Autor Wątek: Dopuszczenie Pojazdu  (Przeczytany 2886 razy)

firemann

  • Gość
Dopuszczenie Pojazdu
« dnia: Wrzesień 15, 2003, 11:36:45 »
Dzień Dobry

Zwracam się do Państwa z zapytaniem dotyczącym użytkowania pojazdu pożarniczego. Samochód był skarosowany przez firmę ISS Wawrzaszek (x lat temu i nie posiada dopuszczenia CNBOP)
jako samochód ratownictwa technicznego. Moduł
przystosowany do przewozu  sprzętu został zdemontowany, a samochód przystosowany jako operacyjny (SOpt). Wizje ludzkie
jednak sprawiły, że na samochodzie tym zamontowano wykonany przez strażaków moduł gaśniczy składający się z 200 litrowej
beczki i pompy. Samochód dalej występuje we wszelkich kwalifikacjach jako SOpt jednak moje obawy związane są z jego
użytkowaniem a mianowicie:
- podwyższono znacznie środek ciężkości pojazdu co nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa jazdy tym pojazdem
- całkowicie uniemożliwiono kierowcy widoczność przez wsteczne środkowe lusterko pozostają boczne
- montaż tego "modułu" został wykonany bez badań wytrzymałościowych i wg mnie podczas hamowania może dojść do nieprzewidywalnych rzeczy dotyczących przemieszczenia się tego
modułu wewnątrz pojazdu.
Mając na uwadze powyższe mam zapytanie:
1. Czy i na podstawie konkretnie jakich przepisów można lub nie
można dopuścić ten pojazd do ruchu drogowego? Jeżeli można go
dopuścić do ruchu:
2. Jak należałoby uregulować formalności prawno techniczne
związane ze zmianą formy użytkowania samochodu specjalnego.
Za odpowiedź na zadanie przeze mnie pytania dziękuję z góry.
Myślę, że pomogą mi one wybrnąć z niejasnej dla mnie sytuacji.
Ze strażackim pozdrowieniem
Tomasz

P.S. Wymogi dla samochodów ratowniczo gaśniczych czy tylko gaśniczych tyczą nowo zakupowanych pojazdów więc nie skorzystam, rozporządzenie ws warunków technicznych jakim.....  itd. niby z sposób rażący nie łamie zapisów rozporządzenia, a jednak załamuje mnie jak jeździ po drodze bo to na pierwszy rzut oka jest niebezpieczne
firemann@wp.pl  

firemann

  • Gość
Dopuszczenie Pojazdu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2003, 09:04:36 »
Ludzie pomóżcie w temacie jak wyżej

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Dopuszczenie Pojazdu
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 16, 2003, 16:02:24 »
Potrzeba bliższych danych: marka samochodu, jego rok produkcji, sposób zamocowania modułu, oraz kto dokonał przeróbek.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Mark1

  • Gość
Dopuszczenie Pojazdu
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 17, 2003, 00:03:26 »
Przeróbki samochodów pożarniczych muszą być dokonywane w autoryzowanych punktach, inaczej samochód nie jest dopuszczony do jazdy, nie posiada homologacji. Z tego co piszesz wszystko jest dobrze do czasu, w razie wypadku i  dociekliwego delikwenta może być sporo problemów.  

firemann

  • Gość
Dopuszczenie Pojazdu
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 17, 2003, 00:40:15 »
do

@firetom marka myślę, że jest mało ważna (ale wyobraź sobie włożenie zbiornika pianotwórczego do Jeepa), zamocowanie wymyślił strażak podziału bojowego oraz on był radosnym wykonawcą tego pomysłu,

@mark1 podpowiedz gdzie mogę znaleźć jakieś przepisy dotyczące konieczności dokonywania przeróbek w autoryzowanych punktach oraz na podstwie czego twierdzisz iż takie samochody powinny być poddane ponownej (jak rozumię homologacji).

W dalszym ciągu jakby ktoś mia cenne uwagi jakim przepisem podeprzeć odpowiedź odmawiającą dopuszczenia do ruchu takiego  pojazdu to z miłą chęcią wysłucham . . .  

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Dopuszczenie Pojazdu
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 17, 2003, 11:58:49 »
Czołem!
Przede wszystkim Firemann zarejestruj się, podaj GG lub e-maila i będzie nam prościej o problemach porozmawiać (opowiem m.in. jak przerabialiśmy sprowadzonego z Niemiec mercedesa).
Jak zarejestrowany jest pojazd? Chodzi o rodzaj i przeznaczenie - to dosyć istotny szczegół. Jeśli chodzi o przeróbki w autoryzowanych, czy specjalistycznych firmach  - oni doskonale wiedzą w jaki sposób i jak głęboko można ingerować w zmiany konstrukcyjne pojazdu i najważniejsze ponoszą z tego tytułu wszelkie rękojmie i wystawiają odpowiednie kwity.
Instytucją zaś dopuszczającą pojazd do ruchu drogowego jest oczywiście stacja diagnostyczna.  
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Dopuszczenie Pojazdu
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 17, 2003, 23:55:44 »
Po wielkich trudach :) udało mi się zalogować:) Witam all

Offline arkadiusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
    • http://www.ratownictwo.galeria.prv.pl
Dopuszczenie Pojazdu
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 29, 2003, 17:36:01 »
ja myślę że na dopuszczenie pojazdu do ruchu wpływa rodzaj podwozia..data produkcji..przeznaczenie i odpowiednie parametry

Offline arkadiusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
    • http://www.ratownictwo.galeria.prv.pl
Dopuszczenie Pojazdu
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2004, 10:52:42 »
i pojazd musi być dopuszczony do poruszania się po drogach komunikacyjnych przez wląsciwa komórkę organow terenowych .np ..policja czy  stacja kontroli pojazdów która ma uprawnienia co do pojazdów specjalnych po wniklywym badaniu pojazdu karosowanego wydaje atest dopuszczeniua do użytkowania