Autor Wątek: Zagrożenie Skażeniem Chlorem  (Przeczytany 8335 razy)

Offline danielqq

• Początkujący
  • *
Zagrożenie Skażeniem Chlorem
« dnia: Marzec 14, 2013, 16:40:17 »
Witam,
Witam wszystkich forumowiczów, właśnie założyłem konto, a więc jestem tutaj nowy.
Studiuje w kierunku Bezpieczeństwo Narodowe, i na zajęciach z Zarządzania Kryzysowego. Mamy do opracowania tak zwaną grę decyzyjną. Dobra wale prosto z mostu, potrzebuje prognozy i analizy zagrożenia skażenia chlorem przy ewentualnym rozszczelnieniu cysterny po kolizji pociągów towarowych podczas której przewraca się jedna cysterna z chlorem o pojemności 57,6 tony, muszę wiedzieć dokładnie jaki to będzie miało zasięg i w jakim czasie do 12 godzin, oraz w jakim kierunku będzie się rozprzestrzeniać chmura. Analiza musi być zrobiona przez program ALOHA lub STRAŻAK, ale w ALOHA trochę za bardzo przesadzona jest analiza, a wiem że chłopaki na poprzednim roku robili w programie STRAŻAK i wyszło super.
Tu podaje warunki meteorologiczne, o ile ktoś mi zechce pomóc.
27.02.2013
00:15
W dni 2 lutego panowała temperatura w przedziale od 0'C do 4,4'C przy średniej temperaturze wynoszącej 1,6'C. Wilgotność powietrza wynosiła 84%. Obserwowano opady deszczu oraz śniegu z deszczem. Maksymalna prędkość wiatru dochodziła do 10,7 km/h przy jego przeciętnej wartości 4,1 km/h, z wartością nieco niższą w porze nocnej. Wiatr był w porywach słaby, charakteryzujący się dużą zmiennością kierunku, z tendencją spadku prędkości. Ciśnienie było wysokie, osiągające 1021 hPa z tendencją wzrostową. Biorąc pod uwagę powyższe parametery oraz nocną porę wykolejenia się pociągu do symulacji zostaną wzięte następujące założenia pogodowe: wilgotność względna H=84%, ciśnienie p=1021 hPa, prędkość wiatru v=3,6 km/1 m/s), temperatura 1'C. Zważywszy na zmienny kierunek wiatru zakładać się będzie maksymalną wielkość strefy w każdym kierunku. Może to być kierunek południowo wschodni.
Zaznaczę że jest to teren zabudowany blokowiska itp, akcja dzieję sie w pobliżu dworca pkp w Białymstoku na wysokości ul. Kopernika 56.
Będę wdzięczny
Pozdrawiam
Daniel

Online robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
Odp: Zagrożenie Skażeniem Chlorem
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2013, 18:08:00 »
Nie ma problemu, z tym, że aloha liczy wyciek dla 1 godziny maksymalnie, ponadto nie podałeś parametrów wypływu chloru (jaki otwór, jaka wielkość, gdzie umiejscowiony, jaka powierzchnia, jaka wysokość nad ziemią, jaka wielkość wypływu, czy wycieka gaz czy ciecz...)
Podasz, dostaniesz pliki, nawet z obróbką w marplocie.

Programu strazak nie znam.
Nie jestem tolerancyjny dla nygusów ortograficznych i "pseudodyslektyków". Człowiek uczy się przez całe życie ;P

Offline danielqq

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2013, 18:58:48 »
Właśnie nie mam parametrów dokładnych, bo nie wiadomo chyba jakie rozszczelnienie ewentualnie może wystąpić, mogę tylko podać taki przykład, nie wiem czy to o to chodzi:
Ten typ cysterny posiada zbiornik o średnicy 2400mm i maksymalnej długości 10616mm, przy maksymalnej wysokości wagonu 4446 mm. liczonej od krawędzi główki szyny. Objętość całego zbiornika wagonu wynosi 46, m3. Ciśnienie robocze zbiornika wynosi 1,5 MPa przy maksymalnej dopuszczalnej temperaturze wynoszącej 50'C.
Biorąc pod uwagę że cysterna została wywrócona bokiem jako wysokość emisji (przy rozważaniu wariantu uwolnienia ciągłego) założono połowę średnicy cysterny, a więc 1,2 metra w przypadku uszkodzenia zaworów wyładowczych. Zakłada się, że ze względu na wysoką temperaturową chloru, załadunek 1,25 kg Chloru na każdy 1 dm3 objętości cysterny. A zatem wagon mógł maksymalnie przewozić 57 ton skroplonego gazu, ale nie wiem czy na pewno tyle, nie mogę znaleźć ile jedna cysterna kolejowa może przewozić.
To tyle mogę dodać więcej nic nie posiadam..
Mi na ALOHA wyszło od 5,6 km2 do 7,6 km2 zasięg w ciągu godziny to trochę za dużo, biorąc pod uwagę że jest gaz bardzo ciężki i osadza się w każdym wgłębieniu typu studzienki kanalizacyjne itp itd
A jeżeli chodzi o ten program strażak to niby on to bierze pod uwagę i wychodzi nie wielki ten teren skażenia bo od 700 m2 do 1500 m2. Ten program o nazwie STRAŻAK jest bardzo drogi z tego co widziałem w necie około 800PLN, a więc nie wiem czy jest w SP.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2013, 19:23:29 wysłana przez danielqq »

Online robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2013, 20:14:22 »
Dane wejściowe dla Alohy
 PARAMETRY TERENU:
   Budynek Liczba wymian powietrza na godzinę: 0.47 (osłonięty jednokondygnacyjny)
   Czas: Luty 27, 2013  0015 godzin ST (określone przez użytkownika)

DANE substancji:
   Nazwa substancji: CHLORINE             Masa Molowa: 70.91 g/mol
   AEGL-1(60 min): 0.5 ppm   AEGL-2(60 min): 2 ppm   AEGL-3(60 min): 20 ppm
   IDLH: 10 ppm
   Zagrożenie rakotwórcze - zobacz CAMEO
   Punkt wrzenia w warunkach otoczenia: -34.1° C
   Cieśninie Parowania w temperaturze otoczenia: ponad 1 atm
   Stężenie nasycenia w warunkach otoczenia: 1,000,000 ppm lub 100.0%

DANE ATMOSFERYCZNE: (Ręczne wprowadzanie danych)
   Wiatr: 1 metrów/s z SE w 2 metrów
   Szorstkość Gruntu: otwarty teren       Zachmurzenie: 8 tenths
   Temperatura powietrza: 1° C            Klasa stabilności: E
   Brak inwersji                          Wilgotność Względna: 85%

SIŁA ŹRÓDŁA:
   Wyciek z krótkiej rury lub zaworu w zbiornik poziomy cylindryczny
   Niepalna substancja wydostaje się ze zbiornika
   Średnica zbiornika: 2.5 metrów         Wysokość zbiornika: 16.3 metrów (program przetłumaczył to jak wysokość ale to jest długość zbiornika)
   Objętość zbiornika: 80 metrów3
   Zbiornik zawiera ciecz                 Temperatura wewnątrz: 1° C
   Masa substancji w zbiorniku: 57.6 ton
   Zbiornik jest 45% pełny
   Długość otworu: 5 centymetrów          Szerokość otworu: 1 centymetrów
   Otwór jest 120 centymetrów z dna zbiornika
   Czas uwalniania się: ALOHA ogranicza czas  trwania do 1 godziny
   Maksymalna średnia utrzymywana szybkość wycieku: 26.8 kilogramów/min        (uśrednienie przez minutę lub dłużej)
   Całkowita ilość substancji uwolnionej: 1,451 kilogramów
   Zauważ: Substancja wycieka ze zbiornika jako gaz.

STREFA ZAGROŻENIA:
   Przebieg modelu: Gaz Ciężki
   Czerwony   : większa niż 10 km --- (0.7 mg/(m3))
   Pomarańczowy: 9.5 kilometrów --- (1.5 mg/(m3))
   Żółty: 6.0 kilometrów --- (3.5 mg/(m3))

Podkreślam, że dałem dość duży otwór wyjściowy i wypływ na wysokości 1,2 m oznacza że wycieka chlor w postaci ciekłej (przechodzi w stan gazowy, co powoduje zwiększenie zagrożenia....
NDS - 0.7 mg/(m3)
NDSCh - 1,5 mg/(m3)
Próg wyczuwalności węchowej - 3.5 mg/(m3)
W załączniku plik wsadowy do alohy (spakowany w rarze - rozpakuj)

U Ciebie jakie dałeś parametry wypływu?

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2013, 20:37:55 wysłana przez robn »
Nie jestem tolerancyjny dla nygusów ortograficznych i "pseudodyslektyków". Człowiek uczy się przez całe życie ;P

Offline danielqq

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2013, 11:59:32 »
ZAŁOŻENIE do ćwiczenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Kryptonim „CHLOR”
W opracowaniu ćwiczenia wykorzystano pomysł i materiały zespołów autorskich gier decyzyjnych pk. „TAJFUN I” i TAJFUN II,

1. SYTUACJA OGÓLNA
   Białystok jest ważnym węzłem kolejowym w transporcie towarowym między wschodem i zachodem, którego tory przechodzą przez środek miasta. Tą trasą są przewożone duże ilości towarów w tym towarów niebezpiecznych jak materiały pędne, materiały ropopochodne, chlor, amoniak, nawozy sztuczne. Średnio w ciągu doby przez miasto przejeżdża trzy lub cztery transporty z materiałami niebezpiecznymi.

