Autor Wątek: ratownik wysokościowy  (Przeczytany 27664 razy)

paulka1995

  • Gość
ratownik wysokościowy
« dnia: Maj 10, 2013, 21:21:00 »
Witam. Mam pytanie czy ktoś się orientuję gdzie bym musiała po liceum iść żeby się dostać na ratownictwo wysokościowe? I czy w ogóle biorą tam kobiety? Bardzo proszę o odpowiedź mieszkam na górnym śląsku i jeżeli był by ktoś w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie będę wdzięczna! :)

Offline Jaś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
    • ratownictwo wysokosciowe
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2013, 16:39:54 »
Witam Panią
odpowiadając to co to znaczy ,, gdzie bym musiała po liceum iść żeby się dostać na ratownictwo wysokościowe?" chodzi o szkolenie czy do pracy w straży gdzie jest grupa ratownictwa wysokościowego ?
 I czy w ogóle biorą tam kobiety? tak znam kilka kobiet które są ratownikami wysokościowymi w straży.
pozdrawiam i życzę uporu ,,,, kobietom
Janusz
Jaś

paulka1995

  • Gość
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 30, 2013, 12:25:35 »
to znaczy chodzi mi o to gdzie mogę zrobić takie szkolenie i od razu do pracy iść, bo strasznie mi na tym zależy a nie mam jak na razie wystarczających informacji na ten temat a gdy będę już miała wystarczające informację będę robiła wszystko by się tam dostać! :)

Offline Jaś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
    • ratownictwo wysokosciowe
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2013, 23:05:24 »
Nabór do PSP odbywa się 2 drogami: pierwszy to szkoły ( aspirantów i SGSP ) drugi to przyjęcie ale tutaj pewne poważne wymagania: po pierwsze srednie wykształcenie, prawo jazdy kategorii C dodatkowe wymagania ustala dany komendant. Jezli w danej komendzie jest Specjalistyczna Grupa ratownictwa Wysokościowego SGRW to może w dodatkowych wymaganiach (punktach ) zawrzeć zapis dotyczący szkolenia w tej specjalizacji. Może ale nie musi.  Szkolenie w specjalizacji ratownictwo wysokościowe realizowane jest w oparciu o programu zatwierdzone przez KG . Tutaj na początku szkolenie wstępne (bez uprawnień ) i szkolenie podstawowe (pierwszy tytuł w młodszy ratownik wysokościowy ksrg),
nie wiem czy pomogłem ale wytrwałości ...
Jaś
Jaś

paulka1995

  • Gość
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 02, 2013, 18:21:19 »
dziękuję bardzo za informacje ale jeśli chodzi o szkołę aspirancką to mogę sobie tylko pomarzyć bo praktycznie nie ma tam dziewczyn bo mają te same kryteria co mężczyźni przy rekrutacji więc mogę o tym zapomnieć i właśnie szukam czegoś na skróty by dostać się do ratownictwa wysokościowego nie idąc do aspirantki....

Zarejestruj się, to nic nie kosztuje a nie będziesz musiała czekać na zatwierdzanie postów.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2013, 18:33:20 wysłana przez Sylwek »

Offline paulka1995

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 18, 2013, 20:42:16 »
chciałabym się dowiedzieć jeszcze czy ciężki jest kurs na tego ratownika wysokościowego i wg? bo ja się wspinam od małego i wysokość nie jest mi obca ani techniki linowe i mam nadzieję, że to mi właśnie pomoże w tym, żeby się dostać do tego ratownictwa tylko teraz mam coraz większe obawy czy się dostane tam....

Offline Aquarius

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 18, 2013, 20:55:29 »
Jak masz doświadczenie z linami i we wspinaczce, to powinnaś dać sobie radę na kursie.  :straz:

Natomiast nie wiem na ile zagłębiałaś temat. Aby iść na kurs wysokościowy i być ratownikiem musisz być funkcjonariuszem PSP. Więc skoro nie chcesz iść do szkoły aspiranckiej, pozostaje Ci albo szkoła oficerska, albo nabór "z ulicy". Ratownictwo wysokościowe jest dodatkową specjalizacją i na codzień wykonujesz "normalne" obowiązki strażaka. Czyli jeździsz do wypadków, pożarów, kotów na drzewie i na szmacie  ^_^ Niestety nie da się na skróty i nie da się być tylko ratownikiem wysokościowym.

Offline paulka1995

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2013, 17:20:22 »
mhm rozumiem a może mi ktoś powiedzieć jak wygląda ten nabór z ulicy do psp?

Offline tayron

  • "Wystarczy odrobina tlenu, by wybuchł w śmiertelnym szale..."
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 224
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 19, 2013, 17:24:58 »
mhm rozumiem a może mi ktoś powiedzieć jak wygląda ten nabór z ulicy do psp?

Tutaj znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,7962.0.html

Offline paulka1995

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 19, 2013, 20:26:40 »
aha no to już mogę sobie tylko pomarzyć o tym ale dziękuję bardzo za informacje :)

Offline fido1384

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 19, 2013, 20:44:07 »
tutaj się nie zgodzę, bo sam mam kurs wstępny z rat wys. robiony dla osp, wg programu psp :)
po tym kursie można iść na kurs podstawowy po, którym ma się tytuł mł. rat. wys.
Dobry ratownik, to bezpieczny ratownik

Offline paulka1995

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 19, 2013, 21:10:26 »
no tak ale ja nigdzie nie umiem znaleźć w moich okolicach takiego OSP gdzie jest przeprowadzany kurs na ratownika wysokościowego bo bym sobie na niego od razu poszła ale cóż zawsze tak jest gdy się czegoś bardzo chce to i tak coś może się schrzanić i nie wyjść jak w moim wypadku ;/

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 19, 2013, 22:24:38 »
Z tego co wiem to nawet nie trzeba być w OSP. Wystarczy iść do firmy która ma akredytację PSP i zapłacić za kurs i zdobyć papier. Potem masz delikatnie większe szanse w naborze z ulicy. Jak masz jakiś certyfikat o ukończonym szkoleniu wysokościowym to powinno wystarczyć. Zależy od komendy która ogłasza nabór.

Offline pee_ter

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 18, 2013, 22:29:14 »
Ewidentnie sama nie wiesz po co ci ten tytuł ratownika wysokościowego.

Moim zdaniem musisz w pierwszej kolejności odpowiedziec sobie na to pytanie. Czy chcesz pracowac i wykorzystac w pracy te umiejętności czy chcesz poprostu posiadać ten tytuł dla picu.
Jeżeli rzeczywiście chcesz zostać ratownikiem wysokościowym to wg. mnie powinnaś się skupić na pracy w straży. Jedynym logicznym rozwiązaniem wydaje sie droga przez SGSP. Tylko tam jest szansa że bez większych przeszkód po odpowiednim przygotowaniu do egzaminu dostanie się kobieta. Już w szkole zrobisz odpowiednie kursy tj. wstępny i podstawowy wysokościowy ( tytuł mł.ratwysokościowy) Później chodzisz za d-cą jednostki w której jest grupa wysokościowa i próbujesz załatwić sobiemiejsce. W ten sposób możesz pracować jako ratownik wysokościowy.

Wszelkie inne drogi maja nikłe szanse powodzenia w twoim przypadku a zwyczajne zrobienie kursu w OSP lub prywatnie przez firmę nie ma sensu bo nie wykorzystasz nabytych umiejętności nawet w 5 %. W PSP jest mało akcji a  co dopiero w OSP( nie wspominam o osobach postronnych bo tacy to wcale nie wezmą udziału w akcji)

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2013, 22:35:28 wysłana przez pee_ter »

Offline Jaś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
    • ratownictwo wysokosciowe
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 20, 2013, 17:54:34 »
Odpowiadać i prostując kto może brać udział w szkoleniach z zakresu ratownictwa wysokościowego wg programów PSP
 
 wg zapisów w programie szkolenia to:

Kandydat na kurs kierowany jest przez właściwego kierownika jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, po złożeniu osobiście i dobrowolnie pisemnego oświadczenia wyrażającego zgodę na udział w kursie. Ponadto kandydat powinien posiadać:
1)   ukończony co najmniej kurs kwalifikacyjny szeregowych Państwowej Straży Pożarnej,
2)   wyposażenie osobiste ratownika wysokościowego,
3)   skierowanie i komplet standardowej dokumentacji wymaganej przez szkoły Państwowej Straży Pożarnej i ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej,
4)   ukończony kurs z zakresu ratownictwa medycznego obowiązujący
w Państwowej Straży Pożarnej,
5)   dokument potwierdzający stan zdrowia umożliwiający udział w kursie ratownictwa wysokościowego.

wg zapisów z ; Zasad ratownictwa wysokościowego

CZĘSC6 ZASADY ORGANIZACJI SZKOLEŃ Z ZAKRESU RATOWNICTWA WYSOKOŚCIOWEGO REALIZOWANEGO PRZEZ PAŃSTWOWĄ STRAŻ   POŻARNĄ   ORAZ   UZYSKIWANIA   STOPNI INSTRUKTORSKICH W RATOWNICTWIE WYSOKOŚCIOWYM.

4.   W kursach z zakresu ratownictwa wysokościowego mogą uczestniczyć strażacy ratownicy OSP włączonej do KSRG, na podstawie skierowania na kurs od zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej, po spełnieniu wymagań stawianych strażakom Państwowej Straży Pożarnej, za wyjątkiem kwalifikacji pożarniczych. Przy kierowaniu strażaków ratowników OSP na kursy, zamiast kwalifikacji pożarniczych przewidzianych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, wymaga się ukończenia szkolenia podstawowego dla strażaków ratowników OSP lub spełnienie równorzędnych wymagań. Ponadto wymaga się ukończenia szkolenia ratownika, zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie o Państwowym Ratownictwie    Medycznym,    a    także    przedstawienia    zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego możliwość udziału w działaniach ratowniczych oraz ważnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Podsumowując na chwile obecna musisz być członkiem OSP aby taki kurs ukończyć. To nie OSP organizuje i prowadzi taki kurs.Poniżej informacja na temat takiego szkolenia planowanego we wrześniu 2013.
http://www.ratwys.pl/aktualnosci/szkolenie-wst%C4%99pne-z-zakresu-ratownictwa-wysokosciowego-dla-ksrg-we-wrze%C5%9Bniu


pozdrawiam Janusz

« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2013, 18:01:17 wysłana przez Jaś »
Jaś

Offline Norweg

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 03, 2013, 13:27:31 »
Ja mam cos w przeciwienstwie do leku wysokosci... uwielbiam byc wysoko nad ziemia ;) sorry za ot, ale zastanawialem sie czy jestem jedyny

Offline baris

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 03, 2013, 19:43:00 »
jeśli mieszkasz na południu to zgłoś się do GOPRu . Napewno organizuja takie szkolenia ale oczywiście odpłatnie.

pozdrawiam

Offline januszr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 14, 2013, 21:30:44 »
W GOPR szkolenia są bezpłatne
informuję kolegów.

Offline baris

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: ratownik wysokościowy
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 15, 2013, 18:52:06 »
Bezpłatne są jak się działa u nich , a ja miałem na myśli gdyby ktoś nie związany z GOPRem zapytał o takie szkolenie .  :straz: