Autor Wątek: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?  (Przeczytany 58490 razy)

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #100 dnia: Listopad 14, 2014, 15:28:20 »
Kolego popieram. A co do meritum sprawy (czyli rzekome nieprzestrzeganie regulaminu przez osp - czyli noszenie czerwonych) chciałbym nadmienić, że swego czasu wiele jednostek PSP (chociażby w Warszawie) nosiło hełmy białe

To o czym mówisz (Pacific F7, Schuberth serii F200, znane m.in. z "28 sekund") to bardzo często były hełmy jeszcze z dość dawnych zakupów, mogły pochodzić nawet z końcówki lat 90.! Schuberth F200 produkowany był co najmniej od 1995, przynajmniej taki najstarszy znam. Poza tym, już przy kręceniu 1 serii "28 s." w 2007 r. wyglądały na mocno zużyte. Np. poznańskie Gallety używane jeszcze parę lat temu były jeszcze z pierwszej polowy lat 90., gdy standardem miały być: hełm biały - strażak, hełm żółty - kierowca, hełm czerwony - dowódca zastępu itd. Widziałem ostatnio (2014 r.) w wozie OSP 6 szt. PH-5 w takiej kolorystyce nad odpowiednimi siedzeniami. To są najczęściej jeszcze pozostałości dawnych stanów prawnych, nie żadne łamanie przepisów! Kiedyś to cala PSP latała w bialych PH-5... a OSP jeszcze często w Ergonach i srebrnych "orzeszkach". To nie jest żaden punkt odniesienia.

a takie coś jak otoki srebrne i złote (o czym mówi rzekomy regulamin) na hełmach PSP rzadko kiedy ma miejsce.

Nic dziwnego, że na co dzień rzadko je widać - otoki maja występować dopiero od dowódcy JRG w górę! I rzadko kiedy widuje się uprawnionych do nich w hełmach... Poza tym, w tej chwili o wiele lepsza/praktyczniejsza jest i tak "przechodnia" biała kamizelka "KDR". Ba, wzorem niemieckim należałoby pomyśleć o podobnych, stosownych oznaczeniach dla dowódców wszystkich szczebli, do dowódcy zastępu włącznie!
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2014, 15:32:35 wysłana przez b07 »

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #101 dnia: Listopad 16, 2014, 16:01:11 »
Ja osobiście jestem za ujednoliceniem ubiorów. Loga mogą być odmienne, ale całokształt powinien być taki sam!
A ja wręcz przeciwnie... Na miejscu działań na pierwszy rzut oka powinno się dać odróżnić druha od funkcjonariusza a nie dopiero przyglądając się jakimś emblemacikom...

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #102 dnia: Listopad 16, 2014, 19:15:15 »
Ja osobiście jestem za ujednoliceniem ubiorów. Loga mogą być odmienne, ale całokształt powinien być taki sam!

Absolutnie. Działać powinniśmy na jednakowo dobrym sprzęcie, ale różnice w umundurowaniu powinny być zachowane.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #103 dnia: Listopad 16, 2014, 20:00:15 »
Ja osobiście jestem za ujednoliceniem ubiorów. Loga mogą być odmienne, ale całokształt powinien być taki sam!

Absolutnie. Działać powinniśmy na jednakowo dobrym sprzęcie, ale różnice w umundurowaniu powinny być zachowane.
Ja osobiście jestem za ujednoliceniem ubiorów. Loga mogą być odmienne, ale całokształt powinien być taki sam!
A ja wręcz przeciwnie... Na miejscu działań na pierwszy rzut oka powinno się dać odróżnić druha od funkcjonariusza a nie dopiero przyglądając się jakimś emblemacikom...


A czym się qrwa na oko różni druh od funkcjonariusza??? Czy strażak OSP inaczej trzyma prądownice albo lepiej lub gorzej macha widłami?
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline m320

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #104 dnia: Listopad 16, 2014, 20:06:10 »
Kolego tomek2, chodzi o zwykłą komunikację !!

czasem chcesz poprosić kogoś od siebie z JRG o przyniesienie jakiegoś narzędzia itp... i zwracasz się do niego a tu się okazuje że to druh z OSP i mówi Ci że on nie wie gdzie i jak... :/

to jest najbardziej denerwujące przy różnorakich działaniach !!
chodzi o ład, porządek i dobrą komunikację...

a nie o zgrywanie przez niektórych druhów z OSP strażaków PSP... po co ? żeby się pokazać ?! niepoważne..

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #105 dnia: Listopad 16, 2014, 20:27:26 »
To przecież piszemy tu o barwach hełmów i to wg. przepisów powinno wyróżniać JRG od JOT ,a robotę wykonujemy taką samą. Dla ludzi jesteśmy strażakami i nie obchodzi ich kto jest kto, mamy pomagać ratować i wspierać i jeszcze Bóg wie co.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #106 dnia: Listopad 16, 2014, 22:46:30 »
To przecież piszemy tu o barwach hełmów i to wg. przepisów powinno wyróżniać JRG od JOT ,a robotę wykonujemy taką samą. Dla ludzi jesteśmy strażakami i nie obchodzi ich kto jest kto, mamy pomagać ratować i wspierać i jeszcze Bóg wie co.

A ktoś pisze, że druh kieruje tylko ruchem, a jrg działa? Tak jak ci kolega wyżej napisał chodzi o komunikacje. Ile to razy pytam się czerwonego hełmu z osp gdzie jest dowódca, a ten mi wskazuje swojego zastępu, wku*w człowieka bierze jak takiemu się meldujesz, a on pokazuje ci tylko palcem gdzie jest dowódca z jrg. A emblematy to druga sprawa, logo psp przerobione na osp i bez napisu osp tylko wielkie KSRG złotą nicią pisane, na pewno mam czas na analizę każdego. Z kamizelkami KDR to też różnie, u mnie np. rzadko który ma coś takiego na sobie.

Offline m320

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #107 dnia: Listopad 19, 2014, 09:58:36 »
To przecież piszemy tu o barwach hełmów i to wg. przepisów powinno wyróżniać JRG od JOT ,a robotę wykonujemy taką samą. Dla ludzi jesteśmy strażakami i nie obchodzi ich kto jest kto, mamy pomagać ratować i wspierać i jeszcze Bóg wie co.

A ktoś pisze, że druh kieruje tylko ruchem, a jrg działa? Tak jak ci kolega wyżej napisał chodzi o komunikacje. Ile to razy pytam się czerwonego hełmu z osp gdzie jest dowódca, a ten mi wskazuje swojego zastępu, wku*w człowieka bierze jak takiemu się meldujesz, a on pokazuje ci tylko palcem gdzie jest dowódca z jrg. A emblematy to druga sprawa, logo psp przerobione na osp i bez napisu osp tylko wielkie KSRG złotą nicią pisane, na pewno mam czas na analizę każdego. Z kamizelkami KDR to też różnie, u mnie np. rzadko który ma coś takiego na sobie.

Dokładnie tak jak napisał kolega REEN !!

Panowie, każdy może startować do PSP, ale nie róbmy z miejsca prowadzenia działań rat-gaś. cyrku który zaczyna się robić gdy jest problem z komunikacją !

Niech OSP trzyma się swoich barw, PSP swoich. Przynajmniej w hełmach ! WIELKA PROŚBA !
Loga, znaczki, emblematy, nawet sobie napiszcie JRG-OSP, tylko noście hełmy białe.

Chodzi tylko o czystą komunikację i usystematyzowanie.

Pozdrawiam Wszystkich strażaków OSP i PSP.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #108 dnia: Listopad 20, 2014, 13:47:55 »
A ja mam czerwony hełm. I jestem z niego dumny. Nie dlatego że jest czerwony. Ale dlatego że mnie chroni. I wisi mi jaki ma kolor. Najważniejsze że spełnia swoją funkcję. I chroni mój zakuty łeb przed uszkodzeniem.

Nie mam zamiaru nigdzie nikogo zgłaszać. Najzwyczajniej w świecie mam to w du*ie jaką naszywkę i kolor hełmu noszą ochotnicy. Natomiast ze swojego podwórka wyniosłem jedno... Czerwone hełmy czy modyfikowane naszywki u nas noszą turbostrażacy, którzy próbują się dowartościować.

I nie czuję się turbostrażakiem a tym bardziej kolor hełmu nie daje mi dowartościowania.

Niech OSP trzyma się swoich barw, PSP swoich. Przynajmniej w hełmach ! WIELKA PROŚBA !

Przykro mi ale nie spełnię tej prośby. Bo co mam zrobić? Wymienić go? Taki kiedyś dostałem. Nawet nie zastanawiałem się jaki ma mieć kolor. Czy jest właściwy czy też nie. On ma inną funkcję niż błyszczenie kolorem.

Bo po kolorze dojrzę dowódcę? Hmmm. Jak przyjeżdżam do działań to dzisiaj dowódca ma kamizelkę z napisem kierujący działaniami. Po za tym jeżdżąc do działań znam swoich chłopaków z OSP i kolegów z PSP. Nie trzeba mi nikogo wyróżniać. Gdybym przyszedł do urzędu po kasę na zakup nowych hełmów bo te nie spełniają jakiegoś przepisu dotyczącego koloru to by mnie wyśmiali. Od razu by było pytanie czy spełnia ten hełm swoją funkcję ochronną? Moja odpowiedź by była oczywista, że spełnia. Więc zapewne usłyszałbym więc po co mi wymiana.

Ja wychodzę z innego punktu widzenia. Z punktu widzenia poszkodowanego. Jego nie interesuje kto w jakim kolorze hełmu mu udzieli pomocy. Czy wogóle ma ten hełm czy też nie ma. On potrzebuje pomocy. A kolor hełmu nie jest w tym potrzebny.

A czasami mam wrażenie, że ktoś gdzieś tam wyżej a raczej bardzo wyżej nie ma za bardzo pomysłu na to co robi, nie ma się gdzie skryć aby przetrzymać np. do emerytury i wymyśla coś aby pokazać że jest potrzebny. A to nowy formularz, a to zmianę nazwy, a to może by tak kolor czegoś zmienić, a to może by długość czegoś wydłużyć. A my tam na dole, w sumie na samym dole się potem z tym kopiemy.

Tak mnie jakoś wzieło na taki wywód :)

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #109 dnia: Listopad 20, 2014, 15:47:55 »
Kolego tomek2, chodzi o zwykłą komunikację !!

czasem chcesz poprosić kogoś od siebie z JRG o przyniesienie jakiegoś narzędzia itp... i zwracasz się do niego a tu się okazuje że to druh z OSP i mówi Ci że on nie wie gdzie i jak... :/
A co jeśli się okaże że to nie druh ale ktoś z innej jednostki r-g? I jaki w tym problem widzisz ? Mówisz do gościa: przynieś mi szpadel z 315P22 i gość idzie, kierowca wydaje, wraca i kopiecie na zmianę... A jak ciężko wytłumaczyć gdzie jest 315P22 to sam idziesz a druh przejmuje to co Ty robiłeś... Problemy z komunikacją to są jak ludzie ze sobą nie rozmawiają.

A ja mam czerwony hełm. I jestem z niego dumny. Nie dlatego że jest czerwony. Ale dlatego że mnie chroni. I wisi mi jaki ma kolor. Najważniejsze że spełnia swoją funkcję. I chroni mój zakuty łeb przed uszkodzeniem.
Jasne - chociaż lepszy kolor RAL 1026 niż czerwony.


Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #110 dnia: Listopad 25, 2014, 18:25:48 »
kwas - typowy turbostrażak ;) to co napisałeś potwierdza się w 100 procentach...

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #111 dnia: Listopad 25, 2014, 23:06:43 »
Jeśli ktoś ma Galleta to można kupić samą skorupę i po kłopocie ale nie wiem jak to się ma do modeli f1E,F1S,F1SA .
Na pewno do Galleta F1SF oraz nowszego f1sf25 można kupić samą skorupę, trzeba tylko skontaktować się MSA SAFETY .
Pozdrawiam :straz:
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #112 dnia: Grudzień 04, 2014, 19:53:30 »
Jak dla mnie to powinno być rozróżnienie OSP od PSP. Fakt - dla poszkodowanego to nie ma znaczenia w jakim kolorze będziesz mu udzielał pomocy, ale odróżnienie funkcjonariusza od druha ma znaczenie. Owszem - niektórzy z OSP mają dużo więcej wiedzy od tego z PSP, ale ogółem jest tak, że druhowie mają trochę mniejszą wiedzę lub władają innym nazewnictwem sprzętu, przez co jest właśnie problem w komunikacji.
To, że ktoś zna kto jest z PSP to raczej logiczne, ale nie każdy funkcjonariusz musi znać wszystkich druhów z całego powiatu czy ościennych gmin.
Nagła wymiana hełmów w każdej jednostce byłaby bez sensu, ale za kilka lat atesty wyjdą i wtedy zamiast kupować czerwonych OSP powinno zakupić białe hełmy.
Teraz również modne jest jeżdżenie w OSP z otokami dowódcy na hełmach - to jest fajne, o ile na akcję nie przyjechało jednym samochodem czterech takich gości, albo dowódca ma zwykły hełm zamiast tego z otokiem. W swojej jednostce wyszedłem z propozycją, żeby na każdym wozie wyjazdowym był hełm dowódcy na siedzeniu dowódcy i wtedy kto dowodzi to zakłada go. Niestety władza stwierdziła, że każdy ma mieć hełm indywidualny i w nim jeździć.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #113 dnia: Grudzień 06, 2014, 15:56:17 »
(...)Teraz również modne jest jeżdżenie w OSP z otokami dowódcy na hełmach - to jest fajne, o ile na akcję nie przyjechało jednym samochodem czterech takich gości, albo dowódca ma zwykły hełm zamiast tego z otokiem. W swojej jednostce wyszedłem z propozycją, żeby na każdym wozie wyjazdowym był hełm dowódcy na siedzeniu dowódcy i wtedy kto dowodzi to zakłada go. Niestety władza stwierdziła, że każdy ma mieć hełm indywidualny i w nim jeździć.(...)
Temat dowodzenia opisany przez Ciebie przecież już jakiś czas temu został rozwiązany. Warto się dowiedzieć, niż cudować. Jeśli Twoja "władza" tak stwierdziła, to znaczy że możecie sobie na to pozwolić, żeby każdy hełm miał swój, a hełm jako ŚOI każdy użytkownik powinien posiadać indywidualnie.
Ni żebym się z Tobą nie zgadzał co do istoty problemu, jednak kamizelki rozwiązują problem rozpoznania KDR-a, a nie dowócy zastępu... Oczywiście można się zastanawiać czy to jest potrzebne, ale fakt faktem... I z tym otokiem jest problem gdy każdy ma swój hełm, a tych z uprawnieniami jest więcej niż jeden przy zdarzeniu.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline tymoteusz111

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #114 dnia: Grudzień 09, 2014, 16:27:05 »
masakra hełm po zdarciu powłoki i zadrapaniu nie jest już dielektryczny i jak cie pierdzielnie prad to nie dostaniesz odszkodowania normy w PSP czy tez w WSP mówia że na hełm jest 5 lat używalności  nie raz to przerabiałem powodzenia w razie wypadku

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #115 dnia: Grudzień 09, 2014, 16:57:18 »
Radhezz ale otoki nie wyznaczają dowódców zastępów...

"Strażacy Państwowej Straży Pożarnej (oficerowie, aspiranci, podoficerowie i strażacy), noszą hełmy w kolorze czerwonym:

1) dowodzący na poziomie interwencyjnym, w szczególności:
a) dowódcy Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych,
b) dowódcy kompanii odwodu operacyjnego,
c) dowódcy grup operacyjnych,

noszą hełmy zaopatrzone w otok koloru brązowego (metaliczny),

2) dowodzący na poziomie taktycznym, w szczególności:
a) komendanci powiatowi i miejscy PSP,
b) dowódcy batalionów Centralnego Odwodu Operacyjnego,
c) komendanci szkół podoficerskich PSP,

noszą hełmy zaopatrzone w otok koloru srebrnego (metaliczny),

3) dowodzący na poziomie strategicznym, w szczególności:
a) Komendant Główny PSP,
b) komendanci wojewódzcy PSP,
c) komendant SGSP oraz komendanci szkół aspirantów PSP,
d) dowódcy wojewódzkich brygad odwodowych,
e) dowódca centralnego odwodu operacyjnego,

noszą hełmy zaopatrzone w otok koloru złotego (metaliczny).

2. Strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych (prezesi, naczelnicy, druhowie) noszą hełmy w kolorze białym:


1) Prezes Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych nosi hełm zaopatrzony w otok koloru złotego (metaliczny),

2) prezesi zarządów wojewódzkich ochotniczych straży pożarnych noszą hełmy zaopatrzone w otok koloru srebrnego (metaliczny),

3) dowodzący na poziomie interwencyjnym jednostek ochrony przeciwpożarowej innych niż PSP , w szczególności:
a) komendanci gminnych straży pożarnych,
b) komendanci zakładowych straży pożarnych lub zakładowych służb ratowni-czych,
c) komendanci lotniskowych straży pożarnych,
d) naczelnicy ochotniczych straży pożarnych,

noszą hełmy zaopatrzone w otok koloru brązowego (metaliczny). "

Więc jak widać w OSP otok powinien być jeden na jednostkę i to zarezerwowany dla naczelnika OSP...