takie opracowania. Robi się to jeden raz a ewentualne poprawki w przyszłości to mały pryszcz.
Pozdrawiam
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

dar

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 27, 2003, 10:23:40 »
Do dygita.  
Organizator dlatego powinien zapewnić sprzęt aby nie było sytuacji, że wygrywają ci którzy napędzają  pompy nitrometanem a inni których na to nie stać albo nie wiedzą przegrywają , a dlatego na dwóch torach i dwa razy  , żeby nie było pretensji że jedna pompa była lepsza od drugiej i losowanie torów przesądzało o wyniku. Pompy w każdej jednostce (JRG) są , a jeżeli nie ma ( co jest niemożliwe) to jeszcze można pożyczyć. Pompy mogą być wtedy z automatycznym ssaniem mogą być PO-5 albo Rossenbauer albo jeszscze lepsze. A na zawodach wojewódzich i krajowych wprowadziłbym badanie moczu na zawartość substancji dopingujących. Osobiście uważam , że wygrywają  ci którzy żrą koks i pompy pędzą nitrometanem  . Cała recepta na mistrzostwo Polski. Trzeba z tym wreszcie skończyć i niech ten sport będzie sportem,a straż strażą .

mortal

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 27, 2003, 20:10:58 »
uważam , że najwyższy czas zmienić regulamin tak aby możana było obiektywnie sędziować.

kolocz

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 28, 2003, 11:31:50 »
Interesujące, zwłaszcza motyw z udostępnianiem pomp z JRG na zawody. Jedną z podstawowych zasad przy zmienianiu prawa lub tego typu regulaminów powinno być prognozowanie skutków finansowych. Kto waszym zdaniem powinien wybulić kase na zakup pomp dla JRG, konserwację, remonty itd.  

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 28, 2003, 13:23:56 »
no jak to kto? organizator :D
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Guest

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 30, 2003, 19:50:04 »
Cytuj
Interesujące, zwłaszcza motyw z udostępnianiem pomp z JRG na zawody. Jedną z podstawowych zasad przy zmienianiu prawa lub tego typu regulaminów powinno być prognozowanie skutków finansowych. Kto waszym zdaniem powinien wybulić kase na zakup pomp dla JRG, konserwację, remonty itd. Pompy w JRG są i nie  ma potrzeby ich kupowania , dlatego nie posiąga żadnych kosztów.
Interesujące, zwłaszcza motyw z udostępnianiem pomp z JRG na zawody. Jedną z podstawowych zasad przy zmienianiu prawa lub tego typu regulaminów powinno być prognozowanie skutków finansowych. Kto waszym zdaniem powinien wybulić kase na zakup pomp dla JRG, konserwację, remonty itd. Pompy w JRG są i nie  ma potrzeby ich kupowania , dlatego nie posiąga żadnych kosztów. Pompy w JRG są i nie  ma potrzeby ich kupowania , dlatego nie posiąga żadnych kosztów.

kolocz

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 01, 2003, 13:04:26 »
Widze że ktoś tu zna wyposażenie wszystkich JRG. U nas jest jedna PO5 i po jednym sezonie na zawodach OSP nie byłoby żadnej. Chyba że kolega "guest" chciałby uprawiać sport pożarniczy na szlamówkach.

Guest

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 05, 2003, 09:23:38 »
kolocz - jeśli w twojej JRG nie ma pomp to oznacza , że jest niedostatecznie wyposażona. W rozp. MSW i A określono minimalne wyposażenie JRG i jest tam mowa o minimum 2 pompach i 1 szlamówce. Przykład z pożyczeniem pomp z JRG był tylko jednym z przykładów na rozwizanie problemu  równych warunków startu dla wszystkich dróżyn. Można te pompy również pożyczyć z jakiejś OSP , chodziło o zasadę tych samych pomp dla wszystkich drużyn.

kolocz

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 05, 2003, 11:46:40 »
gdybyś Guest czytał uważnie to zauważyłbyś że napisałem o jednej PO5 a nie ogólnie o pompach. Jednak w dlaszym ciągu jestem zdania że zawody sportowo - pozarnicze OSP powinny być wewnętrzną sprawą OSP - organizowaną i finansowaną (bezpośrednio lub pośrednio) wyłącznie z własnych budżetów (obojętnie czy ze składek członków, sponsorów czy dotacji gminnych).

strażak z krakowa

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 18, 2003, 07:41:45 »
gdyby zawody sedziowali przeszkoleni druchowie to na taskich zawodach byłyby napewno ofiary śmiertelne znając jurność i zaciętość ochotników nawet obecnie przy sędziach z psp nieraz musi byc policja
 

Gość_Yanosch

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 19, 2003, 08:31:44 »
Jestem tzw. zawodowcem czyli funkcjonariuszem PSP (bardziej wolę to drugie). Cztery razy do roku muszę uczestniczyć w zawodach OSP jako sędzia główny. Mam serdecznie dość. Nie mam nic z tego tytułu, jedynie obelgi i wyzwiska od ochotników, którzy zawsze lepiej i więcej widzą i wiedzą.  Gdy kiedyś za takie obelgi od drużyny startującej przyznałem 20 pkt. karnych za niesportowe zachowanie to niewiele brakowało a musiałaby interweniować policja. Jestem pewien, że gdybyście koledzy sami zajęli się sędziowaniem to by się dopiero działo. Nawet nie wiecie jakie pielgrzymki udają się przed zawodami do Komendy Powiatowej i jakie czasem śmieszne interpretacje regulaminu zawodów słyszę i jakie śmieszne pomysły.
Kolejną sprawą jest organizacja zawodów powiatowych co dwa lata. Nic z tego tytułu nie mam żadnej dodatkowej gratyfikacji jedynie jak powyżej, jeżeli którejś drużynie  pójdzie gorzej.
Na taką organizację nie ma również żadnych pieniędzy czyli robi się bieganie szukanie sponsorów organizowanie i tak kilka tygodni. Ja też bym wolał jak ochotnicy przyjść napierd.... i jeszcze ktoś to potem posprząta.
Super.
Uwagi:
Regulami jest do d...
Organizujcie sobie sami te zawody na każdym szczeblu
Pozdrawiam

Grzybek

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 17, 2003, 16:32:15 »
DAR ma racje.

Guest

  • Gość
Regulamin Zawodów Osp
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 29, 2003, 21:26:44 »
tak tak