Autor Wątek: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"  (Przeczytany 261831 razy)

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 18, 2013, 22:03:30 »
Panowie, Florian pisze: "Wróćmy do osoby chodzącej z krwotokiem - oczywiście, że widząc krwotok, każdy triażysta od razu zareaguje, nawet jeśli gdzieś dalej leży 10 rannych. Przecież pierwszą oceną jest zawsze ogólny wygląd i w tym momencie reagujemy. Nawet jeśli jesteśmy sami." Ale według "START":  "chodzący=zielony"... Florian pisze, że START pisali fachowcy i że system działa w całej Polsce - czy to znaczy, że "triażysta" chodzącego z krwotokiem zakwalifikuje według START dając kolor zielony? Bo trochę zbaraniałem... 
Co do pytania kiedy segregować:
- segregacja to proces wyznaczania priorytetów leczniczo - transportowych, powinna być wykonana jak najwcześniej, najpóźniej w momencie dotarcia do poszkodowanego
- chodzacy poszkodowani, którzy o wlasnych siłach wydostali się, dla przykładu,  z wagonu po katastrofie kolejowej lub z przewróconego autobusu kierowani są ( przydatny jest megafon) do wyznaczonego punktu gdzie przyjmują pozycję siedząca, z twarzą widoczną dla opiekuna
- dopiero po ocenie ich stanu można nadać im priorytet - sam fakt poruszania się o własnych siłach jeszcze nie kwalifikuje ich do grupy zielonej ( dla przykładu: złamanie przedramienia - żólty, rana ssąca klatki piersiowej- czerwony, krwotok tętniczy - czerwony, amputacja ręki bez krwotoku - żółty, wstrząs - czerwony.... - a wszyscy oni mogą chodzić)
A są również sytuacje, kiedy osoba nie może poruszać się samodzielnie, ale jest zielona - np. bez obrażeń i dolegliwości, ale pozostająca w zdeformowanym pojeździe. A również bywa, że osoba bez obrażeń i dolegliwosci jest kwalifikowana do grupy czerwonej... ale to akurat to chyba instruktorzy dokładnie wyjaśnili..     

Offline kerax333

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 19, 2013, 17:32:00 »
Panowie co z tymi instruktorami ratownictwa medycznego PSP? Czy to oznacza że będzie trzeba ukończyć jakiś dodatkowy kurs instruktorski? Czy taki nowy twór jak w/w instruktor to funkcja w zastępie czy stanowisko służbowe? Czy ktoś posiada jakieś bliższe informacje na ten temat? 

Offline strazaczek76

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 19, 2013, 19:58:11 »
Co do instruktorów to nie taki wcale nowy twór w 2004 w zapisach też był ale jak widać - martwy. W obecnych zapisach jest jedno zdanie które mnie zastanawia 
Cytuj
Do czasu wprowadzenia jednoznacznych rozwiązań legislacyjnych, strażacy posiadający kwalifikacje do wykonywania  zawodu ratownika medycznego, wypełniają zadania z zakresu ratownictwa medycznego na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy
Rodzą się pytania:
Czy na podstawie takiego zapisu może komendant nie powierzyć ratownikowi medycznemu roli instruktora??
Czy w przypadku braku koordynatora powiatowego PSP ratownik medyczny ma szansę otrzymać  funkcję koordynatora??
Z zapisów zasad nie wiadomo kto i kiedy ma wprowadzić te przepisy, kto ma szkolić na ewentualnych instruktorów i czy jakiś stołeczek przewidują czy za free robota. :gwiazdki:
 Pasowało by może zadać takie pytanie KG może coś odpowiedzą.  :kwit:
pozdrawiam  :straz:

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 20, 2013, 08:55:04 »
Wydaje się, że instruktor w praktyce to będzie strażak rat.med., który odbędzie kurs instruktorski (notabene ratownik medyczny w świetle prawa -z 3 letnim doświadczeniem-może być w kadrze uczącej i egzaminującej w kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy !!!).
Na stanowiska służbowe raczej bym nie liczył, bo to pieniądze. Raczej ktoś dostanie więcej zadań do wykonania.
Jeśli chodzi o cytowany zapis to ratownik medyczny w ZRM oraz od 2012 w ratownictwie w górach i ratownictwie wodnym może dużo (i jak coś zrobi dobrze to jest ok, ale jak źle to nikt nie pomoże, bo nawet nie bardzo są ku temu podstawy-brak odpowiednich przepisów-ustawy o zawodzie ratownika medycznego-dopiero potem samorząd zawodowy-tzw. izby).
Podsumowanie dalej dla mnie jest takie, że dla załóg karetki jest inny pacjent, a dla zastępu SP też inny. Ponieważ w karetce rat.med. może wykorzystywać swoje umiejętności i wiedzę, a w straży pożarnej długo jeszcze nie. A dlaczego?... To pytanie też zadają często rodziny, kiedy ktoś nie dojechał lub nie doleciał na czas.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 20, 2013, 10:04:30 »
bardzo dobrze. ratownik med. z 3 letnim doswiadczeniem to dupa a nie instruktor. PSP powinno miec swoj wlasny kurs instrutkorow. a teraz szkoli byle kto i jak chce
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 20, 2013, 10:53:17 »
Wydaje mi się nadal że piszący i podpisujący takie dokumenty mają nosek za wysoko zadarty. W konsekwencji przepisy i ustawy wykluczają się wzajemnie a głupi zostaje ten ratownik na dole który ma realizować zadania .

Chciałem przypomnieć że KSRG w tym PSP jest podmiotem współpracującym w zakresie Ratownictwa Medycznego z PRM (Państwowym Ratownictwem Medycznym z godnie z właściwą ustawą)  Dla formacji resortowych MSW może i jest jeszcze jakaś luka, możliwość naginania . Ale OSP również te w KSRG niekoniecznie w tym zakresie podlega pod ustawę o PRM i nadzór Wojewodów .

I znów jest jeden wielki bajzel i nad interpretacja który Minister ważniejszy . W konsekwencji uczyć pod nadzorem Wojewody OSP będą się czego innego , na egzaminie również będą inne zasady i wiedza , a teoretycznie wymagać będzie się od nich w ramach KSRG co innego .

Zobaczymy ilu obleje egzamin u cywilnych doktorów z zespołu zmiażdżeniowego czy zadławienia .

Ale był czas przywyknąć – a co z tym związane do dziś nie przeczytam aż nie dostanę drogą oficjalną . A że poprzednich procedur od 8 lat jeszcze nie dostałem oficjalnie niema czym się zajmować i tracić energii .

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 20, 2013, 14:07:25 »
Co do instruktorów to nie taki wcale nowy twór w 2004 w zapisach też był ale jak widać - martwy. W obecnych zapisach jest jedno zdanie które mnie zastanawia 
Cytuj
Do czasu wprowadzenia jednoznacznych rozwiązań legislacyjnych, strażacy posiadający kwalifikacje do wykonywania  zawodu ratownika medycznego, wypełniają zadania z zakresu ratownictwa medycznego na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy
Rodzą się pytania:
Czy na podstawie takiego zapisu może komendant nie powierzyć ratownikowi medycznemu roli instruktora??
Czy w przypadku braku koordynatora powiatowego PSP ratownik medyczny ma szansę otrzymać  funkcję koordynatora??
Z zapisów zasad nie wiadomo kto i kiedy ma wprowadzić te przepisy, kto ma szkolić na ewentualnych instruktorów i czy jakiś stołeczek przewidują czy za free robota. :gwiazdki:
 Pasowało by może zadać takie pytanie KG może coś odpowiedzą.  :kwit:
pozdrawiam  :straz:

tu chodzi o czynnosci ratunkowe wykonywane przez Ratownika Medycznego. Obecnie taki ratownik mimo uprawnień np. do podawania leków w ramach straży pożarnej podawac ichj nie może, ale gdy pelni dyżur w karetce to tak. Reasumując Ratownik Medyczny po wyjściu ze szpitala lub karetki "traci" swoja wiedzę i uprawnienia.
Ratownikom Med. z TOPRU i GOPRu i WOPRu przyznano uprawnienia podobne jak w PRM, strażakom niestety nie...

Offline Cyrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Ochotnicza Straż Pożarna SZCZECIN
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 20, 2013, 14:33:47 »
Ale był czas przywyknąć – a co z tym związane do dziś nie przeczytam aż nie dostanę drogą oficjalną . A że poprzednich procedur od 8 lat jeszcze nie dostałem oficjalnie niema czym się zajmować i tracić energii .
Droga oficjalna to strona KG PSP? Jakby ktoś szukał, to już tam są opublikowane.
Czy potrzebujesz listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru? :-)
Mi się wydaje, że przeczytać warto... nad realizacją można dyskutować, co czynimy m.in. na tym forum.
Mariusz Cyrulewski
www.osp.szczecin.pl

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 20, 2013, 15:55:38 »
...Ale według "START":  "chodzący=zielony"... Florian pisze, że START pisali fachowcy i że system działa w całej Polsce - czy to znaczy, że "triażysta" chodzącego z krwotokiem zakwalifikuje według START dając kolor zielony? Bo trochę zbaraniałem... 

Napisałem to trochę prowokacyjnie bo nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie. I opłaciło się, bo oto jest w miarę konkretna odpowiedź:

Co do pytania kiedy segregować:
- segregacja to proces wyznaczania priorytetów leczniczo - transportowych, powinna być wykonana jak najwcześniej, najpóźniej w momencie dotarcia do poszkodowanego
- chodzacy poszkodowani, którzy o wlasnych siłach wydostali się, dla przykładu,  z wagonu po katastrofie kolejowej lub z przewróconego autobusu kierowani są ( przydatny jest megafon) do wyznaczonego punktu gdzie przyjmują pozycję siedząca, z twarzą widoczną dla opiekuna
- dopiero po ocenie ich stanu można nadać im priorytet
- sam fakt poruszania się o własnych siłach jeszcze nie kwalifikuje ich do grupy zielonej ( dla przykładu: złamanie przedramienia - żólty, rana ssąca klatki piersiowej- czerwony, krwotok tętniczy - czerwony, amputacja ręki bez krwotoku - żółty, wstrząs - czerwony.... - a wszyscy oni mogą chodzić)
A są również sytuacje, kiedy osoba nie może poruszać się samodzielnie, ale jest zielona - np. bez obrażeń i dolegliwości, ale pozostająca w zdeformowanym pojeździe. A również bywa, że osoba bez obrażeń i dolegliwosci jest kwalifikowana do grupy czerwonej... ale to akurat to chyba instruktorzy dokładnie wyjaśnili..   

Myślę, że na ten temat wszystko sobie wyjaśniliśmy.
Tylko, że...
12 lutego weszły w życie nowe zasady. Po raz pierwszy poruszono literalnie temat masowych zdarzeń. Wcześniej była co prawda wspomniana wcześniej "Doktryna..." ale nie została chyba przez strażaków zakwalifikowana do pism "oficjalnych".
Istnieje coś takiego jak: "Praktyczne aspekty współpracy podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i Zespołów Ratownictwa Medycznego w zdarzeniach masowych" czy "Ratownictwo medyczne w zdarzeniach masowych w pragmatyce KSRG"  ale to opracowanie dotarło tylko do strażaków i to jak mniemam na poziomie KW...
Pytanie: Skoro KG to zatwierdziła - dlaczego nie zostało to ujęte w nowych zasadach? Stało by się to oficjalnym sposobem postępowania i po kłopocie. A tak - są to pisma znane nielicznym a przestrzegane przez jeszcze mniejsze grono.

Poza tym - kto szkoli strażaków?
Prywatne firmy, które zazwyczaj zakładają lekarze typu "skończyłem_medycynę_więc_nikt_nie_będzie_mi_tłumaczył_co_mam_robić" - ci lekarze zatrudniają ratowników medycznych jako instruktorów - których też uczyli podobni lekarze. I ani jedni ani drudzy nigdy nie spotkali się z taką interpretacją zdarzeń masowych.

Olbrzymia większość firm (np. woj. śląskie, świętokrzyskie) szkoli tylko i wyłącznie na podstawie systemu START. Czyli "chodzi" - "zielony". I z taką wiedzą strażacy wyruszają w świat.
Koordynatorzy wojewódzcy bywają na egzaminach - ale kto na egzaminach pyta o zdarzenia masowe? Wymyśla się trzy łatwe scenki żeby jak najwięcej osób zaliczyło.

I nawet jeśli przekona się kilka osób że to jest dobre i przede wszystkim zasadne, to i tak przy pierwszej z brzegu recertyfikacji nastąpi zderzenie z rzeczywistością czyli sztywnym trzymaniem się STARTu.

Ktoś tu wcześniej napisał, że "Lepiej żeby kliku robiło dobrze, niż wszyscy źle".
Nie tak dawno byłe jednym z organizatorów warsztatów z udziałem SIS z powiatu. Nadzór prowadzili ratownicy medyczni i lekarze z pogotowia ratunkowego - kiedy próbowałem im wskazać pewne różnice w działaniach PSP i pogotowia (obowiązywały oczywiście poprzednie procedury - chodziło o AED po 5 cyklach i mylenie procedury 2 z 3) wywiązała się ostra dyskusja. To na prawdę nie miłe uczucie być wyśmianym przez kilkanaście osób w obecności przełożonych. A wiem, że miałem racje. Ale zawiódł przekaz informacji na górze.

Twierdzi się, że jeśli czegoś nie można znaleźć w googlach to to nie istnieje. Doktrynę zdarzeń masowych co prawda można znaleźć w googlach ale dopóki nie zostanie ona oficjalnie włączona do procedur czy zasad organizacji nie będzie miała siły przebicia.

PS.
Spotkałem się tu z wrogością ze strony niektórych dyskutantów.
Nie wiem dlaczego. Forum - miejsce dyskusji, wymiany zdań. To tu zadaje się pytania i cierpliwie na nie odpowiada. Nie chcę być intruzem - jeśli zadawanie pytań i dyskusja nad nimi, poddawanie pewnych rzeczy w wątpliwość - jest według niektórych z was złe (@BM, @Miko) to nie narzucam się.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 16:02:01 wysłana przez Florian.998 »

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 20, 2013, 16:44:51 »
No to jeszcze raz informuję, że koordynatorzy ratmed PSP byli zaznajomieni z doktryną i, jako nadzorujący szkolenie i doskonalenie zawodowe, powinni przypilnować. Dosyć dużo zależy do komendantów - jak widzą potrzebę - to egzekwują doskonalenie zawodowe, jak nie - to jest jak jest... Dotychczasowe wytyczne i procedury były przygotowywane w oparciu o wiedzę medyczną i osobiste doświadczenie autorów weryfikowane opiniami konsultantów. Miały one charakter silnych zaleceń profesjonalnych, ale nie regulaminu, instrukcji czy check-listy. A to dlatego, że;
1/. ratownictwo medyczne nie da się zamknąć w regulamin
2/. właściwe postępowanie nie daje gwarancji sukcesu
3/. warunkiem maksymalnie efektywnego dzialania jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia 
4/. za wyszkolenie ratownika z formacji mundurowej odpowiedzialność ponosi po części jego dowódca, dlatego wprowadzenie nieuchronnych sakcji za nieoptymalne działania ratownika ( a były takie pomysly) skierowanych tylko przeciw niemu byłoby niesprawiedliwe 
I dlatego w ratownictwie opierać się należy na motywacji, zaangażowaniu, profesjonalnym podejściu do zadań i poczuciu pokory. W końcu, w odróżnieniu do przymusowej służby wojskowej, nikt nie musi być w ratownictwie... Ale jak już jest, to wypada dochować należytej staranności. Florian.998 był gotów rozpocząć polemikę, zależy mu, aby sprawy wyjaśnić, wyjadacze z forum aż się niecierpliwią... Ale ile osób przyjmie pismo bezrefleksyjnie, z żarliwą wiarą w potęgę cenzury,  która wymaże wsystkie skuchy!? A przecież już na początku procedura nr 2 zaleca tlenoterapię u wszystkich poszkodowanych z zachowanym oddechem - co jest nieracjonalne i nierealne - mało brakuje, żeby osoba z postawą roszczeniową trzymając w ręku procedury KSRG zgłosiła roszczenia z powodu zaniechania tlenoterapii. Zresztą już wcześniej znawcy tematu mogą zgłosić zastrzeżenia co do tlenoterapii dla każdego poszkodowanego - tlen to lek silny, nieobojętny dla zdrowia. A i w proceurze nr 1 są ciekawostki - jak wynika, np. z dyskusji o segregacji i przepisów prawa oraz wiedzy medycznej liczba poszkodowanych nie ma zasadniczego znaczenia - znaczenie takie ma liczba poszkodowanych z grupy czerwonej w stosunku do akt. możliwości zasobów ratowniczych obecnych na miejscu zdarzenia... Postawiłem tezę, że osoba bez obrażeń i dolegliwosci jest kwalifikowana do grupy czerwonej... ale to akurat to chyba instruktorzy dokładnie wyjaśnili..   - czy rzeczywiście??? 

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 20, 2013, 16:54:40 »
Cytuj
Droga oficjalna to strona KG PSP? Jakby ktoś szukał, to już tam są opublikowane.
Czy potrzebujesz listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru? :-)
Mi się wydaje, że przeczytać warto... nad realizacją można dyskutować, co czynimy m.in. na tym forum.

Może co niektórym się wydaje, że strona KG czy forum to drogi ze wszechmiar oficjalne...tak jednak nie jest i może do kogoś wyżej to w końcu dotrze...choć zaczynam przywykać, że pewnie nie ...  :fiuu:

« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 17:09:57 wysłana przez kuba. »
Brotherhood - work together, survive together...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline SuLej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 20, 2013, 19:43:56 »
Panowie zamieszczam zbiór zmian które wnoszą nowe procedury medyczne.
W mojej ocenie jedne są bardziej wskazane, inne mniej, niektóre wcale

→ założenia taktyczne :
     dodatkowo identyfikacja zagrożeń, mechanizm zdarzenia oraz meldunek do KDR
→ postępowanie ratownicze : brak 5 oddechów ratowniczych u urazowych,
    do resuscytacji przystępujemy po stwierdzeniu braku oddechu (czyli jak w BLS)
→ postępowanie u dzieci, niemowląt, noworodków : wytyczne nie opisują z jaką
     częstością wentylować gdy wykryjemy krążenie oraz z jaką częstością uciskać klatkę
     piersiową gdy nie wykryjemy krążenia
→ urazy głowy : zaleca się uniesienie deski od strony głowy
→ urazy narządu ruchu: ręczna stabilizacja kończyny, sprawdzenia krążenia poniżej
     miejsca uszkodzenia przed stabilizacją oraz po stabilizacji
→ urazy brzucha : opatrunek przy wytrzewieniu ma być wilgotny (NaCl?)
→ amputacja urazowa : dodatkowo lód do zabezpieczenia części amputowanej
→ urazy miednicy: zwraca się szczególną uwagę na zakaz stosowania techniki „rolowania”
     na deskę
→ rany klatki piersiowej: podejrzenie urazu kręgosłupa --> deska do góry od strony  głowy
→ wstrząs hipowolemiczny: ułożenie na desce na płasko
→ oparzenia chemiczne: nie ocenia się wielkości oparzeń i nie chłodzi się oparzeń wodą
→ wychłodzenie: brak 3-minutowej wentylacji ogrzanym tlenem po stwierdzeniu braku
     oddechu
→ kobieta w ciąży: nawet gdy przytomna --> ułożenie na deskę i na lewy bok
→ nowa procedura:  „udzielenia wsparcia psychicznego”
→ brak procedury „porażenie prądem” oraz „zmiażdżenie”
→ system START i JumpSTART --> dodano kolor „czarny” oznaczający „nie do uratowania”


Panie Ignacy B. prosiłbym o udzielenie odpowiedzi na poszczególne pytania:

Dlaczego wyrzucono z procedury przy poszkodowanym "urazowym" 5 oddechów ratowniczych,  brak opisu częstości uciskania i wentylacji pacjentów pediatrycznych (pozostają stare?)
Skąd zastępy mają być w posiadaniu worków z lodem (najbliższy sklep?)

Reszta zmian według mnie jest w miarę słuszna.

Pozdrawiam i zachęcam do dalszej dyskusji!
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 22:23:39 wysłana przez robn »

Offline acidapple

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 20, 2013, 20:03:46 »
→ rany klatki piersiowej: podejrzenie urazu kręgosłupa --> deska do góry od strony  głowy

tu trzeba sprecyzować uraz w odcinku szyjnych, bo jeżeli jest uraz kręgosłupa to zawsze było na płasko, takie małe spostrzeżenie ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 22:24:07 wysłana przez robn »

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 20, 2013, 20:20:45 »
Panowie zamieszczam zbiór zmian które wnoszą nowe procedury medyczne.
W mojej ocenie jedne są bardziej wskazane, inne mniej, niektóre wcale
[...]
→ wstrząs hipowolemiczny: ułożenie na desce na płasko
[...]


Panie Ignacy B. prosiłbym o udzielenie odpowiedzi na poszczególne pytania:
Dlaczego wyrzucono z procedury przy poszkodowanym "urazowym" 5 oddechów ratowniczych,  brak opisu częstości uciskania i wentylacji pacjentów pediatrycznych (pozostają stare?)
Skąd zastępy mają być w posiadaniu worków z lodem (najbliższy sklep?)

Reszta zmian według mnie jest w miarę słuszna.

Pozdrawiam i zachęcam do dalszej dyskusji!
SuLej mógłbyś wyjaśnić dlaczego według Ciebie ta zmiana jest w miarę słuszna? Chodzi o nieskuteczność starej metody, uproszczenie procedur czy może jakieś inne powody?
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 22:24:37 wysłana przez robn »

Offline SuLej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 20, 2013, 20:39:49 »
tu trzeba sprecyzować uraz w odcinku szyjnych, bo jeżeli jest uraz kręgosłupa to zawsze było na płasko, takie małe spostrzeżenie ;)

w procedurze jest napisane:
"W przypadku współistniejącego podejrzenia obrażenia głowy lub odcinka
szyjnego kręgosłupa
o ile poszkodowany został unieruchomiony na desce i nie
występują objawy wstrząsu, deskę należy unieść od strony głowy w stosunku
do podłoża"

W przypadku obrażeń głowy ułożenie głowy powyżej (w ratownictwie medycznym określa się 15-30stopni) powoduje optymalny powrót (odpływ) krwi poprzez żyły szyjne, a co za tym idzie zmniejsza się ciśnienie sródczaszkowe (ma to dużo znaczenie przy urazie głowy i hipotetycznie powstającym wzmożonym ciśnieniu wewnątrzczaszkowym)

Co do pozycji przeciwstrząsowej wolałbym żeby wyraził się ktoś kto tworzył te procedury,
ja TYLKO SŁYSZAŁEM opinie, że nie ma to wielkiego tak powszechnie uznawanego znaczenia w leczeniu wstrząsu.
Mam nadzieje że ktoś rozjaśni temat tego postępowania we wstrząsie.

Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 22:24:49 wysłana przez robn »

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 20, 2013, 20:44:53 »
Spotkałem się tu z wrogością ze strony niektórych dyskutantów.
Nie wiem dlaczego. Forum - miejsce dyskusji, wymiany zdań. To tu zadaje się pytania i cierpliwie na nie odpowiada. Nie chcę być intruzem - jeśli zadawanie pytań i dyskusja nad nimi, poddawanie pewnych rzeczy w wątpliwość - jest według niektórych z was złe (@BM, @Miko) to nie narzucam się.

Ja do tej pory nie zgodziłem się tylko z jednym Twoim zdaniem, które przyznaj szczerze, że było jednak pozbawione sensu, zresztą potwierdzeniem tego jest to co piszesz poniżej. Pozostałe Twoje wypowiedzi czytam z zaciekawieniem i analizuje.
Pozdr.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 20, 2013, 20:53:28 »
Uprzejmie informuję, że autorem Zasad jest Sz. P. Kom. Główny PSP - pytania powinny być skierowane do niego, najlepiej chyba drogą oficjalną.
Poniżej moje niektóre uwagi:
proc 1
- mech zdarzenia, identyfikacja zagrożeń, zabezpieczenie, meldunek, potrzebne sis - to nie są zjawiska charakterystyczne dla ratmed - przeto zbędne
- liczba poszk. - informacja bez zasadniczego znaczenia, liczy się liczba czerwonych - dla określenia ew. deficytu możliwości i uznania zdarzenia za masowe
- ewakuacja jest elementem kpp, a nie czymś odrębnym
proc 2
- tlenoterapia dla wszystkich poszkodowanych  - nieracjonalne, niemożliwe, brak zaleceń do sztucznej wentylacji tlenem
proc 3
- postępowanie niezasadne u osób z nzk w wyniku niedotlenienia, np.  pourazowa niedrożność dr. oddechowych, brak informacji o zakończeniu sekwencji rko masażem serca, brak zalecenia dot. liczby cykli przez defibrylacją u poszkodowanych pourazowych i zatrutych
proc 4
- brak zasad oceny krążenia w aspekcie częstości tętna, zaleceń w/s udrożniania dr. odd. wentylacji i masażu - ważne sprawy
proc 5
- niewłaściwa sekwencja - opatrunek na ranę ma pierwszeństwo przed stabilizacją,
- uniesienie deski od strony głowy - brak informacji co do wysokości, nie do utrzymania w czasie przemieszczania,
- nie tylko hipowolemiczny wstrząs jest przeciwwskazaniem do unoszenia głowy
proc 7
- stabilizacja kl.piersiowej nie musi być tylko ręczna, która jest kłopotliwa
proc 8
- nie jest jasne, czy w przypadku wstrząsu prostujemy nogi poszk.
proc 10
-brak zaleceń dot. obrażeń mięśni
-ocena krążenia przed zaopatrzeniem ma znaczenie jedynie w zdarzenach mnogich
proc 13
- brak zalecenia dotyczącego uniesienia kończyn dolnych w ciężkim wstrząsie z zaburzenami świadomości - to może być manewr ratujący życie 
proc 15
- nie każde skażenie jest substancją toksyczną 
proc 16
- brak zaleceń dotyczących liczby cykli rko przed defibrylacją 
proc 17
- brak zaleceń dotyczących liczby cykli rko przed defibrylacją 
proc 18
- brak zaleceń dotyczących resuscytacji/wentylacji w hipotermii
proc 19
- brak opisu uniesienia nóg, niespójność z zaleceniami dot. wstrząsu
proc 20
- brak zalecenia dotyczącego termoizolacji (okrycia poszkodowanego)
proc 21
- nie przesuwa się brzucha, który jest okolicą anatomiczną, a ciężarną macicę
- brak informacji o możliwości przesunięcia macicy, w razie konieczności, w stronę prawą
Brak procedury postępowania w zmiażdżeniu stwarza ryzyko wdrożenia przez strażaków postępowania nieprawidłowego, w szczególnych przypadkach grożącego śmiercią poszkodowanego na miejscu zdarzenia.
Kol. SuLej - jakie zmiany są "w  miarę słuszne" ?   

Offline SuLej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 20, 2013, 21:31:37 »
Uprzejmie informuję, że autorem Zasad jest Sz. P. Kom. Główny PSP - pytania powinny być skierowane do niego, najlepiej chyba drogą oficjalną.
Poniżej moje niektóre uwagi:
proc 1
- mech zdarzenia, identyfikacja zagrożeń, zabezpieczenie, meldunek, potrzebne sis - to nie są zjawiska charakterystyczne dla ratmed - przeto zbędne
- liczba poszk. - informacja bez zasadniczego znaczenia, liczy się liczba czerwonych - dla określenia ew. deficytu możliwości i uznania zdarzenia za masowe
- ewakuacja jest elementem kpp, a nie czymś odrębnym
proc 2
- tlenoterapia dla wszystkich poszkodowanych  - nieracjonalne, niemożliwe, brak zaleceń do sztucznej wentylacji tlenem
proc 3
- postępowanie niezasadne u osób z nzk w wyniku niedotlenienia, np.  pourazowa niedrożność dr. oddechowych, brak informacji o zakończeniu sekwencji rko masażem serca, brak zalecenia dot. liczby cykli przez defibrylacją u poszkodowanych pourazowych i zatrutych
proc 4
- brak zasad oceny krążenia w aspekcie częstości tętna, zaleceń w/s udrożniania dr. odd. wentylacji i masażu - ważne sprawy
proc 5
- niewłaściwa sekwencja - opatrunek na ranę ma pierwszeństwo przed stabilizacją,
- uniesienie deski od strony głowy - brak informacji co do wysokości, nie do utrzymania w czasie przemieszczania,
- nie tylko hipowolemiczny wstrząs jest przeciwwskazaniem do unoszenia głowy
proc 7
- stabilizacja kl.piersiowej nie musi być tylko ręczna, która jest kłopotliwa
proc 8
- nie jest jasne, czy w przypadku wstrząsu prostujemy nogi poszk.
proc 10
-brak zaleceń dot. obrażeń mięśni
-ocena krążenia przed zaopatrzeniem ma znaczenie jedynie w zdarzenach mnogich
proc 13
- brak zalecenia dotyczącego uniesienia kończyn dolnych w ciężkim wstrząsie z zaburzenami świadomości - to może być manewr ratujący życie 
proc 15
- nie każde skażenie jest substancją toksyczną 
proc 16
- brak zaleceń dotyczących liczby cykli rko przed defibrylacją 
proc 17
- brak zaleceń dotyczących liczby cykli rko przed defibrylacją 
proc 18
- brak zaleceń dotyczących resuscytacji/wentylacji w hipotermii
proc 19
- brak opisu uniesienia nóg, niespójność z zaleceniami dot. wstrząsu
proc 20
- brak zalecenia dotyczącego termoizolacji (okrycia poszkodowanego)
proc 21
- nie przesuwa się brzucha, który jest okolicą anatomiczną, a ciężarną macicę
- brak informacji o możliwości przesunięcia macicy, w razie konieczności, w stronę prawą
Brak procedury postępowania w zmiażdżeniu stwarza ryzyko wdrożenia przez strażaków postępowania nieprawidłowego, w szczególnych przypadkach grożącego śmiercią poszkodowanego na miejscu zdarzenia.
Kol. SuLej - jakie zmiany są "w  miarę słuszne" ?

dokładnie, zgadzam się z wszystkimi Pana adnotacjami...

pozytywne zmiany według mnie :
- urazy głowy : zaleca się uniesienie deski od strony głowy
- urazy narządu ruchu: ręczna stabilizacja kończyny i sprawdzenie krążenia poniżej --> zapewne chodziło o stosowanie delikatnego wyciągu w osi ale nie sprecyzowano tego dokładnie.. :/
- urazy brzucha : opatrunek przy wytrzewieniu ma być wilgotny --> na wyposażeniu R1- NaCl
- urazy miednicy: zakaz stosowania techniki „rolowania”
- wychłodzenie: brak 3-minutowej wentylacji ogrzanym tlenem

to tyle z pozytywnych zmian oczywiście w mojej ocenie...
część rzeczy nie określono... pozostało (chyba!) częściowo korzystać z poprzednich procedur..

Pozdrowienia!
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 21:56:30 wysłana przez SuLej »

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #94 dnia: Luty 20, 2013, 22:43:24 »
- uniesienie głowy ma znaczenie dla obniżenia ciśnienia śródczaszkowego - ale strażaków nie szkoli się w tym zakresie
- stabilizacja złamań już była - ocena krążenia przed interwencją ma znaczenie tylko w zdarzeniach mnogich - by określić kolejność udzielania pomocy, po unieruchomieniu - w tym samym celu - zaburzenia krązenia obwodowego sa priorytetem transportowym, ale krążenie powinno się sprawdzać w kończynie również powyżej złamania - żeby porównać...
- wentylacja w hipotermii ogrzanym tlenem to postulat specjalistów hipotermii - lekarzy alpejskich grup ratowniczych przedstawiony na konferencji med.ratunkowej w Karpaczu - problem ogrzewania mieszaniny oddechowej jest powszechnie znany np. anestezjologom, rzeczywiście wytyczne PRC nie wyróżniają specjalnych technik resuscytacji w hipotermii w warunkach pozaszpitalnych, ale chyba to nie powinno być jedyne źródło wiedzy dla autora zasad dla formacj ratowniczej
Może jak ktoś zobaczy poszkodowanego w hipotermii to zrozumie więcej, bo nie zawsze zdarza się cud katowicki...

Offline acidapple

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #95 dnia: Luty 20, 2013, 23:40:55 »
mnie na szkoleniu kpp uczyli, że jak uraz głowy to deska od strony głowy do góry, jak np. wstrząs neurogenny to na płasko, a jak hipowolemiczny deska od nóg do góry itd.

wiem, że pytania powinniśmy kierować do kogoś innego, ale to wspólna dyskusja więc sami rozumiecie;)

teraz tak, pytanie do procedury nr 7 klatka piersiowa. pozycja półsiedząca, a jak będzie na desce?? jest w prawdzie napisane

"W przypadku współistniejącego podejrzenia obrażenia głowy lub odcinka
szyjnego kręgosłupa o ile poszkodowany został unieruchomiony na desce i nie
występują objawy wstrząsu, deskę należy unieść od strony głowy w stosunku
do podłoża"

ale jest tam "w przypadku współistniejącego", i to mnie zastanawia, a jak sam uraz klatki piersiowej to mamy się domyśleć, że też głowa do góry? zawsze tak stosowałem, że jak uraz klatki i na desce do do góry, żeby jak nas uczyli lepiej się oddychało. Nie sprecyzują dokładnie tych wytycznych tylko wyciągną jakieś zdania z własnej dyskusji, napiszą, a ty strażaku się domyślaj jak, po co i dlaczego...

Offline kinder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 21, 2013, 18:53:44 »
Witam. wszystkich w tym temacie. jestem funkcjonariuszem od kilku ładnych lat, jestem również ratownikiem medycznym jako dodatkowa praca, jak i również chciałem pogłębić swoją wiedzę z medycyny ratunkowej. ciekaw jestem jak rozwiążą sprawę z koordynatorem i instruktorem. teraz oczywiście na swojej zmianie jestem odpowiedzialny za medyka, szkolenia często wykorzystuje swój sprzęt do szkoleń na zmianie. w końcu robię to dla moich kolegów. teraz jak wprowadza instruktorów ciekaw jestem jak rozwiążą to finansowo. teraz zostaje wysyłany na wszystkie szkolenia różnych grup w województwie oczywiście za co.. za nadgodziny . jak myślicie osoby, które maja rad. meda coś nam sie polepszy finansowo czy dalej dla dobra ojczyzny?????????????????????????????????? :wall:

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #97 dnia: Luty 22, 2013, 11:31:03 »
Kinder: Mam taką samą sytuację-jestem i tu i tu.  ZRM - jeżdzę na P i doskonale się zawodowo tak jak inni ratmedzi-rożnica tylko w tym, że oni o wiele więcej jeżdzą. Wydaje mi się, że wszystko zależy od komendanta. Jeśli go przekonasz to nawet można zrobić grupę medyczną, ale to on musi dać Ci pewne "pozwoleństwa".

Jeśli chodzi o procedury to im więcej się dowiaduje to bardziej mnie to przeraża i odstrasza od szkolenia w czymś do czego nie jestem przekonany.
Po co komu doświadczenia ratmeda w ZRM jak i tak w PSP obligatoryjnie będzie trzeba trzymać się sztywno procedur, które w szczegółach zaprzeczają doświadczeniom wyniesionym z ZRM. Ja np. u urazowego i zatrutego CO  przy płytkim, wolnym oddechu stosowałbym natlenienie 100 %, ale tlenu bym nie użył przy hiperwentylacji przytomnego, a ktoś mało doświadczony jedno i drugie uzna za zaburzenia oddychania. Jestem za używaniem 100 % tlenu wraz z 5 oddechami początkowymi u urazowych, czyli także u podtopionych, zatrutych i porażonych prądem.

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 23, 2013, 18:45:14 »
- wentylacja w hipotermii ogrzanym tlenem to postulat specjalistów hipotermii - lekarzy alpejskich grup ratowniczych przedstawiony na konferencji med.ratunkowej w Karpaczu - problem ogrzewania mieszaniny oddechowej jest powszechnie znany np. anestezjologom, rzeczywiście wytyczne PRC nie wyróżniają specjalnych technik resuscytacji w hipotermii w warunkach pozaszpitalnych, ale chyba to nie powinno być jedyne źródło wiedzy dla autora zasad dla formacj ratowniczej
Może jak ktoś zobaczy poszkodowanego w hipotermii to zrozumie więcej, bo nie zawsze zdarza się cud katowicki...

@ignacy b znamy się już parę lat ale nigdy nie wyjaśniałeś co oznacza "cud katowicki...". Byłbyś łaskaw napisać parę słów o co chodzi?

Offline knockout003

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #99 dnia: Luty 23, 2013, 22:08:02 »
Obstawiam, że chodzi tu o zawalenie się hali targowej. Zauważmy, że gdyby to się stało np. we Wrocławiu, to na ostry dyżur trafiłoby maksymalnie 5 osób. Górny Śląsk jest chyba jedynym regionem w Polsce gdzie poszkodowani w takim zdarzeniu mieli w ogóle szansę przeżyć.
Ale powracając do procedur. Procedura nr 13. Czy ktoś wytłumaczy mi dlaczego nie mogę unieść nóg osoby w hipowolemii? Co z następstwami: centralizacją układu i wychłodzeniem?

Odczuwam wrażenie, że niedługo w PSP R-1 będziemy wozić tylko plastry na skaleczenia.