Autor Wątek: Telefonia internetowa VoIP zalety i wady  (Przeczytany 3510 razy)

Offline ponczo83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Telefonia internetowa VoIP zalety i wady
« dnia: Grudzień 27, 2012, 17:18:29 »
Witam u mnie w komendzie planowane jest przejście na telefonie VoIP nr wew, zew jak i tel. alarmowe. Czy ktoś miał styczność z VoIP i może się wypowiedzieć na ten temat. Chciałbym przed wizytą z operatorem oferującym usługę, mieć wyrobione jakieś zdanie na ten temat.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Telefonia internetowa VoIP zalety i wady
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2012, 22:26:52 »
łódzkie wprowadza Voip. Ale póki co stoi to pare miesięcy i kurzeje...

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Telefonia internetowa VoIP zalety i wady
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 31, 2012, 12:48:54 »
VoIP nie jest złym rozwiązaniem, na pewno możliwe jest znaczne ograniczenie kosztów, czy w pewnych przypadkach nawet ich wyeliminowanie.
Jest jednak kilka ale, mianowicie: aby to wszystko dobrze działało jest potrzebne dość mocne i niezawodne łącze internetowe. Ale jest to kolejny element który może ulec awarii. Myślę też że aby to dobrze działało na potrzeby VoIP powinno być wydzielone nienaruszalne "pasmo" neta lub nawet osobne łącze. Kolejna sprawa że ja bym się nie zgodził aby telefony alarmowe puścić przez VoIP. Telefony alarmowe wg mnie muszą być całkowicie osobnym elementem systemu niezależnym od żadnego internetu czy choćby zasilania elektrycznego. U mnie jest tak że linie alarmowe są wpięte oczywiście w centralkę ale w przypadku awarii zasilania czy centralki są podłączone równolegle aparaty telefoniczne które normalnie nie są używane. W przypadku jakiejkolwiek awarii centralki czy zasilania one działają.
Z kosztów można również zejść stosując dobrą i umiejętnie skonfigurowaną centralę telefoniczną gdzie można pewne łącza skonfigurować do działania po VoIP. Np. łączność między jednostkami, połączenia do KW itd. itd. Jednak linie strategiczne czyli tel. alarmowe, łącza do Policji, PR, Energetyki itd. powinny zostać jak najprostsze i jak najmniej zawodne.

Pozdrawiam
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork