Autor Wątek: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?  (Przeczytany 58491 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 19, 2013, 10:15:09 »
Nie wiem o co chodzi, a raczej czemu ta dyskusja tak właśnie przebiega...

Niby się zgadzamy, ale nie do końca - bo chodzi o postęp, o to żeby było wygodnie i bezpiecznie, a do tego zgodnie z prawem/regulaminami. Regulaminami które w wypadku OSP są często nieaktualizowane od wielu lat.

Kwestia czerwonych hełmów w OSP mnie osobiście trochę dziwi, ale jeśli jest to dopuszczalne to czemu nie - warto jednak zauważyć że jest to prawdopodobnie najlepszy system identyfikacji OSP/PSP przy akcji, bo widoczny w każdym oświetleniu i z każdej strony, do tego z dość dużej odległości. Jeśli ktoś z tego rezygnuje to jego sprawa, ale ja już się przekonałem że brak możliwości identyfikacji bywa problematyczny - ale to w nieco innej formie i później.

Widać w tej dyskusji pewne zacietrzewienie, podobne do tego jakie obserwuje się np. w temacie naszywek z "logo PSP" (chyba powinniśmy teraz już mówić o logo straży pożarnej?), a każdego co używa takowych od razu nazywa się "turbostrażakiem" i oskarża o podszywanie pod zawodowca. Szczerze mówiąc g... mnie to obchodzi i ludzi którym spieszymy na ratunek również - oczekują od obu formacji równie profesjonalnych działań ratowniczych.

Wracając do kolorów hełmów - u nas w OSP wszyscy mają białe skorupy, a PSP po części czerwone, a po części białe. Do dziś się zastanawiam czemu w JRG2 wszyscy mają czerwone, a na JRG1 tyle lat jeszcze katują te białe. Ale to bez znaczenia - kiedy temat jest podany w formie "bo w OSP mają czerwone hełmy" to podnoszą się głosy oburzenia i znowu hasła typu "turbostrażacy"... A jak PSP używa białych to wszyscy kiwają głowami i "no tak, do zużycia mogą".

A najlepsze w tym wszystkim jest to, że akt prawny regulujący kwestie kolorów hełmów jest nieaktualny (o czym sam nie wcześniej nie wiedziałem) - tym niemniej nie zamierzam proponować zmiany zwyczajów - biały też jest ładny, no i fluo też podpada jako biały ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 20, 2013, 21:19:23 »
Ale najwidoczniej kompleks PSP istnieje i ma się dobrze, a nadużywającym cudzych symboli i poniekąd tradycji  widocznie poprawia nastrój i dodaje chęci do pracy.  :cooo:
niewiem o jakiej tradycji chcesz mówić, ale 20 lat to ewentualnie raczowanie, wstęp do pierwszego rozdziału historii, ale napewno nie tradycja!!! Ja nosze hełm biały - nie uciska mnie, spełnia swoją funkcję, wyróżnia mnie pomiędzy tymi co kładą minimum nakładu na efekt bo uważają że za te pieniądze nie warto! Mam gdzieś instrukcję KG bo mnie nie dotyczy. Noszę biały bo taki mi się podoba, a na TVN Turbo osoby w tym kolorze helmów pracują, a Ci w tych czerwonych udają bohaterów

Chodziło mi chociażby o herb PSP przerabiany na potrzeby poszczególnych OSP, imienniki czy miejscowniki wyszywane złotymi nićmi czy dajmy na to modyfikacje emblematów JRG...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 23, 2013, 23:44:02 »
herb PSP przerabiany na potrzeby poszczególnych OSP
modyfikacje emblematów JRG...
Dafaq? :huh: To JRG mają swoje emblematy, inne niż te z PSP?
Albo gubicie się Obywatelu w zeznaniach, albo...
Powtarzanie tego samego przykładu lub argumentu tylko ciut inaczej sformułowanego to taka... lekka bieda...

A po drugie: temat logo PSP był już poruszany - i wyszło z niego to co zawsze, czyli gdzie się dwóch polaków spotka, tam trzy punkty widzenia. Jakie jest moje zdanie - patrz avatar.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 24, 2013, 02:07:18 »
Opisywałem tu kiedyś pewien przypadek, ale napisze raz jeszcze. Działamy na styku Komendy Powiatowej i Komendy Miejskiej w dużym mieście. Kiedyś przy akcji zajechali do nas strażacy z "miasta". Staliśmy sobie w kółku razem ochotnicy z zawodowcami, a panowie strażacy po wyjściu z wozu podeszli do nas i podali ręce tylko tym w czerwonych hełmach, oczywiście część to byli strażacy z OSP. Nie będę pisał jak się poczuliśmy, choć jako nowy strażak chciałem mieć już tylko hełm czerwony za wszelką cenę.
Dziś nadal mam hełm biały i bardzo go lubię, choć stosunek czerwonych do białych mamy w jednostce około 50:50%

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 24, 2013, 11:43:38 »
mylisz strazakow z burakami :)
To prawda :D

Zachowania tego typu jednoznacznie mi się kojarzą z "gwiazdkami" na wysokich stołkach... Kumulacja takich ludzi z moich obserwacji ma miejsce w wydziałach operacyjnych :P

Moderator: Wracamy do tematu wątku.../ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2013, 13:44:04 wysłana przez Sylwek »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 24, 2013, 14:35:52 »
herb PSP przerabiany na potrzeby poszczególnych OSP
modyfikacje emblematów JRG...
Dafaq? :huh: To JRG mają swoje emblematy, inne niż te z PSP?
Albo gubicie się Obywatelu w zeznaniach, albo...
Powtarzanie tego samego przykładu lub argumentu tylko ciut inaczej sformułowanego to taka... lekka bieda...

A po drugie: temat logo PSP był już poruszany - i wyszło z niego to co zawsze, czyli gdzie się dwóch polaków spotka, tam trzy punkty widzenia. Jakie jest moje zdanie - patrz avatar.

Sam herb przerabiany na dajmy na to czapkach czy koszulkach. Emblemat, gdzie zamiast JRG jest wpisane OSP złotymi nićmi. No ale nieważne, załóżmy ze to jedno i to samo
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 25, 2013, 12:13:28 »
herb PSP przerabiany na potrzeby poszczególnych OSP
modyfikacje emblematów JRG...
Dafaq? :huh: To JRG mają swoje emblematy, inne niż te z PSP?
Albo gubicie się Obywatelu w zeznaniach, albo...
Powtarzanie tego samego przykładu lub argumentu tylko ciut inaczej sformułowanego to taka... lekka bieda...

A po drugie: temat logo PSP był już poruszany - i wyszło z niego to co zawsze, czyli gdzie się dwóch polaków spotka, tam trzy punkty widzenia. Jakie jest moje zdanie - patrz avatar.

Sam herb przerabiany na dajmy na to czapkach czy koszulkach. Emblemat, gdzie zamiast JRG jest wpisane OSP złotymi nićmi. No ale nieważne, załóżmy ze to jedno i to samo

Panowie, nie powiecie mi że jednostki są nieświadome swoich zakupów, wielu celowo zakupuje takie naszywki:



Proszę zauważyć że dla przeciętnego zjadacza chleba one się nie różnią, a skróty JOT i JRG łatwo pomylić ze sobą. Regulują to przepisy ?
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 25, 2013, 13:19:13 »
Mało tego. Mam w powiecie OSP, która ma godło PSP + napis na górze JRG !!!!!!!!!!
A na dole miejscowość.
To jest żal. Kompleksy lub niewiedza.
Ale bardziej martwi mnie to, że nikt z PSP, nie tylko na akcji ale np. na ostatnich szkoleniach albo tego nie widzi albo nie chce się wtrącać.  :szalony:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 25, 2013, 14:16:52 »
Po raz kolejny przypominam, że o logo PSP na naszywkach jest osobny temat...

Mało tego. Mam w powiecie OSP, która ma godło PSP + napis na górze JRG !!!!!!!!!!
No przesadzili chłopaki, bo coś takiego JRG nie funkcjonuje w ramach OSP.

