Autor Wątek: Inwentaryzacja  (Przeczytany 6019 razy)

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Inwentaryzacja
« dnia: Grudzień 28, 2012, 20:44:44 »
Witam. M ma pytanie jak wygląda w waszych jednostkach inwentaryzacja i jak wygląda protokół z takiej inwentaryzacji
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline shpaco

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2012, 20:54:27 »
U mnie spisujemy sprzęt i jego ilość na arkuszu spisu z natury a następnie podpisuje się pod nim gospodarz i naczelnik.

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 28, 2012, 22:49:18 »
Podobnie jest i u mnie. Inwenturę robimy raz do roku (na zakończenie). Oprócz rodzaju i ilości sprzętu sprawdzamy też zgodność zapisów w książkach pojazdów itp. ze stanem faktycznym.

Offline ospstrażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2013, 08:23:21 »
u nas nazbierała się już pokaźna suma sprzętu do tego sala i orkiestra. Mamy XXI wiek. zna ktoś jakiś darmowy programik do przeprowadzania takowej inwentaryzacji???

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 25, 2013, 12:02:20 »
Excel od M$ lub Calc z pakietu OpenOffice.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 25, 2013, 14:27:55 »
Wójt zarządzeniem powołuje 3 osobową komisję inwentaryzacyjną (w skład komisji nie może wejść naczelnik), dostajemy druki takie jak:
- oświadczenie o odpowiedzialności majątkowej
- protokół rozliczeń wyników inwentaryzacji i dochodzeń w sprawie różnic inwentaryzacyjnych
- protokół zniesienia ze stanu
- protokół ze zwiększenia majątku
- arkusz spisu z natury uniwersalny
- sprawozdanie opisowe z przebiegu spisu z natury

Wszystkie te druki mamy w formacie doc, wypełniamy na kompie, podpisuje się naczelnik jako osoba materialnie odpowiedzialna i leci to do UG razem z księgą inwentarzową.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 25, 2013, 14:32:14 wysłana przez kamil237 »

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 25, 2013, 15:01:59 »
Jeśli mienie jest własnością jednostki to tak nie działa.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 25, 2013, 17:48:40 »
Naturalnie, że jest inaczej.
Przytoczony przeze mnie schemat dotyczy mienią będącego własnością gminy. Jeżeli chodzi o mienie OSP to robimy tak, że z tego wszystkiego używamy tylko

- protokół zniesienia ze stanu
- protokół ze zwiększenia majątku
- arkusz spisu z natury uniwersalny
i dokumenty podpisuje naczelnik, gospodarz i przewodniczący KR. Papiery zostają w jednostce.
Tak my to załatwiamy

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 25, 2013, 19:35:39 »
Wójt zarządzeniem powołuje 3 osobową komisję inwentaryzacyjną (w skład komisji nie może wejść naczelnik), dostajemy druki takie jak:
- oświadczenie o odpowiedzialności majątkowej
- protokół rozliczeń wyników inwentaryzacji i dochodzeń w sprawie różnic inwentaryzacyjnych
- protokół zniesienia ze stanu
- protokół ze zwiększenia majątku
- arkusz spisu z natury uniwersalny
- sprawozdanie opisowe z przebiegu spisu z natury

Wszystkie te druki mamy w formacie doc, wypełniamy na kompie, podpisuje się naczelnik jako osoba materialnie odpowiedzialna i leci to do UG razem z księgą inwentarzową.

czyli mając na stanie samochód z gminy mogę go sprzedać, a w dokumentach inwentaryzacyjnych pisać że nadal go posiadam, tak? (oczywiście potwierdzając nieprawdę). Podpisujemy się pod tym tak długo jak jesteśmy przy władzy, a potem niech się burmistrz martwi gdzie ma auto, a sprawa między czasie się przedawni.

Dla mnie to chore. To burmistrz powinien powołać komisję z urzędników którzy następnie przyjdą do OSP i sprawdzą sobie mienie będące własnością urzędu. W innym przypadku nie ma sensu spisywanie tego wszystkiego. Jeżeli burmistrz ma aż takie zaufanie do strażaków to niech urzędnik przepisze mu na arkusz spisowy całą książkę inwentaryzacyjną i się pod tym podpisze.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2013, 01:42:25 »
No nie do końca tak jest... Bo na wszystko za co zapłaciła gmina są jakieś faktury w gminie urzędnik który sprawdza książkę inwentarzowa weryfikuje wpisy z danego roku w oparciu o faktury czy inne dokumenty księgowe a naczelnik jako osoba materialnie odpowiedzialna podpisuje się pod tym że wszystko jest ok więc gdyby coś nie grało to on się będzie tlumaczyl... I płacił też będzie naczelnik.

EDIT

Cytuj
Oświadczam niniejszym, jako osoba materialnie odpowiedzialna za mienie powierzone z obowiązkiem wyliczenia się, że wszystkie dowody przychodu i rozchodu, inwentaryzowanych składników majątkowych zostały przekazane do komórki księgowości, oraz zostały do chwili rozpoczęcia spisu z natury ujęte w księgach inwentarzowych.

Cytuj
Oświadczam, jako osoba materialnie odpowiedzialna za powierzone mienie, że nie roszczę żadnych pretensji i nie wnoszę uwag do komisji inwentaryzacyjnej w zakresie ilości i jakości zainwentaryzowanych składników majątkowych.

Pod takimi oświadczeniami podpisuje się naczelnik.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2013, 04:39:49 wysłana przez kamil237 »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2013, 10:00:06 »
Pod takimi oświadczeniami podpisuje się naczelnik.
Ja to jak najbardziej rozumie. Ale jeżeli naczelnik będzie działać w zmowie z komisją inwentaryzacyjną, to fakt sprzedaży np. samochodu nie wyjdzie na jaw może i przez 30 lat (bo po tyle lat przy władzy utrzymują się niektórzy członkowie OSP).

Kamil mnie nie chodzi o to żeby udowodnić Tobie że Wasza OSP działa nieuczciwie. Nawet przez moment tak nie pomyślałem. Chcę tylko pokazać mechanizm który może prowadzić do nadużyć czy korupcji. Zauważ że zapewne w ten sam sposób rozliczają się inne jednostki podległe burmistrzowi - biblioteki, MOPS-y, zakłady gospodarki budżetowej itp. A tam już się wałkuje trochę większe pieniądze
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 26, 2013, 11:17:04 »
Z tego co wiem to jest własnie tak, że w innych jednostkach podległych wójtowi komisje też są złożone z pracowników tychże.
Więc teoretycznie jest możliwe to o czym piszesz. Samochód to może za duża skala bo taki brak łatwo zauważyć ale na mniejszą skalę...
Pytanie czy wójt utrzyma się 30 lat przy władzy, bo jeżeli zmieni się władza to i zwyczaje mogą ulec zmianie. A wtedy sprawa się rypnie :)