Autor Wątek: Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.  (Przeczytany 7981 razy)

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« dnia: Styczeń 21, 2006, 10:27:33 »
Wiadomo ze teoria mówi o róznych metodach prowadzenia działań gaśniczych podczas bardzo niskich temperatur.

Dlatego chciałbym poruczyc temat praktycznych metod gaszenie pożarów przy duzych mrozach, jakie sa Wasze doświadczenia, spostrzezenia, jaki wykorzystujecie sprzę a jakiego brakuje, który byłby przydatny.

Pozdrawiam

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 21, 2006, 11:18:35 »
w ogole ciekawe jak sobie radza np sttrazacy na alasce i w innych zimnych rejonach swiata.
czy to mozliwe zeby beczki byly podgrzewane?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 21, 2006, 12:33:57 »
Jest to niewątpliwie często spory problem i utrudnienie. Podstawa to napewno dobrze ogrzewane strażnice i szczególnie garaże - mam tu na myśli głównie OSP. Choć i JRG bywa różnie. Nie można na tym oszczędzać, bo są one  pozorne. W razie czego straty nie tylko w sprzęcie, a w dobytku, mieniu... które może spłonąć  napewno je przewyższą <_<. Pozatym ludzie muszą mieć suche rzeczy i wracać do choć by w miarę ciepłych pomieszczeń, mieć gdzie wysuszyć ubrania, sprzęt. Wyposażenie osobiste to jedno, a.....
Wracając do działań - mamy na wszystkich samochodach gaśniczych, ratowniczych.... pochodnie, oraz butle turystyczne z palnikami do podgrzewania. Wodę w czasie dużych mrozów uzupełniamy w Ciepłowni / przystosowana na nasza prośbę/, lub bezpośrednio w Wodociągach Miejskich. Działania w mieście to pół biedy, gorzej na wsi. Tam zanim się dojedzie - woda, zawory potrafią zamarznąć. Gdzie nie gdzie na wioskach przygotowują sobie odpowiednio pkt. czerpania wody na stawach, jeziorach. Taka "ciekawostka".  Miałem dawno temu jeden przypadek, że Jelcz GCBA po prostu przejechał miejsce pożaru, ponieważ gubiąc po drodze wodę /typowe/zalał układy hamulcowe, zamarzły i nie potrafił się zatrzymać - wyhamował silnikiem po czasie. Może się to komuś znowu wydać dziwne, ale tak autentycznie było. Zresztą, oleje,  płyn hamulcowy również się zahowuje inaczej /czy ktoś syst. sprawdza jego jakość/ Dobre opony, płyn chłodniczy - standart ;) Jeżeli zanosi się na "nieco" dłuższą akcję od razu staramy się organizować ciepłe napoje w termosach i na ile to możliwe podmiany ludzi z innych jednostek.
Ja całe szczęście nie doświadczam takich dłuższych  siarczystych mrozów jak np. na Mazurach, czy wschodzie kraju, ale chętnie również poczytam, co koledzy z tamtych rej. mają do powiedzenia nt.
Alaska, Syberia - oj... umarł bym od razu :D
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2006, 12:40:41 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 21, 2006, 14:53:54 »
ja osobiście nigdy nie stosowałem, ale słyszałem o metodzie z powrotnym obiegiem, tzn. np ze srodkowej nasady rozdzielacza wracał odcinek do samochodu zapewniając przy tym ciągly przepływ wody w linii gł. co ogranicza zamarzanie wody.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2006, 18:00:35 »
na nasady mamy pozakladane worki na czas jazdy.
Obieg bardzo skuteczny, woda puki krazy nie zamarza.
Dodatkowo, powrot paliwa z wtryyskiwaczy jest podgrzewany, wiec do zbiornika paliwa wraca ciepła ropa.
Żródla podaja, ze można obornikiem nakrywać rozdzielacze, łaczniki, ale raczej nikt w to sie nie bawi.
 

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2006, 18:19:04 »
Cytuj

Żródla podaja, ze można obornikiem nakrywać rozdzielacze, łaczniki, ale raczej nikt w to sie nie bawi.

trochę śmierdząca sprawa:P

my np stosujemy tzw kopciuchy jak nam zawory przymarzną.
jest to drut obwinięty szmata nasączoną ropa. zaklada sie to na zawór, palące ogrzewa go, i rozmraża. także cały czas chodzi ogrzewanie na przedział autopompy
:P  :P  :P
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2006, 18:20:24 wysłana przez strażak sam-olsztyn »

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2006, 18:53:42 »
hucio: obornik bardzo pożyteczna metoda, ponieważ obornik wydzieka z siebie bardzo duzo ciepła, ale....... skąd wziąć obornik na osiedlu w środku miasta hehehhe :D  

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2006, 19:13:51 »
Ajax. Napisałeś że wodę uzupełniacie bezpośrednio z ciepłowni. Mam pytania na które prosiłbym żebyś udzielił informacji. jaką temperaturę wody w ten sposób wtłaczacie do zbiornika a jaką uzyskujecie po 15 minutowej jeździe w temp -10 st c. Jak długo utrzymuje się temp jeśli samochód jest garażowany? Kiedy tankujecie? Rozumiem że po akcji. A może przed również?  

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 22, 2006, 19:18:15 »
Na nowym samochodzie mamy podgrzewaną beczkę więc żadnego problemu nie ma. Na starym robimy wyżej opisywany obieg, tzn wąz z pompy do nasady i pompka sobie pracuje  i woda nie marznie. W nowym aucie jest dość cieplo bez webasto wlaczonego wiec go rzadko używamy, na starym bez webasto ani rusz. Ludzie ciepłe ubranie, kominiarki i zapewnione co jakiś czas ciepłe na poje.. aha własnie mam za oknem -28'C! Oby nie zawyło :)

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 22, 2006, 19:29:37 »
Witam. Ja w temacie zimy ale z innej beczki:
Wlasnie przed chwila w wydarzeniach na polsacie Sz. P. Minister L. Dorn stwierdzil cos mniej wiecej w tym guscie: "...straznice sa przygotowane na przyjecie osob w przypadkach kiedy stana pociagi lub autobusy..."
Cytat nie jest doslowny, bo z pamieci. Czy u Was cos w ogole wiadomo na ten temat? Bo u mnie w JRG mielismy niezly ubaw z tej gadki. Moze chodzilo Panu Ministrowi o to ze sa takie obsady zmian jakie sa i sporo lozek na sypialniach jest wolnych???  ;)  
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 22, 2006, 19:31:47 »
ale beczki to nie wszystko, berdziej narazone na mrozy sa węże, rozdzielacze i drabiny, jakie zapezpieczenia stosowac w tych przypadkach

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 22, 2006, 19:34:05 »
BOSZO- ja równiez przechwila słysząlem Ludwika w wiadomościach jak mowił o przygotowanych straznicach........ i podobie jak ty pierwszy raz o tym słysze, ze straznice sa przstosowane do przyjecia ludzi ... czyżby znowu prasowa propaganda naszych prawych i sprawiedliwych...?!

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 22, 2006, 19:43:54 »
Do retro - oczywiście, że w czasie akcji w mieście i pobliżu - inaczej nie ma najmniejszego sensu. Ja tam jej nie sprawdzam termometrem, ale zapewniam, że jest znacznie cieplejsza od tej z sieci wodociągowej ;) Pozatem pewniej i szybciej - trudno obecnie znaleść sprawny /nie zamrznięty/ hydrant. Tak po krótce  :D
Pozdr.
Ps. Do tych strażnic - chyba się ktoś na łby pozamieniał. U mnie owszem 4-5 osób max. a nie pociag, czy autobus he..he.. Zreszta osobiście nie widzę tego z wielu oczywistych względów.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 22, 2006, 22:26:29 »
Panowie nie wierzyłem ale usłyszałem. Boszo miał racje Dorn znalazł jeszcze jedno przeznaczenie naszych strażnic: NOCLEGOWNIE.  

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 22, 2006, 22:36:45 »
Także słyszałem Pana Dorna i zastanawiałem się o co chodziło z tą wypowiedzią. Stwierdziłem jednak jak już ktoś pisał, że to propaganda. Owszem moja jednostka jest do tego przygotowana, ale nie trzymania ludzi, ale do przwiezienia ich z wypadku itp do szkoły w której są łóżka polowe i materace  

Offline brauk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 23, 2006, 16:27:07 »
Witam
czytam z zaciekawieniem wszystkie posty i chciałbym dodać coś swojego.
czytam cały czas o dużym zaufaniu społeczeństwa do straży pożarnej. A tutaj proszę , jeśli trzeba społeczeństwo przetrzymać w jakiś warunkach to nikt sobie tego nie wyobraża.
Przecież nie chodzi o noclegownie tylko o trochę ciepłego miejsca gdzie by mogli posiedzieć i wypić gorącą herbatę do czasu aż sie dla nich znajdzie miejsce,. W każdej PSP i OSP jest napewno jakaś sala gdzie można by to załatwić.
W przypadku PSP dodam że budynek strażnicy jest własnością skarbu Państwa więc o czym rozmawiamy.
chyba że sie mylę
Pozdrawiam

Młodzik

  • Gość
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 23, 2006, 17:10:00 »
hmm, a dlaczego strazacy z OSP maja np sprzatac i pilnowac pomieszczenia podczas takiego pobytu ? sa rozne inne instytucje ktore zatrudniaja szpataczki i niech tam przechowuja mamy tyle wstapnialbych duzych gmachow urzedow miejskich, tam pewnie bylo by im przyjemnie :)

pozdrawiam

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 23, 2006, 17:57:32 »
Cytuj
czytam cały czas o dużym zaufaniu społeczeństwa do straży pożarnej. A tutaj proszę , jeśli trzeba społeczeństwo przetrzymać w jakiś warunkach to nikt sobie tego nie wyobraża.
Cytuj
Przecież nie chodzi o noclegownie tylko o trochę ciepłego miejsca gdzie by mogli posiedzieć i wypić gorącą herbatę do czasu aż sie dla nich znajdzie miejsce,. W każdej PSP i OSP jest napewno jakaś sala gdzie można by to załatwić.
Oczywiście brauk zufanie, zaufaniem jak najbardziej tylko w nieco innym kontekście  - zapłacisz np. z własnej i wspólnej kolegów kieszeni za ewnt. szkody, ubytki itd.. w czasie pobytu tych "państwa" w gościnie? No.. chyba, że Skarb Państwa to również wówczas pokrywa - w co szczerze wątpię ;) Jaki Ci się tam nagle ileś osób, po ciepłej herbatce, czy nawet kawce /za friko, ale co tam - można czasami/ rozpełznie po całej strażnicy, zainteresowanych sprzętem i wyposażeniem - pójdziesz osobiście za każdym. Nie zapominaj mimo temp. gdzie żyjemy! Trudno. Masz takie zaufanie? Pogratulować! Ja osobiście nauczony już pewnym doświadczeniem, jakoś nie bardzo :angry:
Przypuszczam, że przy odrobinie dobrej woli, której obecnie nie brak - są znacznie "ciekawsze" i bardziej odpowiednie, ku temu miejsca tzw. tymczasowego pobytu.
Pozdr.
Ps. To tylko taki jeden element - z wielu! Więc pomyśl...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2006, 18:00:52 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 23, 2006, 18:21:40 »
Ajax! Nie zwracaj uwagi na buraka....
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 23, 2006, 20:21:11 »
Cytuj
[...]W przypadku PSP dodam że budynek strażnicy jest własnością skarbu Państwa więc o czym rozmawiamy.[..]

Szanowny Kolego:
Nie chodzilo o to, ze ktos ma cos przeciwko przenocowania w tych jakze trudnych warunkach klimatycznych osob, ktore tego potrzebuja - bo inaczej grozi im utrata zdrowia czy nawet zycia - chodzilo mi o to, ze facet palnal glupote - niech sie wypowiedza inni - czy ktos cos na ten temat przed wypowiedzia Sz.P. Ministra slyszal??? Nie sadze. Zgadzam sie z Emerem - propaganda jak za czasow socjalizmu...
Pozdrawiam wszystkich marznacych na sluzbie strazakow.
P.S. Jako, ze wczoraj akurat bylem na sluzbie i mialem podoficera, natychmiast po uslyszeniu w/w informacji wzialem sie za szczote - niech ludzie wiedza jak to w strqazy jest czysto
 ;)  :lol:  
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 23, 2006, 20:34:09 »
Boszo: masz racje, nie chodzi o to ze nie am gdzie ich przyjąć, bo zawsze miejsca i goraca cherbata się znajdzie! Tylko dziowne jest to że o takich zeczy strazacy dowiadują sie z konferencji pana Ludwika, a nie z wczesniejszychm info, nakazów czy rozkaów na ten temat.

Offline brauk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 23, 2006, 22:21:37 »
Witam
Ajax nie spotkałem się z przypadkiem, aby za szkody wyrządzone w mieniu w 'podobnych przypadkach" ktoś płacił z własnej kieszeni , przypuszczam że takich przypadków jest niewiele. Tak nieśmiało powiem o czym zapewne wiesz , że koszty utrzymania obiektu oraz samochodów to około 10% budżetu komendy więc koszt pobytu tych Państwa nie byłby wysoki. Myślę że z tym rozpełzaniem nie byłoby tak tragicznie. Potrzeba nam chyba więcej optymizmu. garaze sa i tak zamknięte przed osobami postronnymi. masz rację że są ciekawsze miejsca. Dlatego napisałem że do chwili znalezienia takiego mogliby posiedzieć na sali np. wykładowej w komendzie.
Odnośnie realiów, no cóż jeśli prezydent Miasta poprosi o taką przysługę nikt mu zapewne nie odmówi. I wszyscy o tym doskonale wiedzą.
Młodzik strażacy OSP nic nie MUSZĄ. Ale bardzo często chcą.
boszo trochę propagandy w tym zapewne jest ale i racji wynikających z potrzeby chwili. napisałem że mogliby posiedzieć do czasu aż znalazło by sie dla nich miejsce w jakimś lokalu bądź internacie czy Centrum pomocy.  Myślę ze to nie wiele.
Emer a od kogo mamy się dowiedzieć jak nie od naszego szefa? hi
lang czyżbyśmy byli z jednej .... hodowli ??
pozdr

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 24, 2006, 09:15:46 »
Brauk:
Szkoda tylko ze dowiadujemy sie za posrednictwem TV, czyli mozna by powiedziec, ze jako osoby jak najbardziej zainteresowane w temacie - dowiadujemy sie na koncu.
 
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 24, 2006, 09:49:37 »
straz pozarna jest przewidziana do ratownia zycia zdrowia tralala itd
i nie ma nic w tymzlego ze ktos, kto zarzadza tym interesem chce by w razie czego przewiezc ten autobus do cieplej swietlicy czy sali balowej(osp) jakies straznicy.


                               ALE

czy kazda straznica sie do tego nadaje?
kto oplaci pobyt zmarznietych ludzikow?
ktore straznice sa do tego przeznaczone?bo przeciez szkola oddalona o 100 metrow jest lepsza.
kto ma prawo zadecydowac o takich dzialaniach?
jakie mosza byc przeslanki zeby cos takiego polecic?

najgorsze jest to ze jak ktos sie nie poslucha to ludwik posle w kamasze
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Działania Gaśnicze Przy Bardzo Niskich Temp.
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 24, 2006, 10:34:46 »
ja wczoraj wieczorem  ok 20 dostalem pismo, ze mamy utworzyc miejsca w JRG ui wybranych OSP dla osób potrzebujących ogrzania czy noclegu ( przy awarii komunikacji)

Dziwi mnie ten fakt, bo sa schroniska, w ktorych jest jkupa wolnych miejsc. Aczkoleiwk i bez takiej propagandowej akcji zawsze bysmy przyjeli zmarznietego czlowieka.