Autor Wątek: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych  (Przeczytany 278205 razy)

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« dnia: Marzec 06, 2013, 15:32:58 »
Nowe wzory polskich ubrań specjalnych (ciężkie i lekkie) są obecnie w fazie testowania. W warunkach bojowych zostaną przećwiczone na poligonach (prawdopodobnie szkół pożarniczych z Warszawy i Krakowa). Z uwagi na brak certyfikatu nie ma możliwości wypróbowania tego przy rzeczywistych zdarzeniach. Przy odrobinie szczęścia może już za rok będziemy się nimi cieszyć. Ubrania w kolorze beżowym, spodnie z kieszeniami.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2013, 15:33:58 »
Nowe wzory polskich ubrań specjalnych (ciężkie i lekkie) są obecnie w fazie testowania. W warunkach bojowych zostaną przećwiczone na poligonach (prawdopodobnie szkół pożarniczych z Warszawy i Krakowa). Z uwagi na brak certyfikatu nie ma możliwości wypróbowania tego przy rzeczywistych zdarzeniach. Przy odrobinie szczęścia może już za rok będziemy się nimi cieszyć. Ubrania w kolorze beżowym, spodnie z kieszeniami.
A masz jakieś informacje odnośnie tych ubrań? czy można gdzieś zobaczyć te "cuda" (oby nie na kiju).

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2013, 15:36:20 »
były u mnie 1 dzień, nawet nie zdążyłem tego zobaczyć, kumpel tylko zdjęcia porobił i pokazał. Z uwagi na fakt, że uszyto tylko 2 sztuki (komplet ciężkiego i lekkiego szyją dwie różne firmy) obecnie szyte są kolejne, aby określona ich ilość mogła zostać poddana testom, gdzieś ok. czerwca.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 06, 2013, 15:58:20 »
Cytuj
Z uwagi na brak certyfikatu nie ma możliwości wypróbowania tego przy rzeczywistych zdarzeniach
myślałem że do ćwiczeń sprzęt musi być tak samo atestowany jak do działań. Szkoda że nie dadzą testować na podział. Chętnie bym je przetestował  :wacko:   

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 06, 2013, 16:01:14 »
atestowany jak do działań.

Nie podejrzewam, że będą testowane w komorze rozgorzeniowej na strażaku. Raczej chodzi o wygodę podczas użytkowania - pewnie ćwiczenia bezurazyjne  :rofl:

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 06, 2013, 16:12:35 »
Cytuj
Nie podejrzewam, że będą testowane w komorze rozgorzeniowej na strażaku. Raczej chodzi o wygodę podczas użytkowania - pewnie ćwiczenia bezurazyjne  :rofl:
Do rzyci z takim testem! ubranie ma nas chronić, wiec test powinien na tym polegać. To testowanie pachnie mi badaniami nad opracowaniem wody w proszku. Jedną pastylkę rozpuścić w szklance płynu :rofl:

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2013, 16:16:35 »
chyba nie myślisz, że nie będą robić badań palności? Oczywiście, ale w warunkach laboratoryjnych, albo niech robią na swoim pracowniku, ale nie na strażaku podczas ćwiczeń pożarniczych, bo gdyby coś poszło nie tak, to chłopak o odszkodowaniu może zapomnieć.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 06, 2013, 16:31:06 »
najpierw badania palności i wszystkie potrzebne dla uzyskania certyfikatu, potem test w terenie, jak sprawdza się przy działaniach, to chyba nie jest zbyt skomplikowane? Po prostu chciałbym, aby w końcu w straży używano ubrań które ułatwiają prace i chronią, a nie obciążają pleców i wywołują udar cieplny. Trochę zboczyliśmy z tematu, więc może mod przeniesie do właściwego?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2013, 18:21:38 »
Zaraz – ale mam pytanie na jakiej zasadzie powstały nowe ubrania ?
KG ma własną wzorcownie ?

Czy ogłosiła przetarg i wyłoniła firmę która opracuje wzory ?

Zresztą nie wiem co tu jest do opracowywania poza ewentualnie kolorystyką, w EU są od lat normy określające jakie wymagania mają spełniać poszczególne ubrania i trudno tu coś kombinować .

W kraju odwrotnym KG ma monopol na wszystko i jest ponad prawem ale w końcu zespół działa pewnie już 3 lata , a więc wypada by cos pokazał .

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 06, 2013, 18:30:55 »
"Nowe" mundury to ja już widziałem w akcji jakieś 3 lata temu na testach. Użytkownicy wypowiedzieli się raczej pozytywnie, wyglądały obiecująco i chyba na tym się zakończyło.

Offline Pawulon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2013, 18:44:26 »
0-11 możesz załatwić te zdjęcia?

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2013, 18:54:26 »
do BM, masz rację 3 lata muszą trwać prace badawcze i szwalnicze,  komisje, firmy CNBOP itd,,,
dlatego wcześniej nie mogły te ubrania zostac wynalezione w Polsce.
nawet jeżeli istniały.

do MIKO, jest projekt jest umowa, kasa, maszyny itp. granty dla znanych i cenionych wynalazców..

firmy na B.... i na A.... to robią, pewnie już dostaną od razu świadectwo i patenty...

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 06, 2013, 19:28:41 »
przed zobaczeniem już gotowych ubrań pamiętam, że kiedyś (.. kiedy to było??) wypełniałem ankietę odnośnie nowego umundurowania specjalnego (nie mam informacji w ilu KP i JRG ta ankieta była wypełniana). Podobno ubrania powstały w oparciu o te ankiety, podobno.
Tak czy inaczej te wzory przypominają już standardy światowe. Nowość to oczywiście dwa typy ubrań (lekkie do lżejszych działań), kolorystyka (z uwagi na właściwości materiału mogły to być tylko dwa kolory i oba jasne - wybrano beżowy), do tego ilość i rozmieszczenie kieszeni wg. ankiet wypełnianych przez strażaków.
poczekamy zobaczymy.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 06, 2013, 20:01:03 »
Może będą wyglądać podobnie jak mają koledzy z Wojskowej Straży Pożarnej podczas misji w Afganistanie ?

Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 06, 2013, 20:31:30 »
W warunkach bojowych zostaną przećwiczone na poligonach (prawdopodobnie szkół pożarniczych z Warszawy i Krakowa).
Gdzie wiemy, a kto? Myślę że jedno ubranie testowane przez kadeta i praktyka może mieć całkowicie odmienne noty.

P.S. Nadmieniam, że nie chcę urazić żadnego z adeptów sztuki pożarniczej.

Offline sinobrody

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 06, 2013, 20:40:56 »
Stare moro to było coś!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 06, 2013, 21:09:48 »
Cytuj
Stare moro to było coś!
niektórzy pamiętają że miały etykietki chronić przed woda i ogniem wiec nam tu nie p.....l   :wall:
Te wszystkie testy, komisje... nie można było kupić kilku mundurów za granicą i dać ludziom by wybrali najbardziej odpowiadający nam wzór? jak zwykle wyważamy otwarte drzwi, zwłaszcza, że jeśli dobrze słyszałem parę polskich firm szyje ubrania na eksport, ale u nas musi być komisja, szacowna zresztą
Cytuj
Myślę że jedno ubranie testowane przez kadeta i praktyka może mieć całkowicie odmienne noty.
masz rację, żeby testować trzeba mieć punkt odniesienia, a wątpię by w szkole kadet czy podchorąży zdarł ich wiele.

Offline kapral07

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 06, 2013, 21:55:12 »
Na takich ubraniach przerażająco będzie widać brud jak na górnikach(z szacunkiem do nich). Chociaż osobiście nie jestem w PSP to wiem, że są jednostki i komendanci co miała hopla na punkcie czystości ubrań bojowych. Mnie osobiście wizualnie bardziej podobają się czarne, jednak najważniejsza funkcjonalność i ochrona.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 06, 2013, 22:03:41 »
nie można było kupić kilku mundurów za granicą i dać ludziom by wybrali najbardziej odpowiadający nam wzór?

Chodziło właśnie o to, by stworzyć dobre nasze ubranie a nie nabijać kasy firmom zza granicy.
Na takich ubraniach przerażająco będzie widać brud jak na górnikach
i to ma być wyznacznik ubrania?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 06, 2013, 22:14:57 »
Mnie osobiście do szewskiej pasji doprowadza długość kurtki i sprawa kieszeni. Używam Scantexa SX3, rozmiar dobrany wg tabel idealnie, a kurtkę mam do połowy uda. Jeśli zapnę ostatni klips to nie mogę zrobić większego kroku, jeśli zaś pozostawię rozpięty to mam sukienkę.  Druga sprawa to poruszane już wcześniej kieszeni. Niby dwie średniej pojemności są, a tak na prawdę nic tam nie można zmieścić. Chciałem upchać: kawałek taśmy, rękawiczki robocze a'la rat. tech, karabinek, lateksy, opatrunek osobisty, chusteczki, klin, a do tego portfel, telefon i klucze do remizy. Skończyło się na rękawicach roboczych, lateksach i opatrunku osobistym. Każdy kolejny dołożony element zaczyna uwierać, a do tego utrudnia dostęp do pozostałych. Już nie wspominam o miejscu na radiostację czy miejscu na zapięcie rękawic bojowych.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 06, 2013, 22:22:02 »
Cytuj
a do tego portfel, telefon i klucze do remizy.
zastanów się czy nie warto tych rzeczy trzymać w autku a nie w kieszeni, szukałem już kluczy po pompowaniu na oczyszczalni ścieków, trochę mi zajęło... :rofl:

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 06, 2013, 22:37:46 »
W Jarocinie jest firma która szyje nomexy do Belgii, byłem widziałem, przymierzałem.
Pani pokazała mi pełną rozmiarówkę w różnych długościach samych bluz bez kieszeni, odblasków itd. która była wysłana do danej jednostki aby strażacy mogli sobie przymierzyć czy krój i długość pasuje.
Potem szyje się już od podstaw nomex wg. wzoru jaki zatwierdziła dana jednostka.
Gdyby nie to dziwne Centrum to już dawno każda jednostka miała by swój krój, swoje długości i kieszenie gdzie chce.
Firmy powinny używać tylko materiałów które spełniają odpowiednie normy odnośnie palności itd. i to powinno być wszystko.

Offline kapral07

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 06, 2013, 22:43:55 »
Ale dlaczego akurat beżowy?

Offline Pawulon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 06, 2013, 23:00:09 »
Mam nadzieję ze te nowe wzory będą stylistycznie pomyslane bo te wojskowe z afgana to lipa.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Nowe wzory polskich ubrań specjalnych
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 06, 2013, 23:07:36 »
Mam nadzieję ze te nowe wzory będą stylistycznie pomyslane bo te wojskowe z afgana to lipa.
Pawulon dlaczego te wojskowe z Afganistanu to lipa?

jeżeli chodzi o kolor bardziej podchodzi mi do gustu Czarny
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor