Autor Wątek: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?  (Przeczytany 58627 razy)

Offline Gatou

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Cel: JRG
Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« dnia: Maj 16, 2013, 08:56:27 »
Witam , coraz częściej się widzi że Ochotnicy odbiegają od standardu umundurowania jakie narzuciło rozporządzenie KG w sprawie kolorów hełmów .
Nawet jak ostatnio odbierałem swoją partie to Pani z biura związkowego spytała mnie czy chce hełmy czerwone bo coraz więcej OSP tylko takie zamawia , według mnie jest to trochę robienie z siebie psełdo zawodowców. A jak chłopaki jest u was w jednostkach ?

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 16, 2013, 09:06:47 »
Temat już niejednokrotnie przwinął się przez forum. Opcja szukaj.

Offline Granders

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 16, 2013, 09:14:24 »
Temat stary,ale ja osobiście uważam że hełmy powinny być jednego koloru-białego. Bez podziału na zawodowców i ochotników.
Bo życie jest tylko jedno-życie strażaków również...

Offline kerajjj

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 16, 2013, 09:29:09 »
Ostatnio też widziałem GALETY koloru czerwonego w OSP, zastanawiało mnie jako to jest zapytałem i uzyskałam następującą odpowiedź:
1) darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby
2) jak kupiliśmy wcześniej to co mamy z nimi zrobić - wyrzucić, wycofać czy przemalować.

Jak dla mnie wszystko stało się jasne :)

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 16, 2013, 13:58:53 »
Dobrze. Zostawmy kolory i trzymajmy się rozporządzenia.
PSP  - czerwone, OSP - białe.
U mnie w powiecie jest to przestrzegane ale zdarzają się jeszcze "kwiatki" - właśnie jak ktoś dostał w prezencie od PSP to nosi bo innych nie ma. Ale jak kupują nowe to już białe. Teraz hełm jest tani więc można się w razie czego doposażyć.
Natomiast kupowanie hełmów w sklepie - z kolorem przeznaczonym dla innej formacji to pomyłka. To może jeszcze kupić mundur galowy górnika i czapkę harcerza. Też będzie ładnie.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 16, 2013, 14:21:41 »
Dobrze. Zostawmy kolory i trzymajmy się rozporządzenia.
PSP  - czerwone, OSP - białe.

Nie rozporządzenie a porozumienie, umowa pomiędzy KG a ZOSP RP http://www.zosprp.pl/?q=content/podpisanie-porozumienia-pomiedzy-zosp-rp-a-kg-psp.

To zdecydowanie inna ranga prawna.

W rozporządzeniu obecnie nie ma nic o kolorach http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20100850553 ale w starym, obowiązującym do czerwca 2010, był dopuszczony tylko kolor czerwony http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20071431002+2010%2406%2403&min=1 więc siłą rzeczy jeszcze niektóre jednostki mogą mieć czerwone hełmy.

Wcześniejsze wytyczne w sprawie umundurowania i JOT wydawane przez ZOSP RP (także cytowane wyżej porozumienie w chwili jego podpisywania :)) były więc sprzeczne z prawem.

PS: zawsze miałem tylko biały hełm - nigdy mnie nie zawiódł :) natomiast ze względu na odbijanie promieniowania to wydaje mi się, że najlepsze są metalizowane (patrz folia życia) ale to może niech się wypowiedzą osoby, które ćwiczyły w komorach rozgorzeniowych. 
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2013, 14:25:42 wysłana przez Sylwek »

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 16, 2013, 14:35:42 »
Tak jak pisali koledzy wcześniej, OSP białe a PSP czerwone. Jednak jakby poprzyglądać się zdjęciom z akcji z całej Polski, to tych kolorów jest jeszcze więcej - zdarzają się i niebieskie, i żółte i fosforyzujące... A określenie "darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda" jest jak najbardziej trafne :D
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 16, 2013, 15:26:35 »
A tak się składa, że my mamy część hełmów czerwonych. Kiedy je kupowaliśmy jakiś czas temu był to jedyny dostępny kolor Pacyfików, podobno ze względu na to, że inne nie posiadały świadectwa dopuszczenia.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 16, 2013, 16:58:19 »
Dobrze. Zostawmy kolory i trzymajmy się rozporządzenia.
PSP  - czerwone, OSP - białe.

