Autor Wątek: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych  (Przeczytany 278234 razy)

Offline sherlock2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #550 dnia: Wrzesień 12, 2016, 09:03:40 »
I PAMIETAJMY TO NIE JEST ZBIÓR ZYCZEŃ STRAZY TO TRZEBA NAISAĆ ZGODNIE Z WYMOGAMI PRAWNYMI ORAZ PRZYGOTOWAĆ DO TEGO DOKUMENTACJE TECHNICZNE - TO DL ATYCH KOLEGÓW CO UBRANIA SOBIE W INTERNECIE PROJEKTUJĄ - DOKUMENTACJA TECHNICZNA OBRANIA WG EN 469 TO JEST 120-160 STRON Z RYSUNKAMI , MATERIAŁAMI ETC

Fachowcy, hm,…., to Twoja opinia. Wielu z branży myśli inaczej a to na jakim etapie jesteśmy obecnie, mówi wszystko i nic nie trzeba dodawać.
To wszystko o czym piszesz jest bardzo ważne i oczywiste tj. budżet, czas, ……serwis. To faktycznie trzeba wiedzieć.
Nie rozumiem jednak jednego!!!
To co, żeby kupić ubranie ja muszę wykonać jego dokumentację techniczną???? To coś niepojętego. Co Ty piszesz??? To jak np. chcę kupić samochód to też muszę wykonać jego dokumentację techniczną, czy tylko zgodnie z prawem napisać specyfikację w której określę parametry, wyposażenie i osiągi? W przypadku ubrań to szkice ubrania i opis danych technicznych jakie ma osiągać ubranie po wyszczególnionej ilości prań.
Wymagania to nie to samo co dokumentacja techniczna, bo to należy do producenta (ma swoje biura projektowe, szwalnie itp.) i za to weźmie pieniądze jak dojdzie do transakcji. Jakby tak było jak piszesz, KG musiała by się stać największym biurem projektowym i konstrukcyjnym na świecie. Chyba nie od tego jest. Moim zdaniem wszystko zbytnio komplikujesz i intelektualizujesz, gdzie nie trzeba tego robić.

Offline firemouse

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #551 dnia: Wrzesień 12, 2016, 21:48:02 »
Całe szczęście, że dokumentacja "leży" po stronie producenta- inaczej cyrk byłby kosmiczny

Offline lesny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #552 dnia: Wrzesień 13, 2016, 01:15:43 »
Pani Poseł w istocie zwraca uwagę na to, że:
- nasze przepisy nie są odpowiednio skonstruowane i nie wnoszą istotnej wartości dodanej do obecnej rzeczywistości rynkowej,
- przepisy nie nadążają za zmieniającymi się normami w zakresie bezpieczeństwa ratowników,
- wydawane są duże środki na projekty, z których nie ma efektów,
- lekceważona jest polityka jakości co prowadzi do wypadków ratowników,
- wyposażenie polskich strażaków istotnie odbiega od strażaków z UE (zapewne tych wiodących).
Co by tu dużo nie owijać w bawełnę - taka laurka nie przynosi chluby wydziałowi merytorycznemu w KGPSP i samemu kierownictwu. Odpowiedź na tak postawione pytania rzecznik KG roztrzaska w kilka minut, a nie wiem czy nawet zainteresuje się o jakie normy chodzi i może zakupi je na potrzeby KG. W istocie pani Poseł zauważa, że wszystkie aspekty ochron są do pilnej poprawy, natomiast pewnie nawet tego nie wie, że takie zachowanie ministra prowadzące do niezauważania nowych norm zharmonizowanych łamie obowiązujące przepisy (i to nie jeden) - a to już poważna sprawa. Dla przykładu z ustawy o PSP - art. 61 ust. 4. Przedmioty umundurowania, odzież specjalna i środki ochrony indywidualnej powinny wyróżniać Państwową Straż Pożarną jako formację ratowniczą oraz zapewniać bezpieczeństwo i higienę służby strażaków. Rozumienie bezpieczeństwa w UE sprowadza się do tego, że domniema się, że wyrób spełniający wymagania poszczególnych norm zharmonizowanych spełnia minimalne wymagania w zakresie bezpieczeństwa dla przedmiotów objętych tą normą. Przekładając na język ludzki - spełnia wymagania normy - jest bezpieczny. Oczywiście można te wymagania realizować także w inny sposób zapewniający równoważny poziom, ale chyba nie robią tego Minister z Komendantem - bo nicnierobienie chyba nie jest równoważnym sposobem (chyba, że się mylę). Cóż w kraju gdzie normy stanowią prawo poparzony ratownik otrzymałby ogromne odszkodowania nie mówiąc o ciężko rannych czy wypadkach śmiertelnych. Ale i u nas przyjdą takie czasy...jak się który prawnik wyspecjalizuje.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2016, 08:57:56 wysłana przez lesny »

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #553 dnia: Wrzesień 13, 2016, 12:18:22 »
I PAMIETAJMY TO NIE JEST ZBIÓR ZYCZEŃ STRAZY TO TRZEBA NAISAĆ ZGODNIE Z WYMOGAMI PRAWNYMI ORAZ PRZYGOTOWAĆ DO TEGO DOKUMENTACJE TECHNICZNE - TO DL ATYCH KOLEGÓW CO UBRANIA SOBIE W INTERNECIE PROJEKTUJĄ - DOKUMENTACJA TECHNICZNA OBRANIA WG EN 469 TO JEST 120-160 STRON Z RYSUNKAMI , MATERIAŁAMI ETC

Fachowcy, hm,…., to Twoja opinia. Wielu z branży myśli inaczej a to na jakim etapie jesteśmy obecnie, mówi wszystko i nic nie trzeba dodawać.
To wszystko o czym piszesz jest bardzo ważne i oczywiste tj. budżet, czas, ……serwis. To faktycznie trzeba wiedzieć.
Nie rozumiem jednak jednego!!!
To co, żeby kupić ubranie ja muszę wykonać jego dokumentację techniczną???? To coś niepojętego. Co Ty piszesz??? To jak np. chcę kupić samochód to też muszę wykonać jego dokumentację techniczną, czy tylko zgodnie z prawem napisać specyfikację w której określę parametry, wyposażenie i osiągi? W przypadku ubrań to szkice ubrania i opis danych technicznych jakie ma osiągać ubranie po wyszczególnionej ilości prań.
Wymagania to nie to samo co dokumentacja techniczna, bo to należy do producenta (ma swoje biura projektowe, szwalnie itp.) i za to weźmie pieniądze jak dojdzie do transakcji. Jakby tak było jak piszesz, KG musiała by się stać największym biurem projektowym i konstrukcyjnym na świecie. Chyba nie od tego jest. Moim zdaniem wszystko zbytnio komplikujesz i intelektualizujesz, gdzie nie trzeba tego robić.

jeżli formacja nie przygotuje swojej dokumentacji technicznej ( wzory wykroje ) to produceny szyje według wzoru ogólnego tzn że strażak a i strażak b mogą mieć zupełnie inne ubrania
to jest właśnie coś czego ktoś kto nie zetknął się z krawiectwem ciężkim nie rozumie
pozatym w dokumentacji jest określenie dokładne dodatków
nikt KG nie każe szykować dokumentacji tym zajmuje się u nas np.  instytut włókiennictwa na podstawie wytycznych odbiorcy
problemem jest brak wytycznych

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #554 dnia: Wrzesień 13, 2016, 13:26:07 »
A co jest złego w tym, że strażak A i strażak B mają inne ubrania? Niech sobie mają inne, byleby spełniały odpowiednio wysokie standardy jakości.
Dlaczego ktoś w KG ma decydować czy mam kieszeń z prawej czy lewej strony?

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #555 dnia: Wrzesień 13, 2016, 21:07:52 »
W sprawie wzoru ubrania: słyszałem, że grupa robocza powołana przez 01 złożyła wniosek do 01 aby nie było tego jedynego najlepszego wzoru (jaki by on nie był). Jak KG to zaakceptuje to każdy KP kupi dla swoich ludzi ubranie na jakie będzie go stać.   

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #556 dnia: Wrzesień 13, 2016, 22:27:04 »
A co jest złego w tym, że strażak A i strażak B mają inne ubrania? Niech sobie mają inne, byleby spełniały odpowiednio wysokie standardy jakości.
Dlaczego ktoś w KG ma decydować czy mam kieszeń z prawej czy lewej strony?

to zapisz się do skautów tam możesz chodzić jak chcesz
dyskusja bez sensu , od ucznia jesteśmy przyzwyczajeni do tego że się coś należy i będzie coraz gorzej
życzę jak najlepszych rozwiązań
czas pokaże
pozdrawiam forumowiczów przerzucam się na pisanie o armaturze :)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #557 dnia: Wrzesień 14, 2016, 09:16:56 »
Cytuj
to zapisz się do skautów tam możesz chodzić jak chcesz
Pozwól, że o tym gdzie się zapisałem to ja będę decydował. I to ja po latach pracy wiem, co jest dla mnie lepsze a nie szanowny pan. Jednakowy to może być mundur wyjściowy.
Postkomunistyczne podejście "ch..owo ale jednakowo" widać trzyma się mocno. Tymczasem straż to nie parada jednakowo wyglądających pajaców, a zespół ludzi realizujący różne zadania, posiadający odmienne predyspozycje, preferencje, wyszkolenie i umiejętności. Pod tym kątem należy dobrać środki ochrony indywidualnej. Oczywiście spełniające pewne standardy jakości określone jako wystarczająco wysokie, jednak dające możliwości adaptacyjne.
Cytuj
pozdrawiam forumowiczów przerzucam się na pisanie o armaturze :)
Również pozdrawiam i gratuluję dobrego pomysłu :)

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #558 dnia: Wrzesień 14, 2016, 09:18:20 »
@mariuszp najpierw parę komentarzy do Twojego tekstu.
jeżli formacja nie przygotuje swojej dokumentacji technicznej ( wzory wykroje ) to produceny szyje według wzoru ogólnego tzn że strażak a i strażak b mogą mieć zupełnie inne ubrania
Ja nie widzę problemu, że producenci szyją według swojego wzoru ogólnego przez co jakość ubrań i cena są różne. Ważne jest aby był to wzór wysokiej jakości. Dobrze uszyte ubranie kosztuje, uszyte byle jak jest oczywiście tanie. Problemem dla mnie większym jest, że narzucony wzór zabije kreatywność i konkurencyjność producentów bo wszyscy będą musieli według niego szyć co przy przetargu 100 czy nawet 300 ubrań nie musi przedkładać się na korzystną cenę w stosunku do jakości.

to jest właśnie coś czego ktoś kto nie zetknął się z krawiectwem ciężkim nie rozumie
Myślę, że wielu rozumie a i każdy producent marzy o kontrakcie na 20.000 ubrań i by szyć wszystkie tak samo! Ale to przecież utopia.

pozatym w dokumentacji jest określenie dokładne dodatków
Moim zdaniem w dokumentacji nie powinno być określenia dodatków, bo ten kto tanio szyje nie będzie miał możliwości wejścia na rynki, które do tej pory obsługiwał (chodzi głównie o polskich producentów). Byle jaki materiał + super dodatki to i tak nie ma sensu.

nikt KG nie każe szykować dokumentacji tym zajmuje się u nas np.  instytut włókiennictwa na podstawie wytycznych odbiorcy
problemem jest brak wytycznych
Tu się zgadzam ale nie co do wytycznych. Brak jest po prostu wizji, które mogą mieć przełożenie na decyzje. Bez decyzji będziemy dalej stali w miejscu.

A teraz tak Szanowny @mariuszp
Wszystko zależy od wizji i strategii jaką przyjmie KG. Moim zdaniem drogi są dwie:
1/ pierwsza - to KG ogłasza duży (krajowy) przetarg na np. 15-20 tyś ubrań z serwisem i pool na kilka lat i wtedy opracowuje szczegółowy wzór (dostosowany do nowych technologii, dużo lepiej opisany jak w zarządzeniu nr 9 KG, gdzie nawet nie określono tkaniny wierzchniej)
lub
2/ druga - „uwalnia” wymagania na poziomie KG (anuluje zarządzenie nr 9 w zakresie ubrania specjalnego) i przekazuje realizację wymiany odzieży do komend powiatowych, które same określają wymagania odzieży kierując się ergonomią, jakością i na końcu ceną.

Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety. Zaletą pierwszej jest kompleksowe rozwiązanie problemu odzieży ochronnej w PSP na kilka lat (z serwisem i pool) oraz cena jednostkowa (przy dużym kontrakcje cena netto bardzo dobrego ubrania nie powinna przekroczyć 750-800 euro). Serwis i pool miałby zapewnić oczywiście oferent na okres co najmniej 10 lat.

Wadą pierwszej opcji jest natomiast to, że duży przetarg na 15.000-20.000 ubrań z serwisem wykluczy polskie firmy, bo wątpię, ze któraś z nich stanie do przetargu na taką ilość ubrań ze względów finansowych. Do czasu przekazania ubrań i pobrania za nie pieniędzy, firma musi "wyłożyć" 85% wartości ubrania na materiały. A to przy takiej ilości ubrań to są potężne pieniądze.
Temat serwisowania odzieży ochronnej w Polsce jeszcze „leży na łopatkach” i w sumie nikt za bardzo nie wie jak to opisać. Warto się jednak do niego chociaż przymierzyć bo nie wolno udawać, że problemu nie ma. Jest już w Europie kilka firm które są ekspertami w tym zakresie. Może warto zaczerpnąć wiedzy u Anglików, Szkotów czy Szwedów czyli tam gdzie ten system już działa od wielu lat.

Główną zaletą drugiej drogi jest to, że rynek sam wyreguluje cenę, bo cena jednostkowa jest zależna od ilości szytych ubrań. Wynika to z tego, że mało który producent dobrych ubrań zgodzi sie robić specjalny „polski wzór” (jak teraz) na przetarg 100- 200 ubrań. Z tego co wiem koszt certyfikacji wg. PN-EN 469 to ok. 10.000 Euro. Do tego dochodzi jeszcze CNBOP za 2.500 Euro.
Ale po „zniesieniu” ubrania specjalnego z zarządzenia nr. 9 KG pojawią sie na rynku polskim inni dostawcy ubrań z Europy i będzie duży wybór. Nie trzeba będzie szyć specjalnych polskich ubrań dla 100 strażaków, bo te 100 strażaków będzie sobie mogło wybrać odpowiednie ubranie u różnych producentów. Przecież konstrukcyjnie i wizualnie ubrania te będą do siebie podobne i nie ma obawy, ze „jedni dostaną rower a drudzy samochód”.
Opcja druga daje też większe możliwości w zakresie personalizacji odzieży pod potrzeby i oczekiwania danego garnizonu ale jest opcją droższą bo szycie w tyś. a szycie w sztukach czy nawet setkach to nie to samo. Pozostaje oczywiście problem nierozwiązanego serwisu i pool przy tak małym kontrakcie ale o tym pisałem wyżej.

Myślę, że decyzje już powinny być podjęte bo czas ucieka. Trzeba pamiętać jednak o jednym, że ustawa modernizacyjna jest jedna i to „naród strażacki” określi czy chce trochę wyższe podwyżki czy lepsze ubrania i środki ochrony indywidualnej. Bo jak wybierze podwyżki to na dobre ubrania może po prostu zabraknąć pieniędzy i na nic nasza dyskusja. No ale to wybór strażaków a raczej ich przedstawicieli w gremiach decyzyjnych. Ciekawy jestem jaki będzie ten wybór.
PS. Moim zdaniem zarządzenia KG jako akty wewnętrzne nie podlegają notyfikacji.



Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #559 dnia: Wrzesień 14, 2016, 13:22:23 »
Pozwolę sobie zauważyć, że zasadnicza wadą drogi nr 1 jest praktyczna niemożliwość jej wdrożenia pod rządami nowej ustawy Pzp, wedle której dzielenie zamówień jest "priorytetem" -tak by maksymalnie poszerzać krąg wykonawców. Nie mówię kto by był w stanie to uszyć - bo to osobna kwestia.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #560 dnia: Wrzesień 14, 2016, 17:16:09 »
W sprawie PZP to chyba nie do końca tak z tym dzieleniem. Z tego co się orientuję UZP sprawdza instytucje pod kątem dzielenia zamówień czy aby nie jest to robione w celu zmniejszenia szacowanej kwoty by nie osiągnąć kwot progowych zamówienia publicznego lub zamówienia unijnego.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #561 dnia: Wrzesień 14, 2016, 21:02:36 »
Panowie, a może w końcu krok do przodu a nie grzebanie się w tym co już jest. Tak się zastanawiam czy w tak dużym kraju znajdą się w końcu ludzie wybiegający w przyszłość. Wydano 10 mln na wyważanie otwartych drzwi. To może by dyskusja zmieniła kontekst mało ważnych kieszeni.