2. SYTUACJA SZCZEGÓŁOWA
   O  godz. 0.15 dnia 27 lutego br. w wyniku awarii zwrotnicy torowiska na wysokości ulicy Kopernika 58 nastąpiło zderzenie dwóch pociągów towarowych. Jeden z nich przewoził materiały niebezpieczne t.j pięć cystern z chlorem. W wyniku zderzenia trzy cysterny zostały wykolejone w tym jedna z nich wywróciła się i zsunęła z nasypu uderzając w filar budynku.  W każdej chwili może dojść do rozszczelnienia cysterny.
   O godz. 0.30 w mieście Białystok ogłoszono alarm o zagrożeniu chemicznym.
           Dyrektor d.s Infrastruktury Kolejowej od godziny 0.30 27 lutego br. zarządził wstrzymanie wszelkiego ruchu pociągów w obrębie węzła kolejowego Białystok, pociągi zmierzające do m. Białystok nakazał kierować na trasy omijające miejsce katastrofy.
           Komendant Wojewódzki PSP w Białystok skierował cztery zespoły ratownictwa chemicznego do likwidacji zagrożenia skażeniem chlorem. Planowany termin przybycia tych zespołów na miejsce zdarzenia do godziny 02.00, 27 lutego br.
   W przypadku rozszczelnienia się cysterny przewiduje się, że chlor rozścielę się na obszarze wyznaczonym przez następujące ulice: Hetmańska, Zwycięstwa, Wyszyńskiego, Bema, Pogodna, Składowa.
   O godz. 01.00   27 lutego br. rozpoczęło pracę CZK w Białymstoku,  w którym pracują grupy robocze o charakterze stałym, tj. grupa  monitorowania, prognoz i analiz oraz grupa planowania cywilnego. Podjęto decyzję o powołaniu grup roboczych o charakterze czasowym, tj.: grupy operacji i organizacji działań, grupy zabezpieczenia logistycznego oraz grupy opieki zdrowotnej i pomocy socjalno-bytowej, które rozpoczną pracę  ok. godz. 6.00  08 lipca br.
O godz. 02.00  27 lutego br rozpoczęło pracę CZK w Białystok.

2.3. Zasięg skażenia chlorem w m. Białystok
       (po ewentualnym rozszczelnieniu cysterny)
Maksymalny zasięg oddziaływania chloru wyznaczają następujące ulice: Hetmańska, Zwycięstwa, Wyszyńskiego, Bema, Pogodna, Składowa.

Szczerze to tyle dostałem informacji do wykorzystania tamte wszystkie dane które Tobie podałem wcześniej to były informacje z raportu po katastrofie w białymstoku, jakiś czas temu.
Dowiedziałem się jeszcze, że ALOHA wyznacza 2 razy większy zasięg niż powinien czyli jak powinno być 2000 m to on wyznaczy 4000 m.

Pytanie

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 08, 2013, 10:35:10 »
Witam,
Jak otworzyć ten plik w programie aloha? Trzeba miec jakies dodatki zeby zobaczyc jak wyglada to na mapie?

Online robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 08, 2013, 11:29:32 »
1. Rozpakowujesz plik z .rar, kopiujesz plik do katalogu
2. Otwierasz Alohę
3. Klikasz Plik następnie Otwórz...
4. Program zapyta się o Tryb - wybierasz Tryb Planowania - będziesz miał wstawione wszystkie dane jakie zostały już określone i podajesz lokalizację skopiowanego pliku - klikasz Ok.
5. Masz wgrane dane prócz wyświetlania na obszarze - aby je wyświetlić musisz kliknąć na zakładkę Wyświetlanie - Zagrożenie na obszarze. Pojawi się ramka z danymi (powinny być też już takie jakie zostały zaplanowane, jeśli nie, trzeba podać wartości wyświetlania). Klikasz OK
6. i masz już wszystko.

Aloha nie pokaże na mapie, tego co aloha wyliczy, za to współpracuje z programem Marplot (który właśnie służy do tych zadań).
Pozdr

Pytanie

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 08, 2013, 20:55:33 »
dzieki wielkie
A jak skonfigurowac Marplota z Aloha zeby wyswietlic na mapie? Duzo zabawy z tym bedzie? Masz po polsku Alohe?:D

Dokladnie chodzi mi o ten plik chlor jak go pzredstawic w marplocie:)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2013, 23:16:00 wysłana przez robn »

Online robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 08, 2013, 23:17:52 »
Za dużo trzeba byłoby opowiadać poprzez forum a i tak nie ma gwarancji, czy wykładowca dobrze by to przedstawił.
Poszukaj na amerykańskich stronach o tym programie i poczytaj.