Autor Wątek: Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji  (Przeczytany 4157 razy)

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« dnia: Styczeń 25, 2006, 19:41:39 »
no temat sam mówi za siebie proszę o wypowiedzi w sprawie konsekwęcji prawnych za robienie i opublikowanie zdjęć wykonanych w czasie akcji :/ psrrr.

Offline Maślak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2006, 10:43:07 »
Twój post mówi sam za siebie......W ramach "konsekwęcji"nikt nie odpowiada.Jak dla mnie pała.A ty chcesz o prawie gadać........A i jeszcze jedno co do nagłówka,to przez "w" a nie "f".Pozdrawiam i uczmy się pisać poprawnie,a nie żeby inni się z nas śmiali.Chyba prawie wszyscy mamy już średnie??Co do tematu to chyba wiadomo że nie będziesz robić zdjęcia rannemu lub gorzej,wiadomo o co chodzi.Dobrze by było też żeby koledzy którzy są na zdjęciach byli też w kompletnym umundurowaniu,bo inaczej można wylądować na dywaniku,np.za brak rękawic hełmu,itp.Oczywiście w niektórych przypadkach można odstąpić od zasad z góry przyjętych,ale muszą one wtedy być poparte dobrą argumentacją.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2006, 11:04:02 wysłana przez Maślak »

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2006, 14:26:15 »
Cytuj
Dobrze by było też żeby koledzy którzy są na zdjęciach byli też w kompletnym umundurowaniu,bo inaczej można wylądować na dywaniku,np.za brak rękawic hełmu,itp.Oczywiście w niektórych przypadkach można odstąpić od zasad z góry przyjętych,ale muszą one wtedy być poparte dobrą argumentacją.
No z tym brakiem hełmu, rękawic itp się nie zgodzę. Zgodnie z Rozp. MSWiA odnośnie KSRG zakończenie akcji ustaje (uogólniając) m.in. gdy nie ma już zagrożenia. O tym decyduje już dowódca akcji. Nie przesadzajmy z tymi hełmami.

A odnośnie fotografowania.
Z tego co mi się kiedyś o uszy obiło to jeśli zrobisz zdjęcie czemuś tam i na tym zdjęciu będzie widoczna twarz jakiejś osoby/osób to nic sie nie stanie jesli ze zdjęcia będzie wynikało że nie robiłeś zdjęcia tej osobie/osobom tylko danej sytuacji.
Ale najlepiej to byłoby wysłac maila z zapytaniem do jakiejś redakcji którejś z gazet. Oni wiedzą na bank.
 

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2006, 21:10:03 »
Temat już kiedyś się przewinął na forum. Z resztą byłem jego autorem ;) Nie ma konsekwencji prawnych odnośnie robieniaz zdjęć na własne potrzeby. Mogą zneleźć się natomiast takowe kiedy zdjęcia trafią do prasy czy innych mediów.. Zazwyczaj nikt do tego się nie przyczepi, ale możliwym jest, że osoba postronna, która brała udział w zdarzeniu, a odnajdzie się na takich zdjęciach poda autora do sądu o nagłaśnianie jego przypadku czy nawet jego osoby ( to dotyczy głównie stron www), bo jeśli chodzi o gazetę to możemy czuć się bezkarni, gdyż to gazeta odpowiada za treść publikowanych zdjęć. Różnie to jednak bywa i niekoniecznie przełożeni mogą to rozumieć i potem mogą wychodzić nie ciekawe konsekwencje.

Szczerze jednak mówiąc odnośnie hełmów i rękawic, że ktoś nie miał itp.. ja nie wyobrażam sobie możliwości nie mieć i sam mam je ubrane od otwarcia drzwi samochodu w garażu do ich zamknięcia po powrocie z akcji i moi koledzy z resztą też.. poza tym na większości akcji NIE MA czasu na fotki, a jak już jest to zazwyczaj gdy eRka z poszkodowanym jest w szpitalu, albo gdy pożar jest ugaszony..

Ogólnie fotki lubie robić i staram się kiedy znajdę tylko czas, później to miła pamiątka jest na kompie czy nawet na ścianie :)

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2006, 22:07:48 »
Cytuj

Szczerze jednak mówiąc odnośnie hełmów i rękawic, że ktoś nie miał itp.. ja nie wyobrażam sobie możliwości nie mieć i sam mam je ubrane od otwarcia drzwi samochodu w garażu do ich zamknięcia po powrocie z akcji i moi koledzy z resztą też..
Czy aby nie przesadzasz z tymi hełmami.
Ja mam do czynienia z wieloma jednostkami OSP i JRG i jeszcze czegoś takiego żeby w hełmie i rękawicach wracać to nie widziałem.
Nie obrażaj się osposie ale mimo tego, że skończyłeś niedawno 18 lat i już jesteś pełnowartościowym ochotnikiem to nadal do strażaka Ci daleko, jak na razie to odnosze wrażenie, że dobry teoretyk z Ciebie. A to się też przydaje.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2006, 23:26:07 wysłana przez strazakg »

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2006, 22:54:01 »
Po prostu staram się przestrzegać przepisów.. hełm masz mieć założony także w samochodzie z tego co o uszy mi się obiło.. fakt rękawice ściągam w drodze powrotnej :)  

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2006, 23:03:13 »
osposie moje rada

kieruj się rozumem - nie wiekiem. Tak jak to robisz.

Pozdro
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2006, 23:22:15 »
jeżeli naruszysz tzw. dobra osobiste tj. np. czyjś wizerunek -  oczywiście że możesz ponieść konsekwencje w procesie cywilnym. Badź wykorzystasz nie swoje zdjęcia - prawa autorskie.
 
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2006, 23:28:47 »
osposie napisał:
Cytuj
Po prostu staram się przestrzegać przepisów.. hełm masz mieć założony także w samochodzie z tego co o uszy mi się obiło.. fakt rękawice ściągam w drodze powrotnej
A jak jesteś na zabezpieczeniu imprezy masowej jak np. Dzień Dziecka czy mecz piłkarski to też chodzisz w rękawicach i chełmie (oczywiście z opuszczoną przyłbicą)?  :lol:

Cytuj
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 29 grudnia 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.*
(Dz. U. z dnia 31 grudnia 1999 r.) 

Rozdział 4
Kierowanie działaniem ratowniczym

6. Kierowanie ustaje po spełnieniu następujących warunków:
  1)      zakończeniu ewakuacji ludzi, zwierząt i mienia ze strefy zagrożenia,
  2)   udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym na miejscu zdarzenia oraz ich  przekazaniu specjalistycznym zespołom ratownictwa medycznego lub podstawowym zespołom ratownictwa medycznego,
  3)   ugaszeniu pożaru,
  4)   zatrzymaniu emisji lub wypływu substancji niebezpiecznej oraz usunięciu spowodowanego przez nią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi i środowiska,
  5)   wykonaniu wszelkich innych czynności mających wpływ na ograniczenie lub likwidację zagrożenia.
7. Kierujący informuje uczestniczące podmioty systemu o zakończeniu działań ratowniczych.
[/i]
Wtedy osposie możesz m.in. byc bez rękawic  :)  
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2006, 23:37:01 wysłana przez pagon »

Offline ktos998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 27, 2006, 14:27:53 »
Witam kolegów strazakow.
Temat robienia zdjęc przy akcjach zostal poruszany juz kilka razy ,ja powiem jedno w mojej jednostce jezdzi do akcji oficer i wiozi ze soba aparat fotograficzny i pstryka zdjecia .A dlaczego ? no któz to wie może dlatego żeby utrwalić dana sytuacje i może dlatego żeby kiedys ktoś nie zarzucil że bylo inaczej niz jest na zdjeciu.
A co do [/B]osposie no nie wraca sie z akcji spowrotem w aucie z helmem na glowie i calym zapiętym pod szyje ubrankiem .Troszke luzu musicie mieć ostrego naczelnika ktory nie zna przepisow .Koledzy wyżej podali Rozporzadzenia Ministra i tego sie trzymajmy.


 Pozdrawiam wszystkich

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 27, 2006, 18:23:43 »
Heh.. skoro  twierdzicie, że przepisy o tym nie mówią, to ja mogę to powiedzieć, że dla własnego bezpieczeństwa to robie.. Przecież źle nie robię, a robię to dla własnego dobra i bezpieczeństwa.. jak to leciało? Przezorny zawsze ubezpieczony chyba..  

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 27, 2006, 18:44:00 »
Cytuj
jeżeli naruszysz tzw. dobra osobiste tj. np. czyjś wizerunek -  oczywiście że możesz ponieść konsekwencje w procesie cywilnym. Badź wykorzystasz nie swoje zdjęcia - prawa autorskie.
Czyżbyś był rzecznikiem prasowym? Kiedyś....
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 27, 2006, 18:55:47 »
Lang -  :D
Czyżbyś bał się?
Przeciez NA SOBIE wiesz jak to jest jak sie otrzymuje wyrok - twoje słowa.
Pomysl....co robisz?
 
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 28, 2006, 10:24:28 »
panowie pal licho moje pomyłki ! mam problem i proszę o konkretne odpowiedzi a nie błyskotliwą rozmowę na inne tematy ma ktoś konkretne zapisy prawne odnoszące się do powyszej sytuacji ?! :(  

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Konsekfecje Robienia Zdjęc W Czasie Akcji
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 28, 2006, 13:10:06 »
1. Jestem za robieniem zdjęć i filmowaniem przebiegu akcji (o ile jest taka mozliwość bez uszczuplania sił). Może świadomość tego, że "jesteś na wizji" pozytywnie wpłynie chociażby na przestrzeganie przepisów bhp. I standardowo polecałbym analizę zdarzeń na podstawie nagrań, bo można pewne swoje błędy wychwycić.
2. Zdjęcia robione podczas wypadków (zawierające treści drastyczne) też myślę mają swoją wartość, np. podczas szkoleń. Przychodzi młody, co nie widział ognia ani "krwi"... może lepiej jak się oswoi z tym widokiem? Zawsze to lepsze niż "stanąć jak wryty" podczas akcji? Przynajmniej tak mi się wydaje. Oczywiście takie zdjęcia tylko do użytku wewnętrznego.
3. Co do hełmów podczas wracania z akcji. Ja też nie ściągam, ale to dlatego, że mi się nie chce...;) no i jakoś mi nie przeszkadza. A tak na serio, to raczej zapiąłbym pas (w drodze do akcji też)...bo to chyba znacznie bardziej poprawia bezpieczeństwo niż hełm...

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl