Autor Wątek: Ubranie Ratownika  (Przeczytany 4639 razy)

Offline acidapple

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Ubranie Ratownika
« dnia: Luty 04, 2013, 18:25:02 »
Witam,
Ostatnio na zebraniu sprawozdawczym komendant gminny wyskoczył z tekstem, żeby do naszej jednostki kupić kombinezony do ratownictwa medycznego http://www.solostocks.pl/sprzedaz-produkty/odziez-akcesoria/odziez-robocza-mundury/kombinezon-ratowniczy-lost-nr-kat-062-453202 no i hełmy np. taki Tytan (na takiej podstawie, że bardzo sprawnie rozwija się u nas ta dziedzina i są też wyniki np. na zawodach w woj. ale mniejsza o to).
Moje pytanie do was, jak myślicie czy to warto w takie coś inwestować, sami byśmy nie wydali na to pieniędzy, ale skoro góra chce dać?? Wiem, że takie stroje i hełmy nie mają świadectwa tej dziwnej instytucji.
Czy widzicie sens wykorzystywania tych kombinezonów do akcji?? Na youtube widziałem, że niektóre jednostki wykorzystują takie hełmy do ratownictwa. Czy te stroje nadają się tylko na zawody, żeby ładnie wyglądać??

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Ubranie Ratownika
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2013, 20:51:37 »
Noo na zawody Wam się przyda :)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ubranie Ratownika
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2013, 23:03:21 »
Otrząśnijcie ich i postarajcie się za te pieniążki załatwić ubrania specjalne, które szerzej wykorzystacie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline acidapple

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Ubranie Ratownika
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2013, 17:38:49 »
Dowiedziałem się nieoficjalnie, że pieniądze na to będą pozyskane od sponsora, który na tak "szczytny cel" pewnie wyłoży, żeby się pokazać z dobrej strony. Jeżeli byśmy chcieli zamiast tego ubrania specjalne, no to już ze sponsorem będzie kiepsko, znam to z własnego doświadczenia.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ubranie Ratownika
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 05, 2013, 17:50:13 »
Mimo wszystko zrobiłbym tak jak Sheldon sugeruje. Możecie sponsora (jeśli macie do niego kontakt) zbajerować, że ubrania, które za tą kasę kupicie to najlepsze ubrania wśród dostępnych na rynku, są bardzo wygodne, komfortowo się w nich pracuje, a przede wszystkim są bezpieczne! Wiecie jak jest-dobry bajer=pół sukcesu.  :fiuu:
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Kamil Okoń

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Ubranie Ratownika
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 08, 2013, 23:45:30 »
Też się nad tym zastanawialiśmy w OSP, ale generalnie lepiej jest faktycznie wydać tą kasę na jakieś nomexy. Co do kombinezonów to strasznie drogie znaleźliście. Tutaj
 http://www.scantex.com.pl/index.php?str=sklep_opis&lg=pl&id=695&a=0&b=10&p=
masz kombinezony za 340 zł chyba. Możesz z nimi ustalić kolor, napis itd. jeśli jest to zamówienie hurtowe. OSP Lazarus z Wrocławia chyba ma takie czerwone.
Z tym wiążą się też problemy jeśli chodzi o dysponowanie do akcji, bo pojawia się zamęt co w końcu masz założyć (czy nomex, czy kombinezon).

Proponuję zastanowić się nad kamizelką taktyczną np. jakąś z tych http://www.odzieztaktyczna.pl/kategoria.php?id=37
1. Będziecie się rozróżniać
2. taka kamizelka zdecydowanie ułatwia życie (kieszonki sakwy itd)
3. nie ma problemu jaki wymieniłem wyżej, bo kamizelkę zawsze można wziąć pod rękę
4. kombinezony mają długie rękawy i nie są podzielone na segmenty, co przy 30 stopniach sprawia, że człowiek może się ugotować (np. przy zabezpieczaniu operacyjnym jakieś masówki)

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Ubranie Ratownika
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2013, 09:50:28 »
Zastanawiam się czy takie kombinezony mają jakiekolwiek świadectwa dopuszczenia?
Np. przy ostatnio głośnym zawaleniu się ściany i przysypaniu dwóch osób na zdjęciach widać strażaków  z GPR w kombinezonach i jakichś kaskach (nie hełmach).

Na jakiej podstawie zostali dopuszczeni do działań w takim stroju? I nie chodzi mi o pilnowanie "na ślepo" BHP - bo daleki jestem od tego ale bardziej chodzi mi o to czy strażak w takim kombinezonie w razie wypadku ma jakiekolwiek możliwości uzyskania odszkodowania?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ubranie Ratownika
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 09, 2013, 10:12:10 »
W rozporządzeniu nie ma mowy o ubraniach do działań poszukiwawczo-ratowniczych więc CNBOP ich nie certyfikuje.
Wymaganie do wszelkiego rodzaju działań ubrania strażackiego specjalnego, przeznaczonego do gaszenia pożarów wewnętrznych to nadinterpretacja przepisów. W wielu przypadkach jest to wręcz sprzeczne z zasadami ergonomii i bezpieczeństwa. Chodzi o działania na wodzie, działania wysokościowe działania poszukiwawcze czy nawet pożary w terenach otwartych. 

W rozporządzeniu o BHP jest mowa, że dowódca decyduje o konieczności stosowania środków ochrony osobistej w zależności od wstępujących zagrożeń.