Nie rozporządzenie a porozumienie, umowa pomiędzy KG a ZOSP RP http://www.zosprp.pl/?q=content/podpisanie-porozumienia-pomiedzy-zosp-rp-a-kg-psp.

To zdecydowanie inna ranga prawna.


W rozporządzeniu obecnie nie ma nic o kolorach http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20100850553 ale w starym, obowiązującym do czerwca 2010, był dopuszczony tylko kolor czerwony http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20071431002+2010%2406%2403&min=1 więc siłą rzeczy jeszcze niektóre jednostki mogą mieć czerwone hełmy.

Wcześniejsze wytyczne w sprawie umundurowania i JOT wydawane przez ZOSP RP (także cytowane wyżej porozumienie w chwili jego podpisywania :)) były więc sprzeczne z prawem.

PS: zawsze miałem tylko biały hełm - nigdy mnie nie zawiódł :) natomiast ze względu na odbijanie promieniowania to wydaje mi się, że najlepsze są metalizowane (patrz folia życia) ale to może niech się wypowiedzą osoby, które ćwiczyły w komorach rozgorzeniowych.

Sylwek - mnie chodzi o tą instrukcję KG PSP:  http://tnij.org/vptv

Jest tu chyba wyraźnie wszystko napisane.

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 16, 2013, 23:46:48 »
Niestety są też czarne owce, którzy z OSP Zadupie Wielkie noszą naszywki Identyczne do tych z JRG (herb PSP i złotą Nicią wyszyte) i czerwone hełmy na akcji... Bo taki mają kaprys upodobnienia się do kolegów zawodowców.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 17, 2013, 00:04:23 »
Niestety są też czarne owce, którzy z OSP Zadupie Wielkie noszą naszywki Identyczne do tych z JRG (herb PSP i złotą Nicią wyszyte) i czerwone hełmy na akcji... Bo taki mają kaprys upodobnienia się do kolegów zawodowców.

Kolor hełmów to jedno (bo często nie zależy od samych użytkowników) , a nadużywanie wspomnianych złotych liter czy herbu PSP z wpisany w szarfę "ochotnicza straż pożarna" to drugie... Ale najwidoczniej kompleks PSP istnieje i ma się dobrze, a nadużywającym cudzych symboli i poniekąd tradycji  widocznie poprawia nastrój i dodaje chęci do pracy.  :cooo:
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2013, 00:44:17 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Gatou

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Cel: JRG
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 17, 2013, 00:21:11 »
Ja natomiast jestem dumny że jestem Ochotnikiem i pokazuję że Ochotnik śmiało dorównuje zawodowcowi . W białym orzeszku :)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 17, 2013, 11:53:28 »
A ja mam czerwony. I bardzo mi się on podoba. I wcale z tego powodu nie czuję się źle. I nie przeszkadza mi to w prowadzeniu działań.
Nie wyobrażam sobie aby zmieniać hełm tylko z tego powodu że komuś kolor nie odpowiada. Jak ktoś wyżej napisał kolor wynika z porozumienia a nie z przepisu prawnego. Jestem za przestrzeganiem prawa. Ale nie dajmy się zwariować. Nie mamy większych zmartwień niż kolor hełmu?

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 17, 2013, 20:46:37 »
nie mamy :)

" Pani z biura związkowego spytała mnie czy chce hełmy czerwone bo coraz więcej OSP tylko takie zamawia"

a pani jest z in vitro czy z łapanki ????

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 17, 2013, 21:09:08 »

Sylwek - mnie chodzi o tą instrukcję KG PSP:  http://tnij.org/vptv

Jest tu chyba wyraźnie wszystko napisane.

Rozkaz KG cyt. przez ciebie jest na dzień dzisiejszy nieobowiązujący ze względu na powoływanie się na rozporządzenie o ksrg z 1999 r.

Cytuj
4. Podmioty systemu, bez względu na strukturę sił przewidzianych do działań ratowniczych, posiadają jednolite oznakowanie osób funkcyjnych, pojazdów, kontenerów, przyczep, sprzętu ratowniczego i ewakuacyjno-logistycznego, w sposób widoczny dla innych uczestników działań ratowniczych, w zakresie określonym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

W rozporządzeniu o ksrg z 2011 nie ma ani słowa na ten temat.  :kwit:
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2013, 21:17:01 wysłana przez grzela »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 17, 2013, 21:40:07 »
Ale najwidoczniej kompleks PSP istnieje i ma się dobrze, a nadużywającym cudzych symboli i poniekąd tradycji  widocznie poprawia nastrój i dodaje chęci do pracy.  :cooo:
niewiem o jakiej tradycji chcesz mówić, ale 20 lat to ewentualnie raczowanie, wstęp do pierwszego rozdziału historii, ale napewno nie tradycja!!! Ja nosze hełm biały - nie uciska mnie, spełnia swoją funkcję, wyróżnia mnie pomiędzy tymi co kładą minimum nakładu na efekt bo uważają że za te pieniądze nie warto! Mam gdzieś instrukcję KG bo mnie nie dotyczy. Noszę biały bo taki mi się podoba, a na TVN Turbo osoby w tym kolorze helmów pracują, a Ci w tych czerwonych udają bohaterów
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 17, 2013, 23:13:30 »
Cytuj
a na TVN Turbo osoby w tym kolorze helmów pracują, a Ci w tych czerwonych udają bohaterów
Nawiązanie do formacji, czy tych OSP co kupują czerwone?

Offline Rubicon

  • Station 7
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 18, 2013, 00:18:18 »
Troche dziwne z tym podzialem kolorow u was.  :o
U nas strazak nosi zolty helm, kapitan czerwony, a chief bialy....czasem zdarzaja sie pomaranczowe noszone przez managerow remiz ale to ewenement.
To samo dotyczy dystryktow gdzie tradycyjnie sa czarrne helmy - starzacy maja zolte wstawki, kapitan czerwone a chief biale.
Dzieki temu z daleka widac kto ma jaka funkcje.

I nie ma roznicy kolorow miedzy zawodowcami a ochotnikami....przechodzimy to samo szkolenie i mamy takie same prawa i obowiazki....jedni i drudzy sa pracownikami dystryktow tylko ze ochotnicy robia to za darmo w wolnym czasie.
Si vis pacem, para bellum.

www.facebook.com/StrazakwUSA

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 18, 2013, 07:48:54 »
Ja w swojej jednostce posiadam aktualnie jeszcze trzy czerwone hełmy i przyczyna ich posiadania jest podobna, jak u kolegów powyżej. Po prostu jeszcze kilka lat temu w mojej jednostce było tak, że strażacy mają hełmy białe, a dowódcy czerwone. Dlatego zostały mi jeszcze trzy czerwone, które zostały zakupione zanim wszyscy dowiedzieliśmy się o tych zmianach. Mam je wyrzucić, czy przemalowac?? Owszem nie wiem z jakiego powodu niektórzy kupują teraz hełmy czerwone, ale nie oceniajcie wszystkich mających takie hełmy tak jednoznacznie. Robiąc zakupy po nowych zmianach zakupilismy  już białe hełmy, a większość jednostek konsekwetnie robi tak samo.

Odnośnie tych znaków PSP z napisem OSP to też to nie jest takie oczywiste. Po powodzi w 2010 roku złożyliśmy się i zrobiliśmy zamówienie na kilkanaście sztuk koszarowek. Naczapkach są właśnie te zmienione loga i podobnie jest na koszulkach, które były gratis. Oczywiście chcieliśmy wymienic te elementy, ale facet bardzo przepraszał i prosił by zostało jak jest bo to mała szwalnia i i tak zostało. Także koledzy nie wszystkich jedną miarą.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 18, 2013, 09:50:45 »

Sylwek - mnie chodzi o tą instrukcję KG PSP:  http://tnij.org/vptv

Jest tu chyba wyraźnie wszystko napisane.

Rozkaz KG cyt. przez ciebie jest na dzień dzisiejszy nieobowiązujący ze względu na powoływanie się na rozporządzenie o ksrg z 1999 r.

Cytuj
4. Podmioty systemu, bez względu na strukturę sił przewidzianych do działań ratowniczych, posiadają jednolite oznakowanie osób funkcyjnych, pojazdów, kontenerów, przyczep, sprzętu ratowniczego i ewakuacyjno-logistycznego, w sposób widoczny dla innych uczestników działań ratowniczych, w zakresie określonym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

W rozporządzeniu o ksrg z 2011 nie ma ani słowa na ten temat.  :kwit:

Cytowana przeze mnie instrukcja KG PSP była i jest jedyną bardzo czytelną instrukcją regulującą ubrania, kolory, itp. Jak na razie nie powstało nic bardziej czytelnego - a zmieniającego tą instrukcję.
Natomiast - zgoda, że w obowiązujące w tej chwili przepisy jakby w ogóle nie regulują kolorów hełmów. Ale myślę, że jak zwykle jest to pewne niedopatrzenie i może zostanie to kiedyś zauważone i poprawione.
Ale inna sprawa: skoro nie ma konkretnych uregulowań to znaczy że nie stosować żadnych i nosić taki hełm jak nam się akurat zechce? No chyba nie tędy droga. Ktoś kiedyś ustalił, że OSP białe - PSP czerwone. Ustalono też otoki na hełmach jako oznaczenie funkcji i ja osobiście uważam, że należy się tego trzymać.

@Rubicon: mamy podział na hełmy białe i czerwone bo to w naszym kraju dwie oddzielne formacje. Jedną zarządza Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej a drugą Zarząd Główny Ochotniczych Straży Pożarnych. Poza tym jest wielka różnica w szkoleniu. Szkolenie ochotnika to zaledwie kilka dni. Poza tym jest w naszym kraju jeszcze wiele OSP w których nie ma ani jednej osoby która przeszła szkolenie podstawowe!

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 18, 2013, 15:46:59 »
U nas w jednostce mamy białe hełmy. Dodatkowo osoby, które są strażakami zawodowymi mają czerwone hełmy.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 19, 2013, 08:10:12 »
@Rubicon: mamy podział na hełmy białe i czerwone bo to w naszym kraju dwie oddzielne formacje. Jedną zarządza Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej a drugą Zarząd Główny Ochotniczych Straży Pożarnych. Poza tym jest wielka różnica w szkoleniu. Szkolenie ochotnika to zaledwie kilka dni. Poza tym jest w naszym kraju jeszcze wiele OSP w których nie ma ani jednej osoby która przeszła szkolenie podstawowe!

Kolega nie pisz sprzecznych z prawem głupot. Jednostki OSP mają własną osobowość prawną, statut i zarząd który nimi zarządza.
To, że bywa "wielka różnica w szkoleniu" to totalna niedoróba polskiego systemu - pożary na wsiach i w miastach palą się podobnie a strażacy są szkoleni na innym poziomie. Dodajmy, że są w Polsce OSP, w których poziom szkolenia jest bardzo wysoki, poza tym poziom szkolenia w PSP też jest bardzo różny.

Jeśli tak Ci się podoba tamto pisemko KG to zwróć uwagą, że był to rodzaj rozkazu dla jednostek KSRG. Abstrahując od tego czy KG może wydawać rozkazy niezależnym stowarzyszeniom poza działaniami ratowniczymi (może podasz jakąś podstawę prawną?) co z pozostałymi jednostkami OSP? Ponadto w instrukcji KG zobligował komendantów miejskich i powiatowych do sukcesywnej wymiany hełmów - znasz jakąś OSP której komendant kupił nowe hełmy?
Powstał wydumany gniot ponad 10 lat temu, obecnie jest zdezaktualizowany a Ty się tym podpierasz.

To już wolę to porozumienie z 2010 roku - przynajmniej nie ma tam tylu głupot co w instrukcji.

@Rubicon Wasz system z hełmami jest ok pod warunkiem, że ktoś zawsze jeździ tylko jako strażak albo dowódca. U nas często jest tak, że jest kilka osób z uprawnieniami do dowodzenia  jednostce OSP. Czyli reszta z uprawnieniami jedzie do zdarzenia jako zwykli strażacy. Żeby się w tym połapać, trzeba by zapewnić takim osobom po 2 hełmy i przed wyjazdem za każdym razem najpierw ustalać kto ma dowodzić. Czyli byłoby to niepraktyczne. Rozmawialiśmy na forum wiele razy o tej kwestii i wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem w naszych warunkach są kamizelki, znaczniki funkcyjnych http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,19963.msg229681.html#msg229681.

Panowie naprawdę proponuję skupić się na jakości, kompatybilności i ergonomii środków ochrony osobistej zamiast podniecać się sprawami drugorzędnymi, takimi jak kolorki. Poczytajcie np wątek @Rubicona o ubraniach do pożarów zewnętrznych i  zastanówcie się o ile prostsze byłyby nasze działania gdybyśmy mieli na trawki takie lub podobne zestawy.
Oczywiście w tamtym wątku: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,21071.0.html

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 19, 2013, 08:47:13 »
Kolega nie pisz sprzecznych z prawem głupot. Jednostki OSP mają własną osobowość prawną, statut i zarząd który nimi zarządza.
To, że bywa "wielka różnica w szkoleniu" to totalna niedoróba polskiego systemu - pożary na wsiach i w miastach palą się podobnie a strażacy są szkoleni na innym poziomie. Dodajmy, że są w Polsce OSP, w których poziom szkolenia jest bardzo wysoki, poza tym poziom szkolenia w PSP też jest bardzo różny.

Kolego Sylwek.
Czasami napiszesz coś naprawdę mądrego a czasem jak czytam twoje wypowiedzi to zastanawiam się czy to ta sama osoba pisała.
Zastanów się. Czy ZOSP nie zarządza OSP? Stowarzyszenia stowarzyszeniami. I na tej podstawie walne zebranie OSP ustala statut i w pewien sposób "zarządzają OSP. I tu można by było się zgodzić pod warunkiem że dana OSP nie wstąpiłaby do ZOSP. Wtedy jak zapewne się orientujesz OSP wybiera swojego przedstawiciela do Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP, i poniekąd w ten sposób zgadza się na zarządzanie już na poziomie gminnym. Potem kolejne poziomy aż do krajowego. I nie mów mi, że nie wiesz o tym, że to ZG ZOSP ustala regulaminy, których TY przestrzegasz. Regulaminy dotyczące tego jak masz się ubierać podczas uroczystości, na akcji, jak ma wyglądać twój medal, sztandar, jak masz się zachowywać podczas uroczystości czy w końcu jak mają przebiegać zawody sportowo pożarnicze. Więc jak to jest - rządzi stowarzyszenie ale przestrzega regulaminów ZOSP??? Coś chyba nie tak. Gdyby była tak jak mówisz, że "rządzi" stowarzyszenie i z drugiej strony nie podoba ci się instrukcja KG - to pewnie wolałbyś, żeby każde stowarzyszenie miało możliwość wyboru własnego koloru hełmu a może i umundurowania?
Druga sprawa.
Na jakiej podstawie KG wydaje nam instrukcje? Jeśli prezes OSP podpisuje porozumienie o włączeniu jego jednostki do KSRG to chyba robi to po to aby przestrzegać jakichś zasad.

Podpieram się instrukcją KG i będę się nią podpierał do czasu aż nie powstanie nowa - równie dobra. Jakiś porządek w umundurowaniu musi być i to, że ktoś podczas tworzenia przepisów "zapomniał" o wydaniu ponownie takiej instrukcji lub odwołaniu się do niej w nowszych dokumentach - to trzeba od razu to wykorzystać i zmieniać hełmy dowolnie? Chyba nie. Jakie to polskie, że jak jest dobry przepis to trzeba od razu szukać sposobów jak go obejść. Na zasadzie "Ja nie będę słuchał jakiegoś KG bo mam własne stowarzyszenie". Nie tędy droga.

Co do szkoleń.
Jest to wina i systemu szkolenia i PSP która nie ma odpowiedniej wydajności ale też samych członków OSP. W wielu przypadkach kiedy organizujemy szkolenie strażacy albo nie mają czasu, albo zgłaszają się a potem opuszczają zajęcia albo od razu mówią że nie będą się szkolić.
I tak mam w powiecie wiele OSP (nie włączonych do KSRG) w których przeszkolonych jest czasem 2 czasem wcale. I to głównie z ich winy. Ale kogokolwiek by to wina nie była - moim zdaniem kolory hełmów powinny być inne dla dwóch formacji.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 19, 2013, 09:11:17 »
Oczywiście, że bym wolał. Sukcesywnie, powoli moja jednostka przeszłaby na ubrania z PBI, czyli materiału lepszego od nomexu, z lekką podpinką o ergonomicznym kroju i dopasowane do naszych potrzeb. Ponadto wyposażyłbym moich strażaków w lekkie zestawy do pożarów zewnętrznych (to ok 30% wyjazdów więc wcale nie tak mało).
Po krótkim czasie Twoi koledzy stwierdziliby, że kurna są dużo lepsze rozwiązania od obecnie używanych i też takie chcemy. Producenci stwierdziliby, że trzeba dostosować ofertę do wyższych wymagań bo pojawił się na nie zbyt. Dzięki temu mielibyśmy POSTĘP.
Ale k... nie! Są piękne wytyczne które każą nam używać krój ubrania utrudniający działania, często narażając strażaków na niebezpieczenstwo i pogarszając jakość działań! Jest ustawa PZP która promuje kupowanie taniego badziewia - ubrania które po 20 praniach nadają się na śmietnik. Nic się nie da zrobić bo są instrukcje, wytyczne i porozumienia. Czyli mamy MARAZM i STAGNACJĘ w imię hasła "chujowo ale jednakowo". 

Ktoś nas skłóca, dzieli na lepszych i gorszych strażaków nie dba o nasze bezpieczeństwo a Ty łykasz wszystko i będziesz mi wmawiał, że ten ktoś ma rację.

Na marginesie - Twoja znajomość przepisów i ich interpretacje naprawdę są ciekawe. Nie musisz mi wierzyć ale może przeczytaj co Ci napisał wyżej grzela.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 19, 2013, 09:34:19 »
Na marginesie - Twoja znajomość przepisów i ich interpretacje naprawdę są ciekawe. Nie musisz mi wierzyć ale może przeczytaj co Ci napisał wyżej grzela.

Ja już wytłumaczyłem powyżej swój pogląd na tą sprawę.
Dla porównania: Są nowe wytyczne do ratownictwa medycznego. I jest tam kilka rzeczy które nie do końca są prawidłowe. I wtedy nie robię nic na ślepo tylko trzeba włączyć myślenie.

Natomiast co do twojej wypowiedzi w sprawie ubrań - jak najbardziej się z tym zgadzam. Z tym, że przepisy powinny iść z duchem czasu.  Od dawna czekam na możliwość zastosowania w działaniach lekkich ubrań czy hełmów. są sytuacje w których można je stosować ale trochę na granicy prawa.
Ale ja jednak nie jestem zwolennikiem pełnej dowolności, na takiej zasadzie, że każda OSP czy PSP zakłada co chce. Wolałbym aby były to ustalenia takie same dla całego kraju - ale oczywiście jak najnowocześniejsze. Można to w dość łatwy sposób osiągnąć - można wprowadzić takie przepisy które odpowiadały by i tobie i mnie. Ale niestety tam na górze raczej nikogo to nie obchodzi. (A rządzi niestety CNBOP)