Autor Wątek: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP  (Przeczytany 15106 razy)

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« dnia: Styczeń 16, 2013, 15:25:34 »
Witam serdecznie,
czy dysponuje ktoś gotowymi konspektami (scenariuszami) ćwiczeń dla jednostek OSP?
Głównie z zakresu pożarów w budynkach, zakładach pracy i wypadków samochodowych.

Podobne tematy pojawiały się już na forum, ale w żadnym nie pojawił się taki scenariusz.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
Sprawa pilna.
Pozdrawiam

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2013, 15:51:57 »
Konspekt to jedno i faktycznie czasem może być przydatny. Jednak nawet najlepszy konspekt bez wiedzy i doświadczenia odpowiednich instruktorów jest niewiele wart chyba ... co nie znaczy, że neguję ich chęć posiadania.
Brotherhood - work together, survive together...

KAjooj

  • Gość
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2013, 10:59:59 »
Witam serdecznie!

Ponawiam pytanie czy dysponuje ktoś gotowymi planami ćwiczeń dla jednostki OSP.
Sam mam parę pomysłów ale wolałbym podeprzeć się dobrym planem ćwiczeń doświadczonych strażaków:)

Pozdrawiam:)

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2013, 08:21:54 »
Konspekt to jedno i faktycznie czasem może być przydatny. Jednak nawet najlepszy konspekt bez wiedzy i doświadczenia odpowiednich instruktorów jest niewiele wart chyba ... co nie znaczy, że neguję ich chęć posiadania.

Czasem może być przydatny?? Spróbuj przeprowadzić ćwiczenia bez konspektu lub niezgodnie w nim i niech wydarzy się nawet głupi wypadek. Twoi zwierzchnicy Cię utopią. Konspekt przy ćwiczeniach pożarniczych to podstawa dla instruktora i bardzo ważne, by zadbał o to, aby taki konspekt "klepnął" jakiś przełożony.. w przypadku OSP nawet wydz. operacyjny z KP. Wtedy masz dupochron, że w razie draki nie robiłeś samowolki tylko działałeś zgodnie z wytycznymi zaaprobowanymi przez kogoś wyżej.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2013, 08:36:18 »
@zero-11...źle to ująłem, masz rację oczywiście...
chodziło mi o to, że za konspektem musi stać dobry instruktor
Brotherhood - work together, survive together...

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 11, 2013, 16:36:00 »
Ja również przyłączam się do prośby o konspekty dla OSP :) Doszło nam teraz świeżych druhów po kursach i wiosna idzie, warto byłoby razem coś poćwiczyć. Prosiłbym o kontakt na priv
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline baja

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2013, 21:13:05 »
Również przyłączam się do prośby o konspekty dla OSP, w naszej jednostce napewno by się takie scenariusze przydały, mamy dużo nowych ochotników i trzeba z nimi cwiczyc.  ^_^

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2013, 08:49:10 »
Panowie, a czy nie ma w waszych jednostkach jakiegoś zawodowego strażaka, który mógłby/potrafiłby stworzyć taki konspekt w oparciu o jakiś wzór z PSP?
Problem z konspektem polega na tym, że zawarte są w nim informacje również o sprzęcie jakim się ćwiczy (zarówno sprzęt pożarniczy w tym wozy jak i sprzęt do pozoracji, np. wrak samochodu). Trudno będzie wam skorzystać z gotowego konspektu, jeśli nie będziecie dysponowali sprzętem tam określonym (np. hydraulika siłowa).
Tak naprawdę taki konspekt to nic wielkiego i ogarnięta osoba może go przygotować pod daną OSP w ciągu 2-3 godzin.
Ważniejsze, żeby ustalić co chcemy ćwiczyć, gdzie chcemy ćwiczyć i czym chcemy ćwiczyć.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2013, 10:28:41 »
Zainteresowanych ćwiczeniami z elementami ratmed proszę o kontakt na priv z podaniem adresu mailowego  - są do wzięcia 3 opisy/epizody - zalecone centralnie dla PSP


Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 23, 2013, 11:22:15 »
Proszę koledzy :straz:
http://www.straz.powiat-chrzanowski.pl/straz/biblioteka.htm
Wzór jest, wystarczy tylko zastosować:
Tak naprawdę taki konspekt to nic wielkiego i ogarnięta osoba może go przygotować pod daną OSP w ciągu 2-3 godzin.
Ważniejsze, żeby ustalić co chcemy ćwiczyć, gdzie chcemy ćwiczyć i czym chcemy ćwiczyć.


Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 19, 2015, 19:52:43 »
Żeby nie zakładać nowego wątku, wykorzystam ten.
Moja OSP planuje przeprowadzenie ćwiczeń na nieużywanym już fragmencie szkoły. Ćwiczenia planujemy w godzinach popołudniowych, kiedy to w szkole nie ma już uczniów, a jest jedynie stróż. Wynika to z tego, iż chcemy przećwiczyć kilka konkretnych wariantów mieszkaniówki, a nie typowy pożar szkoły.
Oczywiście wiem, że potrzebny jest konspekt, z dyrekcją też wszystko ustalone. Mam tylko pytanie, czy z takowym konspektem konieczne jest udanie się do operacyjnej? Czy nie wystarczy powiadomienie jedynie MSK, że zastępy takie i takie udają się na ćwiczenia w dane miejsce i pozostają na nasłuchu?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Offline NERYNG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 05, 2017, 10:34:34 »
Odkopię trochę temat, mam nadzieję, że nie przyznacie mi ,,złotej łopaty,,
Chciałbym w mojej zakładowej OSP poćwiczyć trochę z chłopakami. Jest to zakład przemysłowy.
Jako że mamy zimę za oknem wolałbym na obecną chwilę skupić się na teorii ( filmy, materiały itp. )  Ćwiczenia ruszą na wiosnę. Niemniej jednak potrzebuję materiałów odnośnie części teoretycznej jak i praktycznej. Zakład zajmuje się produkcją płyty ( wiórowe, mdf ) a substancje niebezpieczne, które mam na zakładzie to metanol, olej termiczny oraz pył drzewny.
Jak wspomniałem na początek może trochę teorii o sub. niebezpiecznych, gaszeniu itp. a ćwiczenia jak tylko pogoda się poprawi. Może ktoś posiada materiały z których mógłbym skorzystać ?

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 02, 2017, 09:28:24 »
Tez trochę odkopie temat :) wysyłam dokumenty dotyczące ćwiczeń które organizowaliśmy w 2016 roku "Szkoła 2016". Były to pierwsze ćwiczenia organizowane tego typu, teraz sam widzę, ze trzeba sporo poprawić i na pewno wersje z tego roku również wyśle bo we wrześniu będziemy organizować ćwiczenia "Karambol 2017". Gdzie będziemy ćwiczyć zdarzenie masowe i synchronizacje podmiotów ochrony przeciwpożarowej. Te ćwiczenia będą pod czujnym okiem Aspiranta z JRG Wrocław od ćwiczeń i z nim również będę robił dokumentacje, która na pewno prześle jak już będzie skończona.
W paczce są wszystkie dok do PSP do Pol, Wójta, scenariusz, mapki itd ( proszę o ocenę i konstruktywna opinie, robiłem to pierwszy raz)

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Konspekty ćwiczeń jednostek OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 02, 2017, 09:29:30 »
I drugi złącznik bo nie zmieściło się w jednym....

[załącznik usunięty przez administratora]