Autor Wątek: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"  (Przeczytany 261863 razy)

Offline Masters16

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #100 dnia: Luty 23, 2013, 22:55:28 »
Może to jest podyktowane ze względu na osoby starsze u których w kończynach dolnych tworzą sie zakrzepy i po uniesieniu nóg do góry wszystko spłynie do serca i wtedy będzie jeszcze większy problem... A poza tym organizm sam odcina sobie nie potrzebne narządy i robi centralizacje, czyli kończyny i tak nie będą zbyt dobrze ukrwione bo wszystko będzie w centrali.
Jeśli się mylę proszę o poprawienie Mnie:)

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #101 dnia: Luty 23, 2013, 23:32:59 »
Dla przypomnienia katastrofy hali targowej zobaczcie relacje medialne:
http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/chorzowskiej+tragedii,a tam:
Boże, on tam jest!!! Wstrząsająca historia ojca, który znalazł zwłoki syna, potem:
http://info.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/ofiary+tragedii, a tam:
Hieny okradły ofiary tragedii w Katowicach, potem:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,3138641.html
Tam wciąż może być kilkanaście ofiar
i fragmenty analizy:
• godz. 2015 na miejsce akcji dojeżdżają kolejne, pojedyncze samochody kwatermistrzowskie z
namiotami pneumatycznymi. KDR poleca rozłożenie wszystkich namiotów i wyznacza osoby
odpowiedzialne za zorganizowanie w nich miejsc, gdzie składane będą zwłoki osób, które zginęły w
katastrofie. Ponadto w jednym namiocie poleca zorganizować miejsce, gdzie ewakuowane będą
zwierzęta i ptaki jakie uratowano podczas akcji. Ze względu na niską temperaturę powietrza
powstaje koncepcja wtłaczania ciepłego powietrza przy pomocy dmuchaw i nagrzewnic pod
zawalony dach hali. Pozwoliłoby to na zwiększenie szans przeżycia osób znajdujących się pod
elementami zawalonej konstrukcji.
http://katowice.naszemiasto.pl/serwisy/mtk/175135,tragedia-godzina-po-godzinie,id,t.html:
"Słowa jak wyrok
Co chwilę z hali wychodzą kolejne zastępy ratowników. Zmęczeni i brudni, tylko kręcą głowami, gdy słyszą pytania o szanse na przeżycie tych w środku. Jest bardzo zimno, temperatura dochodzi do minus 15 stopni. Pojawia się informacja, że może nie będzie tak źle, bo do rumowiska pompowane jest ciepłe powietrze i uwięzieni nie zamarzną. Ale wkrótce okazuje się, że nie ma dogrzewania, bo pompy spalinowe mogłyby wtłaczać do środka zabójcze spaliny, a poza tym ciepło mogłoby rozpuścić lód, na którym trzyma się jeszcze konstrukcja.- na odcinkach bojowych ze względu na bardzo niską temperaturę, co jakiś czas następują podmiany ratowników,"
- Ze względu na niską temperaturę (– 17 st. C) KDR poleca zorganizować na godzinę 200 podmianę
załóg PSP uczestniczących w akcji ratowniczej.
• godz. 2215 WSKR przekazuje do KCKR informacje dotyczące ilości osób poszkodowanych i
zabitych w katastrofie oraz zaangażowanych siłach i środkach z PSP i innych służb ratowniczych,
uczestniczących w działaniach ratowniczych. Zgłasza także zapotrzebowanie na 100 tarcz do
cięcia betonu i stali (wszystkie zapasy w województwie śląskim zostały wyczerpane).
W tym samym czasie KDR przekazuje informację, że udało się dotrzeć do zlokalizowanej żywej osoby i wydostać ją spod zawaliska (była to ostatnia żywa osoba uratowana z katastrofy). W związku z bardzo niską temperaturą KDR, poleca przygotować podmianę dla ratowników, którzy od początku uczestniczą w akcji ratowniczej
W tym czasie KDR wydaje następujące decyzje:
- między godziną 200 a 300 zarządza podmianę ratowników biorących udział w działaniach ratowniczych,
- prosi o zadysponowanie dodatkowych namiotów pneumatycznych oraz kontenera kwatermistrzowskiego,
- ze względu na bardzo niską temperaturę prosi o zadysponowanie dodatkowo kilkunastu nagrzewnic w celu dogrzania namiotów w których znajdują się ptaki i zwierzęta wyewakuowanie z zawalonej hali.
- Druga faza działań z zakresu ratownictwa medycznego.
W związku z procedurami, które obowiązują w postępowaniu z osobami znajdującymi się w hipotermii, u których nie stwierdzono podstawowych czynności życiowych, zastosowano:
- przeniesiono do ogrzanych namiotów pneumatycznych,
- podłączono do monitora EKG,
- zaintubowano,
- prowadzono resuscytację. Procedura ta u osób znajdujących się w hipotermii polega na ogrzaniu ciała do odpowiedniej temperatury, dokonaniu wstępnej analizy przyczyny zgonu (czy bezpośrednią przyczyną śmierci był widoczny uraz), wykonaniu wszystkich czynności resuscytacyjnych i w przypadku braku podstawowych czynności życiowych, stwierdzenie zgonu . Wszystkie podjęte działania nie przyniosły rezultatów w postaci przywrócenia akcji serca

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Prokuratura-za-wczesnie-na-ocene-jak-zmarly-ofiary-tragedii,wid,8174814,wiadomosc.html?ticaid=1101e8:
To na razie czyste spekulacje. Modlę się, żeby było w ten sposób, że ci ludzie nie umierali tam z zimna - powiedział dowodzący akcją ratunkową komendant wojewódzki śląskiej straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Skulich...
....
Do szpitali trafiły jednak osoby z odmrożeniami. Jak informowano w szpitalu im. Św. Barbary w Sosnowcu, u jednego z pacjentów, oprócz złamań kończyn lekarze stwierdzili również poważne odmrożenia.
 
Podczas akcji strażacy rozważali użycie urządzeń do ciepłego nawiewu, aby osobom pod gruzami było cieplej. Po analizach uznano jednak, że skutek mógłby być odwrotny do zamierzonego: spaliny z silników urządzenia mogłyby zatruć ofiary, a ciepłe powietrze mogłoby stopić śnieg i lód, którego elementy także podtrzymywały zawaloną konstrukcję

WIKIPEDIA: Z sekcji zwłok wynika, że żadna z ofiar nie zmarła z powodu wyziębienia – wszyscy zginęli na skutek obrażeń odniesionych podczas zawalenia się dachu.-  To jest ten cud....

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #102 dnia: Luty 24, 2013, 12:37:41 »
Ciekawe jaka jest nośność śniegu w odniesieniu do wspartej na nim konstrukcji stalowej ?

A coś mi się kojarzy że kiedyś ukazały się zalecenia KG o dogrzewaniu gruzowisk – czy mi się tylko wydaje ?
Na jakiej podstawie one powstały ?
 Czy są obowiązujące ?


Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #103 dnia: Luty 24, 2013, 17:23:52 »
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Prokuratura-za-wczesnie-na-ocene-jak-zmarly-ofiary-tragedii,wid,8174814,wiadomosc.html?ticaid=1101e8:
To na razie czyste spekulacje. Modlę się, żeby było w ten sposób, że ci ludzie nie umierali tam z zimna - powiedział dowodzący akcją ratunkową komendant wojewódzki śląskiej straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Skulich...
....
Do szpitali trafiły jednak osoby z odmrożeniami. Jak informowano w szpitalu im. Św. Barbary w Sosnowcu, u jednego z pacjentów, oprócz złamań kończyn lekarze stwierdzili również poważne odmrożenia.
 
Podczas akcji strażacy rozważali użycie urządzeń do ciepłego nawiewu, aby osobom pod gruzami było cieplej. Po analizach uznano jednak, że skutek mógłby być odwrotny do zamierzonego: spaliny z silników urządzenia mogłyby zatruć ofiary, a ciepłe powietrze mogłoby stopić śnieg i lód, którego elementy także podtrzymywały zawaloną konstrukcję

WIKIPEDIA: Z sekcji zwłok wynika, że żadna z ofiar nie zmarła z powodu wyziębienia – wszyscy zginęli na skutek obrażeń odniesionych podczas zawalenia się dachu.-  To jest ten cud....

Hm…. dzięki @ignacy b to rzeczywiście cud o czym piszesz. Wyłącznie „polski cud”, bo nigdzie indziej takie cuda się nie dzieją i ratownicy robią jednak swoje a nie szukają dowodów na ewentualne swoje zaniechania. Nie rozstrzygam, czy słuszne czy nie bo tam nie bylem i nie jestem lekarzem.
Ale........
nie chcąc uchodzić za fana zachodnich systemów ratowniczych, poniżej dwa przykłady z ………… Rosji, które naprędce sobie przypomniałem. Zresztą teraz taka pora roku, że warto wiedzieć, że hipotermia jest jednak możliwa nawet w polskich realiach o czym przypominają medialne akcje dla bezdomnych, gdy temperatury spadają poniżej zera a straż miejska i policja zgarniają ich (jak zechcą) do noclegowni.
http://www.wprost.pl/ar/87219/Moskwa-56-ofiar-zawalonego-dachu/
"W akcji ratowniczej, która będzie kontynuowana w nocy, uczestniczy kilkuset ratowników, strażaków, milicjantów i żołnierzy. Ruiny targowiska przeszukują oni ręcznie. Sprzęt jest używany tylko tam, gdzie psy ratownicze przestały sygnalizować obecność żywych ludzi. Temperatura powietrze w Moskwie w ciągu dnia wynosiła minus 1 stopień Celsjusza. W nocy ma spaść do minus 3-4 stopni. Ratownicy cały czas tłoczą do ruin ciepłe powietrze".
http://wyborcza.pl/1,75248,1914321.html
"Ratownicy odgruzowywali rumowisko jak po trzęsieniu ziemi. Spod gruzów dobiegały krzyki ludzi. Ratownicy robili przerwy co pół godziny w odkopywaniu i przez minutę w absolutnej ciszy słuchali, skąd dochodzą głosy, by zlokalizować, gdzie są jeszcze żywi. Wokół basenu ustawiono przenośne lampy i dmuchawy z ciepłym powietrzem, żeby uwięzieni pod gruzami nie zamarzli z zimna".


« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2013, 17:34:32 wysłana przez kolumb 112 »

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 27, 2013, 13:32:56 »
Wracając do nowych zasad:

Są zmiany w procedurach ale są też duże zmiany w wyposażeniu torby R1.

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to brak masek twarzowych a w ich miejsce są rurki krtaniowe (bądź maski krtaniowe) czyli w tym momencie do prowadzenia oddechu zastępczego używamy tylko i wyłącznie rurek/masek krtaniowych. A co w takim razie ze wspomaganiem oddechu u przytomnych z niewydolnością oddechową? Nie stosujemy już?

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #105 dnia: Luty 27, 2013, 16:36:58 »
wentynlacja przy pomocy worka czynna i bierna, czyli maska musi byc.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #106 dnia: Luty 27, 2013, 18:35:00 »
Powiedziałbym: "Maska powinna być". Jak najbardziej się z tym zgadzam. Jeśli oddech poszkodowanego wynosi 1 na min. stosujemy oddech wspomagany. Jak to zrobić rurką/maską krtaniową?

Ale - wszyscy wiemy, że poprzedni zestaw torby R1 był "święty". Był przestrzegany, każda torba kupowana w sklepie miała dokładnie taki skład jak przewidziany w przepisach. Można było co najwyżej doposażyć torbę w elementy "nieobowiązkowe" ale dopuszczalne (m.in. rurki krtaniowe, itp)

Teraz też mamy konkretny przepis co do składu obowiązkowego torby R1 i nie ma tu żadnych opcji doposażenia w dodatkowy sprzęt. Masz mieć to co w tabelce.
I jak to ugryźć?
Nie dość, że teraz torba nie będzie kosztowała 4,000zł tylko około 6000,zł, to pojawiło się wiele nowych elementów, a niektóre (np. maski twarzowe) zniknęły.

@bulon - wszystkie straże pożarne - kupując w przyszłości torbę R1 będą kupowały właśnie taki zestaw jak w tabelce. Wątpię, żeby ktoś doposażał dodatkowo o maskę czy inne potrzebne rzeczy - bo wiele jednostek myśli, że skoro taki jest przepis to tak trzeba.

Swoją drogą zastanawiam się czy firmy szkolące w KPP biorą już pod uwagę nowy zestaw R1. Za tydzień jadę "sprawdzać" dwie nowe firmy i napiszę co działo się na kursie.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #107 dnia: Luty 27, 2013, 19:06:14 »
Cytuj
Worek samorozprężalny dla dorosłych o konstrukcji
umożliwiającej wentylację bierną i czynną

serio dla mnie to jest wystarczajace ze ma byc maska twarzowa do wentylacji bo inaczej sie nie da wentylowac. rurka krtaniowa nie jest dla kazdego. maska MUSI BYC - to jest ta konstrukcja umozliwiająca.
najpiekniejsze jest ze rurek ma byc 3 rozmiary i nie podane jakie.

naprawde czy po tylu konsultacjach i uwagach trzeba wypuszczac takie badziewie ?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 27, 2013, 20:05:12 »
Chyba, że autor miał na myśli, że jedna wentylacja będzie poprzez maskę twarzową a druga poprzez rurkę krtaniową. Ale w dalszym ciągu nie ma opcji oddechu wspomaganego.

A z drugiej strony myślę, że to po prostu pomyłka, niedopatrzenie - jak wiele innych w tych "Zasadach..."

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #109 dnia: Luty 27, 2013, 21:06:36 »
juz napisalem, nie kazdemu rurka czy maska krtaniowa sie nalezy np przy czym ? wiec sila rzeczy mus byc maska twarzowa
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #110 dnia: Luty 27, 2013, 21:31:38 »
To skoro już doszliśmy do sprzętu to ja wtrącę coś od siebie. Tak sobie przeglądałem wymagania i postanowiłem jak najszybciej uzupełnić wszytko wg. tabelki, żeby mieć satysfakcję że to jedyny zestaw w okolicy który spełnia wymagania. A tak serio to i tak o paru rzeczach myśleliśmy już dawno, więc nadarzyła się okazja. Pedi deska już zamówiona, rurki chcę kupić, ale mam problem z wybraniem rozmiaru, pewnie skończy się na tym, że wezmę komplet (warto zobaczyć jak zareagował rynek, pojawiły się już zestawy po 3szt.). Na wszystko szyje plecak wg. mojego projektu, który to wszystko pomieści.
Utknąłem jednak na "Wskaźnik dwutlenku (jeszcze ktoś zrobił włąd i zjadł "W")węgla powietrzu wydychanym" . Czy ktoś zna ów wskaźnik i spotkał się z czymś takim? Horpol ma coś podobnego w ofercie, ale kosztuje 3500zł. Do tego tabelka mówi o 3 szt. , czyli mam rozumieć, że do zestawu dochodzą niepotrzebnie graty za 10tys.? Podejrzewam, że ktoś miał na myśli jakieś jednorazowe wskaźniki, ale nic takiego nie znalazłem. Kumpel z pogotowia też nie wie o co może chodzić.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #111 dnia: Luty 27, 2013, 21:40:40 »
kapnometr jednorazowy michal, bo nie wiem co innego :)

http://www.sklep.medline.pl/detektor-co2-jednorazowego-uzytku.html
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2013, 21:44:07 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #112 dnia: Luty 27, 2013, 21:43:59 »
sam sobie wydedukowałem jak to nazwać, ale serio w sklepach robią wielkie oczy jak pytam  :gwiazdki:

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #113 dnia: Luty 27, 2013, 21:44:53 »
aktualnie jest to urzadzenie obowiazkowe w kazdej karetce i kazdy ratownik medyczny juz odawna powinien byc biegly w uzyciu.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #114 dnia: Luty 27, 2013, 21:47:58 »
no u nas mają takie http://www.sklep.medline.pl/emma-kapnometr-z-alarmem-i-zlaczkami.html - 4777zł szt.

ja sobie wyobrażam że to jakaś rurka, w którą jak się dmuchnie to coś tam się zabarwi, a nie mały komputerek za kilka tysi i to wszystko razy 3 szt....

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #115 dnia: Luty 27, 2013, 21:51:18 »
roznica znaczna, ty w strazy uzyjesz tego pare razy w roku, w zrm powinno sie uzywac do kazdego zaintubowanego. wiec jednorazowka tobie bardziej sie oplaca niz w zrm.
poki co wydatek dla ciebie- 150 zł :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #116 dnia: Luty 27, 2013, 21:54:39 »
No dobra, to spytam inaczej. Czy możecie koledzy polecić jakiś tani model kapnometru jednorazowego ?

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #117 dnia: Luty 27, 2013, 21:55:49 »
znaczy ja mam nadzieje ze dobrze mowie bo strona medlina raz mowi ze to monitorowania zatrudia tlenkiem wegla co2 a raz ze do prawidlowej wentylacji zaintubowanych :D:D
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #118 dnia: Luty 27, 2013, 22:00:43 »
To znajdziesz mi gdzieś, jakieś takie urządzenie czy nie, bo już mam kolejne dylematy sprzętowe np. odnośnie opaski taktycznej i jej zastosowania na naszym "polu walki" ?

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #119 dnia: Luty 27, 2013, 23:04:32 »
no dalem ci linka dwa posty wyzej

http://www.sklep.medline.pl/detektor-co2-jednorazowego-uzytku.html

a opaska taktyczna zwana po cywilnemu krepulcem to mozesz paramedyk24 :)
wbrew pozorom w cywilu niezla rzecz ale czestosc uzycia...mialem ostatnio amputacje reki, dal rade zwykly bandaz :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #120 dnia: Luty 28, 2013, 00:13:10 »
No dzięki Ci dobry człowieku. Już myślałem, że ktoś kto pisał te wytyczne buduje właśnie pierwszą fabrykę takich przyrządów:)

Co Ty teraz biedaku zrobisz z jedną ręką  :P

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline mariusz18

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #122 dnia: Luty 28, 2013, 20:46:34 »
Witam, według nowych procedur  system START jest tam użyty kolor zielony,żółty, czerwony tak jak było ale też został użyty kolor CZARNY
 czy mógł by i wytłumaczyć najlepiej jakiś koordynator albo ktoś kto wie jak jest na 100% chodzi mi tak jak jest w KSRG. proszę się nie wypowiadać jak jest w pogotowiu i przy obecności lekarza bo to wie że wtedy na 100% może być użyty kolor czarny przez lekarza.
  Chodzi mi tylko jak jest z tym kolorem czarnym w KSRG który został użyty w procedurach marzec 2013
pozdrawiam

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #123 dnia: Luty 28, 2013, 21:29:39 »
Od tej zmiany ratownicy ksrg moga dawac czarny kolor
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline knockout003

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #124 dnia: Luty 28, 2013, 21:38:07 »
Przecież zwykły ratownik, nawet medyczny, nie może stwierdzić zgonu. A czym, że jest oznaczenie poszkodowanego kolorem czarny?! Przecież to przysługuje jedynie lekarzowi podczas, ewentualnie, triage wtórnego.