Ale co do tego ma JOT? Że łatwo pomylić? To piszcie żeby zmienić nazwę z "jednostka" na "zespół" lub "oddział", wtedy zamiast JOT będzie ZOT lub OOT

Ale bardziej martwi mnie to, że nikt z PSP, nie tylko na akcji ale np. na ostatnich szkoleniach albo tego nie widzi albo nie chce się wtrącać.  :szalony:
A czemu miałby się wtrącać? Pisze OSP i/lub "ochotnicza"? Pisze, czyli pod nikogo się nie podszywa. Dalibyście se już siana z tym "herbem" i po prostu przyznali że jest to zwyczajowo przyjęte logo STRAŻY POŻARNEJ, bez podziału na lepszych (PSP) i gorszych (OSP).

I nie zasłaniajcie się tu regulaminem, bo tak jak tam jest napisane że ma być, to chyba w mniej niż 10% jednostek w kraju jest.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 25, 2013, 16:29:39 »
Kolego Radhezz nie chodzi o podział na lepszych i gorszych :) Niekiedy OSP posiada na wyposażeniu lepszy sprzęt od PSP oraz wśród członków posiada osoby z uprawnieniami ratownika medycznego czy ratowników wodnych z uprawnieniami stermotorzystów i chyba pod tym względem bije jednostki JRG które mają na zmianie ok. 8 strażaków. Ale dając sobie siana z rozróżnianiem formacji, od jutra niech Strażnicy Miejscy ubiorą mundury Policjantów, tylko niech delikatnie najlepiej tylko z przodu na klapce kieszeni napiszą Straż Miejska... A w sumie, to pracujący w służbie bankowej niech mają naszywki podobne do jednostek antyterrorystycznych policji, w końcu i tak chodzą z długą bronią i w kamizelkach taktycznych... W zasadzie jeszcze idąc tym tropem myślenia przeciętny detektyw może sobie wyrobić legitymację łudząco podobną do policyjnej, bo co tam w końcu podobna robota :D Jeżeli są dwie formacje, jedna na zasadzie dobrowolnej, pod innymi przepisami, druga zawodowa, umundurowana i podlegająca ściśle strukturom państwa, to niech się odróżniają chociaż trochę od siebie :)
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 25, 2013, 16:58:50 »
Jeżeli są dwie formacje, jedna na zasadzie dobrowolnej, pod innymi przepisami, druga zawodowa, umundurowana i podlegająca ściśle strukturom państwa, to niech się odróżniają chociaż trochę od siebie :)

Znaczy, że w Polsce są dwie ustawy o ochronie przeciwpożarowej i dwa rozporządzenia o dopuszczeniach sprzętu w ochronie przeciwpożarowej? Jedna dla zawodowców druga dla ochotników.
No to podeślij kolego linki bo jakoś nie mogę znaleźć.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 25, 2013, 18:02:17 »
Jeżeli są dwie formacje, jedna na zasadzie dobrowolnej, pod innymi przepisami, druga zawodowa, umundurowana i podlegająca ściśle strukturom państwa, to niech się odróżniają chociaż trochę od siebie :)

Znaczy, że w Polsce są dwie ustawy o ochronie przeciwpożarowej i dwa rozporządzenia o dopuszczeniach sprzętu w ochronie przeciwpożarowej? Jedna dla zawodowców druga dla ochotników.
No to podeślij kolego linki bo jakoś nie mogę znaleźć.
W rzeczy samej - porównanie policji i straży miejskiej mimo tego że najbliższe, i tak jest dalece nietrafione. Bo my działamy tak samo, mamy te same uprawnienia i "zakres obowiązków" - jak piszesz Ice-Man główna różnica polega na tym, że jednym za to płacą, a drudzy robią to samo za darmo.

Pewnie że czasem dobrze jest siebie odróżniać przy akcji, ale nie powiesz mi że jesteś laikiem i nie odróżnisz ochotnika od zawodowca, bo ma "herb PSP", oznaczony powyżej "OSP" i imiennik zamiast stopnia. Zresztą prawdziwy laik nie odróżni nas za chiny ludowe - nawet gdyby jedni mieli różowe, a drudzy seledynowe UPS-y: bo już coś podobnego przerabiamy teraz z hełmami.

Jakieś pretensje i spięcia w temacie oznakowania to chyba są tam gdzie stosunki PSP-OSP nie układają się najlepiej...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

ochotnik1478

  • Gość
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 25, 2013, 19:10:57 »
Siemka
i ja wtrącę 3 grosze...
a nie bierzecie pod uwagę, że noszenie  hełmów czerwonych to kwestia tego typu, że ja jako ochotnik kupuję sobie w fajnej cenie Galleta F1 bo chce mieć dużo lepsze zabezpieczenie głowy niż te orzeszki OSP? A że jest czerwony to tylko to, że taki był na aukcji. (jak by w tej cenie był biały- brał bym biały).

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 25, 2013, 22:07:27 »
już nie będę cytował bo za dużo przewijania tekstu by było ;) mi chodzi o to że w OSP wszystko dzieje się dobrowolnie, nie ma sztywnych rozkazów poza tymi wydawanymi podczas zdarzeń, ba mało tego masz gorszy dzień to nikt nie każe Ci iść do straży. W PSP wszystko jest formalnie i już jest służba i praca i to dla mnie jest różnica. gdybyśmy my w naszej OSP mieli nosić czerwone hełmy z pewnością chciałbym wtedy aby każdy z czerwonym garnkiem miał przynajmniej kurs podstawowy, KPP, techniczny i z ratownictwa wodnego. tak żeby społeczeństwo ludzi obok też mieli pewność że Ci w czerwonych hełmach na pewno pomogą ;) niestety wiele razy w OSP się zdarza brak sprzętu, na alarm przybędą ludzie akurat z brakami w szkoleniach i jakoś nie myślę o tym żeby oprócz auta (bo gmina bogata) mieli wyglądać tak samo jak PSP
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 26, 2013, 00:28:00 »
kol.@Ice-Man za przeproszeniem ale pier***sz jak potłuczony.
Po pierwsze nie ma znaczenia czy masz gorszy dzień czy nie, a wręcz jest na odwrót ratownik z PSP jak ma zmianę i gorszy dzień to i tak musi być na rozkaz i wykonywać to co umie jak najlepiej (chyba, że jest na tyle rozsądny i bierze wolne) w OSP jak się na siłach to nie jadę i już.
Po drugie: kurs podstawowy muszą mieć wszyscy biorący udział w akcji, a jeżeli mówisz, że nie wszyscy w Twojej OSP mają i biorą udział w działaniach to pytam się Ciebie co zrobiłeś, aby ten problem rozwiązać?
Po trzecie nie wszyscy muszą mieć KPP, jak również pokiego grzyba mi przy wypadku drogowym przeszkolenie z wodnego..
Po czwarte społeczeństwo ma mieć pewność, że pomogą strażacy obojętnie z jakiej formacji, a teksty, że jak zobaczę ratownika w białym kasku, to mam ciekać bo mi nie pomoże a wręcz zaszkodzi, to tylko sieją niepotrzebny zamęt.
Po piąte i w szeregach PSP są osoby które się do tego nie nadają,
Po szóste to, że na miejscu zdarzenia pojawiają się niekompetentni ratownicy to jest wina zarówno władz OSP jak i dowódców PSP na rejonie, których te jednostki działają, że po zauważeniu nieprawidłowości przymykają oko, nie reagują, a wręcz czasami są tego powodem, nie wykonując swoich obowiązków jakim jest m.in.  organizacja szkoleń dla OSP. A jak jesteś strażakiem z PSP i nie podoba Ci się brak profesjonalizmu ze strony ratowników z OSP, to zwróć na to uwagę swoim przełożonym, że przydało by się ich podszkolić.
Po siódme na miejscu zdarzenie nie robi się co popadnie tylko zadania rozdzielają dowódcy a obowiązkiem jest wiedzieć jakimi zasobami ludzkimi dysponuje, bądź na podstawie doświadczenia ocenić, w jakim zakresie może wykorzystać siły (zarówno dowódcy z PSP jak i OSP).
Po ósme dowódca na miejscu zdarzenia jak ma 2zastępy PSP i 3 zastępy OSP to chyba jest w stanie odróżnić "swoich" od reszty jeżeli potrzebuje wykorzystać jakieś szczególne umiejętności.
Po dziewiąte przy wykorzystaniu znacznych sił PSP i OSP przy dużych zdarzeniach dowodzenie troszkę inaczej i KDR nie chodzi i nie pokazuje palcem Ty i TY masz coś tam zrobić
Po dziesiąte nie ma żadnego prawnego zakazu używania czerwonych hełmów przez OSP, nawet porozumienie między KG z ZOSP jest tylko swego rodzaju wskazówką a nie ma żadnej mocy prawnej. Poza tym co się tyczy działań rat-gaś. to ZOSP może mi naskoczyć i nie ma nic do gadania. To, że jakaś jednostka jest członkiem ZOSPu to nie oznacza, że utraciła swoją autonomiczność.
Po jedenaste nie ma znaczenia czy jestem z PSP czy OSP na miejscu zdarzenia obowiązują nas te same zasady.
Po dwunaste nie ma takiego czegoś jak herb PSP, są odpowiednie zastrzeżone formy ubioru, dystynkcje czy sama nazwa PSP,JRG ale znaczek z naszywek nie jest zastrzeżony i ma go prawo używać każdy nawet zakład pogrzebowy, i jakoś biurokraci nie widzą powodu, aby go zastrzec.
Po trzynaste w naszym kochanym kraju ciągle się dzieli ludzi, a to katolicy i ateiści, zwolennicy zamachu a wypadku, celebryci a zwykli ludzie, a to OSP a PSP.
Działamy razem, robimy swoją robotę najlepiej jak umiemy i nie ma sensu nas dzielić a w ręcz przeciwnie tworzymy jedną dużą ekipę pod nazwą STRAŻ POŻARNA musimy się nawzajem wspierać, a to że się komuś podoba takie czy inne logo, naszywka itd. nie ma żadnego znaczenia. 
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2013, 00:43:01 wysłana przez malpa151 »

