Autor Wątek: Ratownik Medyczny - szkoła  (Przeczytany 9009 razy)

Strażak90

  • Gość
Ratownik Medyczny - szkoła
« dnia: Styczeń 26, 2013, 23:59:59 »
Witam, chyba jak każdy już, wie od października tego roku zawód Ratownika Medycznego, będzie można uzyskać tylko i wyłącznie przez studia wyższe. Jednak jest możliwość, aby zdobyć tytuł RM dzięki szkołom policealnym 2 letnim(ostatni nabór luty 2013), a nie 4 letnim jak w przypadku studiów. Jak myślicie,  opłaca się jeszcze zapisać do policealnej czy poczekać i zrobić przez wyższą?

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2013, 03:58:30 »
licencjat jest 3letni. oplaca sie isc na pielegniarstwo a na ratownictwo tylko po to by stracic czas
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 27, 2013, 10:00:28 »
to zależy czy chcesz pracować w zawodzie, czy potrzebujesz tytuł rat meda, żeby być strażakiem rat med.
studia, tak jak napisał kolega wyżej, trwają 3 lata, jest różnica poziomów pomiędzy studiami a studium policealnym - na studiach jest wymagana większa wiedza teoretyczna, no nie da się ukryć że są ciężkie względem nauki.

krążą opinie, że w studium jest więcej praktycznych rzeczy, a na studiach dużo teorii.
nie zapominaj też, że może ze studium policealnym może być kiedyś tak jak jest z dawnymi szkołami pielęgniarskimi - powstały studia pomostowe. może kiedyś będzie i tak trzeba się dokształcić, bo wymagane będzie wyższe wykształcenie

nie zgodzę sie z "bulonem".. na ratownictwie nie traci sie tylko czasu, są to bardzo ciekawe studia, jest po nich kilka opcji pracy, jak człowiek chce to się zakręci i będzie sie ustawiał na kilka różnych opcji pracy.. pięlęgniarstwo dla faceta jest zawodem po którym znajdzie prace, bo pielęgniarek potrzeba, a pielęgniarzy przyjmują z otwartymi rękoma (facet, silny do przenoszenia pacjentów itp)
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2013, 10:25:15 »
Cytuj
nie zgodzę sie z "bulonem".. na ratownictwie nie traci sie tylko czasu, są to bardzo ciekawe studia, jest po nich kilka opcji pracy, jak człowiek chce to się zakręci i będzie sie ustawiał na kilka różnych opcji pracy.. pięlęgniarstwo dla faceta jest zawodem po którym znajdzie prace, bo pielęgniarek potrzeba, a pielęgniarzy przyjmują z otwartymi rękoma (facet, silny do przenoszenia pacjentów itp)

aktualnie w polsce dla ratownikow nie ma zadnych opcji pracy a place zrownaly z dziewczynami stojacymi na promocji

chcesz miec zawod z przyszloscia ktory da ci kontakt z ratownictwem- pielegniarstwo.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 27, 2013, 12:27:02 »
W tej chwili ratownictwo jest przede wszystkim przepustka do innych formacji - wojsko i oczywiscie straz.
Jak ktos dobrze kombinuje i sie zakreci to ratownictwo na pewno mu prace da.
Zgadzam sie, ze do policealnych za chwile moga wejsc pomosty wiec lepiej zrobic od razu studia i zgadzam sie, ze jesli chcesz miec stycznosc z systemem zintegrowanego ratownictwa to idz na pielegniarstwo - praca pewna wiec ze zdobyciem doswiadczenia zawodowego nie bedziesz mial problemu, po tym sie doszkalasz i wskakujesz do karocy..
Ale to miod, w przeciwiestwie do kilku lat wstecz, nie jest.
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2013, 12:45:40 »
po Ratownictwie fakt, jest bardzo ciężko z pracą.. dlatego napisałem "kilka opcji" czyli: straż, WOPR, GOPR, wojsko - wszędzie jak zobaczą że już jesteś ratownikiem i dodatkowo nadajesz się do pracy (skończyłeś kursy, przeszedłeś testy fizyczne itp) to przyjmują Cie otwarcie. jest to duży plus, mimo że nie wykorzystujesz w pełni swojego zawodu.. zazwyczaj jedynie w formie KPP

gdy szedłem na ratownictwo, moim marzeniem była praca w karetce jako ratownik (no i jednocześnie kierowca), w trakcie studiów zorientowałem się dopiero jak sprawa z pracą w tym zawodzie wygląda.. bardzo ciężko jest dostać prace, ale jeśli np już w trakcie studiów robi się wolontariaty, dodatkowe kursy, szkolenia to potem w CV wszystko jest.
co do pielęgniarstwa i tak sie nie zgodze. po pielęgniarstwie jako jedyna specjalizacja która ma kontakt z ratownictwem to "pielęgniarka ratunkowa" - po zrobieniu specjalizacji ma takie same uprawnienia jak ratownik, lecz mimo wszystko z pracą bardzo bardzo ciężko - płaca dla ratownika jest niższa - lepiej dla pracodawcy jeśli ma wybór pomiędzy piel.rat a rat.med, do tego raotwników jest full i można wybierać naprawde w sporym tłumie ludzi, ich doświadczeniu itp. żeby zrobić piel. rat potrzeba dużo czasu - 5lat studiów + specka
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline Paramedic

  • Rat-Med
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 27, 2013, 14:09:23 »
jeżeli jesteś przytomny i masz łeb na karku to pracę w ratownictwie znajdziesz, duzo ratowników pracuje jakby na 2 etatach, tzn zoz + falck + niektorzy jakies przewozy chorych i masz z 6k na miesiąć, ale to trzeba też znajomości i spedzania w pracy ponad 500-600h w miesiącu. life is brutal
Ratownik Medyczny-Kierowca - ZRM - "P"1

FirefighterOSP

  • Gość
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 27, 2013, 14:34:31 »
Jak chcesz zrobić ratownika tylko pod straż czy inne służby a nie żeby jeździć w karetce to jak najbardziej rób policealną. Też zastanawiałem się co wybrać i w końcu padło na policealną i nie żałuje, dużo ciekawych zajęć praktycznych  -_-

Strażak90

  • Gość
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 27, 2013, 15:31:52 »
Właśnie jak napisał kogut RM jest mi potrzebny, aby dostać się do straży.... został tydzień do zakończenia naboru do policealne i  jestem w kropce  :huh:  chodziło mi o zaoczne studia(pt-nd), które trwają 8 semestrów

Offline mlodyasp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 27, 2013, 17:09:04 »
Ja zacząłem w Wrześniu szkołe Policealna ,z tego względu że w tym roku zabrakło kilka pkt i sie nie dostałem do aspirantki. Plan miałem taki , żeby robić Ratownika a w między czasie uczyć sie do aspirantki z chemii i fizyki ale po 1 semestrze zwątpiłem tyle nauki jest , że nawet czasu nie miałem żeby coś do aspirantki sie przygotowywać i zrezygnowałem wole na korki z chemii i fizyki chodzić.
Po dłuższych rozmowach z kolegami z 2 roku co oni w szpitalu muszą robić i jakie pieniądze ratownik zarabia to szkoda gadać a ile czasu w szpitalu spędzać nadgodzin nie wychodząc czasami po 3-4 dni tylko po jedzenie jest to praca dla osób które musiały sie jarać taką praca i nie mieć rodziny  bo z taką praca to szybko rodzina by sie rozpadła jedynie ratownicy dobrze zarabiają to w LPR i Samolotach Transportowych. W tej szkole co sie uczyłem jeden koleś ogarnięty wyjechał do Irlandii zrobił tłumaczenie papierów i pracuje tam i ładne pieniądze zarabia ,a większość osób co w tej szkole jest to tylko myśli o tym ,żeby iść albo do PSP albo do Wojska. Dając przykład z mojego miasta z naboru do PSP ratownik medyczny nie jest taki ważny w 2011r. 3 startowało ratowników medycznych nikt z nich sie nie dostał tylko tacy ludzie co sprawnościówkę zaliczyli najlepiej i kursów mieli sporo , w 2012r to samo ani jeden ratownik tylko osoby co bardzo dobrze zaliczyły sprawnościówke i miały dużo kursów. Moim zdaniem to trochę głupota punkty za Ratownika Medycznego bo i taka osobą musi zaliczyć kurs KPP w ośrodku szkolenia PSP i w czasie pracy nie może nic robić co wychodzi za kompetencje KPP czyli nie może używać środków farmakologicznych.
Jak to znajomy strażak mówił co 2 lata albo 3 lata siedzieć na szkole i kase tam pompować lepiej zrobić kilka kursów i jeszcze wiecej bedziesz miał pkt przy rekrutacji niż za ratownika.

Strażak90

  • Gość
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 27, 2013, 18:38:49 »
młodyasp masz rację też bym wolał iść i się pouczyć z chemii czy fizyki tylko, że już nie ten wiek :). Jestem w OSP i mam kilka kursów zrobionych, teraz planuję jeszcze podesty zrobić. Tylko, że mam okazje iść do publicznej policealnej w 100% bezpłatnej  -_- , ale patrząc na nowe wymagania rekrutacyjne do PSP to faktycznie nie wiadomo jak będą patrzyć na to.

Offline fido1384

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 27, 2013, 20:12:10 »
siema, ja do policealnej zapisałem się we wrzesniu do Zabrza, jest nas około 38 osób... w tym roku zlikwidowali praktyki w PSP, i też się właśnie zastanawiam czy ma sens dalej to ciągnąć bo KPP już mam, a co do kolegi który pisał ze jako rat med musisz w psp zaliczyc KPP to bym się nie zgodził, bo jak osoba, która ma uprawnienia do prowadzenia takich kursów, sama musi go przechodzic???
Dobry ratownik, to bezpieczny ratownik

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 27, 2013, 20:27:28 »
Tak samo mając tytuł ratownika medycznego czy nawet lekarza, a jedziesz do zdarzenia jako funkcjonariusz PSP nie możesz wykonać więcej niż pozwala KPP.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 27, 2013, 21:51:10 »
fido1384 spójrzmy prawdzie w oczy. Nikt Cie nie będzie męczył z zaliczeniem czy wkuwaniem do KPP w PSP skoro jesteś już Rat. Med., a będzie to jedynie formalność. Moim zdaniem zdrowa formalność bo za chwile zaczną pojawiać się podteksty typu - on zrobił ratownictwo w szkole krzak i jest zwolniony nie mając bladego pojęcia o swoim zawodzie, a ja muszę przerobić tyle godzin..
Więc obecna forma jest ok.

Tak samo mając tytuł ratownika medycznego czy nawet lekarza, a jedziesz do zdarzenia jako funkcjonariusz PSP nie możesz wykonać więcej niż pozwala KPP.

W porządku ale widocznie KG PSP stwierdziła inaczej skoro od tego roku we wszystkich naborach oprócz SGSP punktują ratownika medycznego...

1. Już to wcześniej pisałem - lepiej mieć na zmianie przy boku ratownika medycznego niż samych ratowników - karetki czasami bywają w rozjazdach (wszystkie z miasta) i wówczas się wyjeżdza nawet do nagłych zachorowań.
2. Zmienił się koordynator krajowy i nie wiadomo co nowego wprowadzi w oragnizacji Ratownictwa Medycznego w KSRG.
Sam obecnie prowadze badania naukowe na temat sprzętu medycznego w straży. Może wejdą jako sprzęt ponadstandardowy zestawy do iniekcji dożylnych dla strażaków posiadających uprawnienia do ich wykonywania?
Może wejdą pulsoksymetry skoro możemy podawać tlen?

To nic pewnego, a może i nawet mało ralne. Pewne jest natomiast, że skoro punktują tego rat. med. to jakieś znaczenie on ma.

Ja wole być ratownikiem z najwyższymi obecnie uprawnieniami, czyli po licencjacie.

Moje pytanie do KG PSP - co z ludźmi, którzy kończą technikum, następnie licencjat ratownictwa i chcą wystartować do SA PSP ? :gwiazdki:
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Strażak90

  • Gość
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2013, 22:16:27 »
kogut też się nad tym zastanawiam... jeśli wiek do SGSP wynosi max. 25lat do dlaczego do SA nie jest taki sam ;/ dla mnie bezsensu.
Jeszcze zostaje opcja czy po tym jak zamkną wszystkie szkoły policealne(kierunki RM) czy nie wprowadzą pomostówek jak w przypadku pielęgniarek, bo z tego co wyczytałem szykuje się następna duża reforma w PRM, która ma być przedstawiona w najbliższych miesiącach.

Offline Paramedic

  • Rat-Med
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 27, 2013, 22:49:07 »
Może coś w końcu sensownego zrobią z PRM, wiem, że krajowa rada ratowników medycznych dąży do utworzenia izby tak jak w przypadku pielęgniarek, chcą również by powrócił minimalny skład 3 os w ambulansach systemu ( w chwili obecnej w P 2 os) wiec mogła by być większa szansa na pracę. Zawód powinien zostać unormowany bo póki co źle się dzieje...
Ratownik Medyczny-Kierowca - ZRM - "P"1

Offline Zielony300

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 27, 2013, 23:00:45 »
Właśnie kończe rat meda w policealnej szkole. Niedawno mieliśmy spotkanie na temat pomostówek, niestety na obecną chwilę nie szykują się takowe dla ratowników po policealnej szkole.
P.S ktoś wyżej napisał o najwyższych uprawnieniami ratownika- po licencjacie otóż rat med po licencjacie czy po dyplomie(szkola policealna) posiada identyczne możliwości i uprawnienia.

Offline Paramedic

  • Rat-Med
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 27, 2013, 23:23:13 »
Kogutowi  zapewne chodziło o najwyższe możliwe wykształcenie, bo wiadomo że uprawnienia te same. Zapewne pracodawca przy wyborze 2 ratowników mając do wyboru tego po licencjacie i tego po policealnej wybierze licencjata dlatego lepiej robić licencjata jeśli ktoś naprawdę chce pracować w zawodzie o ile to mu się uda.
Ratownik Medyczny-Kierowca - ZRM - "P"1

Offline mlodyasp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 28, 2013, 00:16:58 »
Kogutowi  zapewne chodziło o najwyższe możliwe wykształcenie, bo wiadomo że uprawnienia te same. Zapewne pracodawca przy wyborze 2 ratowników mając do wyboru tego po licencjacie i tego po policealnej wybierze licencjata dlatego lepiej robić licencjata jeśli ktoś naprawdę chce pracować w zawodzie o ile to mu się uda.
Zależy jaką Policealna szkołe ja sie uczyłem w takiej co dużo projektów z Unii Europejskiej jest dużo certyfikatów sie  dostaje, Ratownictwo na Lodzie , Ratownictwo medyczne w górach z elementami ratownictwa górskiego ,Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u dorosłych i dzieci, Ratownictwo w zdarzeniach masowych ,Wyjazd szkoleniowy do komory dymowej w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy. Jeszcze jakieś były ale nie pamiętam już i z takimi certyfikatami mile bardziej widziany będziesz niż po licencjacie dwa , w tym szpitalu co moja szkoła ma praktyki też mają osoby z licencjatem to ich praktyka jest straszna , na OIOM'ie połamali dla pacjenta mostek , przy Iniekcji koleś sie zakłuł (stosując własne metody) których w szkole sie nie uczy po wkłuciu igła idzie do czerwonego pudła a plastik do czarnego worka a on igłe w plastik chował i sie zakłuł i wielka afera w szpitalu bo szkoła nie pokrywa takich kosztów i szpital musiał badanie robić ze swojej kieszeni dla „ratownika” i pacjenta i to się zdarzyło 1 dnia ich praktyk i to z renomowanej szkoły wojewódzkiej przychodzą tacy ludzie jak to ich w szpitalu określili "Turbo Ratownikami" - Kupa sprzętu zero talentu

Offline Paramedic

  • Rat-Med
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 28, 2013, 00:40:02 »
Opowiadasz tutaj pojedynczy przypadek. Niestety takich oszołomów nie brakuję i wszystko zależy od człowieka, jego nastawienia, zaangażowania, pasji i chęci zrobienia coś ponad stan. Ja jestem już na 3 roku, przez wakacje oprócz praktyk obowiązkowych odbywałem wolontariat który bardzo dużo mnie nauczył, łącznie 7 miesięcy więc trochę pojeździłem, poznałem ekipę, dużo zobaczyłem i się nauczyłem. Dostałem od pracodawcy zaświadczenie o odbyciu bezpłatnej praktyki i b.dobre referencje na papierze od koordynatora i kierownika stacji pogotowia, więc to jest wartościowy papier bo jakby nie patrząc to jest już moje doświadczenie w zawodzie. Wykonywałem wszystko, od mycia i sprzątania ambulansów poprzez wypełnianie dokumentacji po udział w MCR oczywiście pod nadzorem kierowników zespołów czy lekarzy. Wiec nie ma co sypać tu przykładów jakie to szkoły policealne są świetne bo nie są a na szczęście już je zamykają dla RM bo to głównie przez nie rynek pracy jest ratownikami przesycony i powoli umierają śmiercią naturalną. Ja również powiem tyle, że znam człowieka który teraz pisał egzamin po policealnej a jeszcze parę tyg temu nie znał podstawowych leków resuscytacyjnych... Kolejna rzecz, to certyfikaty o których wspominasz to nie żaden problem, mase firm organizuje szkolenia dla RM za które przyznawane są punkty edukacyjne więc myślę że te szkolenia są o wiele bardziej wartościowe tylko najpierw trzeba sobie na nie zarobić co jest minusem niestety. Jeśli masz prawdziwe wartościowe certyfikaty to tylko się cieszyć natomiast jakimiś tam certyfikatami potwierdzającymi udział w szkoleniach "kilku godzinnych" można sobie d... podetrzeć.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2013, 01:05:17 wysłana przez Paramedic »
Ratownik Medyczny-Kierowca - ZRM - "P"1

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 28, 2013, 01:08:07 »
Powiem wam tak, obroniłem w lipcu licencjat, i na chwilę obecną wydaje mi się że PSP może być jedyną możliwością pracy po tych studiach. No, może ewentualnie GOPR. Zmiany w funkcjonowaniu systemu ratownictwa doprowadziły do tego, że ja i moi koledzy/koleżanki świeżo po studiach, nie mamy pracy. Gorzej- starzy, doświadczeni ratownicy znaleźli się pod murem. Dano im możliwość wyboru pomiędzy przejściem z dobrze płatnego etatu na kontrakt lub bezrobocie. Wiadomo jak to jest z kontraktem- wszelkie wydatki ponosi pracownik, poza tym można go nie rozpisać w dyżurach na dany miesiąc, i tak będzie musiał zapłacić ubezpieczenie zdrowotne, itp.

W związku z wprowadzonymi zmianami pojawił się szereg patologii i niedorzeczności w pogotowiu. Niektórzy ratownicy spędzają po kilka dób pod rząd na dyżurach, przeskakując z jednego miejsca wyczekiwania na drugie. Rekordzista z którym miałem okazję pracować na praktykach, był na dyżurze 8 dób! Parę osób miałoby pracę, gdyby nie mógł ciągnąć więcej niż 24. Atmosfera w PR nie jest najlepsza, trwa walka o dyżury, wazelina i donosy są na topie. Jak niestety można się też dowiedzieć, kontraktowcy wyjeżdżają daleko poza swój rejon do pracy. Jak dostaną miejsce z lewej strony ambulansu, dzieją się różne dziwne rzeczy. OSP nabija statystyki wyciągając karetki z zasp śnieżnych, rowów, bagienek, a nawet stawów (nie każdy potrafi zaciągnąć ręczny :P). A jak usłyszałem że karetka zgubiła się w moim mieście i jeździła po nim przeszło 50 minut... O rany, toż w największej aglomeracji znalazłbym drogę wyjazdową w tym czasie :D
Aha, jeszcze jedno... Robiąc rekonesans w kierunku pracy, wszędzie słyszę że bez doświadczenia nie mam żadnych szans. A doświadczenia nie mogę zdobyć, bo nikt pracy nie daje. Ba, nawet szpital nie chce mi dać stażu płatnego z PUP, co jest dla mnie co najmniej dziwne. To tyle ode mnie w kwestii ratownictwa, z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że lepiej bym zrobił gdybym poszedł na jakąś administrację czy coś podobnego, praca dla urzędników ciągle jest. Ale przynajmniej mam satysfakcję z osiągniętego wykształcenia i + kilka punktów do PSP ;) Do tego pewne obycie z tematem śmierci i "makabrycznych obrażeń", co również powinno być plusem przy służbie w straży.
Plus ratio quam vis

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 28, 2013, 08:01:40 »
P.S ktoś wyżej napisał o najwyższych uprawnieniami ratownika- po licencjacie otóż rat med po licencjacie czy po dyplomie(szkola policealna) posiada identyczne możliwości i uprawnienia.

Tak? Myślałem, że człowiek po licencjacie jest kierownikiem zespołu P, nie ten po policealnej...  -_-

Aha, jeszcze jedno... Robiąc rekonesans w kierunku pracy, wszędzie słyszę że bez doświadczenia nie mam żadnych szans. A doświadczenia nie mogę zdobyć, bo nikt pracy nie daje. Ba, nawet szpital nie chce mi dać stażu płatnego z PUP, co jest dla mnie co najmniej dziwne. To tyle ode mnie w kwestii ratownictwa, z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że lepiej bym zrobił gdybym poszedł na jakąś administrację czy coś podobnego, praca dla urzędników ciągle jest. Ale przynajmniej mam satysfakcję z osiągniętego wykształcenia i + kilka punktów do PSP ;) Do tego pewne obycie z tematem śmierci i "makabrycznych obrażeń", co również powinno być plusem przy służbie w straży.

Robiąc pielęgniarstwo zdobędziesz doświadczenie..tylko i wyłącznie w tej chwili..
Pielęgniarstwo 3 lata - Po licencjacie załapujesz pracę w SOR (czyli w SZR) następnie zaocznie robisz specjalizację, i startujesz w konkursie, to najszybsza możliwa droga..

Ktoś wyżej napisał, że wiele czasu zajmuje i tylko specjalizacja ratunkowa wchodzi w grę..
A ja powiem, że na pewno krótsza niż zrobienie licencjatu ratownictwa - znalezienie pracy (kto wie ile potrwa) i utrzymanie się w niej 2-3 lata.

"pielęgniarka systemu – pielęgniarkę posiadającą tytuł specjalisty lub specjalizującą
się w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej
opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii, a także pielęgniarkę posiadającą
ukończony kurs kwalifikacyjny"...jeden kurs o tematyce podobnej do powyższych.

GP_Rbk_Chka zgodzę się z Tobą, że ukończenia ratownictwa nie ma co żałować, wiedza zawsze się przyda nawet jeśli nie będziesz pracował w systemie.
Jak nie przyda się w PSP to w OSP albo w WOPR/GOPR albo i czasami w domu czy ulicy, a satysfakcja z uratowania kogoś jest bezcenna.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2013, 08:17:26 wysłana przez Kogut »
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline Ba3rt

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 28, 2013, 11:43:35 »
P.S ktoś wyżej napisał o najwyższych uprawnieniami ratownika- po licencjacie otóż rat med po licencjacie czy po dyplomie(szkola policealna) posiada identyczne możliwości i uprawnienia.

Tak? Myślałem, że człowiek po licencjacie jest kierownikiem zespołu P, nie ten po policealnej...  -_-

Człowiek po licencjacie tak jak i po szkole policealnej może być kierownikiem zespołu podstawowego. Posiadają oni takie same uprawnienia, a w Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym nie ma nic o tym, że tylko człowiek po licencjacie może być kierownikiem zespołu P, a policealnej już nie. U mnie w Radomiu kierownikami zespołów podstawowych są właśnie ludzie po szkole policealnej.

Offline Paramedic

  • Rat-Med
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 28, 2013, 12:03:27 »
Zwykle kierownikiem zespołu jest człowiek z większym doświadczeniem.
Ratownik Medyczny-Kierowca - ZRM - "P"1

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ratownik Medyczny - szkoła
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 28, 2013, 12:10:09 »
Cytuj
Tak? Myślałem, że człowiek po licencjacie jest kierownikiem zespołu P, nie ten po policealnej... 


w normalnych krajach jak sie przychodzi do pracy to sie zostaje kierowca bo sie w toku nauki czlowiek do tego przygotowuje.
zas ten co byl kierowca z czasem zostaje kierownikiem albo i jezdzi do konca zycia jako drajwer.

u nas jest ze komu wygodniej, kto sie lepiej ustawi itd
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.