Autor Wątek: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"  (Przeczytany 262019 razy)

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 30, 2013, 14:48:59 »
No niestety, nie otwiera się.

nowy link umieścilem

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 30, 2013, 18:49:40 »
Dzięki za linka.

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 30, 2013, 21:46:53 »
Dziękuję.

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 31, 2013, 17:34:36 »
Czy ktoś wie kiedy te nowe zasady zostaną wprowadzone w życie?

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 31, 2013, 19:47:19 »
to projekt, który był na przełomie roku w konsultacjach w powiatach

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 31, 2013, 19:54:56 »
dzięki HUNCIO - chociaż jeden ma jaja na tym forum i w końcu zamieścił link do projektu!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 15, 2013, 09:39:06 »
Hej.
Zasady zostały zatwierdzone parę dni temu. Zawierają te nowe wytyczne i te nowe zasady z wielu wątków w zakresie ratmed. Nie mówią tylko o jednym: są funkcje koordynatorów i instruktorów, ale nie ma dla nich zasad gratyfikacji za to: ani pieniężnych ani dodatkowego wolnego. Kto będzie chciał za te wiele zadań odpowiadać? Czas pokaże.

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 15, 2013, 14:33:39 »
Hej.
Zasady zostały zatwierdzone parę dni temu. Zawierają te nowe wytyczne i te nowe zasady z wielu wątków w zakresie ratmed. Nie mówią tylko o jednym: są funkcje koordynatorów i instruktorów, ale nie ma dla nich zasad gratyfikacji za to: ani pieniężnych ani dodatkowego wolnego. Kto będzie chciał za te wiele zadań odpowiadać? Czas pokaże.

Na stronie KG jeszcze ich nie ma...

Offline Cyrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Ochotnicza Straż Pożarna SZCZECIN
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 15, 2013, 20:05:10 »
Zatwierdzone w dniu 12 lutego 2013 r. przez Komendanta Głównego PSP
http://tiny.pl/h2pt9
Mariusz Cyrulewski
www.osp.szczecin.pl

Offline acidapple

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 16, 2013, 01:38:03 »
Czyli w procedurach nie ma za dużych zmian. Mnie zastanawia ta pozycja przeciwwstrząsowa w przypadku w. hipowolemicznego czyli teraz jest na płasko (wg procedur), a nie jak wcześniej nogi wyżej niż głowa.

taki mały off top jakie nowe wydawnictwa polecacie do dokształcenia się w rat. med??

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 16, 2013, 06:57:23 »
Czyli w procedurach nie ma za dużych zmian. Mnie zastanawia ta pozycja przeciwwstrząsowa w przypadku w. hipowolemicznego czyli teraz jest na płasko (wg procedur), a nie jak wcześniej nogi wyżej niż głowa.

taki mały off top jakie nowe wydawnictwa polecacie do dokształcenia się w rat. med??
Jak to nie ma dużych zmian ? są - szkoda, że na gorsze (dla poszkodowanego)! Chociażby resuscytacja osoby dorosłej.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 16, 2013, 08:32:10 »
Czyli w procedurach nie ma za dużych zmian. Mnie zastanawia ta pozycja przeciwwstrząsowa w przypadku w. hipowolemicznego czyli teraz jest na płasko (wg procedur), a nie jak wcześniej nogi wyżej niż głowa.
Ano właśnie, tym bardziej, że na każdych manewrach rat-med (tych z ramienia PSP/OSP, gdzie na miejscu byli koordynatorzy) podkreślano znaczenie tej pozycji i żeby naprawdę o to dbać...
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 16, 2013, 09:29:45 »
Położenie deski płasko jest wtedy, kiedy występują dwa "sprzeczne" objawy. Np. wstrząs (nogi w górę) i np. rana głowy (głowa w górę).
Wtedy kładziemy deskę płasko. Było to już stosowane od wielu lat.


Fistach:
Pokaż mi proszę - co wg. ciebie jest "gorszego" w resuscytacji dorosłego?

Offline acidapple

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 16, 2013, 10:42:17 »
Zmiany są jednak. Rano przejrzałem wszystko na spokojnie i pojawiły się kolejne pytania.  Postępowanie przy NZK i jak w przypadku braku krążenia po urazie ( dawna proc. nr 2) są takie same. I teraz pytanie: Defibrylator stosujemy po jednym cyklu, czyli 30 uciśnięć i 2 wdechy (15:2) tak jak to jest ujęte?? Czy po prostu nie zostało to dopisane i trzeba się domyślać (w starszych było określone)?

A co do pozycji przeciwwstrząsowej to jest jasno określone że na płasko, a nie w przypadku kumulacji obrażeń.

Offline Masters16

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 16, 2013, 11:22:16 »
Przy NZK defibrylator wprowadzasz dopiero po umieszczeniu elektrod na klatce piersiowej, dopóki nie przylepisz elektrod robisz masaż serca serca normalnie ze standardami 30:2.
Masaż serca prowadzisz do przypięcia elektrod.

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 16, 2013, 11:30:45 »
defibrylator stosujesz jak najszybciej się da i tak jak słusznie napisał Masters, jedna osoba robi masaż serca i go nie przerywa podczas gdy druga osoba umieszcza elektrody, wtedy włączasz aed'a i postępujesz wg tego co mówi

jest jedna sprzeczność w postępowaniu AED'a dla laików i podczas defibrylacji w cyklu ALS dla ratowników medycznych, jeśli ktoś tutaj jest rat medem i zna ALS to jest to ciekawy temat do dyskusji - jak ktoś jest to powiem o co chodiz, jak nie, to nie będę mącił w głowie
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 16, 2013, 14:12:56 »
defibrylator stosujesz jak najszybciej się da i tak jak słusznie napisał Masters, jedna osoba robi masaż serca i go nie przerywa podczas gdy druga osoba umieszcza elektrody, wtedy włączasz aed'a i postępujesz wg tego co mówi

jest jedna sprzeczność w postępowaniu AED'a dla laików i podczas defibrylacji w cyklu ALS dla ratowników medycznych, jeśli ktoś tutaj jest rat medem i zna ALS to jest to ciekawy temat do dyskusji - jak ktoś jest to powiem o co chodiz, jak nie, to nie będę mącił w głowie
A ja pomimo, że rat medem nie jestem (i oczywiście tych różnic nie będę wykorzystywał) to chętnie posłucham i się czegoś dowiem.

Offline acidapple

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 16, 2013, 15:29:53 »
dzięki za wyjaśnienie! ja jestem tylko ratownikiem po kpp i też chętnie poczytam o tym:)

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 16, 2013, 16:24:08 »
Dobrze że zamieszczono wytyczne dotyczące segregacji ale nic nie ma o tym czy w dalszym ciągu dajemy czarnym kolor żółty czy może teraz to zniesiono?

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 16, 2013, 17:14:27 »
więc tak:
sekwencja ALS (pomijając leki, bo o nich tutaj mowy nie będzie wygląda następująco:

3 najważniejsze rzeczy podczas prowadzenia RKO to: uciski, oddechy, szybka defibrylacja

- zaczynamy uciskanie + wentylacje i jak najszybciej oceniamy rytm NZK
- jeśli jest rytm do defibrylacji to ładujemy defibrylator (w czasie ładowania cały czas stosujemy uciski + wentylację)
- wykonujemy defibrylację zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
SEDNO SPRAWY:
- po defibrylacji przechodzimy od razu do masażu klatki piersiowej i wentylacji, trwa to 2 minuty
- po 2 minutach sprawdzenie rytmu no i pętla się zamyka'

w AED wygląda to następująco:

3 najważniejsze rzeczy podczas prowadzenia RKO to: uciski, oddechy (nie obowiązkowe, lecz zalecane), szybkie podłączenie AEDa

- zaczynamy uciskanie + wentylacje i jak najszybciej przylepiamy elektrody AEDa
- defibrylator ocenia rytm
- jeśli rytm do defibrylacji, to AED dokonuje wyładowania
SEDNO SPRAWY:
- po defibrylacji AED mówi "sprawdź oznaki życiowe"

porównajmy dwie rzeczy:
pierwsza - zaznaczyłem jako "SEDNO SPRAWY"
w ALS nie sprawdzamy rytmu (i zarówno oznak życiowych) zaraz po wyładowaniu lecz dopiero po dwóch minutach podczas których masujemy i wentylujemy pacjenta, a w AED zalecane jest sprawdzenie oddechu zaraz po wyładowaniu i dzięku temu podjęcie dalszych decyzji..

widać różnice? i jak tu robić znając oba algorytmy? teorytycznie AED jest naszym guru i mówi nam co mamy robić, praktycznie ja bym zaczął masować i masował do czasu kolejnego samoczynnego sprawdzenia rytmu przez AED

druga rzecz niezaznaczona w tekście:
- w ALS zalecany jest masaż podczas ładowania defibrylatora, AED wyraźnie mówi "nie dotykaj pacjenta, trwa ładowanie"

i zostaje takie samo pytanie jak w sytuacji pierwszej, stosować się do AED, czy jednak masować, gdyż zmniejszamy przerwy w masowaniu pacjenta
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 16, 2013, 17:27:41 »
Zasada jest prosta
zawsze sluchasz AED
AED moze przerwac ladowanie jesli potwierdzi ze cos jest nie tak (modele zaawansowane z zabezpieczeniami).
algorytm aed nie powinien byc inny niz algorytm manualny ( reanimacja wykonana przez strazakow to rowniez als tyle ze okrojony)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 16, 2013, 18:18:10 »
Mnie dziwi to, że możemy przeczytać:
"Docelową gotowość każdej JRG PSP określa się na poziomie ABC.
Docelową gotowość każdej jednostki OSP w KSRG określa się na poziomie AB."

czyli poziom "C" jest zarezerwowany wyłącznie dla JRG

ale, kilka stron poniżej czytamy:

"3.4.C. Dla poziomu gotowości C:
W OSP w KSRG – co najmniej 12 strażaków powinno posiadać uprawnienia ratowników a co najmniej 8 powinno posiadać uprawnienia instruktora ratownictwa medycznego dla zapewnienia podjęcia interwencji przez co najmniej sześcioosobową sekcję składającą się w całości z ratowników, w tym co najmniej 2 instruktorów ratownictwa medycznego"

Czy to niedopatrzenie autorów, czy moja błędna interpretacja?



Offline Cyrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Ochotnicza Straż Pożarna SZCZECIN
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 16, 2013, 19:44:46 »
SEDNO SPRAWY:
- po defibrylacji AED mówi "sprawdź oznaki życiowe"
Właściwie zaprogramowane AED po wyładowaniu nakazuje kontynuować uciskanie klatki piersiowej (zgodnie z wytycznymi).
Mariusz Cyrulewski
www.osp.szczecin.pl

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 16, 2013, 19:49:31 »
Właściwie zaprogramowane AED po wyładowaniu nakazuje kontynuować uciskanie klatki piersiowej (zgodnie z wytycznymi).

nigdy nie miałem okazji korzystać z aed'a w sytuacji nzk, jednak kilkanaście razy używałem aeda trainera. gdyby mówił o kontunuowaniu uciskó to nie poruszałbym wątku..
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 16, 2013, 19:59:58 »
Właściwie zaprogramowane AED po wyładowaniu nakazuje kontynuować uciskanie klatki piersiowej (zgodnie z wytycznymi).

nigdy nie miałem okazji korzystać z aed'a w sytuacji nzk, jednak kilkanaście razy używałem aeda trainera. gdyby mówił o kontunuowaniu uciskó to nie poruszałbym wątku..

@janina dzięki za wyjaśnienie różnicy w poście wyżej.

Co do AED, których ja używałem (na szczęście tylko w wersji treningowej) to po dokonaniu wstrząsu od razu przechodziliśmy do uciskania. Tylko w przypadku braku wyładowania sprawdzaliśmy stan poszkodowanego (ABC) i wtedy była informacja od AED żeby to sprawdzić (jeśli dobrze pamiętam).