Autor Wątek: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.  (Przeczytany 8389 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« dnia: Kwiecień 12, 2013, 09:41:20 »
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5lOkbVpUavg
http://www.tvpm.pl/

Cytuj
Dziesiąty kwietnia okazał się smutny dla członków milickiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu. Mimo próśb o spotkanie i apeli o zrozumienie ich racji przez Prezydium Zarządu Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Miliczu, to przeforsowało swój plan i uzyskało poparcie dla uchwały o wykluczenie milickiej jednostki z szeregów związku. Miliccy strażacy przegrali tylko jednym głosem, a o decyzji przyszło im się dowiedzieć na korytarzu, ponieważ burmistrz, który jest jednocześnie przewodniczącym prezydium gminnego wyprosił ich z sali, w której odbywały się obrady. Dostało się również mediom, a wszystko nie skończyło się jedynie na utarczkach słownych. Nasz operator został w dość brutalny sposób przepychany na sali przez Janusza Bleka, pracownika Urzędu Miejskiego i jednocześnie Sekretarza Prezydium Gminnego. Posiedzenie Zarządu Gminnego zgodnie ze statutem powinno być zebraniem otwartym, chyba że inaczej postanowi zarząd już w trakcie posiedzenia – informację tą potwierdził dyrektor Zarządu wojewódzkiego Związku we Wrocławiu. Odmiennego zdania był burmistrz, który wyprosił z sali przybyłych strażaków z OSP Milicz, przedstawiciela Głosu Milicza oraz naszego operatora, a także radnych Rady Miejskiej – Piotra Czajkowskiego i Andrzeja Nestoruka. Zarząd Gminny składa się z dwudziestu siedmiu członków. Obecnych było niestety tylko dziewiętnastu. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy reszta strażaków bała się przyjść i zagłosować w obronie milickiej jednostki w obawie przed późniejszymi konsekwencjami, jakimi rzekomo im grożono w przeddzień zarządu, kiedy to członkowie prezydium obdzwaniali delegatów i udzielali im wskazówek jak mają głosować, by ich plan się powiódł.

Teraz strażacy będą odwoływali się do wyższej instancji – powiatowej. „Nie mamy cienia złudzenia, że decyzja się zmieni, ponieważ w prezydium powiatowym zasiadają te same osoby tylko wymieszane funkcjami. Sprawą zainteresowały się już media ogólnopolskie, ponieważ decyzja za którą stoi burmistrz i jego najbliższe otoczenie jest precedensem w skali kraju. Nigdy w historii działalności polskiej OSP nie wykluczono działającej jednostki. Nigdy do 10 kwietnia br. w Miliczu.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2013, 08:21:48 wysłana przez bulon »

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 12, 2013, 10:16:54 »
Gratulacje dla strażaków z Milicza!
Jak widać taki związek nie jest nikomu do niczego potrzebny więc powinniście wcześniej sami z niego wystąpić. A to, że nie jesteście członkiem ZOSP nie przekreśla waszej działalności. Moja jednostka chciała jakiś czas temu sama zrezygnować ze związku. Tu na forum są strażacy z jednostek nie należących do związku, którzy potwierdzą, że da się działać. Mówiąc krótko. Jeśli zależy wam na defilowaniu i wypinaniu piersi do medali to się odwołujcie, a jeśli chcecie robić swoje, jeździć do akcji to trzymajcie się blisko swojej komendy, pokazujcie że jesteście potrzebni i pier...cie związek!
A burmistrzowie się zmieniają....

Bleferek

  • Gość
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 12, 2013, 11:27:31 »
A jaki jest konkretny powód wykluczenia was ze związku ???
Widać tylko przepychanki a o konkretnej przyczynie nie wiadomo.
Za co was wykluczają ?????????????????????????????????????????????????????

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 12, 2013, 12:34:59 »
Znam kilka OSP ,ktore nie sa w strukturach zwiazku i bardzo dobrze prosperują.Dotacje ZOSP to jakas paranoja- ubranie specjalne moge kupic normalnie za 1200 zl a u nich 1100 + dotacja 800 zl. I jak wiekszosc z was wie podobnie jest z kazdym sprzetem zakupowanym u nich. Fakt, niby dokladają do zakupu auta 150 tys ale w moim powiecie zeby to otrzymac to niezle uklady trzeba miec.... Niby zwiazek ma pomagac OSP ale warto by sie zastanowic czy aby ta pomoc na pewno dobrze jest rozdzielana.Temat nie raz wałkowany na forum - u jednych zlote klamki u innych 30 letni GLM...
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 12, 2013, 15:34:48 »
Oj, ja tu widzę coś o wiele poważniejszego niż wykluczenie ze związku "który nic nie daje i na nic nie jest potrzebny".

@Rafał998 już od jakiegoś czasu przedstawia nam tu na forum kolejne ciekawe przypadki w wojnie OSP Milicz kontra władze, tj. głównie burmistrz.

W normalnej sytuacji to faktycznie bez znaczenia czy OSP jest w ZOSP, ale przy takiej "wojnie", kto wie czy nie jest to krok przygotowawczy (argument) przed zakończeniem finansowania jednostki z budżetu gminy, co w zasadzie oznacza koniec jej działalności.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 12, 2013, 16:47:34 »
Oj, ja tu widzę coś o wiele poważniejszego niż wykluczenie ze związku "który nic nie daje i na nic nie jest potrzebny".
(...)
W normalnej sytuacji to faktycznie bez znaczenia czy OSP jest w ZOSP, ale przy takiej "wojnie", kto wie czy nie jest to krok przygotowawczy (argument) przed zakończeniem finansowania jednostki z budżetu gminy, co w zasadzie oznacza koniec jej działalności.
No dokładnie, już kiedyś w którymś wątku ktoś wspominał, że władza nie może zlikwidować OSP, bo jest ona stowarzyszeniem. Ale spróbujcie działać, gdy odetnie się Wam źródło finansowania. W skrócie można to opisać tak- burmistrz podejmie decyzję o zaprzestaniu finansowania jednostki ze środków gminy, ponieważ na wniosek przewodniczącego prezydium gminnego ZOSP, została ona wyłączona ze struktur Związku. I od tych decyzji wypadałoby się odwoływać i do burmistrza i do przewodniczącego... Albo do zarządu powiatowego, ale
Cytuj
„Nie mamy cienia złudzenia, że decyzja się zmieni, ponieważ w prezydium powiatowym zasiadają te same osoby tylko wymieszane funkcjami.(...)"
No rzeczywiście, chyba jedynym wyjściem jest to, żeby ogólnopolskie media narobiły burmistrzowi gnoju. Bo ktoś kto siedzi w polityce i robi wałki, pewnie ma jeszcze jakieś inne tajemnice. Wtedy referendum i agitowanie za odwołaniem burmistrza, ewentualnie wniosek o odwołanie zarządu gminnego ZOSP. Ale czy ta druga możliwość istnieje, jeśli jednostka została wykluczona? Ewentualnie można wejść na drogę prawną, ale z tym różnie może być...
Plus ratio quam vis

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 12, 2013, 17:09:24 »
Cytuj
Nie mieszać strażaków do polityki
Ciekawe było wystąpienie wiceprezesa zarządu oddziału wojewódzkiego OSP Zdzisława Średniawskiego, który nie wprost odniósł się do konfliktu pomiędzy gminą Milicz a strażakami z OSP Milicz. Już nawet żartobliwa uwaga Średniawskiego, że w gronie Zarządu Powiatowego OSP, wśród których byli m.in. J. Nieczypor, J. Kaczmarek i St. Plewka, trochę mało jest 20-latków, była aluzją do konfliktu między „starymi” i „młodymi” w gminie Milicz. Dalsze wypowiedzi Średniawskiego nie pozostawiały już złudzeń: – Dobrze, jeżeli jest współpraca samorząd-straż, bo ona powinna być. Gdy jej nie ma, to pojawiają się antagonizmy. Musimy się nauczyć szacunku dla munduru, który zobowiązuje nas do zachowania dyscypliny. Dlatego też musimy uważać na wypowiedzi, zachowania i uciekać od polityki. Możemy mieć różne poglądy, ale mundur jest jeden i proszę, szanujmy go. Powinniśmy szukać wszystkiego, co nas łączy, a nie dzieli, co zbliża, a nie oddala i co pozwala budować porozumienie.

http://www.glosmilicza.pl/print.php?what=news&id=4385

http://www.glosmilicza.pl/print.php?what=news&id=4379

http://www.glosmilicza.pl/print.php?what=news&id=4405

Ciekawy jestem jaki powód był wykluczenia ze struktur Związku, bo zgodnie ze statutem:

Cytuj
Utrata członkostwa następuje w razie wykluczenia na wskutek:
- działanie na szkodę Związku
- nieprzestrzeganie postanowień statutu

Rafał998 czekamy na cd.

Forum związkowe:

http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&p=34513

Warto przeczytać!!!
OSP w Miliczu wykluczona ze związku

http://1lo.milicz.pl/aktualnosci/urzad-miejski-w-miliczu/2301-osp-w-miliczu-wykluczona-ze-zwizku


« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2013, 17:25:15 wysłana przez grzela »

Offline Paszeko01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 12, 2013, 22:48:21 »
Ktoś tu sobie strzelił w piętę....

Zapoznałem się z artykułami prasowymi w tym temacie a nawet zapoznałem się z filmem nakręconym podczas walnego zebrania OSP Milicz. I jasno wynika że Prezes Zarządu Gminnego/Burmistrz/ jest członkiem OSP Milicz.......więc pozbawiając jednostkę członkostwa w ZOSP RP pozbawia jej również i siebie!!!! Ponadto najprawdopodobniej został delegatem na zjazd miejsko-gminny z ramienia tej jednostki więc teraz tracąc mandat przestaje być Prezesem Zarządu Gminnego.

Więc nie wchodząc w szczegóły która strona ma rację Burmistrzu ściągaj mundur.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 13, 2013, 10:11:48 »
Nie znam sprawy. Nie wiem jaką "zbrodnię" musieli popełnić strażacy z Milicza, ale wykluczanie z jakichkolwiek struktur jest krokiem o wiele za dużym.
Wykluczenie to ostateczność. Trzeba by naprawdę dokonać jakichś bardzo złych czynów, żeby wykluczać ze związku. Nawet jeśli OSP już zrobi coś złego do wszystko można naprawić za pomocą rozmów. Zachowanie burmistrza zasługuje wg. mnie na największą naganę. Decyzja podjęta pochopnie i z daleka widać tu politykę a nie rozsądek.

Nie mówiąc już o tym co napisał kolega Paszeko01: jeśli burmistrz był delegowany przez tą OSP do zarządu gminnego to w tym momencie przestaje być jego członkiem.

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 13, 2013, 10:24:39 »
Ktoś tu sobie strzelił w piętę....

Zapoznałem się z artykułami prasowymi w tym temacie a nawet zapoznałem się z filmem nakręconym podczas walnego zebrania OSP Milicz. I jasno wynika że Prezes Zarządu Gminnego/Burmistrz/ jest członkiem OSP Milicz.......więc pozbawiając jednostkę członkostwa w ZOSP RP pozbawia jej również i siebie!!!! Ponadto najprawdopodobniej został delegatem na zjazd miejsko-gminny z ramienia tej jednostki więc teraz tracąc mandat przestaje być Prezesem Zarządu Gminnego.

Więc nie wchodząc w szczegóły która strona ma rację Burmistrzu ściągaj mundur.

O czym  gościu piszesz, Twoja  wypowiedź nie  słabi,  jakie walne zebranie ? Proszę Cię, nie mniej jednak tych śmieciarzy należy wziąć za poszycie  i wyklepać im maski.  Związek  to nie prywatny folwark i nie mogą robić tego co im się podba, chyba  że robią pod  siebie.

Offline Artur sam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 13, 2013, 21:59:57 »
Jakim sposobem zarząd gminny może usunąć jednostkę z szeregów związku, skoro jest tylko jednym ze szczebli niższych? Związek jest organizacją skupiającą ochotnicze straże pożarne, wstąpienie do szeregów związku jest dobrowolne i wykluczenie z Związku Ochotniczych Straży Pożarnych powinno nastąpić przez najwyższe władze tego związku. Zarząd gminny wszedł w kompetencję ZOSPRP.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 14, 2013, 08:40:15 »
Ktoś tu sobie strzelił w piętę....

Zapoznałem się z artykułami prasowymi w tym temacie a nawet zapoznałem się z filmem nakręconym podczas walnego zebrania OSP Milicz. I jasno wynika że Prezes Zarządu Gminnego/Burmistrz/ jest członkiem OSP Milicz.......więc pozbawiając jednostkę członkostwa w ZOSP RP pozbawia jej również i siebie!!!! Ponadto najprawdopodobniej został delegatem na zjazd miejsko-gminny z ramienia tej jednostki więc teraz tracąc mandat przestaje być Prezesem Zarządu Gminnego.

Więc nie wchodząc w szczegóły która strona ma rację Burmistrzu ściągaj mundur.

O czym  gościu piszesz, Twoja  wypowiedź nie  słabi,  jakie walne zebranie ? Proszę Cię, nie mniej jednak tych śmieciarzy należy wziąć za poszycie  i wyklepać im maski.  Związek  to nie prywatny folwark i nie mogą robić tego co im się podba, chyba  że robią pod  siebie.

"śmieciarzem" nie nazywaj ludzi których nie znasz... Równie dobrze mogę ja napisać Ci to samo , a gdzie jedność strażacka co?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 14, 2013, 09:23:13 »
Ktoś tu sobie strzelił w piętę....

Zapoznałem się z artykułami prasowymi w tym temacie a nawet zapoznałem się z filmem nakręconym podczas walnego zebrania OSP Milicz. I jasno wynika że Prezes Zarządu Gminnego/Burmistrz/ jest członkiem OSP Milicz.......więc pozbawiając jednostkę członkostwa w ZOSP RP pozbawia jej również i siebie!!!! Ponadto najprawdopodobniej został delegatem na zjazd miejsko-gminny z ramienia tej jednostki więc teraz tracąc mandat przestaje być Prezesem Zarządu Gminnego.

Więc nie wchodząc w szczegóły która strona ma rację Burmistrzu ściągaj mundur.

O czym  gościu piszesz, Twoja  wypowiedź nie  słabi,  jakie walne zebranie ? Proszę Cię, nie mniej jednak tych śmieciarzy należy wziąć za poszycie  i wyklepać im maski.  Związek  to nie prywatny folwark i nie mogą robić tego co im się podba, chyba  że robią pod  siebie.

"śmieciarzem" nie nazywaj ludzi których nie znasz... Równie dobrze mogę ja napisać Ci to samo , a gdzie jedność strażacka co?


jesteś pewien, że dobrze zrozumiałeś? ja co do tego nie jestem przekonany...
za to w przeciwieństwie do wszystkich wielce oburzonych zadałem sobie odrobinę trudu i zapoznałem się ze statutem ZOSP RP (http://www.zosprp.pl/files/Statut_maly.pdf), ze szczególnym uwzględnieniem jego § 11  pkt 3 lit. a oraz § 12 ust. 1; jest kwestią ocenną, na ile postępowanie OSP Milicz było działaniem na szkodę zrzeszenia, do którego dobrowolnie przystąpiło, ale od tego jest droga odwoławcza; niewątpliwie jednak samo wykluczenie mieści się w kompetencjach Zarządu Gminnego; a kolega Rafał998 lubi chyba sobie strzelać z łuku w plecy;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Jan53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 14, 2013, 12:32:51 »
Typowe zachowanie dzisiejszej biurokracji oskarżyć nie dopuścić obrony do głosu i ukarać . Statut obowiązuje wszystkich zarówno prezesa jak i członków i nie może go prezes łamać pod pozorem jego obrony.Kolegom z Milicza pozostaje odwołanie o uchylenie uchwały przez zarząd powiatowy potem wojewódzki oraz jeśli zajdzie potrzeba wojewódzki Sąd Honorowy . Sprawa pozornie dotyczy tylko O.S.P. z Milicza i jeśli zaraza się rozniesie to każdy lokalny watażka będzie próbował wywierać presję na jednostki O.S.P.za  pomocą pomówień,szantażu. W ramach solidarności możemy jak największy rozgłos nadać sprawie podsyłając linki do tematu znajomym oraz poruszając go na zebraniach w O.S.P. i zarządach związku.

Offline shpaco

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Wykluczenie OSP ze struktur ZOSP RP przez zarząd gminny.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 15, 2013, 01:00:16 »
u nas przynależność do związku to tylko opłacanie składki i nic więcej. jako że dostajemy od nich tyle ile im damy to nie mamy potrzeby aby z niego wystąpić. żadnych korzyści ani niekorzyści z tego nie mamy. druhom z milicza życzę wytrwałości i chęci do działania

Offline Charlie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
osp dla jednych trzy litery - dla nas całe życie.