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 26, 2013, 00:43:56 »
W mojej ocenie taka dyskusja jest o kant d*py potłuc! OSP musi się wspaniale miewać skoro nie ma większych problemów niż barwa hełmu i kolor nici! U mnie wszyscy mają białe hełmy, ale emblemat jest KSRG szyty złotymi nićmi i NIKT nie ma z tym problemu. Przy mniejszych akcjach każdy wie z kim gada (osp czy psp), przy większych akcjach i większej ilości jednostek używa się radia i woła się po numerze - zero problemów. Wg mnie wyszyte KSRG to wręcz ułatwienie dla zawodowych bo (nie jest to regułą, ale w większości przypadków tak jest) osp w systemie dysponuje lepszym sprzętem i lepiej wyszkolonymi ludźmi (przynajmniej w mojej okolicy tak jest) i wtedy PSP wie, że może taki zastęp posłać do poważniejszych zadań bo podołają. Podobnie sprawa się ma do imiennika na nomexie - w mojej okolicy to jest normalne, strażacy z PSP nawet nabijają się z tych co noszą "stopień" (1 albo 2 osobniki). Nie stwarzajmy sztucznych problemów bo tych prawdziwych i tak mamy nadmiar!!
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 26, 2013, 09:43:33 »
Ja tylko wyrażam swoje zdanie, bo faktycznie jestem trochę poirytowany faktem, że poza naszymi ścianami gdzie się dostaje pieniądze za udział w akcji, niektórzy ochotnicy robią wszystko żeby wyglądać jak PSP, zaczynając od kupowania czerwonych hełmów marki takiej samej jak mają koledzy w PSP :)
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 26, 2013, 10:15:49 »
Cytuj
U mnie wszyscy mają białe hełmy, ale emblemat jest KSRG szyty złotymi nićmi i NIKT nie ma z tym problemu
Ja tylko jestem ciekaw, kiedy ktoś wpadnie na to żeby sobie auto walnąć na różowo, to w końcu taki swit kolorek :rofl:

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 26, 2013, 10:45:40 »
pokiego grzyba mi przy wypadku drogowym przeszkolenie z wodnego..

bo w wyniku wypadku drogowego jeden z pojazdów może po staranowaniu barierek mostu spaść do przepływającej poniżej drogi rzeki  :szalony:

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 26, 2013, 14:03:49 »
Ja tylko wyrażam swoje zdanie, bo faktycznie jestem trochę poirytowany faktem, że poza naszymi ścianami gdzie się dostaje pieniądze za udział w akcji, niektórzy ochotnicy robią wszystko żeby wyglądać jak PSP, zaczynając od kupowania czerwonych hełmów marki takiej samej jak mają koledzy w PSP :)
Kupują tej samej marki, bo może zachwalacie ten sprzęt, nie dziwne, że pod kątem sprzętu opiera się na lokalnej PSP ponieważ macie więcej wyjazdów i możecie lepiej ocenić jakoś sprzętu. A może mają korzystać nie wygodnych hełmów, bo wy macie wygodne, może nie mogą używać motorolek bo używa je PSP, używajmy rękawic "wampirek", bo profesjonalne mogą mieć Ci z PSP....
A to, że czerwony to może być nawet tak, że w ramach jakiegoś programu poszło dofinansowanie na zakup sprzętu dla PSP i OSP i nikt nie zwrócił uwagi na kolor.


U mnie na powiecie jest 50 OSP (18 z KSRG)  i 1 JRG, ponadto część jednostek jest dodatkowo wyspecjalizowana w drogowym, czy wodnym, wbrew pozorom nie jest tego dużo. I już na poziomie dysponowania dyspozytor wie (a przynajmniej powinien) jakich zasobów ludzkich może się spodziewać, tym bardziej dowódcy, przez wiele lat współpracy wiedzą czego mogą się spodziewać.
A to, że część ochotników próbuje nie odróżniać się od ratowników z PSP to może wynika, z tego że pomimo tego, że są wyszkoleni, posiadają wiele lat doświadczenia i wykonują wszystko jak należy to i tak są dyskryminowani ze względu na biały hełm.

Poza tym jeżeli ktoś pracuje nawet i 5lat jakiejś "odległej" JRG to często gęsto ma o wiele mniej doświadczenia niż nie jeden z OSP. I kolor hełmu nie daje jakiś super umiejętności.
 
U mnie jest trochę czerwonych, obecnie jak się kupuje się białe. Ale szczerze powiedziawszy o tym, że jest jakieś rozdział na kolory dowiedziałem się z forum, nikt u nas na takie pierdoły nie zwracał uwagi. Swoją drogą w nocy białe lepiej widać od czerwonych, a szczególnie gdy nie mają odblasków.

Podobnie zapewne jest z naszywkami, te z logiem złotym lepiej moim zdaniem wyglądają, nie jest to znak zastrzeżony, istnieją wersje z napisem OSP w sprzedaży, żaden regulamin umundurowania tego nie zabrania więc dla czego nie mogę takowych używać?? I podejrzewam, że w skali kraju to przeszkadza niewielu osobą. (u mnie w ogóle nie nosi się emblematy, jedynie pasek z nazwą jednostki i to tylko na części koszarówek)

Poza tym piszecie, że potrzeba jest na akcji rozróżnienia formacji. To niech któryś dowódca mi poda przykład z życia, że potrzebował koniecznie ratownika z PSP (pierwszego z brzegu nie jakiegoś wyspecjalizowanego w jakieś wąskiej dziedzinie), i ze względu na czerwony kask wskazał do zadania ratownika z OSP, ten wykonał to zadanie i ze względu na to, że jest z OSP zadanie zostało nie wykonane i w wyniku tego ucierpieli poszkodowani.

A tak na marginesie to mam wrażenie, że największy problem z kolorami to mają niektórzy strażacy z PSP z krótkim stażem, oraz słuchacze i absolwenci szkół pożarniczych, którzy jeszcze nie mają dużego doświadczenia bojowego, a się okazuje, że pomimo wyszytych złotymi nićmi mundurów, wie mniej od tych biednych strażaków czy przyjechali starym jelonkiem czy pepsi i zrobili robotę, której on nie potrafił by wykonać równie profesjonalnie jak oni.

I zgadzam się, że nie wszystkie jednostki OSP reprezentują taki poziom profesjonalizmu jak zastępy PSP, ale nie chodzi o to żeby nas dzielić na lepszych czy gorszy, na tych z KSRG i nie, tylko o to by być coraz lepszym w tym co robimy. I jak chłopaki z PSP widzicie, że ratownik z OSP przykłada źle nożyce to nie wyśmiewajcie go, nie obgadujcie tylko podejdźcie i mu pokażcie. Naszym zadaniem nie jest pławienie się w zaszczytach, bycie obiektem westchnień kobiet itd. tylko ratowanie życia, zdrowia i mienia i na tym przede wszystkim się skupiajmy.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2013, 14:16:34 wysłana przez malpa151 »

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 26, 2013, 16:09:07 »
Cytuj
Ja tylko jestem ciekaw, kiedy ktoś wpadnie na to żeby sobie auto walnąć na różowo, to w końcu taki swit kolorek :rofl:

Dla ludzi którzy tracą dorobek życia to jeden h** w jakim kolorze będzie wóz, może być i różowy, a strażacy mogą latać w różowym latexie i mieć hełmy w kształcie kondona - ważne że robią co do nich należy.
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 26, 2013, 16:33:48 »
Cytuj
Poza tym jeżeli ktoś pracuje nawet i 5lat jakiejś "odległej" JRG to często gęsto ma o wiele mniej doświadczenia niż nie jeden z OSP. I kolor hełmu nie daje jakiś super umiejętności.
ekhm... kolor hełmu nie daje żadnych umiejętności :)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 26, 2013, 17:50:30 »
Cytuj
ekhm... kolor hełmu nie daje żadnych umiejętności :)
ale daje +5 punktów do zajebistości  :straz:

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 26, 2013, 19:59:57 »
Podejrzewam że gdyby nie niektórzy strażacy z KSRG z czerwonymi hełmami, złotymi nićmi i wieeelkim napisem "KSRG" na samochodach, nie byłoby tego tematu. Mowa o tych, którzy swą zajebistość podkreślają będąc mądrzejszymi od Pana Boga i poniżając kolegów spoza Systemu prawie na każdym kroku. Jest to także nieliczne grono tych, co są na miejscu akcji, póki jest ogień otwarty. Jak przychodzi do kidania siana, nagle znikają. No bo co ma wspólnego mityczne bohaterstwo i męstwo strażaka z przerzucaniem i przelewaniem siana...

Może niektórzy mają czerwone hełmy bo akurat takie były, może niektórym bardziej w nich do twarzy, ale część z ich posiadaczy manifestuje swoją wyższość. Dlatego w oczach niektórych z nas, czerwony hełm jest zarezerwowany dla PSP i "buractwa z Krajowego Systemu". Gdzieniegdzie jeszcze widać pojedyncze jednostki, w których czerwony hełm jest atrybutem dowódcy- można i tak, ale jednak w mojej okolicy wszyscy ochotnicy korzystają z białych. Tak się przyjęło i chyba już tak pozostanie :)
Plus ratio quam vis

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 26, 2013, 20:32:37 »
Cytuj
Podejrzewam że gdyby nie niektórzy strażacy z KSRG z czerwonymi hełmami, złotymi nićmi i wieeelkim napisem "KSRG" na samochodach, nie byłoby tego tematu. Mowa o tych, którzy swą zajebistość podkreślają będąc mądrzejszymi od Pana Boga i poniżając kolegów spoza Systemu prawie na każdym kroku. Jest to także nieliczne grono tych, co są na miejscu akcji, póki jest ogień otwarty. Jak przychodzi do kidania siana, nagle znikają. No bo co ma wspólnego mityczne bohaterstwo i męstwo strażaka z przerzucaniem i przelewaniem siana...
Dobrze mówi, polać mu! chyba razem byliśmy przy tych stodołach  :rofl: