Autor Wątek: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"  (Przeczytany 261976 razy)

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #200 dnia: Lipiec 28, 2013, 11:53:12 »
Jak na razie zauważyłem, że wyrzucono ze składu obowiązkowego torby PSP R1 kilka rzeczy i potraktowano je jako (Z) zalecane ale nieobowiązkowe.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #201 dnia: Lipiec 28, 2013, 12:00:32 »
Pierwszy rzut oka wydaje się bardziej spójne. Rozpisano poziom C dla OSP, czego brak był ewidentnym błędem. Pojawił się zapis, że zestaw do segregacji ma obsłużyć 50 poszkodowanych, a poprzednio jedni mogli to odczytać jako 50 zestawów, a inni jak sprzedawcy sprzętu 50 opasek, którymi na pewno nie da rady obsłużyć 40 żółtych i 10 zielonych. Jest nieco lepiej.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #202 dnia: Lipiec 28, 2013, 16:33:57 »
Nadal działając zgodnie z procedurami, po ROZPOZNANIU MIEJSCA ZDARZENIA,  przystępujemy do OCENY STANU PRZYTOMNOŚCI  a następnie po ocenie drożności dróg oddechowych, stwierdzając oddech nieprawidłowy idziemy do procedury 3 lub 4 i zgodnie z nia.... znów wykonujemy ROZPOZNANIE MIEJSCA ZDARZENIA :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #203 dnia: Lipiec 28, 2013, 16:46:27 »
Nowość, str. 133,134.

Cytuj
Postępowanie dyżurnego SK PSP po przyjęciu zgłoszenia o występowaniu nagłego zagrożenia zdrowotnego o charakterze izolowanego zdarzenia medycznego.
Zawarty algorytm jest zalecanym postępowaniem w powyższej sytuacji i powinien być przećwiczony przez dyżurnego SK PSP wspólnie z koordynatorem ratownictwa medycznego oraz psychologiem.
Schemat załącznik nr 9.1.

W temacie:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,18502.0.html

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #204 dnia: Sierpień 01, 2013, 21:52:48 »
Jak myślicie która deska pediatryczna będzie lepsza w użyciu w praktyce  :pyt:

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #205 dnia: Sierpień 01, 2013, 21:59:06 »
Jak myślicie która deska pediatryczna będzie lepsza w użyciu w praktyce  :pyt:

Nie miałem możliwości porównania w praktyce, choć przy zakupie miałem ten sam dylemat. Kupiłem tą drugą sztywną deskę, mogę napisać opinię na jej temat. Do zakupu zdecydowałem się ze względu na możliwość podmiany z pogotowiem na moim terenie. Deska mimo tego, że chyba najtańsza to wykonanie jest spoko, nie ma żadnych niedoróbek, pasy ładne solidne, zagłówek również. Można zapiąć naprawdę małe dziecko, gdyż pasy przekłada się przez te otwory na środku i zwęża się obszar. Pasuje również na całkiem sporych obywateli, gdyż to najdłuższa z krótkich desek. Pasy są takie same jak w dużych deskach, dzięki temu możemy je jakoś podmieniać, czy zastępować uszkodzone. 

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #206 dnia: Sierpień 09, 2013, 22:33:46 »
Mam pytanie czy ratownik KPP może używać soli fizjologicznej  :pyt: Kupowaliśmy ostatnio zestaw doposażając do R1 i firma mówi że oni nie sprzedawają soli bo jest to traktowane jAko lek

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #207 dnia: Sierpień 09, 2013, 23:38:04 »
Mam pytanie czy ratownik KPP może używać soli fizjologicznej  :pyt:
Na pewno nie w infuzji. Może doświadczeni strażacy-ratownicy KPP wiedzą lepiej i wszystkich nas oświecą, ale wydaje mi się że nie można jej także użyć w innych, bliżej nieokreślonych celach. Tzn. schładzanie oparzeń, płukanie oczu (o ile nie nazywa się to 'płyn do płukania oczu'), obmycie ran, itp. W aptece też są niechętni do sprzedaży pospólstwu 0,9% NaCl w objętościach kroplówkowych.
Plus ratio quam vis

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #208 dnia: Sierpień 10, 2013, 05:38:01 »
W procedurze dla wytrzewionych ran brzucha jest wilgotny opatrunek osłaniający. Poza tym płukanie oka. Myślę, że do tego nam sól fizjologiczna. Na oparzenia są hydrożele.
Zmień firmę - nie mieliśmu problemu z zakupem.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #209 dnia: Sierpień 10, 2013, 09:12:15 »
NaCl 0,9% jest na receptę....

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #210 dnia: Sierpień 10, 2013, 13:28:50 »
NaCl 0,9% jest na receptę....

Kupowałem wiele razy be recepty. Do inhalacji.

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #211 dnia: Sierpień 11, 2013, 13:11:02 »
Nie chodzi o firmę bo kupię w aptece i włożę do torby tylko czy możemy go używać do np. przemycia ran czy przy wilgotnym opatrunku osłaniający . Czy można mieć w R1 np. octanisept . Byłem niedawno na wypadku i podchodzi wielki policjant i mówi żeby lekkie otarcie nogi opatrzyć poszkodowanemu my zajmowaliśmy się innym rannym więc podszedł do naszej torby zabrał gazik i płyn do dezynfekcji skóry SKINSEPT i przemył  troszkę go szczypało więc lepiej chyba by było octaniseptem  :pyt:

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #212 dnia: Sierpień 12, 2013, 00:11:38 »
Nie chodzi o firmę bo kupię w aptece i włożę do torby tylko czy możemy go używać do np. przemycia ran czy przy wilgotnym opatrunku osłaniający . Czy można mieć w R1 np. octanisept . Byłem niedawno na wypadku i podchodzi wielki policjant i mówi żeby lekkie otarcie nogi opatrzyć poszkodowanemu my zajmowaliśmy się innym rannym więc podszedł do naszej torby zabrał gazik i płyn do dezynfekcji skóry SKINSEPT i przemył  troszkę go szczypało więc lepiej chyba by było octaniseptem  :pyt:
Idąc tym tokiem to może zacznijmy wozić jeszcze anatoksynę tężcową... Zaś powiem- może są na forum osoby lepiej zapoznane z tematem, ale mnie uczono że się tego nie robi. Czy w standardzie torby medycznej wymieniony jest Octenisept? Nie sądzę.
A czego policjant szukał w waszej torbie? Pozwalacie sobie ot tak grzebać ludziom spoza ratownictwa? Bo policja ma na miejscu wypadku z deczka inne zadania niż opatrywanie czy też dezynfekcja ran, gdy są służby stricte ratownicze.
Plus ratio quam vis

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #213 dnia: Sierpień 12, 2013, 09:56:51 »
NaCl 0,9% jest na receptę....

Kupowałem wiele razy be recepty. Do inhalacji.

półlitrowy? jeśli tak, to w aptece sprzedali Ci go nielegalnie ;)

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #214 dnia: Sierpień 12, 2013, 14:53:17 »
NaCl 0,9% jest na receptę....

Kupowałem wiele razy be recepty. Do inhalacji.

półlitrowy? jeśli tak, to w aptece sprzedali Ci go nielegalnie ;)

Nie, nie półlitrowy - 5ml. ale 100 sztuk.

Sam problem nabywania przez strażaków wyrobów medycznych takich jak np.  tlen - jest rozwiązywany przez jedną z firm nabijających butle w taki sposób, że straż pisze oświadczenie, że ze względu na wymóg (poparty odpowiednimi przepisami) musi mieć taki wyrób na stanie. Nie wiem czy jest to sposób prawidłowy ale w kilku województwach działa.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #215 dnia: Sierpień 12, 2013, 18:53:06 »
Cytuj
Nie, nie półlitrowy - 5ml. ale 100 sztuk.

Tam gdzie kończy się logika - zaczyna się Polska...

5 mililitrówek możesz sobie kupić całą cysternę ale już półlitrowa jest na receptę...  :gwiazdki: :wall:
(nawet 10 ml już jest na R.)

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #216 dnia: Sierpień 12, 2013, 19:08:35 »
9 gram zwykłej soli na 1 litr roztworu wodnego... I o to cała awantura. Problem tylko w tym, że winien to być roztwór jałowy. @Piotr_W, jeśli chce Ci się bawić w otwieranie małych i ewentualnie przelewanie ich do aparatu do płukania oka, to proszę bardzo. Zakup piątek jest jak najbardziej możliwy, ale o wiele łatwiej byłoby robić to samo z setkami. A 0,9% NaCl jest chyba najbardziej obojętnym dla organizmu lekiem.
Plus ratio quam vis

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #217 dnia: Sierpień 12, 2013, 21:03:24 »
@Piotr_W, jeśli chce Ci się bawić w otwieranie małych i ewentualnie przelewanie ich do aparatu do płukania oka, to proszę bardzo.

E.. ale ja kupiłem na prawdę do inhalacji dla dzieci. Nie do R1. Chciałem tylko przedstawić, że można bez recepty. Aptekarz nawet nie zapytał o nią.
Natomiast nie próbowałem nigdy kupować NaCl 500ml w aptece - bo kupuje ją w sklepie ze sprzętem ppoż i medycznym. Trochę drożej ale bez problemów.

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #218 dnia: Sierpień 12, 2013, 23:17:41 »
To co proponujecie jak na zdarzeniu jest rana np. w piasku czy inne zabrudzenia  :pyt: chyba lepiej mieć NaCl

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #219 dnia: Sierpień 12, 2013, 23:52:31 »
My, udzielając pierwszej pomocy przedmedycznej nie powinniśmy zajmować się przemywaniem czy oczyszczaniem ran. Tym zajmie się personel medyczny w szpitalu. Powinniśmy skupić się raczej na efektywnym opatrzeniu rany, no chyba że miejsce zranienia jest w żwiże i żużlu, wtedy powinniśmy to przemyć solą fizjologiczną i doprowadzić jakoś do ładu. Ale tylko w przypadku "chyba że".
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #220 dnia: Sierpień 13, 2013, 01:18:32 »
@ORSON66, dokładnie tak jak pisze Levy. Na studiach uczono nas, że nawet ratownicy z ZRM nie zajmują się przemywaniem i dezynfekcją zranień na miejscu wypadku. To jest zadanie dla pracowników oddziału ratunkowego. Pozostaje jedno "chyba że": pacjent nie udaje się do SOR. Nie wypuścimy przecież kogoś ze żwirem wtartym w ranę. Z tymże w takim przypadku przemyłbym to czystą solą. Zwłaszcza w ramach OSP nie bawiłbym się w Octenisepty, Skinsepty czy inne Rivanole.
Plus ratio quam vis

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #221 dnia: Sierpień 13, 2013, 15:04:38 »
w pomocy przedmedycznej to faktycznie, uzywanie wyrobow medycznych nie jest potrzebne. ale w pomocy medycznej, tej ktorrej udzielają strazacy i w zasadzie wszyscy udzielajacy pierwszej pokmocy ma to sens.

gp- na studiach ucza wielu glupot, u mnie w zrm przemywamy rany jesli pozowala na to sytuacja np celem lepszej oceny zranienia.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2013, 18:24:56 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #222 dnia: Sierpień 14, 2013, 22:01:44 »
Tak jak poprzednicy ja też jestem tego samego zdania że my jesteśmy od pomocy przedmedycznej tylko są sytuacje że nieraz przydała by się ta sól w R1

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #223 dnia: Sierpień 16, 2013, 16:03:15 »
a co to jest pomoc "przedmedyczna" ?

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #224 dnia: Sierpień 17, 2013, 00:01:00 »
a co to jest pomoc "przedmedyczna" ?
IMO pomoc przedmedyczna to wszystko to, co można zrobić zanim ktoś udzieli KPP. Czyli zwykła pierwsza pomoc. A przedlekarska idzie o krok dalej, czyli obejmuje procedury kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Plus ratio quam vis