Autor Wątek: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych  (Przeczytany 279785 razy)

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 26, 2014, 16:45:35 »

Pomijam że np, używałem jakiś czas S-gard do przestrzeni otwartych i zimą było mi w nim za zimno . Więc znów będzie mieszanka bo 469 jest cieplejsze . 
Przecież ubranie do przestrzeni otwartych jest ubraniem alternatywnym i nikt Cię nie zmuszał do jego stosowania w zimie przy palącym się zagajniku. Latem chyba nie narzekałeś że jest Ci w tym ubraniu za gorąco, chociał lepiej by było w aramidowym podkoszulku. Jak nie było tych zgodnych z PN-EN 16514 to było źle a jak są, to też  niedobrze? 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 26, 2014, 20:53:40 »
Mnie nikt teoretycznie do niczego nie zmusza - mogę jeździć w krótkim rękawku bo nadal niema przepisów BHP dla OSP jak już taką formę chcemy dyskusji prowadzić.

A te w PSP są delikatnie mówiąc słabawe .

Ale może taki przykład .

W cywilizacji uczy się , na bazie wielu badań że strażak po wyjściu z strefy pożaru wewnętrznego powinien przejść do strefy czystej zdjąć AODO bez odpinania go od maski i jej zdejmowania, kurtkę ubrania specjalnego, hełm i na końcu maskę . Kurtka nie nadaje się do użytku z uwagi na ilość toksycznych substancji lotnych które na niej się znajdują ( chyba z chemicznego punktu nie muszę tego udowadniać ) . A więc dziś zostaje w koszulce albo świadomie godzę się na chorobę nowotworową na starość,

Osobiście postępuje tak często a KDR który przypadkiem ma gluta w gaciach bo ktoś zrobi zdjęcie - odpowiadam by się pukną w tą swoją pustą makówkę .

Ale faktycznie zostaje w koszulce polarze do momentu zakończenia prania - za wyjątkiem odwrotnego mechanizmu ubierania przy kolejnym pożarze wewnętrznym i pracy w AODO. No mógł by teoretycznie jechać na wypadek , czy pozamiatać ulicę po kolizji w jakimś sprzęcie filtracyjnym ale niema go na wyposażeniu .

Przypadków które teoretycznie dyskwalifikują szczególnie kurtkę z dalszej eksploatacji jest jeszcze kilka .

I bardzo bym chciał wysłuchać tych którzy tworzą te przepisy w sprawie odzieży ochronnej - jaki mają pomysł na procedurę postępowania w takim przypadku ? w tym czy celem jest sobie udowadniać jak to u Nas przyjęło się że 20 lat było i było dobrze to może być tak dalej . Tylko pożary i związki chemiczne wytwarzane w środowisku pożaru przez te 20 lat diametralnie się zmieniły , ale my nadal nie nadążamy . Nawet nie wiemy w którym kościele dzwoni .

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 28, 2014, 09:57:51 »
A mi się wydaje Ignac że i tak nigdzie nie dojdziemy , po za tym że w i tak przepełnionych wozach będziemy mieli skrytkę na odzież .
Wydaje mi się że jestem praktykiem dość trzeźwo patrzącym na wiele spraw . I dalej nie zgadzam się z koncepcją dwóch ubrań tzw. ciężkiego i lekkiego.
Bo jak strażak ma wybór to już jest niedobrze .
@Kolumb powiedz jaki (pewnie niema takiej normy EN - choć ja widziałem takie ubranie w EU ) jest problem stworzyć kombinezon do przestrzeni otwartych świetne Holendrzy mają z spodniami spełniającymi PN/EN 469 oraz dodatkowo kurtkę zgodną z EN 469 z założeniem że pod nią już jest ubranie do przestrzeni otwartych.
Ja po prostu już widzę tych przebierańców w wymieszanym umundurowaniu , albo przebierających się na ulicy bo z wypadku trzeba jechać do pożaru poddasza .
Pomijam że np, używałem jakiś czas S-gard do przestrzeni otwartych i zimą było mi w nim za zimno . Więc znów będzie mieszanka bo 469 jest cieplejsze . 
Nie wiem mi się to nie podoba .

@Miko nie ma żadnego problemu stworzyć właśnie taki odzieżowy "mieszany" system ochrony polskiego strażaka, który byłby rozsądnym kompromisem pomiędzy kosztami, ergonomią i bezpieczeństwem. Można to było zrobić teraz, gdy do pracy nad tym tematem, kilka lat temu „pochyliło” się to konsorcjum o którym pisał PP 3/2014. Trzeba było tylko otworzyć się na szeroką i merytoryczną dyskusje w tym temacie np. zorganizować konferencję naukową z możliwością zaprezentowania różnych koncepcji, zgromadzić dodatkowo wokół projektu ludzi łączących wiedzę merytoryczną w tym temacie z doświadczeniem i praktyką „pola walki strażaka”. No ale chyba wybrano"kapralowski" model prac na projektem „my wam chłopcy wymyślimy i będziecie mieć to co wam damy”. Trudno to na razie oceniać, bo nie widać owoców pracy tego konsorcjum. Poczekamy, zobaczymy, ………. i ocenimy. Oczekiwanym była by natomiast możliwość wprowadzenia korekt.
Wracając do tematu który poruszyłeś. Jest oczywiście możliwe stworzenie np. takiego systemu który składał by się z jednych spodni do normy PN/EN 469 oraz dwóch kurtek, jednej do normy PN/EN 469, drugiej do normy PN/EN 15614. Wszystko moim zdaniem powinno być w jednym kolorze, żeby uniknąć pstrokacizny. Wielu renomowanych producentów ma taką propozycję, bo praktyka pokazuje że trudno z akcji do akcji przebierać się w ciasnych "budowlanych" kabinach brygadowych naszych samochodów czy ściągać i zamieniać spodnie na ulicy. Kurtka to co innego i z tym problemu nie ma.
Z własnego doświadczenia jednak powiem, że ubranie PN/EN 469 jak jest wykonane z najlepszych materiałów wierzchnich i membran nie przystwarza dużych dolegliwości nawet latem w przestrzeni otwartej. Warunków jest jednak trzy: najlepsze materiały wierzchnie, najlepsze membrany, krawiectwo na najwyższym poziomie. Więc trzeba postawić na jakość!!! Jeżeli chcemy wprowadzić normę PN/EN 15614 (a jest to konieczność) to trzeba to robić bardzo mądrze. Łączenie funkcji ubrania koszarowego i ubrania do przestrzeni otwartej to nie jest dobra droga. Jest do przyjęcia ewentualnie tylko w przypadku kurtki tego ubrania. „Spodnie koszarowe” nie powinny wchodzić w skład systemu ŚOI a być ewentualnie możliwą dodatkową barierą termiczną w okresie zimowym pod te jedne spodnie systemu PN/EN 469. Ktoś spyta dlaczego? Odpowiadam chociażby dlatego, żę spodnie ŚOI wchodzą na buty a nie w buty więć trudno sobie wyobrazić wkładanie „lekkich” spodni w buty (szeroka nogawka) pod ciężkimi spodniami. Wszystko o czym piszę to oczywiście działania ratownicze o charakterze podstawowym. W grupach grup specjalistycznych mogą to oczywiście być kombinezony PN/EN 15614. "Specjalistka" zawsze wymaga czegoś więcej jak podstawa. W działaniach chemicznych tez używa się innych dodatkowych ubrań.

Pomijam że np, używałem jakiś czas S-gard do przestrzeni otwartych i zimą było mi w nim za zimno . Więc znów będzie mieszanka bo 469 jest cieplejsze . 
Przecież ubranie do przestrzeni otwartych jest ubraniem alternatywnym i nikt Cię nie zmuszał do jego stosowania w zimie przy palącym się zagajniku. Latem chyba nie narzekałeś że jest Ci w tym ubraniu za gorąco, chociał lepiej by było w aramidowym podkoszulku. Jak nie było tych zgodnych z PN-EN 16514 to było źle a jak są, to też  niedobrze? 

