Autor Wątek: Ewakuacja do innej strefy na niższej kondygnacji ale klatka bez oddymiania  (Przeczytany 1505 razy)

Offline tomfire

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Jak podchodzicie do tematu następującego - budynek dwukondygnacyjny, piętro ZL V, parter ZL III. W przypadku ZL V długość dojścia przekroczona o 100 % (zagrożenie życia), na dzień dzisiejszy nie ma wydzielenia pożarowego pomiędzy strefami. Planowane wydzielenie na poziomie piętra ale nie poprzez zastosowanie drzwi EI 30 i oddymianie dwóch klatek (dwie klatki ale nie ma korytarza tylko z klatki do klatki trzeba przejść przez 4 pomieszczenia) ale zastosowanie drzwi EI 60 i potraktowanie jako ewakuacja do innej strefy pożarowej. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Biorąc pod uwagę WT jest taka możliwość ale budzi moją wątpliwość to, że w przypadku pożaru na parterze ewakuacja z piętra ZL V nie będzie możliwa bo klatki nie są wydzielone na poziomie parteru i nie są oddymiane. Zaznaczę jeszcze, że z jednej klatki nie ma bezpośredniego wyjścia na zewnątrz. Oczywiście chodzi tutaj o niższe koszty, inwestor wolał wydzielić drzwiami EI 60 niż EI 30 + klapa + napowietrzanie. Nie wiem czy dobrze kojarzę ale chyba była jakaś interpretacja KG w podobnej sprawie, nie mogę jej znaleźć. Spotkałem się już nie pierwszy raz z podobnym rozwiązaniem, rzeczoznawcy proponują je w opracowaniach "opinia" a nie "ekspertyza" i nie musi to być uzgadniane z KW tylko trafia wprost do KP.