Autor Wątek: Dyżur Domowy.  (Przeczytany 185140 razy)

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #250 dnia: Luty 10, 2015, 15:39:10 »
Czyli w odniesieniu do niektórych strażaków nie mogą oni przebywać na dyżurze domowym w domu...
I zapis jest piękny ponieważ to już realizacja obowiązków służbowych poza miejscem zamieszkania :D i daje to podstawy do roszczeń strażaków których zgłoszone miejsce zamieszkania jest oddalone powyżej tych 40 min.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline coala

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #251 dnia: Czerwiec 29, 2016, 14:16:42 »
W rozporządzeniu(ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI)
z dnia 30 marca 2011 r) nic nie ma w jakim czasie strażak ma się stawić w jednostce podczas dyżuru.A u nas w Komendzie jest zapisane ze 50 min. Czy taki regulamin jest zgodny z prawem? :kwit:

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.924
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #252 dnia: Czerwiec 29, 2016, 15:24:19 »
To wszystko zależy od regulaminu organizacyjnego Waszej Komendy, gdzie widnieje zapis ile czasu i w jaki sposób strażak winien stawić się do jednostki w trakcie dyżuru.

Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #253 dnia: Czerwiec 29, 2016, 17:42:07 »
Ja nigdy nie widziałem  regulaminu organizacyjnego, a chyba powinien być pokazany, czas to pojęcie względne z tego co wiem. Masz się stawić w jak najszybszym czasie, ale nie jest  to określone, możesz się opiekować dzieckiem ,być u lekarza nikt nie ma prawa zarzucić Ci kłamstwa

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #254 dnia: Czerwiec 29, 2016, 18:26:59 »
Ja nigdy nie widziałem  regulaminu organizacyjnego, a chyba powinien być pokazany, czas to pojęcie względne z tego co wiem. Masz się stawić w jak najszybszym czasie, ale nie jest  to określone, możesz się opiekować dzieckiem ,być u lekarza nikt nie ma prawa zarzucić Ci kłamstwa
Dam wam do wglądu kilka rożnych regulaminów. Bo u Mnie w województwie KW nakazał uzyskanie opinii ZZ przed podpisaniem regulaminu i w żadnym nie ma nic o czasie stawienia się z DD
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #255 dnia: Czerwiec 29, 2016, 23:27:10 »
Dyżur domowy tak naprawdę ( po zmianie przepisu kilka lat temu) to  tylko i wyłącznie kontakt telefoniczny oraz dobra wola i chęć pomocy . W rozporządzeniu nie ma słowa o konieczności pobytu w miejscu ustalonym z przełożonym nie może także on wymagać tego od swoich podwładnych, nie ma obowiązku posiadania telefonu ani pojazdu tak więc martwy przepis -to jeśli ktoś chce iść na ostro .

Jednakże jest coś takiego jak dodatek służbowy , awans w stopniu i stanowisku a na to niewątpliwy wpływ przy ustalaniu wysokości dodatku oraz opiniowaniu przy awansie lub mianowaniu na stanowisko ma przełożony, który dokonuje oceny dyspozycyjność funkcjonariusza oraz jego zaangażowania w służbę.  Ponadto są i inne upierdliwości jak brak zgody na zamianę, dodatkowe zarobkowanie, zrywanie się rano, wyskakiwanie na minutkę, itp.itd

Wybór należy do strażaka i on sam przy takiej konstrukcji przepisu musi zdecydować co mu się opłaca.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 468
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #256 dnia: Maj 10, 2017, 09:15:58 »
Dyżur domowy tak naprawdę ( po zmianie przepisu kilka lat temu) to  tylko i wyłącznie kontakt telefoniczny oraz dobra wola i chęć pomocy . W rozporządzeniu nie ma słowa o konieczności pobytu w miejscu ustalonym z przełożonym nie może także on wymagać tego od swoich podwładnych, nie ma obowiązku posiadania telefonu ani pojazdu tak więc martwy przepis -to jeśli ktoś chce iść na ostro .

Jednakże jest coś takiego jak dodatek służbowy , awans w stopniu i stanowisku a na to niewątpliwy wpływ przy ustalaniu wysokości dodatku oraz opiniowaniu przy awansie lub mianowaniu na stanowisko ma przełożony, który dokonuje oceny dyspozycyjność funkcjonariusza oraz jego zaangażowania w służbę.  Ponadto są i inne upierdliwości jak brak zgody na zamianę, dodatkowe zarobkowanie, zrywanie się rano, wyskakiwanie na minutkę, itp.itd

Wybór należy do strażaka i on sam przy takiej konstrukcji przepisu musi zdecydować co mu się opłaca.
Proszę o podanie źródła przepisu , z którego wynika, jaki jest czas wstawienia się strażaka pełniącego dyżur domowy w przypadku wezwania.
Dziękuję

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.924
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #257 dnia: Maj 10, 2017, 11:14:20 »
Regulamin organizacyjny komendy..

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 468
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #258 dnia: Maj 10, 2017, 13:24:26 »
Regulamin organizacyjny komendy..
Czyli każdy sobie.
Kolega wcześniej napisał w takim tonie, jakby powstał jakiś przepis "nadrzędny " i do tego odnioslem zapytanie.


Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #259 dnia: Maj 10, 2017, 17:02:29 »
Cytuj
Proszę o podanie źródła przepisu , z którego wynika, jaki jest czas wstawienia się strażaka pełniącego dyżur domowy w przypadku wezwania.
Dziękuję
"czas wstawienia się strażaka zależy od tego ile jest wstanie wypić , od stanu wątroby trzustki itp."

Ani słowa nie napisałem o czasie stawienia  się funkcjonariusza w KP , tak jak kolega Siusiek podpowiedział próbę narzucenia takiej dyscypliny można  zawrzeć w regulaminie organizacyjnym KP/KM ale tylko próbować bo z tego i tak by nic nie wynikało dla przeciętnego Kowalskiego.

Przepis jest jasny § 13. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2017, 22:09:08 wysłana przez pb11 »

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #260 dnia: Maj 13, 2017, 10:36:17 »
Ani słowa nie napisałem o czasie stawienia  się funkcjonariusza w KP , tak jak kolega Siusiek podpowiedział próbę narzucenia takiej dyscypliny można  zawrzeć w regulaminie organizacyjnym KP/KM ale tylko próbować bo z tego i tak by nic nie wynikało dla przeciętnego Kowalskiego.
Na ten moment żaden dokument nie może być podstawą "dyscyplinowania" strażaka za nie przybycie w określonym  czasie w trakcie dyżuru domowego. Ukarać go można tylko "nieformalnie"  ale i na tym można się naciąć. Sama koncepcja dyżuru domowego jest bledną, gdyż dyżurują losowi strażacy (wszyscy po równo) często stażyści bez jakichkolwiek "kwitów" i co z tego, że przyjedzie do JRG w 15 min. skoro ani autem gaśniczym   nie wyjdzie ani nie  dowodzi.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #261 dnia: Maj 13, 2017, 11:42:35 »
Cytuj
Sama koncepcja dyżuru domowego jest bledną, gdyż dyżurują losowi strażacy (wszyscy po równo) często stażyści bez jakichkolwiek "kwitów" i co z tego, że przyjedzie do JRG w 15 min. skoro ani autem gaśniczym   nie wyjdzie ani nie  dowodzi.

Po części masz rację. Ale dużo tutaj zależy od osoby układającej grafik. U nas przyjęte jest, że na każdym dyżurze musi być przynajmniej 1 dowódca (od d-cy zastępu w górę) i jeden kierowca. Pozostali - faktycznie dowolność. Ewentualne zamiany dyżurów tylko d-ca za d-cę, kierowca za kierowcę itp. Nikt nie robi z tym problemów jeżeli z jakichś przyczyn faktycznie nie możesz być na dyżurze, ale trzeba to wcześniej zgłosić.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #262 dnia: Maj 13, 2017, 11:59:08 »
Po części masz rację. Ale dużo tutaj zależy od osoby układającej grafik. U nas przyjęte jest, że na każdym dyżurze musi być przynajmniej 1 dowódca (od d-cy zastępu w górę) i jeden kierowca. Pozostali - faktycznie dowolność. Ewentualne zamiany dyżurów tylko d-ca za d-cę, kierowca za kierowcę itp. Nikt nie robi z tym problemów jeżeli z jakichś przyczyn faktycznie nie możesz być na dyżurze, ale trzeba to wcześniej zgłosić.
Problem natury technicznej 33-35 osob w JRG 11-12 na zmianie stan min. 7 (najczęściej spotykane JRG w kraju) na dyżurze najczęściej 2 osoby jak byś się nie pocił to nie zrobisz tego w taki sposób aby podzielić to mniej więcej równo i żeby byli zawsze kierowca i dowódca (chyba, że masz 5 dowódców i 6 kierowców na zmianie ale wątpię w istnienie takiej zmiany). 
Dyżur domowy bez kierowcy jest bez sensu całkowicie.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2017, 12:12:26 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

siwiak

  • Gość
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #263 dnia: Maj 13, 2017, 13:22:40 »
Ok
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2018, 17:04:06 wysłana przez siwiak »

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #264 dnia: Maj 13, 2017, 17:30:47 »
A czy u was w komendach jest tez tak przyjęte że dyżury domowe są wyznaczane przed wolnymi służbami. U mnie jak masz WS to na bank przednią mam wjeb... dyżur.
U mnie starają się nie pisać przed WS, po urlopie itp. Ogólnie zawsze przed służbą bo nie możesz po służbie 24 zostać bez 8h odpoczynku.  Z reguły jak masz ciągiem 24 to gdzieś przed służba mam dyżur domowy.

Offline danielcspsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #265 dnia: Maj 13, 2017, 19:21:14 »
u mnie są mozliwe 2 wolne służby jedna po drugiej w grafiku docelowym - zdarzają się nawet 3 pod rząd - pod warunkiem ze się zamienisz i dowodca jrg wyrazi zgode. Ogólnie nie ma takiej opcji w planie półrocznym.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2017, 19:35:10 wysłana przez danielcspsp »

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #266 dnia: Maj 13, 2017, 20:54:21 »
u mnie są mozliwe 2 wolne służby jedna po drugiej w grafiku docelowym - zdarzają się nawet 3 pod rząd - pod warunkiem ze się zamienisz i dowodca jrg wyrazi zgode. Ogólnie nie ma takiej opcji w planie półrocznym.
W półrocznym pewnie, że nie ma szans, ponieważ jest to niezgodne z rozporządzeniem, które mówi, że pomiędzy służbami nie może być więcej niż 120 godzin wolnego.

Offline franklin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #267 dnia: Maj 13, 2017, 21:19:31 »
stwierdzenie ze nie posiada sie sluzbowego telefonu jest bardzo śliskie. Komendant moze wpaść na pomysł kupienia służbowych komórek ,której w dniu pełnienia dyzuru bedzie trzeba zabrac z komendy a nastepnego dnia zdac.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #268 dnia: Maj 13, 2017, 21:44:09 »
stwierdzenie ze nie posiada sie sluzbowego telefonu jest bardzo śliskie. Komendant moze wpaść na pomysł kupienia służbowych komórek ,której w dniu pełnienia dyzuru bedzie trzeba zabrac z komendy a nastepnego dnia zdac.
Nierealne moim zdaniem. Wówczas przyjeżdżając do komendy po komórkę i oddając ją następnego dnia, wykonujesz czynności służbowe czyli wykonujesz pracę czyli piszesz o nadgodziny..... żaden rozsądny 01 nie pójdzie na to.

W zasadzie w związku z zapisami w rozporządzeniu o czasie służby czyli o dyżurze domowym najskuteczniejszym, restrykcyjnym sposobem "ściągnięcia" do służby strażaka z dyżuru domowego (mówię o JRG) jest wysłanie po niego do domu/miejsca przebywania samochodu operacyjnego. Oczywiście 01 KM/KP ma możliwość innych form "nacisków" np. zróżnicowanie w opiniowaniu służbowym strażaków o zwiększonej dyspozycyjności czyli "odbierających telefony" od tych co nie mają telefonów/zasięgów/samochodu/roweru/itp.
pozdrawiam 

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #269 dnia: Maj 13, 2017, 22:18:25 »
A czy u was w komendach jest tez tak przyjęte że dyżury domowe są wyznaczane przed wolnymi służbami. U mnie jak masz WS to na bank przednią mam wjeb... dyżur.
U mnie starają się nie pisać przed WS, po urlopie itp. Ogólnie zawsze przed służbą bo nie możesz po służbie 24 zostać bez 8h odpoczynku.  Z reguły jak masz ciągiem 24 to gdzieś przed służba mam dyżur domowy.

u nas dyżur jest na WS, po prostu masz WS z dyżurem,co z resztą jak i całe te dyżury to wielkie skur........stwo bo jesteś uziemiony, tak jak byś był jedna nogą w robocie, a kasy za to nie ma

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #270 dnia: Maj 13, 2017, 22:26:27 »
u nas dyżur jest na WS, po prostu masz WS z dyżurem,co z resztą jak i całe te dyżury to wielkie skur........stwo bo jesteś uziemiony, tak jak byś był jedna nogą w robocie, a kasy za to nie ma
To jakaś paranoja jak można mieć wolne i dyżur? Kto u Was takie rozwiązanie wymyślił?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline dario251

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #271 dnia: Maj 13, 2017, 23:46:26 »
Łódzkie 30 na zmianie, 16 minimalnie i dyżur na WS, kierowca, d-ca,strażak. Ściągają tego, którego brakuje.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #272 dnia: Maj 14, 2017, 07:33:58 »
Łódzkie 30 na zmianie, 16 minimalnie i dyżur na WS, kierowca, d-ca,strażak. Ściągają tego, którego brakuje.
Nie sadzisz, że logiczniej by było aby dyżur domowy był przed służbą? Wtedy wolna służba to by była wolna służba a strażak na służbę przychodził by w bardzo dobrym stanie (wypoczęty itp. :wacko: ) bo przed służbą miał dyżur.
Poza tym mam wątpliwości natury prawnej. Skoro pracodawca wskazał ten dzień jako wolny za nadpracowane godziny to moim zdaniem nie bardzo może ograniczać korzystanie z tego czasu. 
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2017, 07:41:07 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Dzik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #273 dnia: Maj 14, 2017, 08:08:00 »
Dyżur przed  służbą jest ze strony strażaka dobry bo i tak musi się przygotować do służby " np. nie spożywać" ale ze strony d-cy może komplikować sytuację jeżeli skorzysta z takiego dyżurującego a on nie będzie mógł odpocząć przed swoją służbą. Wtedy trzeba przebudowywać grafik. :straz:
Było nas trzech.

Offline dario251

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #274 dnia: Maj 14, 2017, 09:27:23 »
Każdy woli przyjść z dyżuru na swoją zmianę.