Autor Wątek: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem  (Przeczytany 8334 razy)

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« dnia: Luty 04, 2013, 16:02:04 »
Witam
Panowie mam niejasną sytuację, potrzebuję wziąć opiekę nad zdrowym dzieckiem. W roku przysługuje na to 2 dni, czy jeśli wezmę 1 dzień opieki to pokryje mi to całą służbę czy muszę wypisać 2 dni żeby pokryć całą służbę.  Tak samo jest w przypadku urlopu na żądanie jak to wtedy wygląda czy muszę wziąć 3 dni żeby pokryć całą służbę ?

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2013, 17:58:04 »
Musisz wziąć 2 dni w jednym 16 w drugim 8 godzin przynajmniej u mnie tak jest

Offline spons24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2013, 18:19:21 »
Urlop na żądanie 4 dni w roku czyli 2 służby. Odejmuje się od całości urlopu.
Urlop na małoletniego 2 dni w roku czyli jedna służba. To jest urlop ekstra i nie odejmuje się od całości.
...życie depcze wyobraźnię...

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2013, 21:38:33 »
Może ktoś jeszcze podać jaki akt prawny to reguluje czy reguluje to kodeks pracy art. 188 ?

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 05, 2013, 11:08:28 »
Adamie wszystko reguluje komendant :rofl: a tak na poważnie
1. opieka na dziecko to 2 dni tj. 16 godzin a więc nie cała służba w podziale. Tu tak jak powyżej zależy jak twój przełożony sobie uduma. Raz może ci powiedzieć żebyś przyszedł do pracy na pozostałe 8 godzin służby- jeśli oczywiście chcesz owe 2 dni (16h) wykorzystać całościowo a innym razem może dać ci wolną całą służbę a 8 h. odliczy ci z twojego półrocznego harmonogramu. Natomiast masz prawo owe 2 dni podzielić. Postępowanie z pozostałym godzinami jak powyżej.
2. Podobnie rzecz ma się z urlopem na żądanie 4 dni to 32 h. twojego urlopu wypoczynkowego odliczanego z danego roku. Masz prawo jak się nie mylę do dwukrotnego jego podziału. Także i tu są różnice postępowania przełożonych- u jednych możesz otrzymać taki urlop informując o tym na "5 minut" przed rozpoczęciem służby i jest ok u innych trzeba poinformować wcześniej na dodatek na piśmie ze wskazaniem osoby, która Cię zastąpi.
Pozdrawiam

Offline witek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2013, 11:55:35 »
Wolne ze względu na opiekę nad dzieckiem nie przelicza się godzinowo(nie jest to urlop) tylko jest to dwa dni w przypadku służby 24 h te dwa dni traktowane powinno być jako 1 służba czyli 16h jednego dnia i 8 drugiego dni.tak samo powinno być z urlopem okolicznościowym nie jest przeliczany na godziny tylko na dni.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 05, 2013, 12:04:31 »
witku mógłbys podać wykładnię prawną w naszym resorcie. Jeśli jestv tak jak piszesz to u mnie od 10 lat robili by w bambuko pracowników mimo, że zajmowali sie tym koledzy ze ZZ. U mnie w komendzie wygląda tak, że 8 godzin służby brane jest z nadnormatywu.

Offline witek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 05, 2013, 17:41:27 »
Art.188 kodeksu pracy . Kodeks Pracy powinien być stosowany w wszystkich instytucjach i nie ma przepisów nadrzędnych nad nim.więc i w naszym resorcie nie ma takich.Liczenie tych dni wolnych na opiekę 2 x8h jest nie wiedzą naszych ''specjalistów"(nie jest to urlop),urlop okolicznościowy też się liczy jako dni a nie godzinowo. ale przecież nie dotyczy to pracowników 8 godzinnych a nasi specjaliści nie są skorzy do wyjaśniania czy zainteresowania się tematem.

kadrowiec

  • Gość
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 05, 2013, 20:40:21 »
Witam,
ja nie jestem co prawda pracownikiem straży pożarnej ani resortu służb mundurowych, ale pracuję w dziale personalnym od dobrych kilku lat i mam do Was pytanie. Jaki przepis prawa mówi o tym, że 1 dzień tj 8h, 12h czy 16h. w artykule 188 Kodeksu Pracy wyraźnie jest mowa o dwóch dniach, dla strażaka dzień rozpoczyna się o godzinie 7:45 rano i kończy o 7:45 dnia następnego i prawo do opieki stanowi że 1 dzień powinien pokryć całe te 24h. Jeżeli pracownik w fabryce pracuje 8, 10, czy 12h i bierze opiekę to każdy z nich ma pokryty 1 dzień pracy. Jeżeli jest inaczej to czy mogę prosić o wskazanie na jakiej podstawie prawnej. wg mnie nakazywanie wykorzystania obu dni opieki na pokrycie jednej służby jest zwykłym naciąganiem przepisu i tym samym " okradaniem" rodziców z jednego dnia dla dziecka...

Pozdrawiam

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 05, 2013, 21:05:05 »
Ustawa o PSP
Art. 71e. 1. Urlopów, o których mowa w art. 71, 71a, 71c i 71d, udziela się w dni, które są dla strażaka dniami służby lub dyżuru, z wyjątkiem dyżuru domowego, o którym mowa w art. 35 ust. 8, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu służby, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi jego czasu służby lub dyżuru w danym dniu. Dzień urlopu odpowiada 8 godzinom służby lub dyżuru.

Żeby wyjaśnić:
zacytowałem przepis dla kolegi kadrowca, o tym, że większość kadr rozlicza takie urlopy (opiekuńcze, okolicznościowe) jak zwykłe urlopy.
Nie znaczy to, ze się z tym zgadzam. Dla mnie jest to zaznaczenie w liście obecności takiego stanu pod symbolem P - inne usprawiedliwione nieobecności
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2013, 21:42:54 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 05, 2013, 21:11:31 »
@witek1 i @kadrowiec
Macie rację.
Dzień wolny to (w tych przypadkach) wolne od pracy/służby.
Tak, jest to często naciąganie i jak to pisze jeden z Was "okradanie" ojca/matki z płatnego dnia wolnego, który przysługuje rodzicom.
Dzień wolny to wolne od służby w przytaczanym przypadku.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 05, 2013, 21:24:57 »
Ustawa o PSP
Art. 71e. 1. Urlopów, o których mowa w art. 71, 71a, 71c i 71d, udziela się w dni, które są dla strażaka dniami służby lub dyżuru, z wyjątkiem dyżuru domowego, o którym mowa w art. 35 ust. 8, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu służby, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi jego czasu służby lub dyżuru w danym dniu. Dzień urlopu odpowiada 8 godzinom służby lub dyżuru.
a od kiedy wolne na podstawie art. 188 KP (do którego odsyła art. 69 ust. 1 ustawy o PSP) to jeden z urlopów wymienionych w art. 71e ust.1? należą się dwa dni wolnego i koniec; inna sprawa to rozliczanie tego wolnego - tutaj jest pole do popisu i każdego rozwiązania można bronić; tak czy inaczej - jeżeli strażak bierze jeden dzień opieki, to ma wolną całą służbę;
zupełnie inna sprawa, to kwestia czy etycznym jest korzystanie z tego pracowniczego uprawnienia przez strażaków systemu zmianowego... jakoś nigdy nie miałem takiej potrzeby i nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żebym musiał; że już zupełnie pominę okoliczność, że z tego uprawnienia może skorzystać tylko jeden z rodziców; w mojej ocenie problem przedstawiony przez kol. adam998 jest szukaniem słomki do oka;

„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 06, 2013, 10:00:46 »
lang to może zrezygnuj też z urlopu dodatkowego i innego okolicznościowego wolnego dnia?
Dziękuję kudłatemu i kadrowcowi o wyjaśnienie. Następne moje 2 dni opieki wyznaczę na dwie służby. Zobaczę co odpiszą mi kadry?

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Urlop na żądanie opieka nad zdrowym dzieckiem
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 06, 2013, 10:16:26 »
Kolego lang może i szukałem słomki do oka ale jak widać zamiast słomki znalazłem dla niektórych jeden dzień opieki nad dzieckiem a co za tym idzie dla kogoś dodatkową płatną służbę  :fiuu:
Pozdrawiam