Nie tak dawno jak wczoraj przeczytałem na stronie KG że Komendant Jasiński był na sympozjum CTIF gdzie szeroko poruszano problem zdrowia i bezpieczeństwa strażaków. Problem chorób zawodowych i problematyki z tym związanej jest coraz głośniej słyszalny ale by mógł być w praktyce skutecznie realizowany potrzebne są właściwe ŚOI.  Te obecne czy z PBI czy innych materiałów funkcjonalnie słabo się wpisują. Stajemy przed ważnym momentem gdzie zamierzamy zmienić całe ŚOI to może zastanówmy się czy można je lepiej dopasować do zaistniałej sytuacji a przy tym powiązać ekonomicznie.

Proponuje taką konfigurację 3 częściowego ubrania :

- spodnie spełniające normę EN 469
- kurtka z membraną spełniająca wymagania dla pożarów zewnętrznych i ratownictwa
- kurtka z np. PBI  nakładana na 1 kurtkę które wspólnie spełnią również normę EN 469

Zalety  :

- Uzyskujemy jeden uniwersalny komplet ubrania ochronnego co wpłynie ja obniżenie kosztów
- Rozwiązujemy problem działań w przestrzeniach otwartych w tym w wysokich temperaturach – spodnie z EN 469  nie wpływają znacząco na przegrzanie organizmu ale również nie obniżają poziomu ochrony a zarówno przy pożarach zewnętrznych jak i ratownictwie nogi są najbardziej narażone na urazy. 
- Rozwiązujemy problem zdjęcia kurtki  po zakończeniu działań w pożarach wewnętrznych. Kurtka jest najbliżej dróg oddechowych strażaka i zbiera się na niej najwięcej zanieczyszczeń. Jednak po zdjęciu zanieczyszczonej kurtki dalej posiadamy na sobie ubranie ochronne które umożliwia nam  podejmowanie działań poza strefą. Nie paradujemy w bieliźnie , koszulkach czy polarkach .
- Ograniczamy koszty eksploatacji ubrań ponieważ membrana jest narażona na szybsze zniszczenie i pranie osobne kurtek a w wielu przypadkach pranie tylko kurtki zewnętrznej z ekonomicznego punktu widzenia jest zasadne.
- kurtkę do ratownictwa oraz pożarów zewnętrznych możemy wykonać w kolorach ostrzegawczych, z większą ilością elementów odblaskowych co zwiększy widoczność ratownika, a będzie elementem wolniej się zużywającym w stosunku kurtki użytkowanej w pożarach wewnętrznych

Itd. itd. itd.

Szanowni Panowie – do przodu nie do tył  - coś co jest na pozór logiczne i uważane za jedyne rozwiązanie niekoniecznie musi nim być. 

PZDR i życzę dalszej miłej dyskusji   

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #562 dnia: Wrzesień 15, 2016, 12:37:55 »
@MIKO, opisałeś bardzo ciekawy pomysł ale myślę, ze łapie się on niestety pod opisana wyżej moją „pierwszą drogę” czyli duży przetarg krajowy ze szczegółowo opracowanym  wzorem. Obawiam się, że jest już trochę za późno (ustawa rusza z początkiem roku) a nic nie jest gotowe. Sam pomysł jest bardzo ciekawy i należy go rozwijać na przyszłość. Szkoda, że nie pomyślano o tej drodze przy projekcie FIREGUARG 2015.
Pomysł jest ciekawy dlatego, że łączy ze sobą w jedna całość niejako dwie obowiązujące normy zharmonizowane tj PN-EN 469 i PN-EN 15 614 i wtedy nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowego „ubrania lekkiego”. Oszczędności były by więc duże. Pomysł ten dodatkowo można rozwijać inżyniersko i np. pomyśleć o kombinezonie ze spodniami PN-EN 469 i bluzą PN-EN 15 614 na którą po nałożeniu jednowarstwowej kurtki w komplecie wszystko stanowiło by ubranie PN-EN 469. To jednakże koncepcje, które należałoby zaprojektować (jak np. połączyć spodnie z bluzą) i przebadać na najbardziej wiarygodnym badaniu jakim jest Thermoman. Logicznie wszystko trzyma się kupy ale warto by też było przetestować ergonomie stosowania takiego zestawu w różnych sytuacjach operacyjnych. Moim zdaniem jest dużo więcej zalet niż wad tego systemu. Z tego co wiem Holendrzy już wdrażają taki właśnie system.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #563 dnia: Wrzesień 15, 2016, 13:10:13 »
Temat zasygnalizowałem pewnie 2 a może więcej lat temu między innymi na tym forum. 

Wiem również że są renomowane zagraniczne firmy które pracują obecnie nad takim rozwiązanie. Mało tego może widziałem nawet prototypy :)  o których z oczywistych powodów nie wolno mi mówić.
Problem jest natomiast czysto Polski. Pojawiają się pomysły ale żyjemy w tak odwrotnym kraju, że cały świat będzie to już miał, a my będziemy patrzeć na to z zazdrością  choć wpadliśmy na to dawno, a może jako pierwsi.

Taka nasza przypadłość. Nie patrzymy na efekt a przepierdalamy pieniądze z klapkami na oczach.
Ma być nowe ubranie - będzie, a jakie ? Zawsze już przestarzałe bo boimy się innowacyjności. 
Co z tym związane coraz rzadziej tracę energię na bicie głową w mur  w polskich realiach.
 

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #564 dnia: Październik 02, 2016, 17:55:09 »
miałem nie pisać :) ale koleżanka Malwina z firmy Ballycare pokazała te ubrania w Olsztynie w trakcie sympozjum na temat gaszenia pożarów wewnętrznych , komentarz jednego znanego brygadiera pracującego nad projektem zakończonym w 2015 roku - "za lekkie i strażacy w nich zmarzną " bezcenne :)

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #565 dnia: Październik 02, 2016, 21:44:45 »
Ha, ha, ha......... Hi, hi, hi......... Normalnie włosy z głowy rwać. :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:

Offline Zbrodniarz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #567 dnia: Październik 27, 2016, 11:27:07 »
We wrześniowym PP artykuł o (według mnie) wzorowej wymianie ŚOI. Skupiono się na trwałości, jakości i funkcjonalności i przede wszystkim ocena ubrań została także dokonana przez samych strażaków!
A u nas? Cóż...


+
Przetarg wygrała firma Consultiv AG o ile się nie mylę. Koszt ubrania to ca. 850€ (razem z pasem piersiowym).
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2016, 11:40:01 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline 1986lukasz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #568 dnia: Grudzień 14, 2016, 14:03:03 »
Panowie, wiecie coś więcej na temat naszych nowych lepszych ubrań? Jakiś czas temu temat stanął jak widły w gno.. i nic więcej nie można się dowiedzieć.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #569 dnia: Grudzień 14, 2016, 21:25:47 »
W MSWiA i KG PSP intensywnie nad tym pracują. Po Nowym Roku będą już konkretne informacje 

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #570 dnia: Grudzień 17, 2016, 21:49:43 »
Bardzo w to wątpię.... Wszystkie OSP w okolicy się już obkupiły w nowe stroje a KG jeszcze debatuje xD

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #571 dnia: Grudzień 17, 2016, 23:30:39 »
Łatwiej kupić kilka kilkanaście ubrań niż 25 000 kompletów, może stąd to opóźnienie. Może czekają na pieniądze z UE.
 


Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #573 dnia: Maj 04, 2017, 00:04:25 »
Z takimi "poprawkami" jakie zaproponował ZZ rozporządzenie MSWiA  nie przejdzie, czyli będziemy chodzili w starym, sprawdzonym :angry: wzorze ubrań specjalnych.   

Offline wloodek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7