@strażak biurkowy, pomyliłeś numery norm. Prawdopodobnie chodzi Ci o normę PN-EN 15614 Odzież ochronna dla strażaków -- Metody badań laboratoryjnych oraz wymagania dla odzieży ochronnej używanej przy pożarach w przestrzeni otwartej
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2014, 10:06:58 wysłana przez kolumb 112 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 28, 2014, 13:30:31 »
Dzięki @kolumb112 bo już myślałem że z kosmosu spadłem do tego kraju i zacząłem się zastanawiać czy herezji  nie głoszę . W tym w temacie np. substancji osiadających na odzieży w trakcie pożarów wewnętrznych . BHP w tym zakresie to na wszystkich renomowanych szkoleniach temat od którego się zaczyna i bardzo szczegółowo przestrzega, w Polsce nikt nad tym się nie zastanawia i nie myśli

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 28, 2014, 20:07:11 »
w temacie ubrań zostaje jeszcze jeden temat
KASA !!!
słyszałem publiczna wypowiedz z kierownictwa KG PSP że po zmianie wzorów , wymagań itp. jest zapewnione finansowanie na ochrony
i tutaj brawo dla Panów z KG PSP za publiczna deklarację
przewidywany termin podany na 100% wymiany został określony chyba na 5 lat ( nie pamiętam proszę się nie powoływać)ale chęci są
MOJA SUBIEKTYWNA OPINIA
piszcie , domagajcie się , dyskutujcie
ALE NA BOGA
konstruktywnie a nie jak niektórzy nie bo nie i pełna negacja wszystkiego
idzie na lepsze
 -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_-

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 28, 2014, 20:25:32 »
I bardzo dobrze, że idzie na lepsze! Aż chce się rzec "w końcu"... jednak czy aby nie idzie za długo? Bo ta mityczna komisja obraduje już ładnych kilka lat - a tak na prawdę konkretów (dotyczących chociażby kroju) do tej chwili brak.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #81 dnia: Kwiecień 28, 2014, 20:55:15 »
Cytuj
I bardzo dobrze, że idzie na lepsze! Aż chce się rzec "w końcu"
Będę miał na d...e to ubranie to uwierzę

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #82 dnia: Kwiecień 28, 2014, 20:59:07 »
w temacie ubrań zostaje jeszcze jeden temat
KASA !!!
słyszałem publiczna wypowiedz z kierownictwa KG PSP że po zmianie wzorów , wymagań itp. jest zapewnione finansowanie na ochrony
i tutaj brawo dla Panów z KG PSP za publiczna deklarację
przewidywany termin podany na 100% wymiany został określony chyba na 5 lat ( nie pamiętam proszę się nie powoływać)ale chęci są
MOJA SUBIEKTYWNA OPINIA
piszcie , domagajcie się , dyskutujcie
ALE NA BOGA
konstruktywnie a nie jak niektórzy nie bo nie i pełna negacja wszystkiego
idzie na lepsze
 -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_-

Kolego @mariuszp żeby pisać i dyskutować trzeba mieć o czym. Na razie brak danych dlatego wymieniamy się tylko swoimi przemyśleniami i doświadczeniem w tym zakresie. Może podasz więcej szczegółów to będzie o czym, bo linii służbowej nikt nie wyjawia prac tego konsorcjum. Jakoś nie zauważyłem ostatnio w tym wątku braku konstruktywności ze strony dyskutantów i "negacji wszystkiego" z ich strony.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #83 dnia: Kwiecień 28, 2014, 21:10:57 »
A pamiętacie wątek, w którym dzieliliśmy się uwagami na temat ubrań specjalnych jak i koszarowych, który mieli rzekomo czytać "ludzie decyzyjni" (cokolwiek to nie znaczy), a które w krótkim czasie miały być wprowadzone do nowych projektów ubrań? :rofl:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #84 dnia: Kwiecień 29, 2014, 08:27:54 »
w temacie ubrań zostaje jeszcze jeden temat
KASA !!!
słyszałem publiczna wypowiedz z kierownictwa KG PSP że po zmianie wzorów , wymagań itp. jest zapewnione finansowanie na ochrony
i tutaj brawo dla Panów z KG PSP za publiczna deklarację
przewidywany termin podany na 100% wymiany został określony chyba na 5 lat ( nie pamiętam proszę się nie powoływać)ale chęci są
MOJA SUBIEKTYWNA OPINIA
piszcie , domagajcie się , dyskutujcie

tu jest niestety problem
praca konsorcjum jako taka jest na ukończeniu ale konsorcjum nie jest decydentem tylko KG PSP
po linii służbowej macie w strukturach związki zawodowe - jest to chyba najlepszy tryb złożenia zapytania jak sprawa wygląda
nikomu innemu oficjalnej odpowiedzi nie udzielą
na 1 kwartał tego roku zapisy odnośnie  ubrania EN 469 przygotowane przez członka konsorcjum odpowiedzialnego za ten aspekt różniły się od oczekiwań KG PSP
popytam może są już jakieś konkrety

ALE NA BOGA
konstruktywnie a nie jak niektórzy nie bo nie i pełna negacja wszystkiego
idzie na lepsze
 -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_- -_-

Kolego @mariuszp żeby pisać i dyskutować trzeba mieć o czym. Na razie brak danych dlatego wymieniamy się tylko swoimi przemyśleniami i doświadczeniem w tym zakresie. Może podasz więcej szczegółów to będzie o czym, bo linii służbowej nikt nie wyjawia prac tego konsorcjum. Jakoś nie zauważyłem ostatnio w tym wątku braku konstruktywności ze strony dyskutantów i "negacji wszystkiego" z ich strony.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #85 dnia: Kwiecień 29, 2014, 19:30:53 »
[
@strażak biurkowy, pomyliłeś numery norm. Prawdopodobnie chodzi Ci o normę PN-EN 15614 Odzież ochronna dla strażaków -- Metody badań laboratoryjnych oraz wymagania dla odzieży ochronnej używanej przy pożarach w przestrzeni otwartej
Oczywiście "czeski błąd" ale chyba wszyscy zainteresowanie zorientowali się o co mi chodziło.
Dzieki za poprawę.

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #86 dnia: Kwiecień 30, 2014, 00:06:25 »
praca konsorcjum jako taka jest na ukończeniu ale konsorcjum nie jest decydentem tylko KG PSP
po linii służbowej macie w strukturach związki zawodowe - jest to chyba najlepszy tryb złożenia zapytania jak sprawa wygląda
nikomu innemu oficjalnej odpowiedzi nie udzielą
na 1 kwartał tego roku zapisy odnośnie  ubrania EN 469 przygotowane przez członka konsorcjum odpowiedzialnego za ten aspekt różniły się od oczekiwań KG PSP
popytam może są już jakieś konkrety

Udzielenie odpowiedzi ZZ to obowiązek prawny. Niestety osobiście nie mogę skorzystać bo nie jestem członkiem struktur związkowych. Niemniej rada bardzo cenna i wypada podziękować @mariuszp a kolegów ze ZZ zachęcam do skorzystania z tej rady.
Udzielenie odpowiedzi oficerowi i czytelnikowi tego forum to uprzejmość, gotowość przyjęcia ewentualnej informacji zwrotnej a także transparentność bo w końcu produkt finalny w głównej mierze będzie dotyczył kolegów NIE z KG a z JRG.
Pytam więc:
1. Jakie były założenia, wytyczne oraz rekomendacje KG dla nowych ubrań ochronnych polskiego strażaka zgodnych z normą PN/EN 469 i PN/EN 15614? To chyba nie powinna być tajemnica bo musieliśmy przecież wiedzieć czego chcemy?
2. Jaki jest etap prac konsorcjum i czy są już uszyte próbne egzemplarze testowe?
3. Czy jest możliwe wnoszenie uwag  do modeli testowych jeżeli takie już są? Jeżeli tak to w jakiej formie i czy te ubrania można dostać do testów użytkowych w JRG?
4. Czy egzemplarze testowe przechodziły badania w jednostce notyfikowanej (innej jak CNBOP), Thermoman i w CNBOP (przemakanie)? Jakie są wyniki tych badań?

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #87 dnia: Kwiecień 30, 2014, 08:31:04 »
Kol. kolumb, widać, że jesteś zorientowany... A teraz to ja mam pytania - czy są w Europie producenci ubrań zgodnych z odnośnymi normami? Jeżeli tak, to może lepiej i taniej byłoby kupić gotowe ubrania?
I proszę o wyjaśnienie - oto jedno z zadań CNBOP: "prace badawcze w zakresie sprzętu i środków stosowanych przez jednostki straży pożarnych, a także w zakresie technicznych systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych;" - a to pogram:
 "Z dniem 28 grudnia 2012 r rozpoczęto realizację projektu rozwojowego z obszaru bezpieczeństwa i obronności kraju, numer 0014/R/ID1/2011/01, numer umowy o dofinansowanie: O ROB 0014 01/ID14/1.
Projekt dotyczy opracowania technologii nowoczesnych ochron osobistych służb ratowniczych KSRG w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych oraz zweryfikowanie ich funkcjonalności, bezpieczeństwa oraz ergonomii."
Czy takie badania nie są przypadkiem jednym z zadań statutowych CNBOP? Bo jeśli tak, to każda JRG mogłaby wystąpić o dodatkową kasę za gaszenie pożarów i wypadki...

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #88 dnia: Kwiecień 30, 2014, 08:38:19 »
czy są w Europie producenci ubrań zgodnych z odnośnymi normami? Jeżeli tak, to może lepiej i taniej byłoby kupić gotowe ubrania?

Zależy z jakiej strony na to patrzeć. Mi na przykład taki układ jaki jest teraz (znaczy nie do końca taki jak jest teraz... ale chodzi mi raczej o całokształt prac pomijając lata (sic!) prac i tajność całego procesu) całkiem odpowiada, bo raz: wspieramy polskie firmy, które docelowo będą je produkowały (mam nadzieję), a dwa: cały kapitał zostaje u nas. Ale na litość Boską! Niech nie będzie to okupione jakością wykonania, a tym bardziej jakością materiałów... :gwiazdki: I gdyby tak jeszcze wyeliminować to patologiczne kółko graniaste wzajemnej adoracji  :fiuu:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2014, 11:24:46 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #89 dnia: Kwiecień 30, 2014, 09:01:08 »

CNBOP jest jednostka notyfikowana w zakresie normy EN 469 :)
ale jednostka nie przeprowadza badań tylko laboratorium musi być notyfikowane , jednostka ocenia dokumenty a nie wyrób


Udzielenie odpowiedzi ZZ to obowiązek prawny. Niestety osobiście nie mogę skorzystać bo nie jestem członkiem struktur związkowych. Niemniej rada bardzo cenna i wypada podziękować @mariuszp a kolegów ze ZZ zachęcam do skorzystania z tej rady.
Udzielenie odpowiedzi oficerowi i czytelnikowi tego forum to uprzejmość, gotowość przyjęcia ewentualnej informacji zwrotnej a także transparentność bo w końcu produkt finalny w głównej mierze będzie dotyczył kolegów NIE z KG a z JRG.
Pytam więc:
1. Jakie były założenia, wytyczne oraz rekomendacje KG dla nowych ubrań ochronnych polskiego strażaka zgodnych z normą PN/EN 469 i PN/EN 15614? To chyba nie powinna być tajemnica bo musieliśmy przecież wiedzieć czego chcemy?
2. Jaki jest etap prac konsorcjum i czy są już uszyte próbne egzemplarze testowe?
3. Czy jest możliwe wnoszenie uwag  do modeli testowych jeżeli takie już są? Jeżeli tak to w jakiej formie i czy te ubrania można dostać do testów użytkowych w JRG?
4. Czy egzemplarze testowe przechodziły badania w jednostce notyfikowanej (innej jak CNBOP), Thermoman i w CNBOP (przemakanie)? Jakie są wyniki tych badań?
[/quote]


CNBOP jest jednostka notyfikowana w zakresie normy EN 469 :)
ale jednostka nie przeprowadza badań tylko laboratorium musi być notyfikowane , jednostka ocenia dokumenty a nie wyrób

Składy materiałowe dla konsorcjum przygotowywał Moratex ( robiliśmy prezentacje dla moratexu i udostępnił nasz partner dokumentacje)
a co opiniowania
jest chyba zespół przy KG ( według mnie pic na wode fotomontaż) - w skład którego wchodzi przedstawiciel CNBOP ,jest ktoś z JRG i chyba z którejś ze szkół ( nie jestem pewien)
ale jeżeli mamy na formum kogoś ze ZZ dołączam się do prośby bo nic oficjalne nie wiadomo
 

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #90 dnia: Kwiecień 30, 2014, 10:14:50 »
jest chyba zespół przy KG ( według mnie pic na wode fotomontaż) - w skład którego wchodzi przedstawiciel CNBOP ,jest ktoś z JRG i chyba z którejś ze szkół ( nie jestem pewien)
ale jeżeli mamy na formum kogoś ze ZZ dołączam się do prośby bo nic oficjalne nie wiadomo
To prawda, że jest zespół KG w takim składzie o którym wspomniał @mariuszp. Ale z tego co wiem jest to zespół do nowelizacji Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania.

Kolego @mariuszp "co ma piernik do wiatraka" tzn. jak się mają prace tego zespołu do pracy konsorcjum nad projektem jak ktoś napisał "dotyczyczącym opracowania technologii nowoczesnych ochron osobistych służb ratowniczych KSRG w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych oraz zweryfikowanie ich funkcjonalności, bezpieczeństwa oraz ergonomii." ???

Jednostka notyfikowana
jest to zgłoszona Komisji Europejskiej i państwom członkowskim Unii Europejskiej autoryzowana jednostka certyfikująca i kontrolująca do wykonywania czynności określonych w procedurach oceny zgodności. (Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz.U. z 2010 nr 138 poz. 935)).


 

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #91 dnia: Kwiecień 30, 2014, 10:39:18 »
czy są w Europie producenci ubrań zgodnych z odnośnymi normami? Jeżeli tak, to może lepiej i taniej byłoby kupić gotowe ubrania?

Choćby skały srały to zostanie zrobione wszystko, żeby tylko ubrania te mógł produkować WUS Brzeziny. Wiemy wszyscy dlaczego i jakie są zależności pomiędzy WUS, ZOSP, dotacjami, jednostkami OSP. Nikt nie pozwoli sobie na utratę takiego rynku, a lobby ZOSP z pewnością jest. Ewentualnie nowe ubrania będą tylko dla wybranych, a jednostki OSP będą zmuszane do kupowania  ubrań takich jak teraz. Jak wiemy regulamin mundurowy dopuszcza nadal udział w akcjach w ubraniu typu moro. Czy ktoś się w ogóle orientuje dla kogo te nowe mundury mają być przewidziane? Jaka jest szansa że prosty polski ochotnik dostanie je na stan, a nie będzie tylko mundurem dla funkcjonariuszy. Do tej pory mundury były te same, ale może ktoś rozdzieli je na obie formacje.
Co by nie było, to dam sobie uciąć rękę, że WUS trzęsie dupą.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #92 dnia: Kwiecień 30, 2014, 21:48:59 »
Chyba przesadziłeś. Przy tylu aferach np. cyfryzacja w MSWiA, nie sądzę aby ktoś odważył się dać monopol WUS-owi na szycie nowych typów ubrań. Na szycie obecnych specjalnych też monopolu nie mieli.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 30, 2014, 22:03:24 »
@Levy
Cytuj
Mi na przykład taki układ jaki jest teraz (znaczy nie do końca taki jak jest teraz... ale chodzi mi raczej o całokształt prac pomijając lata (sic!) prac i tajność całego procesu) całkiem odpowiada, bo raz: wspieramy polskie firmy, które docelowo będą je produkowały (mam nadzieję), a dwa: cały kapitał zostaje u nas
mógłbyś wskazać jaka z polskich firm produkuje dobrej jakości materiał wierzchni, lub membranę do ubrań bojowych? Dobre bo polskie i będziemy chodzić w workach po ziemniakach z napisem STRAŻ na plecach...
Dobrze, że nie powołali komisji do opracowania nowego podwozia samochodu strażackiego, bo po co wykorzystywać sprawdzone na świecie rozwiązania, my musimy mieć "najlepsiejsze" (czytaj opracowane w KG), a efekt byłby taki że jeździlibyśmy jeszcze pepsikami i jelonkami, zanim komisja cokolwiek by opracowała.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #94 dnia: Kwiecień 30, 2014, 23:28:45 »
Chyba przesadziłeś. Przy tylu aferach np. cyfryzacja w MSWiA, nie sądzę aby ktoś odważył się dać monopol WUS-owi na szycie nowych typów ubrań. Na szycie obecnych specjalnych też monopolu nie mieli.

Myślę, że wśród OSP WUS ma jednak monopol, a KZPT ma monopol zdecydowanie. Był moment, że pojawiły się nawet plotki że Pacyfic F7 ma dopuszczenie tylko w kolorze czerwonym, natomiast jedynym słusznym białym hełmem jest któryś tam Kalisz. A jeśli dojdzie do tego nieformalny wymóg kupowania u "swoich" to jednak będzie to praktyka monopolowa.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #95 dnia: Maj 01, 2014, 12:15:53 »
mógłbyś wskazać jaka z polskich firm produkuje dobrej jakości materiał wierzchni, lub membranę do ubrań bojowych?

Nie chodziło mi o produkcję całego ubrania specjalnego od A do Z u nas. Przykłady? Z firm branżowych nie będę wymieniał, bo nie ma tak na prawdę czego... ale należało by wspomnieć chociażby o Helikon-Tex, biorąc pod uwagę całokształt firm odzieżowych.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #96 dnia: Maj 01, 2014, 21:16:31 »
lol.... czyli rozumiem, że zgodnie z przepisami kupujemy na hurra wszyscy czerwone? do OSP tak samo ??

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #97 dnia: Maj 01, 2014, 21:56:00 »
lol.... czyli rozumiem, że zgodnie z przepisami kupujemy na hurra wszyscy czerwone? do OSP tak samo ??
Eee, to chyba już było i zostało uchylone w 2010 roku, teraz białe są ok.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #98 dnia: Maj 01, 2014, 23:11:36 »
W załączniku odpowiedź CNBOP w temacie koloru hełmów

Czyli białe hełmy kupione po 2007 roku nie miały dopuszczenia, a jak były kupione bez dopuszczenia CNBOP to i w tej chwili nie wolno ich używać. Taką odpowiedź, to chyba producenci hełmów dyktowali CNBOP :szalony: A tyle piszą o bestronności CNBOP. :gwiazdki:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #99 dnia: Maj 02, 2014, 08:38:40 »
Odpowiedź KG do ZZ w sprawie umundurowania strażaków.